aA
Kalėdų metas – ypatingas, kupinas džiaugsmo, laukimo, šilumos. Dažnai Kalėdos idealizuojamos ir joms keliama daug lūkesčių, tačiau ne visada būna taip, kaip pasakose. Pasiruošimas šventėms gali sukelti ir daug streso, nerimo, netgi paaštrinti įtemptą situaciją šeimoje ar sustiprinti vienatvės jausmą. Tačiau norėdami sutikti Kalėdas su džiaugsmu ir vidine ramybe, turėtume pasistengti suvaldyti savo emocijas ir išspręsti prieššventines krizes. Štai keletas būdų, padėsiančių sumažinti stresą ir pyktį ruošiantis žiemos šventėms ir jau sulaukus Kalėdų.
© Shutterstock nuotr.

Nėra namų be dūmų...

Šeima – pati didžiausia vertybė. Šaunu, jeigu jūsų šeima veikia kaip vienas kumštis. Tačiau galime prisiminti puikią patarlę: „Nėra namų be dūmų.“ Kiekvienoje, kad ir pačioje draugiškiausioje ir vieningiausioje šeimoje, kartais būna nesutarimų, vienas kito nesupratimo ir neįsiklausymo. Visi klystame – tai žmogiška. Tačiau ne visi mokame nuoširdžiai atsiprašyti, išsiaiškinti nuoskaudas ir susitaikyti. Konfliktai šeimose itin paaštrėja prieš šventes ir tai gali būti viena iš streso ir nerimo priežasčių. Taigi ką daryti?

„... žaidimai ir visų šeimos narių susikoncentravimas į vaikų laimę nejučia gali suvienyti ir suaugusiuosius.“ Nekurkite didelių lūkesčių. Ne visada Kalėdos tampa šilta, visus šeimos narius vienijančia švente. Dažnai lūkesčiai nepasiteisina ir apima slogi nuotaika. Kad to išvengtumėte, reikėtų realiai įvertinti situaciją šeimoje ir esant įtemptai atmosferai pagalvoti, kaip galėtumėte kontroliuoti savo jausmus. Stenkitės nepratrūkti ir suvaldyti pyktį, kad Kalėdos netaptų karo lauku. Geriausia nelaukti tinkamos progos (kuri dažnai tėra priežastis kuriam laikui atidėti nemalonų pokalbį), bet imtis iniciatyvos ir išspręsti nesutarimus šeimoje dar prieš šventes.

Galvokite apie vaikus. Mažieji visuomet beprotiškai laukia Kalėdų. Nesvarbu, ar vaiko šeimos nariai pykstasi, ar ne, – Kalėdos vaikams visuomet stebuklų metas. Taigi sutelkite dėmesį į vaikus, sugalvokite programą, žaiskite žaidimus, dalinkitės su jais šiluma ir gera nuotaika. Net jei širdyje jums kirba neišspręstas klausimas, neleiskite, kad vaikai tai pajaustų. Be to, žaidimai ir visų šeimos narių susikoncentravimas į vaikų laimę nejučia gali suvienyti ir suaugusiuosius.

Nepraraskite savitvardos. Jei jūsų šeimoje priimta per Kalėdas gerti alkoholinius gėrimus, pasistenkite, kad jų kiekis neatpalaiduotų jūsų tiek, kad prie šventinio stalo prarastumėte savitvardą. Aiškintis santykius tokiu būdu per Kalėdas – nėra geriausias sprendimas. Be to, alkoholio poveikis nėra atpalaiduojantis, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio, veikiau atvirkščiai – alkoholis tik paaštrina įtampą ir sukelia stresą.

Nepasiduokite vienatvės jausmui – veikite!

Vienišos Kalėdos? Paskambinkite bičiuliui ar užsiimkite labdaringa veiklaKad ir kaip stengtumėmės sukurti šventinę nuotaiką ir aplinką, kartais atrodo, kad net pats likimas trukdo tai padaryti. Gyvenimas kartais atneša labai sunkių išbandymų ir tinkamo laiko jis nepasirenka. Štai keletas patarimų, kaip įveikti vienatvę, jei jaučiatės visiškai apleistas arba gedite brangaus žmogaus per šventinį laikotarpį.

Susisiekite su artimu žmogumi. Net jei esate toli nuo savo šeimos ar draugų, pasinaudokite galimybe susisiekti su jais telefonu ar internetu. Nors nuotolinis bendravimas nesukelia tiek emocijų, kaip buvimas kartu, tačiau susiklosčius tam tikroms situacijoms, kad ir trumpas skambutis artimajam gali nuvyti niūrias mintis.

Padėkite kitiems žmonėms. Neturite nei vieno artimojo, su kuriuo galėtumėte prisėsti prie Kalėdų stalo? Negailėkite savęs, tai vers jaustis dar blogiau. Aplinkui daug vienišų žmonių, todėl imkitės iniciatyvos: prisijunkite prie įvairių labdaros akcijų, susidraugaukite su vienišais kaimynais arba suvienykite namo gyventojus ir surenkite mažą kalėdinę šventę namo vaikams. Tai visiems suteiks gerų emocijų, o ypač mažiesiems. Svarbiausia – veikti.

Suplanuokite Kalėdas. Apgalvokite, ką veiksite švenčių dieną: pasigaminkite šventinius pusryčius; pasilepinkite ir nusipirkite ką nors gražaus ar naudingo; užsiimkite tuo, kas suteiks jums teigiamų emocijų. Veiklos planas padės išvengti streso ir depresijos.

Saugokite save, nepervarkite ir planuokite

Nepamirškite, kad prasta sveikata lemia blogą nuotaiką. Kad nekankintų neigiamos emocijos, reikėtų pakankamai laiko skirti miegui, poilsiui, mėgstamai veiklai, tinkamai mitybai, fiziniam aktyvumui. Jei iki Kalėdų dirbsite be ramaus poilsio, per Kalėdas jausitės išsekę kaip po ilgo maratono. Kad artėjančios šventės paskutinę akimirką neužgriūtų gausybe rūpesčių, kai ką galite susiplanuoti ir atlikti iš anksto.

5 patarimai, norintiesiems išvengti kalėdinio streso

Jei planuojate nudžiuginti savo artimuosius ir toli iškeliavus draugus kalėdiniais atvirukais, pradėkite juos ruošti kuo anksčiau. Palikę šį darbą paskutinei minutei, jausitės susierzinę, kad turite skubėti, atvirukus rinksite atmestinai, be džiaugsmo. Dabar pats metas rūpintis kalėdiniais sveikinimais. O jei kurį vakarą paskirtumėte kalėdinių atvirukų kūrimui, atitrūktumėte nuo rutinos ir pajustumėte artėjančių švenčių džiugesį.

Jei turite didelę šeimą, plačią giminę ir daug draugų, jūsų piniginė švenčių metu gali smarkiai ištuštėti. Kad sutikus Naujus metus nereikėtų gyventi vien kruopomis, iš karto nuspręskite, kaip sveikinsite artimuosius. Galite su jais susitarti,kad dovanas pirksite tik vaikams, kad trauksite burtus, su kuo keisitės dovanomis, arba nusistatykite sumą, už kurią ruošite staigmeną. Juk svarbiausia parodyti dėmesį ir nudžiuginti, o tai galite padaryti ir neišleidę visų metų santaupų. Dar viena galimybė – keistis pačių darytomis dovanomis!

Būkite supratingi ir pasidalinkite pareigomis. Neapkraukite vieno žmogaus atlikti visų darbų: supirkti dovanas, paruošti stalą, papuošti eglutę, sutvarkyti namus, sugalvoti vakaro programą. Kalėdos – šventė visiems, taigi jai ruoškitės draugiškai. Įdarbinkite ir mažuosius – jie gali nupiešti atvirukus ar sukurti eglutei žaisliukus, padėti dengti stalą ar sugalvoti kokį žaidimą vakarui. Ruošimasis šventei padės pajusti bendrumo jausmą ir išmokti dalintis pareigomis.

Kam patikėti šventinės vakarienės ruošą – kiekvienos šeimos reikalas. Jei jūsų mama ar močiutė yra gaminimo virtuozės ir kasmet ruošia šventinius patiekalus, puiku. Tačiau prieš šventes visi turime daug reikalų ir darbų, todėl galite susitarti, kad kiekvienas pagaminsite po šventinį patiekalą ar kitaip prisidėsite prie šventinės vakarienės.

Prieš Kalėdas visi suskumba pirkti dovanas, todėl nebūkite naivūs ir nesitikėkite, kad jūs vieninteliai „šukuosite“ parduotuves. Kad dovanų pirkimas nesukeltų pykčio protrūkio ir nuovargio, iš anksto apgalvokite, ką pirksite (galite pasiruošti dovanų sąrašą), ir tikslingai to ieškokite. Bastydamiesi po didžiausias parduotuves su daugybe kitų žmonių be išankstinio tikslo, greitai pavargsite ir tapsite dirglūs.

Kalėdos – gražus metas, tad pasistenkime nebūti pikti, dalinkimės šiluma ir daugiau šypsokimės. Būkime atidūs vieni kitiems, valdykime savo emocijas ir planuokime. Gyvenimas susideda iš smulkmenų, tad tokie dalykai, kaip dovanų ieškojimas ar ruošimasis šventėms, neturėtų kelti nepasitenkinimo ar niūrių minčių. Juk viskas priklauso nuo mūsų požiūrio ir vertybių. Jaukaus ruošimosi žiemos šventėms!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Albinas Januška: klysta manantys, kad Šimonytė pralaimės Nausėdai (114)

Jei prezidento rinkimų antrame ture susirungs Ingrida Šimonytė ir Gitanas Nausėda , bent dalis...

9 kiaušinių pakuotės ir krentantis Putino reitingas: kaip rusai gyvena 2019 metais (33)

Vietoje įprastos dešimties kiaušinių pakuotės – dėžutė su devyniais. Tokį vaizdą Rusijos...

Svarbiausia Europos upė džiūsta: pasekmes jaučia milijonai gyventojų (4)

Kevino Kilpso automobilių keltas skrodžia Vokietijos Reino upės vandenis, jam sukant į krantą...

Landsbergis: Lietuva prarado Meką taip ir nesupratusi, ką iš tikrųjų turėjo (281)

Trečiadienį mirė vienas garsiausių lietuvių kilmės kino menininkų Jonas Mekas . Jam buvo 96-eri.

Pažeidžiamiausi rinkimai: su kokiomis grėsmėmis susidursime rinkdami Europos Parlamentą

Rusijos vykdytos dezinformacijos kampanijos trikdė 2016 m. JAV prezidento rinkimus ir galėjo...

Andrius Užkalnis. Išaiškėjo, ką Užkalnis iš tikrųjų veikia JAV ir ką liepia dirbti jums (222)

Pamatėte nuotrauką ir žinote, kodėl iš tikrųjų taip ilgai ir dažnai būnu Amerikoje....

Sulaukta dar vieno „Sandros Grafininos apsireiškimo“: mįslė ramybės neduoda ir jos artimiesiems, ir Nigelo Westo advokatui (7)

Detektyvu virtusi Sandros Grafininos dingimo istorija iki šiol nėra išnarpliota. Naujienų apie...

Rusija viešai pademonstravo raketą, galinčią sužlugdyti ginkluotės sutartį su JAV (223)

Rusija trečiadienį pademonstravo raketų sistemą, anot Vašingtono, pažeidžiančią svarbą...

Sielos išsivystymas liks (1)

V. V. L.: Atsimenu gražius tavo tekstus iš dienoraščio, kai maždaug 1950-ais metais rašei, kad...

Dainiaus Sinkevičiaus filmo „Pravieniškių mafija“ premjera (70)

Visą Lietuvą sudrebinusios ir kalėjimų sistemos tamsiąją pusę atskleidusios ir jau betseleriu...