aA
Antradienį nuo 13 val. šalies miestų ir miestelių pagrindinėse aikštėse, didesnėse susibūrimo vietose, prie seniūnijų, kaimo mokyklų, girininkijų miškininkai gyventojams nemokamai dalino eglės šakas, skirtas papuošti namus prieš didžiąsias metų šventes.
© Kas vyksta Kaune nuotr.

Portalo „Kas vyksta Kaune“ žurnalistai dar prieš 13 valandą apsilankė šalia Kalniečių poliklinikos, kurios prieigose sustojo Kauno girininkų sunkvežimis pilnas žaliaskarių šakų. Jų buvo pačių įvairiausių: nuo mažų, skirtų šventiniams vainikams gaminti, iki didelių, prilygstančių nedidelėms eglutėms.

Portalas užfiksavo, kad dovanojamų eglišakių pasiimti susirinko keli šimtai žmonių, pasak girininkų, buvo ir tokių, kurie laukė nuo 9 val. ryto. Dauguma atvyko bent prieš pusvalandį ar valandą. Žmonės eilėse laukė kultūringai, nors buvo ir pagrūmojančių, kad kažkas užlindo ir elgiasi negarbingai. Į patį priekį prasibrauti gerą pusvalandį buvo sunkoka.

Nors tradicija tęsiama kasmet, eglišakių dalinimo akcija prie Kauno rajono savivaldybės vos nevirto muštynėmis. Susirinkę žmonės labiausiai norėjo eglišakių, nors kai kurie gavo pušų šakas. Dėl to įvyko daugiausiai pagyvenusių žmonių konfliktas, kai jie brovėsi per aptvėrimą.

Eilės lyg sovietmečiu: kauniečiai vos nesusimušė dėl eglišakių
© Kas vyksta Kaune nuotr.

Daugiausiai matėsi garbaus amžiaus žmonių, tačiau netrūko ir jaunimo. Kauniečiai stengėsi gauti kuo gražesnes šakas, pasak kelių jų, iš pradžių teko ir pakovoti, kad prasibrautų iki dalintojų ir gautų pačias dailiausias šakeles.

Kauno miškų urėdijos vyriausiasis miškininkas Mindaugas Petkevičius pasakojo, kad net sulūžo vienas dalinimui skirtas stalas, norinčiųjų antplūdis buvo didžiulis: „Žmonės gal bijojo, kad ne visiems užteks ar, kad pradžioje dalinsime pačias gražiausias, tad bandė visi jas gauti pirmesni, skubėjo. Kai kurie laukė net nuo 9 val. ryto! Bet šakų yra galybė, užteko visiems“, – pažymėjo M. Petkevičius.

Jis informavo, kad šakos atkeliavo iš Karmėlavos, Raudondvario, Vilkijos miškų girininkijų, kur vykdomi kirtimai, ten surenkamos eglių šakos, stengtasi jų nesulaužyti ir kuo sveikesnes ir šviežesnes atvežti žmonėms.

Girininkas pastebėjo, kad lyginant su pernai, žmonių buvo daugiau, jų amžius įvairus. „Akcija reikalinga, poreikis yra, daugybė susidomėję, su azartu eina rinktis“, – teigė M. Petkevičius.

Eilės lyg sovietmečiu: kauniečiai vos nesusimušė dėl eglišakių
© Kas vyksta Kaune nuotr.

Žmonės: akcija džiugina

Miškininkai atviravo, kad vienam žmogui dalinamo kiekio neskaičiavo, tad buvo galima rinktis neribotą kiekį eglišakių, kalbinti žmonės pasakojo ėmę sau, kaimynui, giminėms.

Kalbinti kauniečiai džiaugėsi, kad prieš pat šventes namo parsineš tikrų eglių šakų, dar su kankorėžiais, šventės kvapas netruks namuose pasklisti.

„Atveža, mokėti nereikia, pernai už vieną šaką 3 eurus paklojau, o šiandien praeidama pastebėjau, kad netoli prekybos centro pilnos eglės kainuoja 6-16 eurų, tai daugoka pensininkams“, – atviravo Irena.

Garbaus amžiaus Jonas tikino, esąs labai laimingas, kad vykdoma tokia akcija: „Žmonės ne tik papuoš namus, bet ir mišką išsaugos. Pasiėmiau dvi šakas, skubu gaminti kompoziciją“, – kalbėjo nuo akcijos startavimo prieš aštuonerius metus kasmet čia atvykstantis vyras.

Pensininkas Povilas buvo rūstesnis: „Ubagams pakišą valdžia atvežė, už kokias blusas nusipirkti pačiam? Dirbau sąžiningai 42 m., o pensijos gaunu 260 eurų, užmoku mokesčius ir lieka trys eurai dienai. Koks čia gyvenimas?“, – kalbėjo vyras, atskleidęs, kad šakas vietoj eglių namuose puošia jau 24 metus, kai tik išėjo į pensiją.

Julija akciją vertino teigiamai, pati šakos laukė apie pusvalandį: „Kiekvienas nori geresnės, pakovoja, nes nemokamai. Pensininkai visi į mišką juk nenuvažiuos ir eglutės nenusikirs ir nenusipirks, nėra už ką. Noriu atkreipti dėmesį, kad po švenčių visur mieste būna pilna išmestų eglučių, miestas tampa tarsi šiukšlynu, žmonės meta bet kur“, – ragino dėmesį atkreipti garbaus amžiaus Julija.

Eilės lyg sovietmečiu: kauniečiai vos nesusimušė dėl eglišakių
© Kas vyksta Kaune nuotr.

Studentė Laura pasakojo atvykstanti į akciją pirmą kartą, iki tol visą laiką turėjo dirbtines eglutes: „Namuose reikia gyvos eglės dėl kvapo. Atlėkiau tiesiai iš poliklinikos, brautis nereikėjo. Eglės juk brangios, ar eilinis žmogus, o juo labiau pensininkas už 25 eurus eglę įpirks?“, – retoriškai klausė Laura.

Edgaras irgi džiaugėsi akcija, tik stebėjosi žmonių kiekiu: „Žmonių kaip prie duonos. Kas darosi!“

Prie nemokamai dalijamų eglių šakų ir alytiškių spūstys

Alytaus Rotušės aikštėje antradienį gyventojai taip pat spietėsi prie nemokami dalinamų eglių ir pušų šakų. Žmonės apgulė šakas priekabose atvežusius automobilius. Vieni ėmė po vieną šakelę, kiti šakas nešėsi glėbiais. „Ir sau, ir dukros šeimai paėmiau“, – teigė šakomis nešina alytiškė.

Eilės lyg sovietmečiu: kauniečiai vos nesusimušė dėl eglišakių
© Alytusplius.lt nuotr.

Kaip teigė Alytaus miškų urėdijos prekybos vadybininkas, ryšių su visuomene specialistas Aurimas Kašelionis, 13 val. pradėtų dalinti eglių ir pušų šakų iš anksto laukė būrys alytiškių. Per pusvalandį gyventojai išsidalino penkias priekabas šakų.

„Nors žmonių daug, tačiau jie šakas dalinasi tvarkingai. Pernai buvo didesnė apgultis. Kiek išdaliname šakų, neskaičiuojame. Iš viso buvo paruoštos trys didelės traktorinės priekabos. Nebuvo suplanuota, kiek tiksliai priekabų šakų reikia atvežti“, - sakė A. Kašelionis.

Alytiškiai džiaugėsi galimybe šakų namo parsinešti nemokamai. Vieni ėmė pirmą pasitaikiusią šakelę, kiti stropiai rinkosi, o neįtikusias norėjo pasikeisti.

„Kam pirkti, jei gali gauti nemokamai. Čia jų visiems užteks. Aš kasmet parsinešu šakelių nemokamai. Ir man užtenka. Kai nusiperki didelę gyvą eglę, paskui ją gaila išmesti“, - kalbėjo alytiškis Antanas.

Miškininkų dalijamos eglių šakos atvežamos iš kirtaviečių. Šakos genėjamos nuo brandžių, kirsti numatytų medžių.

Aplinkos ministerijos ir Generalinės miškų urėdijos rengiama akcija „Parsinešk Kalėdas į savo namus“ vyksta daugiau kaip šimte Lietuvos vietų, planuojama išdalyti daugiau kaip 100 tūkst. eglės šakų.

Akcija prieš aštuonerius metus prasidėjo didžiuosiuose Lietuvos miestuose. Akcijai eglišakiai atkeliauja iš paruoštų miško kirtimų valksmų ir nė viena eglutė nėra nukertama.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šapoka tiki, kad Kalėdų dvasia padės rasti sutarimą dėl biudžeto (121)

Rytoj Semas žada galutinai apsispręsti dėl kitų metų valstybės biudžeto . Ar tikrai gyvenimas...

LKL teisėjų galva – apie peštynes Kaune ir Šaro veiksmus jose, skandalą Pasvalyje bei galimas sankcijas laida „Krepšinio zona“ (42)

Pastarosios dienos Lietuvos krepšinyje buvo tokios karštos ir aistringos, kad suvaldyti aikštėse...

Puidoko pataisoms – rimtos teisinės kliūtys: prasmę grindžia atimtų vaikų istorijomis (307)

Parlamentaro Mindaugo Puidoko ir jo kolegų pateiktoms pataisoms dėl smurto prieš vaikus sampratos...

Statkevičiui nepatiko Julijos Janus kritika, tad šis rėžė atgal: stora esi, bulvės veidu ir kugelio smegenim (596)

Šeštadienio vakarą mados kūrėja Julija Janus išreiškė savo nuomonę apie lapkričio mėnesį...

Andrius Tapinas. Spjausit mokytojams į akis? Nesistebėkit, jei bus atsakymas (1451)

„Išėjo ne tiek ir daug žmonių “ – viešai sako premjeras Saulius Skvernelis .

Paskelbti apdovanojimų M.A.M.A 2018 nominantai: įvertintas ir pasaulinę šlovę pelnęs lietuvis hito „In My Mind“ autorius (31)

Pirmadienio vakarą sostinėje žinomi šalies atlikėjai, muzikos prodiuseriai, vadybininkai ir...

Vaivos Budraitytės 2019 metų horoskopas Ugnies ženklams (7)

2019 metai – jau ne už kalnų. Pats metas sužinoti, kas mūsų laukia. Garsi astrologė ir...

Sinoptikai žada tikrą žiemą: Lietuvą užgrius sniegas ir šaltis (108)

Antradienio dieną bus debesuota su pragiedruliais. Kritulių nedaug ir tik vietomis, didžiausia...

Kraupus Rusijos maniako liudijimas: nužudęs dukros mokytoją, davė pinigų laidotuvėms (7)

Buvusį Rusijos policininką, jau atliekantį laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę už 22...

Gaisrą išgyvenęs šuo parodė tikrą ištikimybę: šeimininkų laukė ištisas savaites

Kalifornijoje , Paradaiso mieste siaučiantys miškų gaisrai jau spėjo pasiglemžti 85 gyvybes....