aA
Kūčios – šeimos ir artimiausių draugų vakarienė. Šią dieną visas pasaulis minėjo dar gerokai iki krikščionybės atsiradimo, nes tai – saulėgrįžos diena, kai pagaliau pradeda trumpėti naktys ir ilgėti dienos. Nuo senovės Lietuvoje per Kūčias nebuvo galima daryti įvairiausių dalykų, nes buvo tikima, kad taip galima užsitraukti dievų rūstybę.
© M.Žiličiaus nuotr.

Viena iš Kūčių tradicijų – 12 patiekalų ant stalo. Tiesa, Vytauto Didžiojo universiteto Kultūros studijų katedros vedėja doc. Laimutė Anglickienė tikina, senovėje šios tradicijos kai kur galėjo ir nebūti.

„Jei pažiūrėtume per tą pačią Lietuvą, ne visuose regionuose tai buvo privaloma, galėjo būti daugiau, galėjo būti mažiau patiekalų. Tai atėjo su krikščionybe.

Bet yra kitas aiškinimas, kad 12 patiekalų – dėl 12 mėnesių ir tai turėtų užtikrinti gerą skalsą, gerą derlių ir apskritai gerą gyvenimą žmonėms visus ateinančius metus. Tų aiškinimų gali būti pakankamai daug ir jie vienas kitam neprieštarauja“, – sako L. Anglickienė.

Diena, kai vakarieniauti kviečiami mirusieji: kaip neprisišaukti nelaimių
© Vida Press

Kaip ir šiandien, senovėje Kūčios buvo ramybės ir susikaupimo diena. Žmonės nuo pat ryto tvarkėsi, ruošė patiekalus vakarui.

„Per Kūčias ypatingai nebuvo galima daryti kokių nors trankių darbų, pavyzdžiui, kapoti malkas, austi, tikima, kad supyks perkūnas ir kils daug audrų. Bus krušos, pakenks pasėliams, gyvuliams, trobesiams.

Į šeimą tą dieną turi ateiti ramybė. Ramybė ateina ir dvasinė, ir fizinė. Buvo privaloma nusiprausti, gražiai apsirengti, dėl to būdavo pirtis, kai žmonės eidavo nusiprausti ir nedirbdavo kažkokių trankių darbų“, – pasakoja L. Anglickienė.

Etnologė priduria, kad per Kūčias taip pat nebuvo galima nieko skolinti kitiems, buvo tikima, kad kartu atiduosi ir savo laimę.

Per Kūčias taip pat būdavo tikima, kad prie vaišių stalo prisijungia ir šį pasaulį jau palikę šeimos nariai, kuriems buvo aukojamas maistas.

Diena, kai vakarieniauti kviečiami mirusieji: kaip neprisišaukti nelaimių
© DELFI / Valdas Kopūstas

„Iki šių laikų žmonės laikosi tos tradicijos, kad jei tais metais yra miręs artimas šeimos narys, jam yra dedama tuščia lėkštelė. Iš tų laikų atėjęs ryšys su protėviais, susijungę tie pasauliai, gyvųjų ir mirusiųjų, tokia būna graži sąsaja. Kadaise žmonėms būdavo svarbu užsitikrinti protėvių pagalbą. Iki šių dienų tai irgi yra išlikę“, – apie kai kam šiandien šiurpiai atrodantį paprotį pasakoja L. Anglickienė.

Taip pat per Kūčių vakarą buvo populiarūs burtai, kurie taip pat išlikę iki šių laikų, tai ir šiaudų traukimai, ir įvairūs kitokie būrimai, kurie turėjo daryti įtaką tiek ateinančių metų derliui, tiek asmeninei laimei.

„Labai daug per Kūčias būdavo vedybinių burtų. Ir tai susiję su tuo, kad vasarą būdavo daug darbo, žmonės keldavosi su saule, būdavo pakankamai pavargę, nes dirbdavo nuo ryto iki vakaro. O atėjus tam ramesniam laikui, rudenį prasideda žvalgybos, vaikinai ieškojosi žmonos ir tarp Kalėdų ir Užgavėnių būdavo pats vestuvių bumas“, – pasakoja etnologė.

Tiesa, su katalikybe tiek burtai, tiek vėlių kvietimas prie stalo nėra labai susijęs. L. Anglickienė sako, kad jau XVII a. kunigai dažnai smerkdavo įvairius aktyviosios magijos veiksmus, tačiau žmonės šių draudimų paisė menkai.

Kunigas Algirdas Toliatas paaiškina, kad nepavadintų įvairių burtų ar krikščioniškų tradicijų nesilaikymo nuodėme, tačiau tai paprasčiausiai trukdo susikoncentruoti į esminius dalykus.

Diena, kai vakarieniauti kviečiami mirusieji: kaip neprisišaukti nelaimių
© Organizatorių archyvas

„Kaip ir gyvenime, galime sumaišyti daug tradicijų, daug kultūrų į vieną kokteilį. Viena vertus, iš šalies gali atrodyti gražu, paimti ir iš ten, ir iš ten. Turėjau vieną bičiulį, kuris labai rimtai užsiėmė dviračių sportui. Ir jis man sako, žinai, treneris man uždraudė lakstyti, nes kai lakstai, formuojasi vieni raumenys, o kai važiuoji dviračiu, kiti raumenys. O kai tu rimtai užsiimi kažkokiu sportu, tu turi sukoncentruoti savo dėmesį.

Mes galime būti truputėli diletantai ir paimti iš visur, bet tada yra pavojus likti paviršiuje. Būsi visur, bet kartu būsi niekur. Tu nori draugauti su visais, bet nenori įsipareigoti niekam. Tas pavojus yra. Reiktų nemaišyti dalykų. Reikia paimti vieną tradiciją ir žiūrėti, ką ji sako. Pasirinkite vieną ar kitą kelią, pasiimi vieną gražią tradiciją, kuri tau yra priimtina, jeigu tu esi pagonis, tvarkoje, tada tu išpažįsti šitą religiją, šitą dvasingumą ir tada į jį susikoncentruoji“, – aiškina A. Toliatas.

Pasak jo, Kūčios turėtų būti graži ir šeimyniška šventė, kada visi artimieji suartėja ir susikaupia. Kunigas visą šį šventinį laikotarpį palygino su sportininko pasiruošimu startui. Pavyzdžiui, bėgikas varžybų išvakarėse dažniausiai susikaupia, valgo tik kruopščiai atrinktą maistą, nes kūnas turi būti pasiruošęs startui – tai adventas. Kūčios – laukimas prie starto linijos, susikaupimas ir maksimalus susikoncentravimas. O kulminacija, pats bėgimas – Kalėdos.

„Adventas yra kaip kelionė prie starto linijos. Kaip sportininkas ruošia savo kūną, taip mes tuo laikotarpiu ruošiame savo kūną ir dvasią“, – sako A. Toliatas.

Algirdas Toliatas
Algirdas Toliatas
© DELFI / Tomas Vinickas

Kunigo aiškinimu, prie Kūčių stalo nereikėtų daryti to, kas blaško mūsų dėmesį, atitraukia mus nuo bendravimo su šeima.

„Kai žmonės sėdi sukniubę į telefoną, tai kaip tu gali bendrauti, kaip tu gali būti. Jeigu dalyvauji kažkokiame seminare ir visi ten dirba savo telefonais, tai ką tu gali išmokti, kaip tu gali įsijungti, jei tave nuolatos atitraukia kokia žinute, dar kažkas. Tu nedalyvauji. Tu esi ir nesi.

Čia yra didžiausia problema, ne tai kad nuodėmė, tiesiog esi kitur, esi savo žaidime. Fiziškai esi čia, bet tavo mintys yra kitur. Jeigu prie šeimyninio stalo tu esi ir nesi, tai nesi. Tai tokia ir šeimyninė šventė, tavo širdies ir minčių nėra, tik kūnas. Tai kažko kaip ir trūksta“, – sako A. Toliatas.

Pasak Kunigo, geriausia užsiimti tokia veika, kuri gali visus suartinti: „Aš manau, kad jei kartu žaistumėte stalo žaidimus, vienokius ar kitokius, tame tikrai nematyčiau problemos. Jeigu mes darome kažką tokio, kas apjungia, kas leidžia būti mums drauge, kas leidžia girdėti mums vienas kitą, kas leidžia dovanoti save, savo laiką, savo juoką, savo buvimą, tai labai gražu, labai prasminga. Daug gražiau nei žiūrėti kartu televizorių. Biblijoje nėra parašyta, kaip sėdėti prie Kūčių stalo, kad neprasikalsti.“

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Nausėda: tokio biudžeto pasirašyti negalėsiu pildoma

Prezidentas Gitanas Nausėda kritikuoja politikų apetitus leisti lėšas ir fantazijos stoką,...

Perdirbėjų pagalbos šauksmas: gelbėkite mus nuo „Lidl“ (181)

Trys Lietuvos grūdų, mėsos ir paukštienos gamintojus ir perdirbėjus vienijančios asociacijos...

Estijos ministro žodžiai sukėlė skandalą: Baltijos šalys rengia planą B opozicija reikalauja ministrą atleisti (10)

Suomijos kraštutinių dešiniųjų euroskeptiškos Konservatorių liaudies partijos (EKRE) lyderis...

Nausėda Narkevičiui duoda šiek tiek laiko: jei ne, sėsime su premjeru kalbėtis iš esmės pildoma (17)

Prezidentas Gitanas Nausėda suteikė susisiekimo ministrui Jaroslavui Narkevičiui pasitikėjimo...

Paskelbta, kurie septyni automobilių modeliai šiemet pripažinti pačiais geriausiais (13)

„Lietuvos metų automobilio 2020“ rinkimai pasiekė aukščiausią pavarą. Trečiadienį...

Kavinėje stoties rajone pasijautė lyg restorane: nebegali sulaikyti džiaugsmo (7)

Leiskite jums papasakoti apie dar vieną „Pietų pertrauka“ idėją, kurią praėjusią savaitę...

Egidijui Dragūnui gresia nauji nemalonumai: vaiko teisių apsaugos tarnyba tirs Selo bendravimą su vaiku (49)

Egidijus Dragūnas, panašu, turi dar daugiau nemalonumų. Socialiniuose tinkluose pasirodžius...

Nerandant bendro sutarimo, ministerija svarsto iš viso atsisakyti tėvadienių siūlo naujus laisvadienius – ne tik vaikų priežiūrai (151)

Vieną vaiką auginanti Indra jau po Naujųjų metų žada grįžti į darbą. Pagal dabar galiojantį...

Rozova apie gautą VSD išvadą: manęs neįtikino papildyta (8)

Tyrimą dėl Seimo narės Irinos Rozovos ryšių su rusų diplomatais atliekantis Seimo Nacionalinis...

Švedijos žiniasklaida: „Swedbank“ padėjo apeiti sankcijas Rusijai – Kalašnikovo gamyklai pervedė milijonus (124)

JAV institucijos nagrinėja, ar „ Swedbank AB“ Baltijos padalinys galėjo leisti transakcijas,...