aA
Savaitgalį Pagėgiuose klykavo žąsinai, girgsėjo žąsys, giedojo gaidžiai – iš visos Mažosios Lietuvos kupčiai su savo tavorais rinkosi į kalėdinį žąsų turgų. Prieškario tradicijas paskutinį savaitgalį prieš Kalėdas rengti turgų atkūrė Pagėgių kultūros centas, siekęs sukviesti vienon vieton parduodančius ir perkančius, kad šventės visiems būtų turtingos ir sočios.
Žąsų turgus
Žąsų turgus

Tavoras stalus laužė

Tokio šurmulio, koks jau devintus metus prieš Kalėdas vyksta Pagėgių žąsų turguje, niekur kitur Lietuvoje nerasi. Ilgais sijonais žemę šlavė Priekulės Ernsto Vicherto teatro šmugelninkės, iš po skverno traukusios uždraustas prekes ir gundžiusios paragauti velnio lašų, iš akių jų nepaleido kiekvieną žingsnį stebintys Mažosios Lietuvos Jurbarko krašto kultūros centro siųsti Smalininkų žandarai.

Juodom garbanom plasnojo į karčiamą kviečiantis žydas, garavo Pagėgių neįgaliųjų draugijos moterų maišoma švartczupė – žąsies kraujo, tarkinių blynelių, džiovintų obuoliukų, rūgščios uogienės ir dar nežinia iš ko verdama sriuba, tikrą siaubą sukėlusi ansamblio „Ratilio“ jaunimui.

Šposus žąsų turguje krėtė ir visus gera nuotaika užkrėtė Mildos Ričkutės vadovaujami „Ratilio“ dalininkai, meiliai šypsojosi tiją ir kafiją siūlančios ūkininkaitės, pasilypėjusios ant šieno kūlio gerkles plėšė visų iš eilės prekes giriančios turgaus šukdytojos Nijolė Narmontaitė ir Danutė Bardauskienė.
Mažoji Lietuva švenčia. Laukininkai, pievininkai, žvejinikai, žemininkai ir karabelnininkai susirinko parduoti tai, ką per vasarą užaugino ir pagamino. Prekystaliai lūžo, nukrauti aukso geltonumo žąsimis, riebiomis pylėmis (antimis), kūrėmis (vištomis) ir kalakutais, kumpiais, dešromis ir lašiniais. O jau sūrių – už saulę geltonesnių, su kmynais, žolelėmis, visokiais pagardais, rūkytų ir keptų – kiek tik nori. Klaipėdos krašto šeimininkės sumanios, žino, kaip miestiečiams įtikti ir pinigus už savo prekes susirinkti.

Brangios ir gyvos, ir nupeštos

Visos pagėgiškių prekes buvo pažymėtos tautinio paveldo ženklu, todėl nepigios. Nupešta, išplauta ir kaspinu perrišta žąsis, kurią nors tiesiai kišk į krosnį ir guldyk ant šventinio stalo, kalėdiniame turguje kainavo apie 40 – 50 eurų, priklausomai nuo to, kiek svėrė.

Už kilogramą šviežios žąsienos ūkininkai prašė 7 – 8 eurus. O žąsis jie moka užauginti dideles. Pati ta, labiausiai tinkama kepsniui, sveria 4 – 5 kg, o Rukų kaime gyvenanti ūkininkė Lina Grublienė, jau nežinia kelintą kartą laiminti prizą už didžiausią į turgų atvežtą žąsį, šiemet atgabeno beveik 7 kg svėrusį paukštį.

Ne pigesnės buvo ir antys bei vištos. Didelę paklausą turėjo žąsų taukai, ant kurių kepamos bulvės įgauna ne tik aukso spalvą, bet ir nepakartojamą skonį. Už kilogramą nelydytų žąsų taukų Usėnuose ūkininkaujanti Lina Lukošienė prašė 7 eurų. Buvo ir lydytų – puslitris žąsies taukų kainavo 6 eurus. Naminiai kumpeliai ir lašinukai, dešros ir dešrelės buvo įkainuotos tais pačiais 8 eurais. Už saldų naminį sūrį reikėjo pakloti 4 – 5 eurus, rūkytas kainavo ne mažiau kaip 6 – 7 eurus. 100 gr obuolių sūrio kainavo 2 – 3 eurus, meduolinis sausainis – 50 ct.

Visą būrį alasą kėlusių gyvų gulbinių žąsų į turgų atvežęs lumpėniškis Algis Grublys sakė, jog norėtų paukščius parduoti veislei – gaila tokias gražuoles pjauti. Daug neprašė, tik po 25 eurus, todėl tuoj pat atsirado norinčių. Išdidžiai galvą kraipė didžiulė cholmogorų ir lindų mišrūnė, į turgų atvykusi iš Švėkšnos – buvęs kariškis Stasys Navickas už ją prašė 30 eurų.

O plaškietis Jonas Šimukauskas garde laikė aštuonis ne perstojo giedančius gaidžius. „Daug neprašau, užteks dešimt eurų. Man svarbu, kad gaidukų auginimas atsipirktų“,- aiškino Plaškiuose ūkininkauti nusiteikęs vyras.

Valdininkų sąskaitoje – 35 žąsys

Tokie kalėdiniai turgūs Mažojoje Lietuvoje pradėti rengti per Antrąjį pasaulinį karą. Istoriniai šaltiniai teigia, jog 1933 metų spalio 30 d. Lietuvos Vyriausybė buvo nusprendusi, kad ūkininkų užaugintą žąsų perteklių turi išpirkti valdininkai.

Iki mūsų laikų ši prievolė neišliko, bet ir dabar, prieš Kalėdas, žąsų turgų rengiantys pagėgiškiai išdalina dešimtis valdininkų kortelių. Šiemet Pagėgių meras Vaidas Bendoravičius jų net į Vilnių nuvežė. Žąsų pardavėjai susirinko 35 korteles – tiek paukščių šiemetiniame turguje nupirko valdininkai.

Neišnyko ir kita tradicija – nupirkti šventinį kepsnį sunkiai gyvenančioms šeimoms, seneliams, vaikams. Pagėgių meras V. Bendoravičius bene pačią didžiausią, gražiausią žąsį „Ratilio“ dalininkams įdavė nuvežti į Vilnių – paukštis skirtas maltiečiams, lankantiems ir maitinantiems sunkiausiai gyvenančius senolius.

Dar du paukščius Pagėgių valdininkai nupirko ir įteikė Pagėgių vaikų globos namams.

Žąsų parduoda kasmet daugiau

Lietuvos ūkininkai paukščius augino nuo neatmenamų laikų. Istoriniuose Lietuvos karaliaus dvaro dokumentuose minima duoklė vištomis ir kiaušiniais. 1557 m. Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Žygimanto Augusto nurodymu valstiečiai nuo kiekvieno valako visokios žemės turėjo duoti žąsį, arba 1,5 grašio, 2 gaidžius, arba 16 pinigėlių, 20 kiaušinių, arba 4 pinigėlius.
Atkurdami Smetonos laikų tradicijas, pagėgiškiai kalėdinį žąsų turgų pavertė smagiu vaidinimu, tačiau tai ne tik šventinę nuotaiką kuriantis reginys.

„Kviesdami ūkininkus parduoti užaugintus paukščius, mes ne tik atkuriame tradicijas, bet ir paskatiname jų verslumą, padedame rasti pirkėją, vertinantį tikrą lietuvišką, sveiką produkciją. Lūkesčiai pasiteisino su kaupu“,- tvirtina renginio organizatorė.

Žąsų turgaus gaivintoja, Pagėgių kultūros centro direktoriaus pavaduotoja D. Bardauskienė suskaičiavo, kad šiemet Mažosios Lietuvos ūkininkai turguje pardavė 115 žąsų - gerokai daugiau nei bet kuriais ankstesniais metais.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(39 žmonės įvertino)
4.6410

Top naujienos

Aplankė vieną uždariausių pasaulio valstybių: pažįstamiems buvo sunku patikėti, kad ten keliauju (40)

„Welcome to Arabia! “, – karts nuo karto išgirstu iš nuoširdžiai besišypsančių...

Darželyje sriuba apsipylusi trimetė patyrė antro laipsnio nudegimą: mama netiki darželio direktorės versija (230)

Į darželį trimetę dukrą nuvedusi mama nė neįtarė, kad po kelių valandų su ja dėl patirto...

Giedrius Drukteinis

Du būdai, kaip mums atsikratyti nepakantumo svetimam turtui ir sėkmei

Kai išmintingi žmonės pradeda kalbėti apie Lietuvos visuomenės problemas, greitai galima...

Stilistė papasakojo, į ką reikia atsižvelgti renkantis džinsus: viena detalė gali sugadinti visą įvaizdį

Jei paprašytume jūsų įvardinti pagrindinį spintos drabužį, kas tai būtų? Mes nemirktelėję...

Lietuvis sukūrė už širdies griebiantį vaizdo klipą apie Bryantą (45)

Lietuvis Giedrius Šiškovas , interneto platybėse žinomas „Gidranity“ pseudonimu, sukūrė už...

Dėl koronaviruso žarstosi sąmokslo teorijomis: mistiniais skaičiais dalijasi tūkstančiai (109)

Milijonai užsikrėtusių, per šimtą tūkstančių žuvusiųjų. Tokia „statistika iš patikimų...

Kas bus kitaip kitą dieną po „Brexit“? (81)

Penktadienio vidurnaktį – praėjus 1 317 dienų po to, kai britų rinkėjai nusprendė išstoti...

„Grammy“ apdovanojimų gėda: pagerbiant mirusius atlikėjus įvyko klaida

Sekmadienį vykusioje „ Grammy “ prestižinių apdovanojimų ceremonijoje buvo pagerbti ne tik...

Perspėjimas iš TVF: tai – tiesus kelias į naują finansinę katastrofą

Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vadovė paragino vyriausybes neatšaukti nuostatų, kuriomis siekta...