Ketvirtus metus iš eilės vykstančią labdaros akciją „Ištiesk gerumui ranką“ šiandien pristatę jos sumanytojai tvirtina, kad Lietuvoje gyvena per 30 000 vaikus su negalia auginančių šeimų.
© Shutterstock nuotr.

Labdaros ir paramos fondo „Algojimas“ darbuotojai tvirtina, kad socialinių ir sveikatinimo paslaugų infrastruktūra neįgaliems vaikams ir jų tėveliams Lietuvoje nėra plečiama. O valstybinėmis lėšomis tik bandoma spręsti socialinę šių šeimų išlikimo problemą.

Kaip teigia akcijos „Ištiesk gerumui ranką“ sumanytoja Labdaros ir paramos fondo „Algojimas“ įkūrėja ir vadovė Aušra Stančikienė, negalios paliestų atžalėlių globa jų tėveliams yra tarsi neapmokamas darbas, neretai trunkantis ir 24 valandas per parą.

„Dažniausiai ligoniuku rūpinasi mama, o negalią turintis vaikas tampa vieninteliu šeimos maitintoju. Todėl didžioji dalis neįgalius vaikus auginančių šeimų balansuoja ant slidžios skurdo ribos. Matydami šią niūrią šeimų tikrovę šios akcijos metu surinktas lėšas skirsime skubios pagalbos reikalingos negalią turinčio vaiko medicininėm ir reabilitacijos paslaugom, nefinansuojamom valstybės, apmokėti. Dažna negalią turintį vaiką auginanti šeima tiesiog to neišgali, todėl jiems arbus bet koks palaikymas“, – sakė A. Stančikienė.

Statistikos duomenimis kas dešimtas Lietuvos vaikas turi specialiuosius poreikius (35 proc. visų mokyklinio amžiaus vaikų). Iš jų su negalia – apie 30 tūkst. Kasdieną negalia nustatoma vidutiniškai 6-iems vaikams. Daugiau nei pusė neįgalius vaikus auginančių šeimų – nepilnos. Daugumoje jų negalią turintis vaikas – vienintelis šeimos maitintojas. Remiantis 2011 m duomenimis, arti 7 tūkstančių neįgalių vaikų nelanko jokios ugdymo įstaigos.

„Valstybė neįgaliam vaikui ir jo šeimai skiria nuo 3 iki 9 tūkst. litų kas mėnesį, kuriuos skirsto 3 ministerijos ir 17 joms pavaldžių institucijų. Tačiau, kaip rodo praktika, po perskirstymo šeimas kas mėnesį pasiekia nuo 275 Lt iki 1440 Lt dydžio šalpos ir slaugos arba priežiūros pensijos. Lietuvos socialinė politika negalios srityje orientuota į neįgalų suaugusį, o ne į vaiką ir jo šeimą. Deja, nustačius vaikui negalią ir skiriant neįgalumo pensiją, sprendžiamos šeimos socialinės problemos, tačiau neužtikrinamos vaiko ugdymo ir kompleksinių paslaugų teikimo garantijos“, – tvirtina A. Stančikienė.

Šiais metais „Ištiesk gerumui ranką“ metu numatoma vykdyti tris labdaringas veiklas. Nuo lapkričio 15 iki gruodžio 27 d. vyks neįgalių vaikų kalėdinių svajonių pildymo akcija. Labdaros ir paramos fondo „Algojimas“ darbuotojai ir savanoriai taip pat įgyvendins edukacinį projektą Lietuvos darželiuose ir mokyklose, kur rodys pačių sukurtą metodinį filmą, kaip elgtis sutikus negalios paliestą žmogų. Gruodžio 12 d. per Lietuvos televiziją numatoma labdaros telemaratono transliacija, kurio metu vyks žymiausių Lietuvos pop muzikos atlikėjų pasirodymas.

Prieš ketverius metus gimusi akcija „Ištiesk gerumui ranką“ prasidėjo neįgalių vaikų kalėdinių svajonių pildymu. Šiandien ji yra išaugusi į labdaros renginių ciklą, kurį vienija šūkis „Ko vienas negaliu, kartu mes galim viską“. Šiuo šūkiu kiekvienas „kitoks“ vaikas ir jo šeima kreipiasi į Lietuvos žmones, prašydami neužsitarnauto gerumo.

Labdaros ir paramos fondas „Algojimas“, įkurtas 2008 m., – vienintelė Lietuvos nevyriausybinė organizacija, padedanti šeimoms, auginančioms negalią turinčius vaikus. Skleisdamas misiją – požiūrio į negalią keitimą, vykdo socialinius, sociokultūrinius projektus, rengia mokymų programas tėvams, specialistams, verslo įmonėms ir kt., inicijuoja ir vykdo pagalbos negalią turinčiam vaikui ir jo šeimai programas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Smūgius Sirijai atidžiai stebėjo ir Lietuvos kaimynė: Rusijai jau yra ko nerimauti (789)

Daugiau nei 100 sparnuotųjų raketų į objektus Sirijoje praėjusią savaitę paleidusios JAV ,...

Lietuviškų statybų stebuklai: daugiabutis yra, bet nėra (114)

Vilniuje esančiuose Balsiuose, Žalčių g. gyventojai dovanų gavo nemielą kaimynystę – jų...

Perspėja apie nesąžiningus verslininkus: apgaulės sistema veikia nepriekaištingai (59)

Neseniai DELFI portalas rašė apie skaitytojo Edgaro skundą, kuris galimai nukentėjo nuo esą...

Kaune dėl karo Ukrainoje susimušė užsieniečiai, išsiblaivęs agresorius puolė atgailauti (16)

Šios savaitės pradžioje Kaune pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl viešosios tvarkos pažeidimo....

Po vyro skundo policijoje – Oksanos Pikul atsakas: būkit geri, saugokitės Jasaičio (42)

Ankstyvą penktadienio rytą policijos komisariate apsilankęs Simas Jasaitis netrukus iššaukė...

Į Lietuvą ateina naujas viešbučių ženklas (4)

Lietuvos viešbučių rinką papildys naujas prekės ženklas – „ Clarion “. Tai bus antrasis...

Kraujo centro vadovė Bikulčienė nušalinta nuo pareigų (15)

Vilniaus miesto apylinkės teismas patenkino prokuratūros prašymą ir trims mėnesiams nuo...

Jelcino nuotykiai Vašingtone: vien su apatiniais išėjo ieškoti picos (409)

Buvusių prezidentų Billo Clintono ir Boriso Jelcino santykiai buvo gana keisti. Buvo laikas, kai...

Girtas „Ryanair“ lėktuve siautėjęs bei keleivę ir stiuardesę grabinėjęs lietuvis išgirdo nuosprendį (14)

Prieš sėsdamas į lėktuvą skrydžiui iš Rygos į Mančesterį, lietuvis Robertas Bajelis...

Skandalas Turkijoje: taurės rungtynės nutrauktos, sirgalių į galvą sužeistas treneris atsidūrė ligoninėje (1)

Turkijos taurės turnyro pusfinalyje tarp „ Fenerbahče “ ir „ Bešiktaš “ netrūko...