Kiekvienais metais, rugsėjo pabaigoje minima tarptautinė Judumo savaitė kviečia padėti miestams atsikvėpti – gyventojai skatinami pamiršti automobilius prie namų ir persėsti ant dviračių ar į viešąjį transportą. Kalbama, kad šiemet, rugsėjo 16-22 d., dalyvauti Europos judumo savaitėje užsiregistravo beveik 600 Europos miestų, prie jų neabejotinai jungiasi ir Vilnius, skelbiama pranešime žiniasklaidai.

Kad persėsti iš automobilio ant dviračio motyvacija būtų didesnė, JUDU ir „Neakivaizdinis Vilnius“ parengė beveik 10 km besidriekiantį unikalų teminį dviračių maršrutą, kuriuo kviečiama į 700 metų jubiliejų pasitinkančią sostinę Europos judumo savaitės metu pažiūrėti iš kitos perspektyvos – ant dviejų ratų.

„Tokio dviračių maršruto istorijoje dar nėra buvę. Minant pedalus neišvyksite iš sostinės, tačiau keliausite visais Vilniaus amžiais – nuo jo įkūrimo iki pat šių dienų. O judėjimo trajektorija pagal 30 stotelių su atskiromis istorijomis žemėlapyje susijungs į artėjančio sostinės jubiliejaus skaičių – 700! Tai – naujausias maršrutas pagal neseniai „Neakivaizdinio Vilniaus“ programėlėje pasiūlytą miesto studijų kryptį „Ant dviračio. Istorijoms riedant dviem ratais atrasti“. Joje – teminiai maršrutai po Vingio parką ir Karoliniškes, Belmontą, Neries pakrantes, Verkius bei Žaliuosius ežerus ir palei Neries tiltus su garso įrašais visiems dviračių ir – žalio miesto – entuziastams“, – intriguoja „Neakivaizdinio Vilniaus“ projekto koordinatorė, Vilniaus savivaldybės administracijos Užsienio ryšių ir turizmo skyriaus vyresnioji patarėja Sonata Griškienė.

Maršrutas – atnaujintais dviračių takais

700 maršrutas veda ne tik per įdomias, bet ir naujai sutvarkytas Vilniaus gatves, kuriose judėti dviračiais kasmet – vis patogiau. Maršrutą pasirinkę dalyviai keliaus T. Ševčenkos gatve, kurioje plataus asfalto klodai buvo paversti į ramias ir patogias erdves keliaujantiems pėsčiomis ar dviračiu. Taip pat – per šiemet nutiestą magistralinį raudono asfalto taką Algirdo gatvėje.

Pasak JUDU darnaus judumo specialisto Jono Simučio, dviračių takų tinklas Vilniuje siekia jau daugiau kaip 130 km ir kokybišką asfalto dangos dviračių taką gali pasiekti didžioji dalis urbanizuotos miesto dalies. Per pastaruosius metus nutiestos svarbios dviračių takų jungtys Algirdo, Geležinkelio, Žalgirio g., o šiemet pradėti tiesti takai ir T. Narbuto, Dariaus ir Girėno, P. Vileišio gatvėse.

„Labiausiai turbūt džiugina tai, kad į šiuos pokyčius ir dviračių takų tinklo plėtimąsi aktyviai įsitraukia ir gyventojai. Tai rodo, kad keliaujančių dviračiais Vilniuje daugėja – ne tik laisvalaikio, bet ir darbo tikslais. Pastebime, kad keičiasi ir visuomenės požiūris, gimsta dviračių kultūra. Jeigu anksčiau takų būklė ar apskritai – jų nebuvimas Vilniuje niekam nerūpėjo, tai paskutiniais metais sostinės gyventojai kelia vis didesnius lūkesčius – atkreipia dėmesį, kad būtų atitinkamai plėtojama ir kita – dviratį aptarnaujanti infrastruktūra – stoginės, stovai, saugojimo vietos“, – pasakoja J. Simutis.

Ateinančiais metais Vilnius ir toliau sieks įgyvendinti užsibrėžto tikslo – kasmet nutiesti iki 20 km naujų dviračių takų. Tiesa, anot darnaus judumo specialisto Jono Simučio, didesnis proveržis laukia dviračių laikymo infrastruktūros plėtroje. Per 2022–2023 metus Vilniuje atsiras 18 naujų dviračių ir paspirtukų saugyklų, kurios bus įrengtos gyvenamuosiuose rajonuose.

Dienos be automobilio proga – nemokama 700 maršruto ekskursija su gidu

Europos judumo savaitės metu, rugsėjo 22 d. vykstančios Dienos be automobilio proga, „Neakivaizdinis Vilnius“ ir JUDU kviečia maršrutą išbandyti nemokamoje 18 val. ekskursijoje su gidu.

„Šis maršrutas – tarsi kelionė po Vilnių laiko dviračiu. Laikotarpiai keis vienas kitą: sutiksime tardomą Zigmantą Sierakauską, vėliau išvysime, kaip Antanas Vivulskis projektuoja bažnyčią, dalyvausime pirmųjų blokinių namų statybose, o vėliau grįšime į XVII a. ir stebėsime, kaip iš bastėjos šaudo patrankos. 30 istorinių vietų, 30 skirtingų laikotarpių istorijų. Gal po šio maršruto bus lengviau sau atsakyti į paprastą klausimą – ar labai pasikeitė Vilnius per 700 metų?”, – pasakoja maršrutą sudaręs gidas Andrius Pavelko.

Į nemokamą ekskursiją dviračiu su gidu vilniečiai kviečiami registruotis ČIA.

Savarankiškoms kelionėms Vilniaus 700 maršrutą galite rasti čia arba „Neakivaizdinio Vilniaus“ mobiliojoje programėlėje.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės