Tokio skausmo dar nebuvo jautusi

„Niekada gyvenime nesu turėjusi problemų su įaugusiais nagais, tačiau pirmas kartas buvo itin problematinis. Tuomet laukiausi pirmagimės, buvo maždaug 6 nėštumo mėnuo – pats vasaros įkarštis, kuomet buvo daugiau nei 30 karščio. Pajutusi dešinės kojos nykščio skausmą iškart supratau, kad įaugo nagas. Kojos stipriai tino dėl nėštumo ir lauke tvyrančio karščio – matyt tai ir buvo pagrindinė įaugusio nago priežastis“, – atvirai dalijasi savo patirtimi Inga.

Inga sako, kad pirmiausia su problema bandė susitvarkyti pati: „Stengiausi kiek įmanoma „atkelti“ nagą ir pašalinti į odą besiremiantį jo kamputį, tačiau nesėkmingai. Kažkokia nago dalelė, matyt, užsiliko audiniuose, tad pirštas ėmė rausti, pradėjo dar labiau skaudėti. Taigi į gydytojus kreipiausi praėjus maždaug savaitei nuo tos dienos, kai atsirado problema. Poliklinikoje pas chirurgą būtų tekę laukti eilės ne vieną dieną, tad kreipiausi privačiai“.

Bandymai patiems susitvarkyti su įaugusiu nagu gali pridaryti nemažai bėdų

Situaciją įvertinęs chirurgas moteriai pasakė, kad ištraukti užsilikusio nago dalelės negalės niekaip kitaip, tik chirurginiu būdu pašalindamas piršto audinius toje zonoje, kur įstrigęs nago galiukas.

„Pati procedūra vyko su nuskausminimu, tad jokio diskomforto nejaučiau, tačiau tokio skausmo, koks buvo vaistų poveikiui atslūgus, dar nebuvau jautusi. Itin skausmingos buvo ir pooperacinės procedūros – žaizdos pervyniojimas bei specialios druskos vonelės rytais ir vakarais.

Galiu pasidžiaugti tik tuo, kad pašalinti audiniai pilnai ataugo ir vizualiai net nesimato, kad dalis piršto tikrąja ta žodžio prasme buvo nupjauta“, – pasakoja Inga.

Šiandien moteris yra sau pasidariusi išvadą – įaugus nagui geriau iškart kreiptis pagalbos į specialistus, nes taip problemą pavyks išspręsti ne tik efektyviau, greičiau bet ir gerokai pigiau.

Gydytoja: įaugusio nago priežasčių – ne viena

Į klausimą, kokios yra pagrindinės įaugusių nagų priežastys, dermatovenerologė Edita Zubrickienė sako, kad onichokriptozė, arba įaugęs nagas – susirgimas, kai nago plokštelės kraštas pradeda įauginėti į aplinkinę nago odą. Tai dažnai pasitaikanti, skausminga, varginanti ir gyvenimo kokybę bloginanti būklė. Net menkiausias prisilietimas sukelia didelį skausmą, dėl ko pacientai priversti apriboti kasdienę veiklą, pomėgius. Ši problema vargina tiek vaikus, tiek suaugusius.

„Dažnai manoma, kad netaisyklingas kirpimas yra pagrindinė nago įaugimo priežastis, tačiau priežasčių būna daugiau – tai genetinis polinkis, netinkama avalynė, kojų pirštų traumos, kitos nagų ligos, per giliai nukirpti kampai. Įaugusių nagų problema dažnai susiduria putlių pėdų ir pirštų savininkai. Jiems užtenka apsiauti netinkamą avalynę ar patirti nedidelę piršto traumą ir prasideda nago įaugimas. Reiktų pasirinkti patogią avalynę, kad nespaustų ir kad nebūtų per daug laisva, bet vien avalynė negali nulemti įaugimo, turi susidėti kelios priežastys, tada bėda garantuota. Dažniausiai įauga kojų nykščių nagai, išoriniai jų kraštai, bet gali nutikti ir bet kuriam pirštui“, – pastebi E. Zubrickienė.

Norint išvengti įaugimo, reiktų taisyklingai prižiūrėti savo nagus

Nedarykite didžiausios klaidos, nes teks operuoti

Paklausus, kokie yra pirmieji simptomai, pagal kuriuos galima įtarti, kad nagas yra įaugęs, dermatovenerologė atsako, kad susirgimo pradžioje jaučiamas nedidelis diskomfortas nago šone ar kampuose, bet laikui bėgant skausmas didėja, oda aplink pirštą pradeda rausti ir burkti. Neteisingai gydant, problema gilėja, prasideda piršto uždegimas. Kai konservatyvus gydymo būdas nebepadeda, prireikia operacinio gydymo.

Kai nėra galimybės iškart patekti pas gydytoją, tokiu atveju siūloma probleminį pirštą reiktų pamirkyti sūriame vandenyje. Jei įaugęs tik viršutinis nago kamputis, galima bandyti jį atsargiai iškelti naudojant dantų siūlą ar vatos gabalėlį, susuktą į ploną siūlelį. Kartais to visiškai užtenka ir iškeltas nagas pradeda augti taisyklingai. Bet jei įauginėja nago kraštas arba apatinis kampas, tai be gydytojo pagalbos neišsiversite.

„Dažnai pacientai bando problemą spręsti patys iškirpdami įaugusio nago kamputį, o tai – didžiausia klaida. Tokiais atvejais uždegimas kuriam laikui aprimsta ir po keleto dienų vėl viskas kartojasi, kol vieną kartą nebepavyksta iškirpti ir tada prasideda rimtas piršto uždegimas – audiniai apie nagą išburksta, parausta, pradeda pūliuoti, susiformuoja išvešėjusios kraujingos granuliacijos, atsiranda nemalonus kvapas, skausmas tampa nepakeliamas. Tokiu atveju padėti gali tik operacinis gydymas“, – paaiškina gydytoja.

Ne visi gydymo būdai veiksmingi, kai kurie jų – traumuojantys

„Dėl įaugusio nago žmonės dažniausiai kreipiasi į podologus, kurie naudoja konservatyvius gydymo būdus – įaugusius nago kraštus pakelia specialiomis vielutėmis ar nagą formuojančiomis plokštelėmis. Tai yra gera praktika, tačiau pastebima, kad dažnai šie specialistai bando iškirpti dalį įaugančio nago, tuomet pacientai priversti kas kelis mėnesius vykti į podologijos klinikas ir iš naujo atlikti nemalonią procedūrą.

Kai konservatyvus gydymas nebepadeda ir nagas toliau įauginėja, tuomet taikomas operacinis gydymas, įaugusio nago krašto dalinė rezekcija ir guolio fenolizacija“, – sako E. Zubrickienė.

Įaugęs kojos nagas

Pasak gydytojos, dažnai žmonės įsivaizduoja, kad chirurginis gydymas yra skausmingas, tačiau skauda tik tol, kol suleidžiami anestetikai, o vėliau operacijos metu pacientas nieko nejaučia. Tai – minimaliai traumuojanti procedūra.

„Operacijos metu atliekama dalinė nago rezekcija ir augimo zonos fenolizacija. Paprastai kalbant, fenolio rūgštimi atliekamas cheminis audinio sunaikinimas, todėl toje vietoje nagas nebeauga. 96 proc. pacientų pasveiksta po pirmo karto ir problema nebesikartoja. Po operacijos reikalingi kasdieniai perrišimai, ir per 3-4 savaites pirštas pilnai sugyja. Gijimo laikotarpiu pacientai yra darbingi, mokiniai eina į mokyklą, tik apribojama sportinė veikla, baseinas“, – paaiškina dermatovenerologė.

Į klausimą, ar yra alternatyvūs efektyvūs gydymo metodai, tokie kaip lazeris, gydytoja atsako, kad yra keli chirurginiai gydymo būdai, tačiau ne visi jie yra veiksmingi. Prieš renkantis specialistą bei gydymo būdą, visuomet tikslinga išsiaiškinti, ar procedūra išspręs problemą kelioms savaitėms, ar visam laikui.

„Anksčiau buvo populiarios taip vadinamos kylinės rezekcinės operacijos – jos metu labai giliai išpjaunamas tiek nagas, tiek nago guolis ir viskas susiuvama. Tai – traumuojanti ir dažnai recidyvuojanti operacija, kurios metu atsiradusi žaizda ilgai gyja. Deja, kai kur šios operacijos vis dar atliekamos.

Kiti chirurgai įaugusio nago problemą siūlo spręsti pašalinant nago plokštelę. Šis nago nuėmimo būdas yra veiksmingas tik kelis mėnesius, kol nagas paauga ir vėl pradeda remtis į audinius. Su lazeriu taip pat atliekama nago kampo guolio destrukcija. Gijimas anaologiškas“, – paaiškina dermatovenerologė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)