aA
Savaitgalį uostamiestyje vykusiose kūrybinėse dirbtuvėse (angl. hackathon) klaipėdiečių komanda sukūrė išmanų kompiuterinės apsaugos įskiepį, kuris atpažįsta unikalius vartotojų naudojimosi kompiuteriu įgūdžius ir taip identifikuoja asmens tapatybę. Nors šiuo metu įskiepis veikia 60 proc. tikslumu, ekspertai tikina, jog šio produkto sėkmė Lietuvos ir užsienio rinkose garantuota, rašoma pranešime spaudai.
Asociatyvi nuotr.
© Shutterstock

48 valandas trukusį renginį „Hacker Games“ laimėjo trys komandos. Geriausiai įvertinta buvo komandos „Definitely not keylogger“ idėja sukurti išmanų kompiuterinės apsaugos įskiepį, kuris turėtų užkirsti sukčiavimą atliekant užduotis internetu kito asmens vardu. Nemažiau netikėta buvo ir 18-mečio idėja sukurti varžtų rūšiavimo mašiną, o tarp kūrusių kompiuterinius žaidimus išsiskyrė sukurtas šiuo metu itin populiaraus kelių žaidėjų (angl. multiplayer) pobūdžio žaidimas, paremtas gravitacijos principo veikimu.

Jau ketvirtus metus iš eilės Klaipėdoje organizuoja VšĮ „Versli Lietuva“ startuolių ekosistemos plėtros padalinys „Startup Lithuania“.

Idėja užkirsti kelią sukčiavimui atliekant užduotis internetu

Viena iš trijų renginyje laimėjusių komandų „Definitely Not a Keylogger Team“ kartu su mentorių pagalba realizavo savo ilgai brandintą verslo idėją, kurią, kaip teigia pats idėjos autorius Julius Venskus, išvystyti paskatino darbas su studentais.

„Kadangi tenka padirbėti su studentais, pastebėjau vieną esminę problemą. Neretai žmonės mėgsta sukčiauti – perduoti savo darbą atlikti kitam, pasinaudoti kolegos, draugo žiniomis, kadangi didžioji dalis atsiskaitymų, pavyzdžiui mokyklose, universitetuose vyksta kompiuteriu. Užtenka žinoti prisijungimo duomenis ir tu jau esi laisvas atlikti kito asmens užduotis. Būtent dėl to ir kilo mintis sukurti programinį įskiepį, kuris leis pagal unikalius kiekvieno žmogaus biometrinius duomenis identifikuoti konkretų asmenį ir užkirsti kelią tokiai sukčiavimo formai“, – pasakoja klaipėdietis Julius Venskus.

Anot idėjos autoriaus J. Venskaus, kiekvienas žmogus turi savo unikalią elgsenos manierą, kurią programa gali pakankamai tiksliai atskirti – užtenka kartą palikti savo elgsenos pavyzdį: pasinaudoti kompiuterio priedais, pele ar klaviatūra, ir programa įsimins tavo judesių greitį, valdymo trajektorijas. Nors programa šiuo metu dar veikia tik 60 proc. tikslumu, idėjos įgyvendintojai ramūs, nes kol kas tokio klavišų sekos dinamikos atpažinimo panaudojimo nėra.

Startuoliai Klaipėdoje
Startuoliai Klaipėdoje
© Organizacijos nuotr.

„Konkurentų šioje srityje kol kas neturime. Pasaulyje yra pagal panašų principą veikiančių programų, tačiau jų technologija yra skirtinga nei mūsų, skiriasi panaudojimo sritys. Didžioji dalis tokių produktų veikia kaip antro faktoriaus autentifikavimas vedant kodus ar slaptažodžius, o štai mes bandome išvystyti kur kas unikalesnį ir sudėtingesnį produktą, kuris atpažintų bet kokį tekstą, tik pagal biometrinius asmens rodmenis“ – produkto galimybes dėsto J. Venskus.

18-metis klaipėdietis sukūrė varžtų rūšiavimo mašiną

Renginyje nugalėjo trys verslo idėjos, viena jų – 18-mečio Simo Račkio sukurta varžtų rūšiavimo mašina. Kaip teigia pats jos kūrėjas, mintis kurti ją kilo iš elementarių kasdienių situacijų, kuomet tapo sunku rasti tinkamus varžtus tarp gausybės skirtingų.

„Visi puikiai žinome, kad varžtai namuose tikrai nėra laikomi atskirose dėžutėse pagal jų paskirtį. Dažniausiai norint rasti tinkamą, tarp gausybės jų vienoje vietoje, tampa labai sudėtinga užduotis. Mano kuriama mašina ypatinga tuo, jog ji geba identifikuoti varžtą pagal jo išorės savybes ir išrūšiuoti į jiems skirtas dėžutes. Šis sprendimas padės lengviau atrasti reikiamus įrankius, taupys vartotojo laiką“, – pasakoja mašinos idėjos autorius ir vystytojas Simas Račkys.

Nors mašina dar nėra pilnai funkcionuojanti, jos autorius aktyviai gvildena mintis apie tolimesnes jos vystymo galimybes ir tobulinimus.

Startuoliai Klaipėdoje
Startuoliai Klaipėdoje
© Organizacijos archyvas

„Šiuo metu mašina yra programuojama atpažinti varžtus slankmačio principu, pagrindinis kriterijus yra diametras. Ateityje ketinu mašinoje įdiegti specialius sensorius ir kameras, kurie galės identifikuoti varžto galvutę, tinkamą atsuktuvą“, – teigia S. Račkys.

Žaidimų lygoje – unikalūs gravitacijos sprendimai

Hacker Games kūrybinių dirbtuvių dalyviai gali varžytis ir žaidimų kūrimo lygoje, kurios nugalėtojais šiais metais tapo „Attractive Lifestyle“ žaidimas.

„Hakatono metu sukūrėme multiplayer (kelių žadėjų) žaidimą, kuriame žaidėjai valdo vienas kito kambario gravitaciją ir stengiasi eliminuoti vienas kitą su gravitacijos paveiktais daiktais. Nors ir nesame šiuo metu išvystę verslo modelio, ar strategijos, kaip parduosime šį produktą, projektą tikrai vystysime toliau. Manau, jog pagrindiniai iššūkiai, kurie mūsų laukia, vystant produktą žaidimų industrijoje, tai žinomumo apie žaidimą didinimas“, – teigia žaidimo „Attractive Lifestyle“ kūrėjas Rytis Mikalauskas.

Mentoriai neslepia – Klaipėdoje gausu potencialo

Klaipėdos mokslo ir technologijų parko inovacijų vadybininkė Erika Zavackienė, renginio mentorė, komentuodama uostamiestyje vykusias verslo varžytuves teigia, jog uostamiesčio bendruomenė turi daug potencialo kurti pridėtinę vertę miestui bei visai Lietuvai.

„Rimtas, atsakingas dalyvių požiūris dirbant prie savo užduočių paliko išties stiprų įspūdį. Susižavėjimą kelia ir entuziastų atvirumas, noras dalintis žiniomis ir dirbti drauge, užsidegti kito žmogaus idėja – komandos juk buvo formuojamos vietoje. Ir nors daugelis dalyvių turbūt pripažintų, kad ruošiantis finaliniam pristatymui jiems pritrūko dar vienos nakties, rezultatu galima nuoširdžiai pasidžiaugti“, – pasakoja pašnekovė.

Startuolių komanda
Startuolių komanda
© Organizatorių archyvas

Jai antrina ir VšĮ „Versli Lietuva“ startuolių ekosistemos plėtros padalinio „Startup Lithuania“ vadovė Roberta Rudokienė teigdama, jog potencialas Klaipėdos regione yra didžiulis, tad jam plėtoti yra dedamos didžiulės pajėgos, apimant mokyklas, universitetus ir kitas mokslo įstaigas.

„Mūsų veiklos spektras apima visos šalies miestų edukaciją – „Startup Lithuania“ komanda nuolat lankosi ir didmiesčiuose, ir regionuose, ypač mokyklose, universitetuose, taip siekiant edukuoti visuomenę, jaunąją kartą, apie kitokį karjeros kelią nei galbūt visiems įprasta“, – teigia R. Rudokienė.

Galimybių Klaipėda
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dramų šeimose grimasos: prestižiniame sostinės rajone praskeltos galvos, kraujas ir be galo išsigandęs aštuonmetis (328)

Į iškvietimus vykstanti vaiko teisių apsaugos specialistė su DELFI sutiko pasidalinti istorijomis,...

Klientai perrašo taisykles: ką daryti įmonėms, kurioms kilo didelė grėsmė (28)

Gyvename kliento amžiuje, kai jie perrašo verslo taisykles ir verčia įmones nuolat sukti galvą,...

Apie gimdymą be rožinių akinių: pasakė, ko moterys bijo labiausiai (4)

Ar įmanoma pasiruošti gimdymui ir numatyti visus įmanomus variantus? O pasiruošti jiems? Klausytis...

Prabilo dramatiškai iš Šiaurės Korėjos pabėgęs karys, jis – generolo sūnus (21)

Šiaurės Korėjos karys, kuris pernai lydimas kulkų pabėgo į Pietų Korėją , yra generolo...

Žiemos ar vasaros laikas: kurį pasirinks Lietuva? (317)

Sveikatos apsaugos ir švietimo ekspertai sutaria, kad praktikos sukioti laiką kiekvieną pavasarį...

Lietuvių pamėgtoje saloje – galinga stichija: bangos tiesiog nušlavė apartamentų balkonus (41)

Gavus pranešimų apie smarkią audrą, dėl saugumo evakuotos kelios dešimtys lietuvių pamėgtos...

Kraupios avarijos šokiruota 17-metės komanda piešė baisiausią scenarijų: merginą saugojo angelai (26)

„Formulės 3“ lenktynėse Makao trasoje 276 km/val. greičiu į fotografų bokštelį...

Mano penktokas informuotas, kad mokytojų atlyginimai maži ir valdžia juos skriaudžia. Ar čia normalu? (2)

Esu penktoko, kurio mokykla streikuoja jau visą savaitę, mama. Kadangi aš nuoširdžiai rūpinuosi...

Trintos daržovių sriubos: ir sveika, ir sotu 3 receptai (2)

Atvėsus orams, vis dažniau norisi pasilepinti karštais, tačiau nesudėtingais patiekalais. Tam...

Veryga informacijoje apie uždaromas ligonines įžvelgia opozicijos sąmokslą (156)

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga patikino, kad reformuojant sveikatos sistemą nebus...