Siekdama mažinti vaikų nutukimą, Europos Sąjunga (ES) įgyvendina programą, pagal kurią mokykloms nemokamai skiriama šviežių vaisių ir daržovių. Vienas šios ES finansuojamos programos tikslų – pažaboti vis labiau Europoje nerimą keliantį vaikų polinkį į nutukimą ir jo sukeliamas ligas, sakoma Žemės ūkio ministerijos pranešime spaudai.
Mityba
© Corbis/Scanpix

Žemės ūkio ministro įsakymu patvirtinta Vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programos 2010-2013 mokslo metų strategija, siekianti įdiegti vaikams supratimą apie teigiamą vaisių ir daržovių vartojimo poveikį sveikatai, sudaryti jiems galimybes daugiau valgyti vaisių ir daržovių, įprasminti sveiką gyvenseną, kad palaipsniui ji taptų įpročiu ir gyvenimo norma.

Antsvorio turi maždaug 22 mln. Europos vaikų, o daugiau kaip 5 mln. jų yra nutukę. Šis skaičius kasmet išauga dar 400 tūkst. vaikų.

Sveika mityba gali tapti svarbia priemone užtikrinant, kad mažėtų nutukimų ir vėliau gyvenime dėl to kylančių rimtų sveikatos problemų. Tyrimai rodo, kad sveikos mitybos įpročiai susiformuoja vaikystėje. Paprastai tie asmenys, kurie daug vaisių bei daržovių valgo vaikystėje, ir toliau jų vartoja pakankamai.

Nerimą kelia pastaraisiais metais mažėjantis bendras vaisių ir daržovių suvartojimas ES ir Lietuvoje. Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojama vaisių ir daržovių dienos norma vienam asmeniui siekia 400 gramų, tuo tarpu Lietuvoje šių produktų per dieną suvartojama tik 260 gramų.

Programos mokykloms

Žemės ūkio ministerijos Bendrosios rinkos departamento (BROD) direktorius Rimantas Krasuckis, pristatydamas ES programą, pabrėžė, kad mokyklose, kurios dalyvaus šioje programoje, pradinių klasių (1–4 klasių) mokiniams vaisiai ir daržovės bus dalijami nemokamai. „Lietuvos klimato sąlygos ir natūralus dirvos derlingumas palankūs vaisiams ir daržovėms auginti, cheminių medžiagų naudojama nedaug, tad ir pirmenybė bus teikiama šalyje išaugintiems produktams.

Lietuvoje išauginti produktai turėtų sudaryti ne mažiau kaip 2/3 viso mokiniams dalijamų vaisių ir daržovių kiekio. Per dieną vaikui skiriama porcija, kurią sudaro vienas iš produktų – obuolys, morka, kriaušė, bananas ar citrusų vaisius“, – sakė R.Krasuckis.

BROD direktorius taip pat atkreipė dėmesį, kad mokyklos, kurios dalyvaus šioje programoje, ne tik nemokamai gaus vaikams vaisių bei daržovių, bet ir įsipareigos organizuoti moksleiviams įvairių pažintinių sveikos mitybos ir gyvensenos renginių. Vaikams bus vedamos pamokėlės apie sveiką mitybą, jie lankysis sodininkystės ar daržininkystės ūkiuose, pamatys, kaip auginami vaisiai ir daržovės, sužinos, koks yra šių produktų kelias „nuo lauko iki stalo“. Moksleiviams bus organizuojami ir kiti įvairūs sveiką gyvenimo būdą skatinantys renginiai – viktorinos, konkursai, sporto varžybos.

Programos finansavimas

BROD direktorius R.Krasuckis paaiškino, kad pagal patvirtintą naująją strategiją programa bus vykdoma 2010–2011, 2011–2012 ir 2012–2013 mokslo metais. Strategijoje numatytai vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programai įgyvendinti kasmet bus skiriamos lėšos iš Europos žemės ūkio garantijų fondo – 2 973 897 litų (861 300 eurų), iš Lietuvos valstybės biudžeto – 2 123 989 litų (615 150 eurų).

Atskirais metais bendra programai įgyvendinti skiriama lėšų suma gali būti nustatoma atsižvelgiant į Bendrijos skiriamą paramą Lietuvai ir valstybės biudžeto galimybes.

Įgyta patirtis

Lietuvoje Vaisių vartojimo skatinimo mokyklose programa pradėta įgyvendinti jau 2009–2010 mokslo metais. Kaip pasakoja programą įgyvendinančios ŽŪMPRRA generalinio direktoriaus pavaduotojas Germanas Lamsodis, nuo praėjusių metų spalio programoje panoro dalyvauti 259 mokyklos iš 14 šalies rajonų – Alytaus, Birštono, Druskininkų, Jonavos, Joniškio, Kauno, Kretingos ir kt.

Pasak G.Lamsodžio, patirtis parodė, kad mūsų pradinukai labiausiai mėgsta valgyti obuolius ir morkas. „Programa tik įsibėgėja, tad tikimės, kad visos Lietuvos mokyklos aktyviai joje dalyvaus, o mūsų vaikai mielai valgys vaisius bei daržoves ir jausis kur kas sveikesni. Mokyklas, norinčias dalyvauti programoje, prašome kreiptis į VĮ Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūrą“, – kviečia G.Lamsodis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kremliaus ruporai vilniečius baugina: jūs net nežinote, kas jus vežioja sostinės gatvėmis (240)

Ar žinojote, kad Vilniuje važiuodami autobusu 3G iš oro uosto į Fabijoniškes ir įsigiję...

Karbauskis ruošia sprendimą, kuris perbraižys Lietuvos verslo ribas (259)

Valdančioji „valstiečių“ frakcija netrukus ketina Seime teikti Konkurencijos įstatymo...

Kas vyksta Luhanske: pateikė dvi versijas miesto centrą apsupę ginkluoti asmenys (114)

Šiuo metu vadinamojoje „Luhansko liaudies respublikoje“ (LLR) tvyro įtampa - antradienį į...

Masiulis: Seimo komisija vykdo „archeologinius kasinėjimus“, o rusiška įranga diegiama toliau (183)

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK), tęsiantis neteisėtų verslo ir politikų...

Skvernelis remia iniciatyvą kitąmet skirti lėšų Kauno stadionui (26)

Premjeras Saulius Skvernelis remia dalies parlamentarų iniciatyvą kitąmet skirti lėšų Kauno S....

Vilniaus centre jau stovi eglutė: žada, kad bus daug šviesų (15)

Sostinėje pradėjo ryškėti pirmieji artėjančių Šv. Kalėdų ženklai. Vilniečių,...

Internautai nerimsta: kaip „Vienas namuose“ filmo herojaus tėvai galėjo leisti sau tokią prabangą? (14)

Nenumaldomai artėjant šventiniam laikotarpiui, kada televizijos kanaluose ims dominuoti filmai...

Specialistas apie šių metų orus Lietuvoje: situacija yra neįprasta (3)

Pastaruoju metu galime matyti pakilusį Neries vandenį Vilniuje, dėl gausaus lietaus didžiulių...

Dosnus šveicarų pasiūlymas: už apsigyvenimą kaime sumokės 60 tukst. eurų (12)

Mažas Šveicarijos kaimas , kuriam, masiškai iš jo išvykus gyventojams, gresia išnykimas,...