„Mintys įprasmina mūsų situaciją kaip beviltišką ar optimistišką. Ir jeigu žiūrėtume į mintis, kaip į priemones, tai mintys, kurios įprasmina mūsų atsakomybę, gydo. Mintys apie tai, kokiu būdu galėtumėme pakeisti savo situaciją, gydo. O pavyzdžiui, mintys, kad esu niekam nereikalingas ar neįdomus, sustabdo. O sustabdyti mes galime susirgti ir psichiškai, ir fiziškai“, - sakė psichoterapeutas Olegas Lapinas, dalyvavęs DELFI konferencijoje „Kaip nusiteikimas padeda pasveikti“.
Olegas Lapinas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Anot O. Lapino, svarbu „nuo minčių apie problemą pereiti prie minčių, kaip aš galiu išspręsti problemą“.

„Mintys, kurios prasideda žodžiu kodėl, dažnai susargdina. Pavyzdžiui: „Kodėl aš sergu“. O mintys, prasidedančios žodžiu kaip – gydo“, - sakė psichoterapeutas.

Konferencijos dalyviai teiravosi, kaip žmogui nusiteikti pozityviai, jei šis jaučiasi labai blogai. O. Lapinas patikino, kad pozityvus nusiteikimas ir ateina dažniausiai tuomet, kai „būseną „labai blogai“ mes išgyvename iki galo“.

„Tai reiškia, kada mums pikta arba liūdna, mes neturėtumėme pozityviai neigti, šypsotis, o galėtumėme pripažinti, ką jaučiame, ir padaryti tai su jausmu (ne tik pagalvoti, bet ir pajusti tą pyktį). Kelias į pozityvumą eina per negatyvumą. Pavyzdys gali būti vaikų iki 3 metų elgesys: joks vaikas nesišypso 24 valandas per parą - jis ir verkia, ir pyksta, o po to juokiasi“, - sakė psichoterapeutas.

DELFI skaitytojai prašė receptų, kaip optimistiškai nusiteikti žmogui, kurį, regis, nuolat lydi nesėkmės, galbūt kamuoja depresija, ir kokios knygos ją padėtų įveikti.

„Andrew Solomono "Vidudienio demonas". Tačiau kol kas ji išversta tik į rusų kalbą. Verena Kast "Gyvenimo krizės tampa gyvenimo galimybėmis". Visos knygos apie trolius mumius ir Mikės Pūkuotuko nuotykius. Vaikiškos knygos veikia mūsų vaikiškąją sielos dalį, kuri depresijos atveju yra užmigusi. Ją reikia pažadinti“, - sakė O. Lapinas.

Anot jo, jeigu depresija yra patvirtinta medikų, tuomet nusiteikimo neužtenka - reikia vaistų: „O jeigu tai yra tiesiog gilus liūdesys arba sugniaužtas pyktis, tuomet padeda ašaros, agresyvi išraiška saugiomis aplinkybėmis, tarkime, bokso kriaušės ar pagalvės daužymas, šiuos veiksmus palydint riksmu ir pan.

Jeigu pabudę jaučiate, kad esate blogos nuotaikos, neverta to slėpti nuo savęs. Reikia tiesiog išlaukti ir save stebėti. Jeigu nemalonumų grandinė: susipjausčiau skusdamasis, apsipyliau kava, užgeso variklis, prasideda iš pat ryto, verta vengti svarbių reikalų ir tiesiog palaukti. Jei aplinkiniai klausia, kaip jaučiatės, atsakykite nuoširdžiai: "Blogai". Tada bloga nuotaika dažniausiai praeina“.

Į klausimą, kaip pašalinti nuolatinį susirūpinimą ir nervinę įtampą, psichoterapeutas atsakė, kad rūpestis ir iš jo kilusi nervinė įtampa „yra proto būsena, todėl mintimis rūpesčio neišvarysi“.

„Vietoj to verčiau sustokite ir stebėkite, kaip reaguoja kūnas, kokios vietos įsitempia, kokių vietų nejaučiate, o kokiose vietose jaučiate maudimą, skausmą. Tokį stebėjimą galima atlikti be minčių ir be vertinimų. Tiesiog kvėpuojant ir stebint kūną, pojūčiai ima keistis, dėl to ilgainiui atlėgsta ir įtampa“, - paaiškino O. Lapinas.

DELFI skaitytojai domėjosi, kaip atskirti įkyrias mintis ir nuojautą apie galimą ligą. Ar teisinga „numoti ranka į nuogąstavimus ir, siekiant išvengti hipochondrizmo išvešėjimo, tyčia nesikreipti į gydytojus?“

„Tai yra ir baimė, ir nuojauta. Kadangi mes visą laiką galime susirgti, o galime ir nesusirgti - garantijos dėl mūsų ateities nėra. Todėl geriau pradėti nuo gydytojo, o jeigu jis neras ligos, - kreiptis į psichoterapeutą“, - sakė O. Lapinas ir pridūrė, kad hipochondrija neretai yra susijusi su dėmesio ir meilės sau trūkumu.

Anot psichoterapeuto, joks gyvenimo būdas negarantuoja absoliučios sveikatos.

„Žmogus netobulas, todėl geriausia išmokti šį faktą priimti. Tačiau sveikas gyvenimo būdas sumažina tikimybę peršalti, nutukti, padaryti avariją, užteršti kraujagysles. Nebūkime perfekcionistai: kai kas yra mūsų, kai kas - likimo rankose, - sakė O. Lapinas ir konferencijos pabaigoje dalyviams palinkėjo būti visokiais ir atleisti sau savo nuodėmes: Mes – tik žmonės. Dabar yra tik XXI amžius, o ne XXIV. Viskas – prieš akis“.

****

Visi DELFi skaitytojų klausimai ir O. Lapino atsakymai - ČIA.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Naujojo prezidento beieškant: ryškėja paprastų žmonių ir elito pasirinkimas (794)

Lietuvos gyventojai prezidento poste šiuo metu norėtų matyti tris vyrus – premjerą Saulių...

Mokesčių inspekcija pradėjo kapstyti praeitį – dėl NT perkratys tūkstančius (84)

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) išsiuntė tūkstančius priminimų pateikti nekilnojamojo...

Nutrūktgalviams vairuotojams gatvėse darosi ankšta: pėstiesiems belieka slėptis

Kad ir koks pavyzdingas vairuotojas ar atšvaitais nusagstytas pėsčiasis bebūtumėte, nuo vienos...

Namą administravusi bendrovė po 11 metų gyventojus bandė paversti skolininkais (21)

Į absurdišką situaciją pakliuvo vieno Kauno daugiabučio gyventojai. Po 11 metų atsibudo tuomet...

Reketininkams pasipriešinęs kaunietis papasakojo, kaip sulaukė keršto ir bėgo iš Lietuvos namuose vyras turėjo pinigų kambarį (221)

Kai dauguma išvykusių iš Lietuvos pradeda pasakoti savo istorijas, dažniausiai sako, kad...

Krizė Vokietijoje: Merkel turės kovoti dėl išlikimo (22)

Vokietijos kanclerė Angela Merkel turės kovoti dėl politinio išlikimo, anksti pirmadienį...

Mirė serijinis žudikas Charlesas Mansonas: jo nusikaltimų žiaurumas Amerikoje pasėjo paniką (39)

Buvęs kulto lyderis Charlesas Mansonas mirė sulaukęs 83 metų. Šis asmuo atsakingas už 1969 m....

Spėjama, jog Pugačiova ir Galkinas darsyk susituokė ne šiaip sau: bandė glaistyti skandalingus kaltinimus

Naujiena apie Maksimo Galkino ir Allos Pugačiovos sutuoktuves sukėlė įvairių visuomenės...

Diatlovo perėjos incidentas: kraują stingdanti mįslinga istorija (126)

1959 metų sausį 23 metų Igoris Diatlovas aštuonių jaunų Sovietų Sąjungos žygeivių grupę...

9 būdai kuo ilgiau išlaikyti produktus šviežius

Jei namuose turite produktų, kurių greitu metu neketinate sunaudoti, turite pasirūpinti, kad jie...