aA
Artėjant euro įvedimo datai, neretai pasigirsta spekuliacijų apie realias ir tariamas verslo baimes dėl naujosios valiutos. Norėčiau pabrėžti, kad labiau nei jo, verslas bijosi nuolat besikeičiančios mokestinės bazės – suprantame, kad paprasta nebus, tačiau matome daugiau pliusų nei minusų. Pirmiausia, nebereikės versti valiutos, taigi paprastesnėmis taps veiklos sąlygos eksportuojantiems.
© U. Karaliūnaitės nuotr.

Euro įvedimas – neišvengiamas procesas, svarbus politinis žingsnis, atnešiantis daugiau nei tik ekonominę naudą. Nesame pirmieji – žinome Slovėnijos, Estijos ir Latvijos pavyzdžius, bendraujame su tenykščiais verslininkais. Vyksta aktyvus pasiruošimas: padedame jiems keisti programinę įrangą, ruošiame buhalterius, kuriems darbo tikrai padaugės. Susitinkame ir su verslininkus prižiūrinčių institucijų atstovais: norime išvengti parodomųjų baudimo akcijų, nesusipratimų. Kita vertus, turime suprasti – ne viskas visada eisis sklandžiai ir klaidų ne visada pavyks išvengti.

Dažnai spekuliuojama menamu kainų kilimu. Svarbu suvokti, kad prekių ir paslaugų kainas, kaip ir dabar, reguliuos rinka: prekiautojai negalės jų didinti, tiek, kiek norės. Tačiau tose srityse, kur esama monopolijų, pokyčių galime sulaukti. Ypač tas galioja mokesčiams: jau teko girdėti, kad viename mieste pagalvės mokestis nuo 2 litų išsyk didės iki 1 euro. Tai, be abejo paveiks ir verslininkus, ir vartotojus. Girdime kalbas ir apie galimą mokesčių kėlimą, o jis kainas kilstelėtų labiau nei jų apvalinimas, kurį, beje, ribos įstatymai.

Sunkiausia bus prekybininkams mažmenininkams, kurie atliks ir valiutų keitėjo funkcijas, todėl jiems reikėtų skirti ypatingą dėmesį. Nuo sausio pirmosios, priimdami litus, grąžą jie turės atiduoti eurais, o tai neramina ne vieną mažesniuose kaimeliuose ir tolimesniuose regionuose dirbantį prekeivį. Į jiems kilsiančius sunkumus valstybinės institucijos turėtų atsižvelgti.

Tiesa, ilguoju laikotarpiu kainos didės ir su tuo teks susitaikyti. Kita vertus, žinome, kad iš euro išlošime daugiau nei pralošime. Apskritai, prieš euro įvedimą turime įvertinti tai, ką mums davė dešimtmetis ES. Prieš keturiolika metų atrodėme panašiai kaip ir kitos post-sovietinės šalys: Moldova, Ukraina. Dabar, neverta net lyginti: pasikeitė socialinės struktūros, politika ir verslo sąlygos.

Galbūt, per pirmuosius penkerius ar šešerius metus sugebėjome išnaudoti ne viską, ką galėjome. Tačiau akivaizdu, kad svarbiausia, kas pasiekta – pakeitėme ir išplėtėme eksporto kryptis. Mūsų prekės keliauja ne tik į NVS šalis, bet ir į Vakarų valstybes, atradome savo nišas ir sėkmingai konkuruojame su Vakarų gamintojais. Tuo, dar prieš dešimt metų netikėjo ir daugelio senųjų ES narių verslininkai. Tačiau, mus priėmė kaip partnerius, o mūsų verslininkai sugebėjo pasinaudoti atsivėrusiomis galimybėmis.

Pastebime ir nusivylimą, ypač žemės ūkyje. Tačiau, svarbiausia – Lietuvos verslininkai išmoko kovoti, bandyti, ginti savo teises, pasakyti savo nuomonę derybose. Euro įvedimas – tik šių, prieš keturiolika metų prasidėjusių, procesų tąsa ir įtvirtinimas, kuriam reikia ruoštis, bet kurio nereikia bijoti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Karbauskis pasiruošęs keisti NT apmokestinimą (91)

Premjeras Saulius Skvernelis ir Seimo „valstiečių“ frakcijos lyderis Ramūnas Karbauskis...

Ministerijoje budėjusi mokytoja Veronika grįžta pas mokinius: dirbs neatlygintinai (387)

Švietimo ir mokslo ministerijoje ( ŠMM ) nuo lapkričio 28 dienos budėjusi pradinių klasių...

650 tūkstančių gyventojų – „Sodros“ pranešimai apie naują pensijų skaičiavimo tvarką (11)

Gyventojams, kurie dalyvauja pensijų kaupime ir buvo pasirinkę kaupimą pagal formulę 2+0+0 bei nuo...

Kauno Kalėdų miestelio kainų apžvalga: kiek mokėsite už karštą vyną, kavą ir saldėsius (5)

Kauno rotušės aikštėje esančio kalėdinio prekybos miestelio pardavėjai patenkinti - žmonių...

Kaunas siūlo įteisinti policijos ir vairuotojų išpeiktą naujovišką gatvių ženklinimą (129)

Kauno gatvėse išpiešti rombai sukėlė tikrą diskusijų audrą – vieni palaikė Kauno...

Po dar vienų derybų mokytojai ketina stabdyti streiką ir trauktis iš ministerijos (151)

Po antradienį vykusio dar vieno darbo grupės posėdžio Švietimo ir mokslo ministerijoje (ŠMM),...

„Manchester United“ atleido trenerį Jose Mourinho (28)

„Manchester United“ atleido vyriausąjį komandos trenerį – portugalą Jose Mourinho . Apie...

Britų vyriausybė intensyvina pasiruošimo planus blogiausiam variantui (4)

Didžiosios Britanijos vyriausybė antradienį susirinko tartis dėl pasiruošimų scenarijui, kad...

Bunkės mylimasis – pirmą kartą atvirai: papasakojo, kodėl buvo priverstas mesti kriminalisto darbą (33)

Dainininkės Natalijos Bunkės širdies draugas Edgaras Eidėjus pirmą kartą viešai prieš...

Sniegingą rytą nuotaiką sugadino „Volkswagen“ vairuotojas: tegul kraustosi ten, kur KET negalioja (44)

Tamsų ir sniegingą pirmadienio rytą Vilniaus gatves sukaustė tradicinės spūstys. Ne paslaptis,...