aA
Nuo 2004 metų Europos Komisijos (EK) Eurobarometro vykdomose apklausose daug dėmesio skiriama eurą įsivesti ketinančių šalių gyventojų nuomonei. Lietuvoje 2014 metų balandį atliktos apklausos duomenis EK pareigūnai detaliai pristatė 14-oje savo rekomendacijoje.
Eurų gabenimo operacija
© Lietuvos Banko / M.Ambrazo nuotr.

Tiesa, norėdama tiksliau matyti gyventojų požiūrį ir turimą informaciją apie euro įvedimą, Europos Komisija nusprendė atlikti antrą apklausą: duomenys analitikams buvo renkami rugsėjo 4-6 dienomis.

Naujausioji ES apklausa rodo, kad eurą remiančių asmenų skaičius nekinta. 48 proc. gyventojų pasisako už valiutos keitimą. Dauguma respondentų (51 proc.) nurodo, kad Lietuva eurą įsivesti yra pasirengusi.

Paklausti apie euro įvedimo pasekmes, nemažai lietuvių tikisi pagerėjimo visose srityse. 50 proc. respondentų mato teigiamą poveikį eurą jau įsivedusioms ES valstybėms, savo ruožtu 44 proc. nurodo, kad teigiamų pokyčių patirs ir pati Lietuva, o 37 proc. mano, kad pagerėjimą pastebės patys.

Kalbėdami apie euro įvedimo poveikį kainoms, apklaustų Lietuvos gyventojų dauguma mano, kad kainos kils - tokią nuomonę pateikia net 84 proc. lietuvių. Vos 11 proc. respondentų mano, kad kainos išliks stabilios. Be to, 76 proc. apklaustųjų reiškia nerimą dėl galimų pažeidimų perskaičiuojant kainas eurais.

Paklausti, ar euro įvedimas neigiamai paveiks šalies ūkio politikos reguliavimą, su tokiu teiginiu nesutinka 48 proc. tyrimo dalyvių. 58 proc. respondentų mano, kad euro įvedimas taps Lietuvai galimybe stiprinti savo pozicijas ES.

Paprašyti įvardinti didžiausius pokyčius Lietuvoje įvedus eurą, gyventojai teigia, kad toks žingsnis palengvins keliavimą į kitas euro zonos šalis (86 proc. respondentų), taip pat lengviau bus lyginti kainas su pastebimomis kitose euro zonos šalyse (50 proc. respondentų).

Devyni iš dešimties apklaustųjų nurodo galėsiantys gana greitai prisitaikyti prie naujosios šalies valiutos.

Didėja gyventojų žinių apie euro įvedimą lygis: 70 proc. lietuvių mano esantys tinkamai informuoti apie procesą. Be to, net 96 proc. respondentų žino tikslią euro įvedimo datą.

Paklausti, ar pasitiki viešinama informacija apie valiutos kaitos procesą, Lietuvos gyventojai daugiausiai pasitikėjimo išreiškė Lietuvos centriniu banku (73 proc. apklaustųjų). Mažiausiai pasitikėjimo iki šiol tenka žurnalistams (vos 27 proc.).

Pasisakydami, kokiomis informacijos priemonėmis tikslingiausia skleisti informaciją apie euro įvedimą, apklaustieji pirmenybę teikia televizijai (54 proc. respondentų), internetui (52 proc.), laikraščiams (37 proc.) ir bankams (39 proc.). Manoma, kad mažiausiai naudos atneštų žinių skleidimas darbovietėse (20 proc. respondentų), mokyklose ir kitose švietimo įstaigose (20 proc.) ir viešosiose erdvėse (20 proc.).

Svarbiausia apklaustiesiems atrodo informacija apie kainų perskaičiavimo nuostatas - net 61 proc. mano, kad apie jas turi būti skelbiama informacinės kampanijos metu. Žinias apie praktinę valiutos kaitos reikšmę atlyginimui ir sąskaitoms bankuose svarbiomis viešinti laiko 60 proc. respondentų. Informacija apie 1 euro vertę svarbi 47 proc. apklaustųjų.

Dvigubas kainų rašymas laikomas viena svarbiausių euro įvedimo informacinės kampanijos dalimi: dvigubos kainos parduotuvėse svarbios (77 proc. gyventojų), sąskaitose - 71 proc. gyventojų, TV reklamoje - 68 proc. gyventojų, o algalapiuose - 62 proc.

Europos Komisija nurodo ketinanti rengti papildomas Eurobarometro apklausas Lietuvoje prieš pat pereinamąjį laikotarpį, t.y. gruodžio pradžioje, jo metu ir pasibaigus dviejų valiutų cirkuliacijos rinkoje periodui.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lietuvį papiktino apmokestinta taupymo sistema: tai atrodo veidmainiškai (1)

„Rašau jums norėdamas papasakoti, o gal ir atkreipti dėmesį, į vieną nelabai logišką...

Tėvą nustebino mokyklos klausimynas vaikui: renka statistiką apie pinigus, darbus ir namuose esančius daiktus (460)

„Ar Tavo namuose yra indaplovė?“ – tai tik vienas iš klausimų, į kuriuos turi atsakyti...

Po įspūdingos Zelenskio pergalės – pirmosios reakcijos iš Maskvos (1191)

Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova sekmadienį pareiškė, kad...

Gydytoja įspėja: šio maistinio elemento perdozavimas dar pavojingesnis už trūkumą (13)

Nepakankamas jodo kiekis organizme sukelia daugybę sutrikimų – tai kretinizmas, pažeistos...

Kaip atrodė Velykos vienu sunkiausių laikotarpių Lietuvoje? (8)

Šv. Velykos – didžiausia religinė šventė kiekvienam krikščioniui. Nors mūsų laikais...

Kas žinoma apie sprogimus Šri Lankoje: pareigūnai įvardino kaltininkų grupuotę, aukų skaičius toliau auga sužeista 500 (9)

Virtinės Velykų dieną surengtų pražūtingų sprogdinimų nusiaubtą Šri Lanką pirmadienį...

Kęstutis Girnius. Seimas privalėjo tirti LRT (134)

Antradienį Konstitucinis teismas (KT) pradėjo nagrinėti Seimo narių grupės prašymą...

Apgaulingos išvaizdos pusryčiai tiems, kurie nemėgsta kiaušinių (7)

Nors per Velykas įprasta valgyti mėsos ir kiaušinių patiekalus, šis netikėtas užkandis jus...

Girtų britų linksmybėms ir vėl nebuvo ribų: šiemet apgulė ne tik gatves bei klubus, bet ir paplūdimius (88)

Iš britų (ne)mokėjimo linksmintis juokiasi ne tik vietinė, bet ir užsienio spauda: kasmet per jų...