Dvariško gyvenimo druską išbando savo kailiu

Geriausias būdas pažinti dvaro gyvenimą ir pakeliauti praeities labirintais mokyklinio amžiaus vaikams neabejotinai yra edukacijos. Kruopščiai parengti, dažnai teatralizuoti užsiėmimai, dalyvaujančius ne tik įkvepia domėtis mūsų praeitimi, bet ir praturtina žiniomis bei garantuoja puikų, kokybišką laiką.

Tarp daugiau nei dešimties skirtingų edukacijų moksleiviams itin daug dėmesio sulaukia ekskursija „Nerašytos dvaro istorijos“, kviečianti moksleivius drauge su baronaite pažinti tikras dvaro paslaptis. Keliaujant po įspūdingas dvaro sales ir menes, pamažu praskleidžiamos praeities kertelės – vaikai susipažįsta su čia kadaise karaliavusiais baronais, išgirsta kaip kito dvaro gyvenimas ir svarbi jo gyvavimo dalis – kultūra. Dalyviams pristatoma tuomečių dvarininkų kasdienybė, demonstruojami jų pomėgius reprezentuojantys eksponatai, atskleidžiamos slapčiausios aistros bei kiti intriguojantys faktai.

Ne mažiau įspūdingai dvaro gyvenimą nušviečia ir dar viena edukacinė programa – „Špyga taukuota“. Šią daugeliui pažįstamą sparnuotąją frazę ištarė „svieto lygintoju“ dažnai pavadinimas Tadas Blindas, kuris edukacijos metu atgyja ir istoriją pasakoja tarsi iš savo perspektyvos. Žymusis Blinda dalyviams su džiaugsmu aprodo dvaro teritoriją, atskleidžia šviesiąsias ir tamsiąsias „razbainiko“ gyvenimo puses ir netgi palydi vaikus į vienintelį Lietuvoje Baudžiavos laikų bausmių muziejų, kuriame įtaigiai perteikiama, kas laukdavo to meto nusikaltėlių. Prisiklausius žadą atimančių istorijų, Blinda norinčiuosius palydi ir iki savo didžiausios aistros – žirgų. Dvare įsikūręs žirgynas aistruolius mielai priima ir kviečia išbandyti jodinėjimą.

Galimybė pažinti ir patiems išbandyti amatus

Įdomu tai, kad kai kurios dvare siūlomos veiklos, pavyzdžiui, bitininkystė, keramika ar vilnos vėlimas, savo svarbos ar reikšmės žmogaus kasdienybėje nėra praradę ir šiandien, o dvare apsilankę vaikai turi galimybę susipažinti šių darbų virsmu, tobulėjimu, suprasti pokyčio reikšmę.

Pavyzdžiui, dvaro bitininkė pasakoja, kaip ant mūsų stalo atsiranda medus, kaip atrodė senoviniai aviliai ir kaip jie pakito iki šių dienų. Edukacijos dalyviai čia ne tik sužino, kaip anuomet buvo liejamos žvakės, bet ir pasitelkę naujoviškas technologijas išbando šį meną patys. Tuo metu dvaro vilnos manufaktūroje vaikai supažindinami su vilnos nauda, jiems atskleidžiamos šio amato paslaptys, bet užvis smagiau – galimybė patiems pasigaminti „vilnonį prisiminimą“. Na, o pasirinkę apsilankymą dvaro parfumerinėje, vaikai iš arti stebi nepailstamą parfumerės darbą: nuo dvaro gėlių rinkimo, džiovinimo, iki įmantriausių hidrolatų ir gėlių ekstraktų kūrybos. Nardydami po kvapų karalystę ir klausydami šio meno įdomybių, dalyviai kviečiami patys pasigaminti aliejais ir geriausiomis augalų savybėmis praturtintus hidrolatus.

Tarp ekspozicijų – įspūdinga technikos kolekcija ir netgi mini zoo

Veiklų įvairaus amžiaus moksleiviams yra ir daugiau. Čia taip pat galima išbandyti optinės iliuzijos žaislų gamybos dirbtuves ar pasinerti į magišką dvaro pasaulį, gaminant burtų lazdeles ir sėkmės talismanus. Istoriniame pramogų parke verta aplankyti ir technikos dirbtuves, ir senovinių automobilių kolekciją, taip pat būtina pamatyti ir išbandyti įspūdingą, vienintelę tokią visame Baltijos regione čia įkurdintą senovinių žaidimų automatų salę.

Džiaugsmo tiek mažiems, tiek gerokai ūgtelėjusiems suteiks pažintis su dvaro ūkiu ir jo gyvūnais, tarp kurių rikiuojasi žirgai, avys, triušiai, žąsys, antys, kalakutai, vištos, plėšrieji paukščiai ir net kupranugaris

Gera žinia mokytojams ir tėvams – Pakruojo dvaras ir čia vykstančios edukacijos vaikams yra Kultūros paso dalis, todėl 1-12 klasių moksleiviams apsilankymo kaina dalyje edukacijų yra iš dalies kompensuojama.

Šaltinis
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją