Saulės kolektoriai ant gyventojų namų stogų, vėjo jėgainės ūkiuose ir švarus oras, kuriuo kvėpuojame kasdien, už elektrą ir šildymą mokami minimalūs mokesčiai – tokią Lietuvą norėtų matyti kiekvienas atsinaujinančios energetikos šalininkas. Arba žmogus, kuris nori mokėti už elektrą mažiau. Ar tai įmanoma ir kokiu keliu žengia Lietuva energetikos srityje, penktadienį DELFI TV studijoje kalbėjo energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
© Organizatorių nuotr.

Beveik pusė energijos – iš gamtos

Dar šių metų birželio 21 d. paskelbtoje naujoje Lietuvos energetinės nepriklausomybės strategijoje bene didžiausiu siekiu įvardijamas perėjimas prie atsinaujinančių energijos šaltinių. Energetikos ministras DELFI TV konferencijoje teigė, kad strategijoje yra 4 pagrindiniai tikslai: energetinis saugumas, konkurencingumas, atsinaujinančių energijos išteklių plėtra, inovacijos.

„Kalbant apie atsinaujinančius energijos šaltinius galime pasidžiaugti, kad esame geroje situacijoje, esame pasiekę 2020 metų tikslus. <...> Tačiau tai nereiškia, kad turime sustoti. Ir strategijoje tai aiškiai sakome. <...> Ambicijų nereikia mažinti, ir 2030 metais turime turėti bent 45 proc. (energijos – red.) iš atsinaujinančių energijos šaltinių. Kryptys yra įvairios, o viena iš prioritetinių – mažoji energetika. Iki šiol, be abejo, yra ir vėjo energetikos, ir saulės, biomasės energetika, bet aiški vizija yra mažoji energetika. Tai yra, kad kiekvienas vartotojas galėtų <...> gaminti energiją pats sau“, – aiškina Ž. Vaičiūnas.

Anot jo, jau priimtas Atsinaujinančių energijos išteklių įstatymas, kuris leidžia mažinti biurokratinę naštą vartotojams, kurie nori jungtis prie žaliosios energetikos. Ministras pažymi, kad pati konkurencingiausia gali būti saulės energetika.

Energetikoje svarbu įvairovė

Vis dėlto, nors užmojai Lietuvos energetikos sritį paversti „žalia“ yra sveikinti ir labai reikalingi aplinkosauginiu požiūriu, kritikai sako, jog iš tiesų Lietuva neturi vieningos energetikos vizijos. Teigiama, kad neseniai visos viltys dėtos į dujų terminalą, o dabar – į žaliąją energetika. Tačiau energetikos ministras sako, jog energetikoje svarbu įvairovė dėl kuo mažesnių kainų vartotojams.

„Energetikoje negalima visų obuolių dėti į vieną krepšį. Labai svarbu įvairovė, jei mes norime konkurencingos energetikos, kiek įmanoma geresnių kainų, turi būti išteklių pasirinkimas. Tai yra aksioma, patvirtinta dešimtmečiais ir iš esmės taip ir yra sakoma, jog skirtingais laikotarpiais yra skirtingi prioritetai. Iki šiol turėjome didelių problemų su energetiniu saugumu, kad neturėjome alternatyvaus tiekimo, bet suskystintų dujų terminalas užtikrina ne tik dujų tiekimą, bet ir įmanomai žemiausias konkurencingas kainas mūsų vartotojams“, – tikina ministras.

Ministras pabrėžia, kad planuojama, jog nuo 2030 metų iškastinio kuro rinkoje turėtų nelikti: tiek šilumą, tiek elektrą būtų galima pasigaminti iš atsinaujinančių energijos šaltinių, o likusią dalį – atsivesti iš kitų valstybių (Skandinavijos šalių), kaip buvo daroma iki šiol. Vis dėlto, suprantama, kad iškastinis kuras vis dar bus naudojamas pramonėje ir transporto sektoriuje.

Mažins biurokratinę naštą

Lyginant Lietuvą su kitomis Europos šalimis, kuriose taip pat vystoma žalioji energetika, mūsų šalis atsilieka. Pavyzdžiui, Olandijoje, Danijoje populiaru energiją išgauti vėjo malūnais net individualiose namuose. Lietuvoje kol kas tokių pavyzdžių dar mažai: gyventojų teigimu, net ir jei būtų noro įsirengti saulės kolektorius ar vėjo malūnus savo namuose, tektų gerokai išlaidauti, o išlaidos atsipirktų ne anksčiau nei po metų.

Todėl gyventojai siūlo išeitį: valstybės paramą tiems individualių namų savininkams, kurie nori dalį energijos pasigaminti iš atsinaujinančių energijos šaltinių. Ž. Vaičiūnas tikina, kad šiuo metu yra dirbama dėl biurokratinių procedūrų mažinimo, norint įsirengti atsinaujinančios energijos šaltinį. Be to, yra dirbama dėl atsinaujinančių energijos šaltinių atsiperkamumo kiekvienam vartotojui.

„Žiūrime finansavimo mechanizmus, kurie palengvintų ir pagreitintų tokios sistemos atsiperkamumą. <...> Tikime, kad vartotojai jau nuo kitų metų galėtų šia sistema pasinaudoti“, – DELFI TV konferencijoje tvirtina energetikos ministras.

Paneigia mitus apie atsinaujinančią energetiką

Energetikos ministras pabrėžia, kad kalbos, jog Lietuva – netinkama šalis atsinaujinančiai energetikai, yra netiesa. Jo teigimu, tokius mitus reikia drąsiai griauti: „Technologijos labai sparčiai pinga, ir galbūt efektyvumas mūsų klimato zonoje yra mažesnis nei Ispanijoje ar kitose šalyse, bet saulė yra nebūtina – užtenka saulės šviesos energijos. Dienos metu tai galima efektyviai išnaudoti tinkamu kampu nukreipus saulės kolektorių. <...> Valstybės požiūris taip pat yra labai svarbu <...>.

Visi Lietuvos gyventojai labiausiai domisi energijos kaina. Lyginama, kuris energijos išgavimo variantas yra naudingiausias ekonomiškai. Ž. Vaičiūnas sako, kad Lietuva šiuo metu dalyvauja didelėje energetikos kainų rinkoje. Jo teigimu, ši rinka yra viena iš efektyviausių pagal kainą Europoje. Vis dėlto, atsinaujinantys energijos šaltiniai padėtų žmonėms dar daugiau sutaupyti: pasigaminus dalį energijos patiems, naudotis importuota elektra tektų labai nedaug.

„Kiekvienas vartotojas galės turėti galimybę bent jau dalį elektros energijos pasigaminti pats“, – žada Ž. Vaičiūnas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Niekuomet neviešinti kadrai: kaip Jelcinas Putino skambučio laukė režisierius: Putinas – jau nebe žmogus iš kraujo ir kūno (150)

Televizijos kanalas „Nastojaščeje vremia“ pristatė unikalią kino kroniką, 2000 metų kovo 26...

Būstą perkančioms šeimoms žada duoti iki 26 tūkst. eurų – kas juos gaus? (78)

Jeigu svarstote pirkti butą ar statyti namą, neskubėkite – jau nuo liepos mėnesio kai kurios...

Orai: šaltukas dar nesitrauks greitu metu prisiminsime skėčius (5)

Sekmadienį debesys danguje bus reti svečiai, daug kur diena bus graži. Vėjas rims, tad nebus taip...

Nepakeliamus skausmus lietuvė išsigydė be vaistų ir operacijų: dėl mitybos išvaizda pasikeitė neatpažįstamai (208)

Rita Miškel prieš 13 metų išvyko gyventi į Airiją. Ten ji atrado ne tik naują gyvenimą, bet ir...

Vaikiškas vyrų elgesys ir baimės kupinos akys: slėpėsi nuo pareigūnų – galvojo, kad nesuras (65)

Penktadienis apkarto sostinėje esančių autoservisų įkūrėjams bei darbuotojui. Nelegalios...

Politikai to bijo kaip velnias kryžiaus, tačiau neišvengs (376)

Tarp 30 geriausių idėjų Lietuvai atsidūrė siūlymas, apie kurį dalis politikų bijo net...

Po tėvo mirties – skaudus dūris iš motinos: pusę pinigų atiduok man (86)

„Man yra 16 metų ir aš gyvenu asocialioje šeimoje“, – taip į DELFI kreipėsi laišką...

7 privalumai būti meiluže (101)

Meilužių iliuzijos: ką sau sako „antros“ vedusių vyrų moterys . Taip vadinosi anas...

Mokslininkai išsiaiškino, kokią įtaką santykiams daro filmų suaugusiems žiūrėjimas (13)

XXI amžiuje pornografija yra įgavusi pačias įvairiausias formas – tai filmai, vaizdo įrašai,...

Mokestis už Vasario 16-osios akto pamatymą papiktino Liudą Mažylį: tai nesąžininga (249)

Berlyne Vasario 16 -osios akto originalą atradęs, Kauno Vytauto Didžiojo universiteto...