aA
Europos Parlamentas uždraudė vienkartinių plastikinių daiktų naudojimą nuo 2021-ųjų. Draudžiami tokie plastiko gaminiai kaip šiaudeliai, stiklinės, stalo įrankiai ar ausų krapštukai.
Valdonė Šuškevičė su vyru Irmantu Šuškevičiumi
Valdonė Šuškevičė su vyru Irmantu Šuškevičiumi
© Asmeninins albumas

Efektyvių veiksmų ėmėsi ir festivaliai – daugiau nei 60 D. Britanijos muzikos festivalių iki 2021 m. įsipareigojo uždrausti vienkartinio naudojimo plastiką, Talinas jau uždraudė vienkartinius plastikinius indus viešuose renginiuose, o Lietuvoje konkrečių veiksmų šią vasarą imsis festivalis „Sūpynės“, kuriame neliks tokių indų. Tai užtikrins vilniečių poros įkurtas verslas „CupCup“.

Renginiai be vienkartinių puodelių?

Kauno technologijų universiteto Aplinkos inžinerijos instituto doktorantė Valdonė Šuškevičė su vyru Irmantu Šuškevičiumi Lietuvai pristatė naują verslo idėją „CupCup“ ir festivaliams, koncertams ar įvairaus dydžio šventėms siūlo vienkartinių indų alternatyvą – daugkartinius puodelius ir stiklines. Kasmet pasaulyje sunaudojama 500 mlrd. vienkartinių puodelių, tad pora nusprendė mažais žingsneliais keisti lietuvių įpročius.

Valdonė Šuškevičė su vyru Irmantu Šuškevičiumi
Valdonė Šuškevičė su vyru Irmantu Šuškevičiumi
© Asmeninins albumas

„Šią idėją brandinome pakankamai ilgai, apie metus laiko. Tačiau patį verslo modelį gryninti ėmėme prieš pusę metų, o šiandien jau kuriame platformą socialiai atsakingų verslų, renginių, iniciatyvų, su kuriomis pradėsime dirbti jau gegužės viduryje“, – sparčiu startu džiaugiasi pora.

Nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, jog vienkartinių indų keitimas daugkartiniais turėtų reikšmingai padidinti švenčių organizavimo kaštus, pora teigia, jog paskaičiavus visas išlaidas šis modelis nėra brangesnis: „Netgi majonezą perkant sumokame daugiau už patį stiklainį, nei už turinį. Tikrai nėra nemokamų pasirinkimų, o vienkartiniai eina išvien su atliekų kiekiais ar taršos mokesčiais, kuriuos ir matome kaip sutaupymo potencialą.“

Sprendimas: vieno euro depozitas už bokalą

„CupCup“ veikia paprastu principu – vienkartines pakuotes šis verslas keičia į daugkartinius sprendimus: „Tiekiame renginiams daugkartinius puodelius alui, kavai ir arbatai, surenkame juos po renginio, plauname ir prižiūrime, kad būtų tinkami naudoti dar kartą.“

Vienkartinius plastikinius indus turėtų pakeisti daugkartinio naudojimo tara
Vienkartinius plastikinius indus turėtų pakeisti daugkartinio naudojimo tara
© Asmeninins albumas

Kiekvienam festivaliui verslininkų pora kuria individualų veikimo modelį, tačiau įprastai perkant gėrimą sumokamas vieno euro depozitas už bokalą, kurį bet kada renginio metu galima nemokamai pasikeisti į švarų. Grąžinus bokalą atgaunamas ir vieno euro depozitas.

Po panaudojimo puodeliai plaunami pramoninėse indaplovėse aukštoje temperatūroje. Po kiekvieno naudojimo atliekama puodelių kokybės patikra, tad verslininkai užtikrina, jog puodeliai būna visiškai dezinfekuoti ir paruošti kitam naudojimui.

„Puodelių turime užtektinai aprūpinti „Burning Man“ festivalį – tikrai nemažai. Aprūpinti galime nuo visai mažų miesto švenčių iki didžiausių festivalių, tokių kaip „Granatos LIVE“ ar Jūros šventė“, – tikina pašnekovai.

„Siekiame daryti pokytį visuomenėje iš pagrindų. Šią vasarą tikimės įsivertinti savo klaidas, stiprybes, galimybes, susirinkti daug reikalingos medžiagos apie vartojimo įpročius, žmonių kultūrą, požiūrį į šią sistemą. Norime susikurti tvarių partnerių platformą, kuri ne tik darytų vienalaikius pokyčius, tačiau prisiimtų ir „CupCup“ kuriamą „zero waste“ iššūkį – stebėti pokytį ir siekti nuolatinio gerinimo savo veikloje, mažinant vienkartinių pakuočių naudojimą keičiant vartojimo kultūrą“, – tikslus tvariam verslui kelia vilniečių pora.

euroblogas.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(21 žmogus įvertino)
3.3810

Top naujienos

Europos atskalūnėms žemė slysta iš po kojų (110)

Netikėtas vieno lyderio atsistatydinimas, šokiruojantis kito pralaimėjimas ir dešimtys...

Regione baldų gamybos verslą užsukę vyrai: brangimas vyksta kosminiu greičiu (8)

Pakruojyje korpusinius baldus gaminantys Robertas Špakis ir Modestas Mackonis pasakoja apie šiandien...

Griežtas įspėjimas dėl Gedimino kalno: galime netekti Aukštutinės pilies rūmų ir Vakarinio bokšto

Gedimino kalno Vilniuje tvarkymo projekto rengėjai įspėja apie naujas grėsmes, Nacionalinis...

Vytautė Merkytė | D+

Ekologinė katastrofa, kurios pasekmes jaučiame ir po 30 metų: laukinę gamtą ir žmonių gyvenimus sunaikino vienas alkoholikas ir vienas darboholikas

Viena didžiausių mūsų laikų gamtos katastrofų prasidėjo vieną šaltą 1989 metų kovo mėnesio...

Norite, kad juvelyrikos dirbiniai tarnautų amžinai? Nedarykite klaidų. Lietuvių ekspertė nurodė svarbiausią taisyklę – tai nr. 1

Pajuodo sidabras? Susibraižė perlų vėrinys? Auksiniai žiedai prarado blizgesį? Juvelyrikos...

Kaunas neteko jau daugiau nei tūkstančio COVID-19 užsikrėtusių gyventojų

Sekmadienį skelbiamais Statistikos departamento duomenimis, Kaune šiuo metu COVID-19 liga nustatyta...

Ar 4 darbo dienų savaitė jau ateina į Lietuvą? (87)

Seimas antradienį po pateikimo pritarė Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen Darbo...

Dundulis – apie galimybių pasą: saugumo nesukūrė, o valstybė pasekmes pajus lapkritį (619)

Sparčiai kylant COVID-19 atvejų Lietuvos prekybos įmonių asociacija teigia, kad galimybių pasas...