aA
Po 2 metų iš parduotuvių lentynų Lietuvoje bei visoje Europos Sąjungoje (ES) išnyks plastikiniai šiaudeliai, plastikiniai vienkartiniai indai bei kiti vienkartinio naudojimo plastiko gaminiai. Tačiau bene didžiausios permainos plika akimi nepastebėsime. Iki 2025 m. bent ketvirtį plastikinių butelių turės sudaryti perdirbtas plastikas. Tiesa, Lietuvoje yra įmonių, kurios išsikėlė kur kas ambicingesnius nei ES numatyti tikslus ir juos jau vykdo.
Preformos
© Augusto Didžgalvio nuotr.

„Anksčiau užtekdavo, kad įmonė keistųsi į gerą. Bet tie laikai baigėsi. Dabar būtini pokyčiai į žalią. Ir ne tik dėl to, kad Europos institucijos imasi riboti plastiko gaminius. Tiesiog pasaulis keičiasi ir verslai dabar atsakingi ne tik už savo prekių kokybę, ne tik už savo darbuotojų gerovę, bet ir mūsų visų aplinką“, – sako įmonės „Švyturys-Utenos alus“ (ŠUA) generalinis direktorius Rolandas Viršilas.

Kaip rašoma atsųstame pranešime spaudai, jo vadovaujamos įmonės darykla Utenoje išsiskiria poveikį aplinkai mažinančių priemonių taikymo mastu. Daryklos vadovas Artūras Bernatavičius sako, kad dar iki Europos parlamento balsavimo dėl vienkartinio plastiko ribojimo, Utenoje gėrimus pradėta pilstyti į PET butelius, kurių žaliavas iki 10 proc. sudaro perdirbtas plastikas. Ir šis procentas nuosekliai didės.

Vis dėlto, pasak vadovo, ŠUA ambicija didesnė nei tik atitikti ES numatytus tikslus. Juolab, kad ir perdirbto plastiko naudojimas yra antras žingsnis – visų pirma reikia jo mažiau naudoti.

„0,5 l vandens butelio ruošinys dar neseniai svėrė 17,5 g. Dabar naudojame 20 proc. lengvesnius – 14,5 g ruošinius“, – pasakoja A. Bernatavičius.

Pokytis gali pasirodyti nedidelis – vos 3 g, tačiau Utenos darykloje vien į lengvesnius 0,5 l PET butelius išpilstoma tiek gėrimų, kad metinis plastiko poreikis sumažėja 1 200 kg.

Darykla
Darykla
© Augusto Didžgalvio nuotr.

Tačiau labiausiai plastiko poreikį nukarpė pakavimo pertvarka. Pradėjus naudoti inovatyvią, tampresnę bei tvirtumo neprarandančią pakavimo plėvelę, plastiko metinės sąnaudos sumažėjo dar 2 500 kg. Dar ryškesnį pokytį atnešė pakeista gėrimų pakuočių tvirtinimo plėvelė, kuri iš metinį daryklos plastiko poreikį sumažino papildomais 10 000 kg.

Darykla su nuline CO2 emisija

„Mažindami plastiko naudojimą, mažiname aplinkos taršą. Tačiau reikia žiūrėti plačiau, mat ne mažiau svarbus ir plika akimi nematomas poveikis – mūsiškės anglies dvideginio emisijos.

Alui fermentuojantis, gaminasi ne tik alkoholis, bet ir angliarūgštė (CO2). Dalis jos lieka aluje, kitkas – patenka į aplinką. Jau greitai išsiskiriančią angliarūgštę surinksime ir naudosime gamindami gazuotą mineralinį vandenį ir kitus produktus“, – teigia A. Bernatavičius.

Iki šiol anglies dvideginis ne tik būdavo išleidžiamas į aplinką, bet dar ir tekdavo jo papildomai pirkti. Susigrąžinus natūraliai darykloje susidarančią angliarūgštę, bus padengtas visas daryklos anglies dvideginio poreikis. O tai Utenos daryklos CO2 pėdsaką sumažins 2500 t per metus.

Europos komisijos duomenimis, tiek CO2 per metus tenka 532 Lietuvos gyventojų. Tad vien angliarūgštės sugrąžinimo sistema kompensuoja visų 337 ŠUA darbuotojų anglies dioksido pėdsaką.

Saulė jau įdarbinta, savo eilės laukia garas

Šiuo metu Utenos darykla jau yra įdarbinusi saulę – 3703 modulių saulės elektrinė pagamina dešimtadalį reikalingos energijos. O įdarbinus angliarūgštę, eilė ateis alaus virimo metu susidarančiam garui. Ši energija bus surenkama, akumuliuojama bei naudojama misos pašildymui, karšto vandens ruošimui ir kitur. Dėl to vien misos virimo energetinės sąnaudos bus sumažintos 20 proc.

Artimiausių kelių metų daryklos planas – trečdaliu mažinti vandens naudojimą. Nors mums atrodo, kad daryklai vanduo reikalingas tik gėrimų gamybai, tačiau jis būtinas įrangos higienai palaikyti.

„Kas kartą, kai įrenginiais iškeliauja alaus partija, juos būtina perplauti – taip palaikoma higiena, užkertamas kelias maišytis gėrimų skoniams. Įranga plaunama nuolatos ir tam sunaudojama nemažai vandens. Šį vandenį surinksime, išvalysime ir naudosime ten, kur jis nekontaktuoja su gaminamu produktu, pavyzdžiui, aušyklėse ir kitur“, – pasakoja daryklos vadovas.

Pokyčiai – neišvengiami

A. Bernatavičiaus teigimu, kuo toliau, tuo labiau darykla tampa nepriklausoma – medžiagų naudojama vis mažiau, kur įmanoma energiją grąžinama į gamybos procesą. Tačiau gamybiniai pajėgumai dėl to neprarandami.

„Mažiname plastiko sąnaudas, ryškiai nyksta mūsiškės CO2 emisijos, be to, kartu su kitais gėrimų gamintojais, išlaikome mūsiškę gėrimų pakuočių užstato sistemą, kuri jau dabar viršija ES numatyta tikslą 2029 m. surinkti 90 proc. plastikinių pakuočių. Tad jau dabar esame pasiekę ar net pralenkę daugelį mus liečiančių ES tikslų“, – sako R. Viršilas.

Eko energetika
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Valatka: Skvernelis atstovauja išmirštančiai Lietuvai, o Puidokas dabar yra šalies gelbėtojas (780)

Didžiausioje istorijoje korupcijos byloje teismas leidžia suimti teisėjus, o Druskininkų merui...

Ekspertai to nematė daugiau nei 10 metų: ką daryti, jeigu nusprendėte imti būsto paskolą (196)

Ar pigios paskolos ir brangstantis nekilnojamasis turtas atneša dar vieną krizę? Kiek dar šiemet...

Lietuvė siekė tapti balerina, bet konstruoja kosmoso palydovus: darome tai, ko niekas pasaulyje dar nėra daręs (80)

Jei kas Simonai Liukaitytei (28) paauglystėje būtų pasakęs, kad ateityje ji bus ne balerina, o...

Orai: būkite atsargūs – kelius nuklos plikledis (1)

Penktadienį orus lemiant aukštesnio slėgio laukui, dangus išgiedrės.

Valančiūnas praleis NBA rungtynes – skubiai grįžo į Lietuvą šaltiniai nurodė priežastį (21)

Penktadienio rungtynes su Los Andželo „Clippers“ praleis Memfio „Grizzlies“ vidurio...

Kraupus įvykis Šilalės rajone: ugniagesiai rado sudegusį automobilį ir šalia negyvą vyrą (8)

Bendrasis pagalbos centras informavo, jog ketvirtadienį 22.14 val. buvo gautas pranešimas apie tai,...

Vienas gėrimas populiariame Graikijos kurorte tapo lemtingu: mergina apako, teko persodinti inkstą (38)

2016 m. rugpjūtį po žygio per barus Zantėje, Graikijoje su dviem draugais Hannah Powell iš...

Nausėda pristatė programą: gerintų santykius su kaimynais, įgėlė ir Grybauskaitei (479)

Kandidatas prezidento rinkimuose, buvęs SEB banko ekonomistas Gitanas Nausėda Vilniaus universiteto...

Minios gerbėjų plūdo į Jazzu koncertą Vilniuje: grandioziniame pasirodyme – įspūdinga scena ir kerintis atlikėjos balsas (151)

Ketvirtadienį Vilniuje atlikėja Justė Arlauskaitė-Jazzu surengė išskirtinį koncertą. Šiam...

Strasbūro teisme – Brazauskienės ieškinys prieš Lietuvą (609)

Vasario 12 dieną Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) perdavė Lietuvos Respublikos Vyriausybei...