aA
Užsienyje išpopuliarėjęs metodas vaikų muzikavimui pasitelkti iš antrinių žaliavų pasigamintus ir nieko nekainuojančius instrumentus pamažu vis labiau įsigali ir Lietuvoje. Sutariama, kad toks susipažinimas su muzika padeda ne tik mažųjų vystymųsi, bet ir išmoko juos saugoti gamtą.
Instrumentai iš atliekų
Instrumentai iš atliekų
© Organizacijos nuotr.

Posakis, kad kiekvienas žaidimas gali baigtis išmintimi, ne veltui taikomas ir muzikai. Juk lyg smagi pramoga pirma suprantamas muzikavimas skatina atsakomybę, socialinius įgūdžius, lavina atmintį – reikia ne tik kurti, bet ir įsiminti, prisiminti, mokoma atkaklumo ir gerai jaučiamasi, kai pasiseka sugroti tam tikrą melodiją. Tobulinama net koordinacija ir matematiniai sugebėjimai – juk smegenys priverčiamos greičiau dirbti ir vizualinę informaciją keisti į fizinius judesius.

Tiesa, sudominti ir išlaikyti vaikų susidomėjimą tam tikrais dalykais gali būti sudėtinga. Tačiau siūloma išeitis, kuri jau pritaikoma ir priešmokyklinio ugdymo bendrosiose programose – mažiesiems patiems tyrinėti įvairias garsų išgavimo galimybes iš kartono dėžių, tuščių plastikinių butelių, medinių trinkelių, akmenukų.

Kaip rašoma pranešime spaudai, tokie bandymai ir pačių pasigaminti muzikiniai instrumentai ne tik dar labiau padeda suprasti ir pamilti muziką, bet ir atidžiau rūpintis gamta. Juk kuriant muzikavimo priemonę vaikas mato, kad jau panaudotas daiktas gali atgyti, tampa reikalingu. Tai suteikia supratimą, jog reikia būti atidesniems gamtai, mažinti vartojimą paprasčiausiais kasdieniais įpročiais.

Kad tai veikia, rodo pavyzdžiai užsienyje. Vienas iš įžymiausių – 1988 metais JAV susikūręs orkestras „Bash the Trash“, kurio nariai kuria muziką su savo iš antrinių žaliavų pagamintais instrumentais. Ilgainiui tokia veikla vis populiarėjo, o dabar kasmet dirbama su daugiau kaip 60 tūkst. mokinių iš viso pasaulio.

1. Skudučiai

Išmėginti patiems vaikams ar su tėvų pagalba sukurti muzikinius instrumentus galima čia pat namuose – greičiausiai pavyks rasti tam reikalingų priemonių. Pavyzdžiui, skudučiams reikės senų, netinkamų naudoti flomasterių, lipnios juostos ir plastilino. Pirmiausiai flomasterius kanceliariniu peiliuku supjaustykite skirtingo ilgio šiaudeliais – atpjaukite 1–2 centimetrų ilgio detales, kurių turi būti po viena daugiau kiekviename flomasteryje. Tuomet detales sudėliokite nuo ilgiausio iki trumpiausio, kad viršutinės dalys būtų vienoje linijoje. Kitą flomasterių pusę užkimškite plastilino rutuliukais. Tarp jų įdėkite atskirtas mažesnes detales ir suklijuokite juos iš visų pusių dekoratyvine juosta.

Instrumentai iš atliekų
Instrumentai iš atliekų
© Organizacijos nuotr.

2. Ksilofonas

Kitam instrumentui – ksilofonui – reikės kartono tūtelių, kartoninės dėžės, virvės ar vilnonio siūlo, valgomųjų lazdelių ir spalvoto popieriaus. Įrankių čia teks paieškoti daugiau – teks susirasti ne tik kanceliarinį peiliuką, bet ir ylą, pieštukinių klijų. Pirmiausiai pasirūpinkite skirtingo storio ir ilgio kartono tūtelėmis nuo tualetinio popieriaus, popierinio rankšluosčio, folijos ar pakavimo popieriaus. Supjaustykite tūteles skirtingais ilgiais ir išdėliokite nuo ilgiausio iki trumpiausio. Tuomet atkirpkite 4 skirtingo ilgio siūlus, suriškite jas po du mazgeliais tarpusavyje, palikite 8–10 cm ilgio galus. Tarp tūtelių turintis likti tarpas – maždaug 1 cm.

Tuomet apklijuokite kartoninę dėžę spalvotu popieriumi, dekoruokite dažais arba markeriais – čia idėjų tikrai turės jūsų mažieji. Su yla pradurkite po dvi skylutes dėžutės siaurųjų sienelių viršuje – čia tvirtinkite siūlų galus juos prakišdami ir ištempdami. Galiausiai ateina laikas smagiausiai daliai – imkite valgomąsias lazdeles ir išbandykite šį muzikinį instrumentą.

Instrumentai iš atliekų
Instrumentai iš atliekų
© Organizacijos nuotr.


3. Būgnelis

Šiam muzikiniam instrumentui pasigaminti prireiks cilindro formos pakuotės nuo traškučių ar sausainių, kaspino ar siūlų, karoliukų, valgomosios lazdelės, balionų, spalvoto popieriaus ir lipnios juostos. Šių daiktų sujungimui į džiuginantį muzikinį instrumentą paieškokite žirklių, kanceliarinio peiliuko, ylos ir karštų klijų pistoleto. Pirmiausiai nupjaukite maždaug 4 centimetrų aukščio juostą nuo pakuotės viršaus ir apklijuokite ją spalvotu popieriumi. Naudodamiesi yla pradurkite sienelės centre skylutes – per apatinę prakiškite valgomąją lazdelę ir ją užfiksuokite karštais klijais iš vidinės cilindro pusės. Per kitas dvi skylutes praverkite maždaug 10 cm ilgio kaspino juosteles arba siūlus, užriškite mazgelius vidinėje pusėje. Tuomet suverkite po kelis karoliukus, galus užtvirtinkite mazgeliais taip, kad jie pasiektų cilindro vidurį.

Kitas žingsnis – balionų galų nukirpimas ir likusių jo dalių užtempimas ant cilindro šonų. Užfiksuokite lipnia juosta ir sukiodami tarp pirštų lazdelę jau galėsite džiaugtis šio instrumento skleidžiamais garsais.

Eko energetika
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
3.5000

Top naujienos

Maršalo fondo ekspertė: Lietuvos sprendimas apstulbino kinus nemano, kad JAV paseks Lietuvos pavyzdžiu  (14)

Maršalo fondo Azijos tyrimų programos vadovė Bonnie Glaser sako nemananti, kad JAV pervadintų...

Kritikuoja kompensacijas elektros vartotojams: valstybės pinigai nuguls tarpininkų kišenėse (2)

Nepriklausomo elektros tiekėjo pasirinkimo antrasis etapas artėja prie pabaigos, bet dar...

Šaltiniai: Turkija blokuoja Suomijos ir Švedijos stojimo į NATO derybas Erdoganas iškėlė sąlygą (3)

Turkija blokuoja Suomijos ir Švedijos stojimo į NATO derybų pradžią, trečiadienį dpa patvirtino...

Medikai mato atsiveriančią problemą: jei taip bus ir toliau, daugės kyšių, o pacientai tik kentės (3)

Kovo mėnesį per visą Lietuvą nuskambėjo žinia, kad buvusiam Santaros klinikų vadovui gydytojui...

Karas Ukrainoje. Zelenskis: Ukrainos šiaurė jau išvaduota Rusija iš „Azovstal“ evakuotiems kariams nieko gero nežada: pasirodė nežmoniškų siūlymų (6)

Evakuacijos misija „ Azovstal “ plieno gamykloje Mariupolyje tęsiasi, trečiadienio naktį savo...

Krepšinio Eurovizijoje – lūkestis dėl Ukrainos, Šaro alkis ir pažadas Belgrade specialiai „Delfi“ iš Belgrado

Krepšinio Eurovizija – taip galima įvardinti keturių dienų krepšinio fiestą Belgrade,...

Tiesioginė transliacija / Iš esmės: ar Vytautui Landsbergiui reikia suteikti valstybės vadovo statusą?

Į seimo darbotvarkę grįžęs klausimas dėl valstybės vadovo statuso suteikimo profesoriui...

Iš Ukrainos – nauja prognozė dėl karo: iš tikrųjų viskas toli gražu ne taip (4)

Ukraina Rusiją įveiktų per penkis mėnesius. Tokią prognozę per interviu Dmitrijui Gordonui...

Delfi PliusKarolis Paulavičius

Nenugalėtas boksininkas iš Aušvico: nacių pramoga tapusiame bokso ringe jis kovėsi už gyvybę

Tai nebuvo įprastas bokso ringas, tai vieta, kuri dvelkė mirtimi. 1943-iaisiais jį sulaikė nacių...

Stuburo išvaržą turinčiai Kristinai viskas pasikeitė per vieną naktį – su siaubu prisimena tą nenumalšinamą skausmą ir dingusius kūno pojūčius Profesoriaus komentaras

Kristinai, mūsų pašnekovei, stuburo išvarža išoperuota prieš trejus metus. Tačiau šimtu...