aA
Daugelis plastikinių butelių, išmestų į Atlanto vandenyno pietuose esančios Nepasiekiamosios salos, pavadintos pagal jos stačius skardžius, krantą, greičiausiai atkeliauja ten iš kinų prekybinių laivų, rodo naujausio mokslininkų tyrimo duomenys.
Plastikas paplūdimyje
© Unsplash

Tyrime atskleidžiamos naujos detalės apie tai, kad didžiuliai kiekiai šiukšlių Žemės vandenynuose, pastaraisiais metais sukėlę nerimą ir nepasitenkinimą visuomenėje, ten atsiranda ne dėl to, kad žmonės išmeta šiukšles į upes ar ežerus, o dėl prekybinių laivų įgulų vandenynuose tiesiog per bortą išmetamų šiukšlių.

Tyrimo, paskelbto moksliniame žurnale „Proceedings of the National Academy of Sciences“ (PNAS), autoriai surinko tūkstančių šiukšlių trijų apsilankymų Nepasiekiamojoje saloje metu – 1984, 2009 ir 2018 m.

Mažytė sala, esanti maždaug pusiaukelėje tarp Argentinos ir Pietų Afrikos Respublikos, yra pačiame Pietų Atlanto sūkurio centre. Į didžiulį vandenyno srovių sūkurio centrą suplaukia šiukšlės iš viso Pietų Atlanto.

1984 m. saloje aptiktų šiukšlių etiketės nurodė, kad jos buvo išmestos Pietų Amerikoje, nutolusioje per 3 000 km į vakarus. Tuo tarpu 2018 m. trys ketvirtadaliai plastiko šiukšlių Nepasiekiamąją salą pasiekė iš Azijos, daugiausia – Kinijos.

Daugelis plastikinių butelių buvo suspausti, kaip tai įprastai daroma laivuose, siekiant sutaupyti vietos, sakė tyrimo autorius, Keiptauno universiteto „FitzPatrick“ Afrikos ornitologijos instituto direktorius Peteris Ryanas.

Apie 90 proc. pernai saloje rastų plastikinių butelių buvo pagaminti 2016–2017 metais, taigi, vandenynų srovės jų negalėjo atplukdyti iš Azijos. Įprastai tokiam atstumui įveikti prireikia 3–5 metų.

Tyrėjų teigimu, kadangi Azijos žvejybinių laivų skaičius nuo XX a. pabaigos išliktų daugmaž vienodas, o prekybinių ir krovininių laivų iš Azijos – ypatingai iš Kinijos – skaičius smarkiai išaugo, galima daryti išvadą, kad surinkti plastikiniai buteliai viduryje Atlanto vandenyno ten atsiduria išmesti iš laivų.

„Neabejotina, kad jie iš laivų, o ne iš sausumos. Tam tikras prekybinių laivų sektorius tai daro, regis, jie yra iš Azijos“, – naujienų agentūrai AFP sakė P. Ryanas.

Žvejų tinklai

Yra dvi skirtingos vandenynų taršos rūšys.

Viena vertus, yra paplūdimiai: ten aptinkama plastiko tarša atkeliauja iš pakrantės gyvenviečių. Dažniausiai tai būna buteliai, maišeliai ir pakuotės, tačiau šie daiktai lengvai nuskęsta, vandenynų srovės įprastai nenuneša jų tolyn.

Toliau vandenynuose aptinkamos šiukšlės dažnai yra arba neaiškios kilmės, arba daiktai, naudojami prekybiniuose ir žvejybiniuose laivuose: buteliai, tinklai, virvės, plūdurai, dėžės, statinės ir plūdės.

„Tai yra per mažai dėmesio sulaukianti taršos rūšis“, – tvirtino P. Ryanas.

Pernai žurnale „Scientific Reports“ paskelbtoje studijoje skaičiuojama, kad, pagal svorį, pusę viso didžiojo Ramiojo vandenyno šiukšlių sūkurio sudaro žvejų tinklai.

Vienas iš šios studijos autorių, okeanografas Laurent Lebreton, tvirtino, kad dažnai minimas teiginys, esą 80 proc. šiukšlių į vandenynus patenka iš sausumos, yra netikslus, kai kalbame apie vandenynų gilumą.

Pasak jo, mokslininkai dažnai aptinka didžiulius tinklų raizginius Ramiojo vandenyno šiaurėje, skirtus pritraukti žuvims.

„Dažnai jie tų tinklų nepasiima, tinklai taip ir lieka vandenyje. Radome keletą tonų tokių tinklų. Visi kalba apie vandenynų apsaugą nebenaudojant plastikinių maišelių, šiaudelių ar vienkartinių pakuočių. Žinoma, tai yra svarbu, bet išplaukę į vandenyną mes randame visai ne tai“, – sakė L. Lebreton.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Valstiečiai bando griauti posėdį: masiškai atsiiminėja parašus (72)

DELFI šaltinių teigimu, planas šiandien balsuoti dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio gerokai...

Nuotraukose iš prabangių vestuvių galutinai demaskuotas Skripalių nuodytojas (42)

Nuotakos tėvas, vesdamas dukrą prie altoriaus, išdidžiai šypsojosi. Šios vestuvės vyko 2017...

Naujas Kauno valdžios žingsnis – apmokestinti „svetimų“ vaikų tėvus (55)

Nors Vyriausybės atstovas Kauno bei Marijampolės apskritims Andrius Cechanavičius antradienį Kauno...

„Newsweek“: JAV Rusijai perleido šiaurinį Sirijos miestą (20)

Jungtinės Valstijos Rusijai „perleido“ šiaurinį Sirijos Manbidžo miestą, skelbia...

Ažiotažą sukėlusios „Zero Live Show" reklamos kūrėjai išgirdo teismo nuosprendį (28)

Antradienį Šalčininkų teisme ir vėl atversta skandalu bei nemalonumais su teisėsauga...

Įvertino Nausėdos pradžią: daug teisingų žingsnių ir daug neatsakytų klausimų (11)

Šią savaitę sueina lygiai šimtas dienų, kai Gitanas Nausėda užėmė prezidento pareigas....

Nusprendė: dėl Pranckiečio bus balsuojama dar šį vakarą nuolat pildoma (287)

53 parlamentarų pasirašytą pareiškimą dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio atšaukimo...

Natūralios kosmetikos kūrėja – apie „nekaltą“ ingredientą, dėl kurio sensite greičiau (1)

Rasveratrolis, skvalenas, filagrinas, kolagenas, vetiverija, simondsija – tai tik dalis...

Karbauskis bankams išsiuntė laišką: ar „grasinimas“ kelti palūkanas buvo suderintas? (117)

Į valdžios planus apmokestinti komercinių bankų aktyvus sureagavus Lietuvos banko asociacijos...

Buvę Profsąjungų rūmai Vilniuje intensyviai griaunami: jau neliko didelės pastato dalies (53)

Praėjusią savaitę prasidėję buvusių Profsąjungų rūmų griovimo darbai įsibėgėja. Iš...