aA
Daugelis plastikinių butelių, išmestų į Atlanto vandenyno pietuose esančios Nepasiekiamosios salos, pavadintos pagal jos stačius skardžius, krantą, greičiausiai atkeliauja ten iš kinų prekybinių laivų, rodo naujausio mokslininkų tyrimo duomenys.
Plastikas paplūdimyje
Plastikas paplūdimyje
© Unsplash

Tyrime atskleidžiamos naujos detalės apie tai, kad didžiuliai kiekiai šiukšlių Žemės vandenynuose, pastaraisiais metais sukėlę nerimą ir nepasitenkinimą visuomenėje, ten atsiranda ne dėl to, kad žmonės išmeta šiukšles į upes ar ežerus, o dėl prekybinių laivų įgulų vandenynuose tiesiog per bortą išmetamų šiukšlių.

Tyrimo, paskelbto moksliniame žurnale „Proceedings of the National Academy of Sciences“ (PNAS), autoriai surinko tūkstančių šiukšlių trijų apsilankymų Nepasiekiamojoje saloje metu – 1984, 2009 ir 2018 m.

Mažytė sala, esanti maždaug pusiaukelėje tarp Argentinos ir Pietų Afrikos Respublikos, yra pačiame Pietų Atlanto sūkurio centre. Į didžiulį vandenyno srovių sūkurio centrą suplaukia šiukšlės iš viso Pietų Atlanto.

1984 m. saloje aptiktų šiukšlių etiketės nurodė, kad jos buvo išmestos Pietų Amerikoje, nutolusioje per 3 000 km į vakarus. Tuo tarpu 2018 m. trys ketvirtadaliai plastiko šiukšlių Nepasiekiamąją salą pasiekė iš Azijos, daugiausia – Kinijos.

Daugelis plastikinių butelių buvo suspausti, kaip tai įprastai daroma laivuose, siekiant sutaupyti vietos, sakė tyrimo autorius, Keiptauno universiteto „FitzPatrick“ Afrikos ornitologijos instituto direktorius Peteris Ryanas.

Apie 90 proc. pernai saloje rastų plastikinių butelių buvo pagaminti 2016–2017 metais, taigi, vandenynų srovės jų negalėjo atplukdyti iš Azijos. Įprastai tokiam atstumui įveikti prireikia 3–5 metų.

Tyrėjų teigimu, kadangi Azijos žvejybinių laivų skaičius nuo XX a. pabaigos išliktų daugmaž vienodas, o prekybinių ir krovininių laivų iš Azijos – ypatingai iš Kinijos – skaičius smarkiai išaugo, galima daryti išvadą, kad surinkti plastikiniai buteliai viduryje Atlanto vandenyno ten atsiduria išmesti iš laivų.

„Neabejotina, kad jie iš laivų, o ne iš sausumos. Tam tikras prekybinių laivų sektorius tai daro, regis, jie yra iš Azijos“, – naujienų agentūrai AFP sakė P. Ryanas.

Žvejų tinklai

Yra dvi skirtingos vandenynų taršos rūšys.

Viena vertus, yra paplūdimiai: ten aptinkama plastiko tarša atkeliauja iš pakrantės gyvenviečių. Dažniausiai tai būna buteliai, maišeliai ir pakuotės, tačiau šie daiktai lengvai nuskęsta, vandenynų srovės įprastai nenuneša jų tolyn.

Toliau vandenynuose aptinkamos šiukšlės dažnai yra arba neaiškios kilmės, arba daiktai, naudojami prekybiniuose ir žvejybiniuose laivuose: buteliai, tinklai, virvės, plūdurai, dėžės, statinės ir plūdės.

„Tai yra per mažai dėmesio sulaukianti taršos rūšis“, – tvirtino P. Ryanas.

Pernai žurnale „Scientific Reports“ paskelbtoje studijoje skaičiuojama, kad, pagal svorį, pusę viso didžiojo Ramiojo vandenyno šiukšlių sūkurio sudaro žvejų tinklai.

Vienas iš šios studijos autorių, okeanografas Laurent Lebreton, tvirtino, kad dažnai minimas teiginys, esą 80 proc. šiukšlių į vandenynus patenka iš sausumos, yra netikslus, kai kalbame apie vandenynų gilumą.

Pasak jo, mokslininkai dažnai aptinka didžiulius tinklų raizginius Ramiojo vandenyno šiaurėje, skirtus pritraukti žuvims.

„Dažnai jie tų tinklų nepasiima, tinklai taip ir lieka vandenyje. Radome keletą tonų tokių tinklų. Visi kalba apie vandenynų apsaugą nebenaudojant plastikinių maišelių, šiaudelių ar vienkartinių pakuočių. Žinoma, tai yra svarbu, bet išplaukę į vandenyną mes randame visai ne tai“, – sakė L. Lebreton.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Delfi PliusDalia Plikūnė

Kubilius apie prognozuojamą krizę: gerai, kad žmonių lūkesčiai dar nėra labai dramatiški (2)

Kitapus Atlanto niaukiantis ekonominio dangaus debesims, gyventojai ir Lietuvoje perspėjami dėl...

Po siaubingos kaktomušos užsiliepsnojo „Audi“: ne gelbėjo, o filmavo, kaip sudegė 17-metis

Nuo narkotinių medžiagų apsvaigusio jauno vyro vairuojamas automobilis „ Audi A4 “ kaktomuša...

Kremliaus kritikai: asmeninę Xi Jinpingo žinią gavęs Putinas akivaizdžiai išsidavė (4)

Kazachstano prezidentas Kasymas Žomartas Tokajevas neseniai pasižymėjo drąsiais pareiškimais,...

Karas Ukrainoje. Rusija vėl užpuolė Kyjivą: sostinėje nugriaudėjo galingi sprogimai Maskva pateikė cinišką paaiškinimą (1)

Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio įspėjimai, jog Rusiją įsiutins Ukrainai suteiktas...

Sinoptikai: visą savaitę Lietuvos nepaliks tikra kaitra

Artimiausiomis dienomis Lietuvoje laikysis tropinė oro masė - bus karšta, tokią prognozę...

Kaip iš šiltnamio be chemikalų išvyti skruzdėles

Skruzdėlės gali būti ne tokie nekenksmingi vabzdžiai, kaip gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio....

Nustebintas Teterevkovos strategas: nežinia, kur Kotrynos riba, kur ji sustos specialiai „Delfi“ iš Budapešto

Pasaulio plaukimo čempionatas Kotrynos Teterevkovos treneriui Michailui Romanovskiui pateikė kur kas...

Rusijos įtūžio sulaukusi Lietuva iš NATO laukia lemtingų sprendimų: jei šito nepamatysime, tai bus skaudi nesėkmė visiems (1)

Nesiliaujantys Rusijos grasinimai dėl tranzito į Kaliningradą tik dar kartą įrodė, jog kitą...

Monika Marija nustebino išvaizdos pokyčiais: pamatykite, kaip dabar atrodo garsi atlikėja

Atlikėja Monika Marija nevengia išvaizdos pokyčių – anksčiau moteris nusirėžė ilgus,...