aA
Kurdami savo sodybą, Tarasauskai uždavė sau porą klausimų, nulėmusių visą tolesnį šeimos gyvenimo būdą. Ar mes teisingai gyvename? O kaip mūsų vaikai ir anūkai gyvens ateityje? Paieškojus atsakymų, šeima ėmėsi griežtų veiksmų prieš vartotojišką kultūrą: jau daug metų jie stengiasi atsispirti visoms veikloms, kurios generuoja šiukšles, o nereikalingus daiktus prikelia naujam gyvenimui.
Tarasauskų sodyba
Tarasauskų sodyba
© Asmeninis archyvas

Siekia neįmanomo tikslo – gyventi be atliekų

Alytuje gyvenanti Tarasauskų šeima jau daugiau kaip 15 metų gyvena pagal savo susikurtą taisyklę – gyventi taip, kad kuo mažiau būtų kenkiama aplinkai. Šios taisyklės alytiškių penketukas laikosi labai paprastai: šeima vadovaujasi mažesnio ir kokybiškesnio vartojimo principais, o visą savo aplinką kuria ir palaiko vien natūraliomis ar pakartotinai panaudojamomis medžiagomis.

„Reikia sąžiningai pripažinti, jog šiandien gyvenimas visiškai be atliekų yra neįmanomas, tai – siekiamybė ir vizija. Visus, ypač vaikus, veikia vartotojiška kultūra, kuriai ne tik atsispirti, bet ir joje nedalyvauti yra ganėtinai sunku. Daug ir įvairių, atrodo, nekaltų veiklų generuoja daug šiukšlių ir apsukti atgal šią tendenciją tegali tik visiškas masinis skurdas ir grįžimas į gamtą“, – pastebi M. Tarasauskienė.

Šeima susidomėjo ir gyvenimo būdu, kuriame būtų kuo mažiau atliekų, idealiu atveju – kad jų nebūtų visai. Šią kultūrą apibūdina terminas „zero waste“, kurio reikšmę ir pritaikymą kasdienybėje Modesta Tarasauskienė pradėjo studijuoti dar visai neseniai.

Visą aplinką susikūrė patys – panaudojo ir tai, kas kitiems nereikalinga

Nieko keisto, kad šeima kaip tik ir apsigyveno vietoje, kurioje jaučiasi labai arti gamtos. Sodybos, kurioje jie gyvena, idėja – kurti ir tausoti aplinką išsaugant tai, kas autentiška.

„Kurdami 18 hektarų sodybą, maksimaliai bei tvariai išnaudojome aplinką savo gyvenimui. Išsaugojome neliestą pagrindinį ūkinį pastatą ir virš 100 metų svirną, kuriame planuojame šiferio stogą keisti nendriniu. Iš nugriauto medinių lentų sandėliuko pastatėme vasaros namelį vaikams ir svečiams. Svarbu ir edukacinis momentas – namelį kartu su tėčiu statė vyriausias sūnus, kuriam tada buvo 7 metai“, – sako M. Tarasauskienė.

Sodybos aplinką drauge kūrė visi šeimos nariai – savo rankomis, nepamirštant meilės gamtai. Daugybė kieme randamų žaidimų, sporto įrenginių, o tuo pačiu ir bitynas yra bendra vyro, vaikų ir senelių kūryba.

Tarasauskų sodyba
Tarasauskų sodyba
© Asmeninis archyvas

Vienas iš vaikų gamybos žaislų pavyzdžių – paspirtukas, kuriame panaudoti „išaugto“ vaikiško vežimėlio ratai. „Visus tris vaikus išauginau su vienu vežimėliu“, – prideda moteris.

Nors sodyboje šeima turi įsirengusi ir valymo įrenginį, svečiams iš panaudotos išardyto pastato medienos pastatytas lauko „namelis“. Jo stogas išpiltas smėliu ir apaugintas augalais, tik apdailoje yra šiek tiek dažų.

„O visų svarbiausia – jaunuolynas bei būsimas miškas, kuriame esame pasodinę per 500 įvairių medžių. Buvimas ir veikla gamtoje mus apsaugo nuo daugelio vartotojiškumą skatinančių užsiėmimų, ugdo vaikus, aprūpina didele dalimi kokybiško maisto be pakuočių bei suteikia prasmę“, – aiškina M. Tarasauskienė.

Perdirbamų atliekų šeimos konteineryje – 4 kartus mažiau, nei pas kaimynus

Ilgainiui toks gyvenimo būdas padėjo šeimai atsispirti veikloms, generuojančioms šiukšles – šeima stengiasi atsirinkti tik tai, kas tikrai vertinga.

Prie Tarasauskų namo stovi trys konteineriai: rūšiuojamų atliekų, mišrių ir maisto. Šiukšlių, kurios keliauja į šiukšlyną, jie teigia „pagaminantys“ išties mažai.

„Žiemą gyvename mieste, vasarą – restauruotoje kaimo sodyboje, tad sukompostuojame visas galimas kompostuoti atliekas. Mūsų mieste Alytuje jau išdalinti maisto kompostavimo konteineriai, tačiau juo nepasinaudojome. Perdirbamų atliekų, ypač dėl popierinių pakuočių, susidaro, deja, nemažai – iki konteinerio per porą mėnesių, tačiau kiti kaimynai jų prikrauna per mėnesį po du“, – skaičiuoja moteris.

Tarasauskų sodyba
Tarasauskų sodyba
© Asmeninis archyvas

Esminė taisyklė – išmesti tik tada, kai niekaip negalima panaudoti

Pagrindinės taisyklės, kurių laikosi šeima:

1. Nepirkti vien dėl to, kad gražu, nauja ir perka kiti;

2. Gerai apgalvoti, ar kažko tikrai reikia.

Juk išties dažnai perkame tai, ko mums nereikia. Pavyzdžiui, aplankalų aplenkti vaiko per 3 mėnesius prirašomas pratybas ar sąsiuvinį, maisto papildų, kurių nauda abejotina ar veido kremo, ar skutimosi želė, be kurių odai diskomfortas, kai prie to ją pripratini.

„Tačiau pagrindinis dalykas, kuris mums leidžia sumažinti atliekas gyvenant provincijoje – maksimali gamyba namuose ir mainai su panašaus mąstymo žmonėmis tiek maistu, tiek vaikų rūbais ir daiktais. Nesilaikome dabar madingos nuostatos mesti visą plastiką lauk ir pirkti naujus namų apyvokos daiktus. Mesime, kai sunaudosime“, – sako M. Tarasauskienė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Bartoševičiaus byloje – netikėti nauji duomenys: žinojo anksčiau nei Seimo vadovė trečiadienį apklausė policijoje (26)

Nors kilus vadinamajam pedofilijos skandalui dabar jau buvęs Seimo narys Kristijonas Bartoševičius...

Analitikai apie Xi Jinpingo ir Putino susitikimą: Kremliaus vadovas patyrė nesėkmę (2)

Antroji Kinijos prezidento Xi Jinpingo aukščiausiojo lygio vizito Rusijoje diena nerodė, kad...

Skandalo sūkuryje atsidūrusi viceministro žmona Belickaitė: situacija yra kitokia nei tikėjausi

Valstybės valdomuose Lietuvos geležinkeliuose aukštas pareigas užėmusi ekonomikos ir inovacijų...

Karas Ukrainoje. Lavrovas grasina rimta karo eskalacija ciniška Rusijos ataka: smogta gyvenamajam pastatui, skaičiuojamos aukos

Per Rusijos smūgį gyvenamajam pastatui Pietų Ukrainos Zaporižios mieste žuvo vienas ir buvo...

Slaptame sandėlyje – neįtikėtina operacija: iš nelegalaus fabrikėlio krovėsi milijoninį turtą (3)

Muitininkai antradienį Klaipėdos ir Kretingos rajonuose aptiko nelegalų tabako fabriką ir...

M360 Premium

Sukūrė modelį, kaip išmatuoti darbdavio identiteto brandą: svarbūs 4 kriterijai

Įmonės įnirtingai dirba su darbdavio įvaizdžiu, tačiau tikslų pasiekti ne visada pavyksta....

Navicko patarėjo pasiūlymas gauti „afigieną“ darbą virto skandalu: STT pavesta priimti sprendimą

Delfi iššifravus ir paskelbus garso įrašą, kuriame girdėti, kaip žemės ūkio ministro...

Ištraukta dar viena korta: Danielės atleidimas iš Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkės pareigų (6)

Siūloma atleisti Morganą Danielę iš Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkės...

Gydytojai rekomenduoja pasiruošti laiko sukimui: vardija rizikas (7)

Jau šį savaitgalį laikrodžių rodykles suksime viena valanda į priekį. Taip Lietuvoje įsigalios...

Baltarusę Azarenką stebina atmosfera rūbinėse ir neapykanta jai: nieko nepadariau (2)

Antroji pasaulio raketė, baltarusė Aryna Sabalenka tvirtina, jog teniso kortų rūbinėse susidūrė...