aA
Šiandien viešojoje erdvėje vis labiau eskaluojama ekologiškos ir sveikos gyventi aplinkos problema. Siekiant drastiškų pokyčių, realių veiksmų ėmėsi ir Europos Parlamentas, nuo 2021-ųjų visiškai uždrausiantis vienkartinių plastikinių daiktų naudojimą. Vis dėlto, kai kurie nutarė nelaukti kol įsigalios draudimai ir jau žengė pirmuosius žingsnius tvarios aplinkos kūrimo link. Vienas tokių pozityvių pavyzdžių yra lietuvių maisto tiekimo įmonė „Gimme Catering & Craft Services“, rašoma pranešime spaudai.
Puodelis iš popieriaus
© Organizacijos nuotr.

Minėtos įmonės klientai yra ne kavinės ir restoranai, tačiau kino kūrimo komandos, todėl aktoriams ir kitiems personalo nariams tarp ilgų filmavimų valandų prisėsti užkąsti tenka įvairiausiose vietose – studijose, gatvėse, laukuose ir kitose nepatogiose vietose. Kaip pasakoja įmonės vadovas Audrius Seliuginas, filmavimų metu maitinimas teikiamas kelis kartus per dieną, tačiau galimybe išgerti puodelį kavos ar kitų gėrimų kūrybinės komandos nariai naudojasi visos pamainos metu. Būtent todėl netrukus įmonė visiškai atsisakys įprastinių vienkartinių puodelių ir savo klientams pasiūlys Lietuvoje dar nematytą alternatyvą, tuo pačiu pristatydama dar vieną sprendimą ieškantiems draugiškų aplinkai idėjų – iš pažiūros tokius pačius, tačiau visiškai suyrančius puodelius, gaminamus naudojant biologiškai skaidomą vandens pagrindu sukurtą izoliuojančią dangą.

„Iki šiol naudojome plastikinius bei, kaip ir daugelyje kavinių, popierinius puodelius, tačiau kad skystis nepersigertų, net ir pastarųjų sudėtyje yra tam tikra dalis plastiko. Gamtoje tokie gaminiai sunkiai suyra, o, priklausomai nuo užsakymų kiekio, mūsų puodelių sunaudojama keli tūkstančiai per dieną. Todėl ir nusprendėme visiškai jų atsisakyti. Pradėsime naudoti naują produktą Lietuvoje – popierinius puodelius, kurių sudėtyje yra natūralus biologinis barjeras, stabdantis skysčio pratekėjimą. Gamtoje ši medžiaga suyra kaip paprastas popierius“, – sako A. Seliuginas.

Šiuo metu dėl Europos Parlamento priimtų sprendimų mažinti plastiko gaminių suvartojimą ypač didelis alternatyvių sprendimų poreikis jaučiamas Vokietijoje, Prancūzijoje ir Skandinavijos šalyse. Taip teigia vienkartinių popierinių puodelių gamintojo „OPACK“ projektų vadovė Snieguolė Zavadskienė, pasak kurios popieriaus gamintojai, bendradarbiaudami su mokslininkais, ieškojo išeities, kaip nenaudojant apsauginio plastiko sluoksnio sukurti popierių, tinkamą vienkartinių puodelių gamybai, bet nepraleidžiantį skysčio.

„Po ilgų eksperimentų, Skandinavijos popieriaus gamintojai rinkai pasiūlė tai, ko laukėme – 100 proc. popierinius puodelius be jokių plastiko pėdsakų, skystį sulaikantis sluoksnis buvo sukurtas naudojant biologiškai skaidomą vandens pagrindo dangą. Tai leidžia panaudotus puodelius drąsiai mesti į popieriui skirtus konteinerius, nes tai yra pilnai perdirbamas popierius“, – apie netrukus pasirodysiančius produktus pasakoja S. Zavadskienė, pridurdama, kad dėl unikalaus kartono užsakovams ši naujovė kainuos brangiau. Štai įmonės „Gimme Catering & Craft Services“ patiriamos išlaidos už vienkartinius puodelius pereinant prie naujojo modelio padidės bene trečdaliu.

„Taršos mokesčio tarifas šios rūšies puodeliams yra mažesnis negu šiuo metu populiariems tradiciniams, gal tai prisidės prie vartotojų bei verslininkų ekologinio sąmoningumo didinimo“, – mano S. Zavadskienė.

Vizualiai naujieji puodeliai atrodys taip pat, kaip ir visi kiti, naudojami iki šiol, tačiau vieną skirtumą pastabesni vartotojai galės pastebėti: kelias valandas palaikius skystį tokiame puodelyje, jis po truputį pradeda minkštėti. Tai, kaip sako S. Zavadskienė, patvirtina, jog produktas pagamintas iš lengvai kompostuojamos medžiagos.

A. Seliuginas teigia besiviliantis paskatinti jo įmonės pavyzdžiu pasekti ir kitus karštųjų gėrimų tiekėjus: „Tikimės, kad prie mūsų iniciatyvos prisijungs ir kiti, naudojantys vienkartinius puodelius. Kviečiame nepabijoti padidėjusių sąnaudų bei nelaukti, kol įsigalios įstatymai, o pradėti dabar, nuo savęs.“

Eko energetika
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
4.3333

Top naujienos

Ginekologė – apie Sinickio pasirinkimą pasidaryti vazektomiją: žmonai jis padarė paslaugą (336)

Daugiau vaikų su žmona nebeplanuojantis Tomas Sinickis garsiai pareiškė, kad jam yra atlikta...

Teniso deive vadintos Suzanne Lenglen gyvenimas apgaubtas paslaptimi. Kaip ir mirtis

Prieš 100 metų Suzanne Lenglen debiutavo Vimbldono turnyre ir iškart užkariavo ne tik teniso...

LNK: Kauno klinikose ligonei vietoje vaistų sulašino dezinfekcinio skysčio (305)

Absurdas Kaune – vietoje vaistų paauglei į veną sulašino dezinfekcinio skysčio, praneša LNK...

Meksikos gatvėse – tikras karas: pareigūnai puolė „El Chapo“ sūnų, gatves nusėjo aibė lavonų po mūšio Guzmanas paleistas (32)

Šiaurinėje Meksikos dalyje įvyko intensyvūs susirėmimai, kai saugumo pajėgos sučiupo vieną...

Šio vaikino situacija ypač sudėtinga: ligos atvejis Lietuvoje – toks vienintelis, o prieinamo gydymo nėra (41)

Iš Pajūrio kilęs 18-metis Jonas (vardas pakeistas dėl asmeninio šeimos noro - DELFI) vengia...

Vijūnėlės dvaras jau nugriautas, bet bauda jo savininkui tebeskaičiuojama (89)

Paskutinę šios savaitės darbo dieną Druskininkuose, Vijunėlės tvenkinio pakrantėje, kur...

Įdomiausi vandens parkai kaimyninėse šalyse

Smagiausias akimirkas vasarą patiriame prie vandens telkinių, o žiemą šiuos patyrimus galima...

Matijošaičio patarėja tapusi Meilutytė: negalvojau labai ilgai (250)

„Labai simpatiška, daug pasiekusi, žinoma plaukikė“, – atsakydamas į klausimą, kodėl į...

Bus kuo pasidžiaugti: laukia išskirtinis savaitgalis ir kitos geros naujienos (2)

Sinoptikai skelbia, kad šis rudens savaitgalis numatomas itin gražus – kai kur temperatūra kils...

Proveržis vėžio gydyme: nauja technologija net ir paslėptas vėžio ląsteles išduoda imuninei sistemai

Imunoterapijos ateityje gali tapti efektyviausiu vėžio gydymo būdu. Paprastai tariant,...