aA
Europos Sąjunga (ES) planuoja dar labiau sugriežtinti itin pavojingų SF6 dujų naudojimą. Kaip skelbiama pranešime spaudai, nors daugelyje sričių šios dujos jau yra uždraustos, dėl alternatyvų trūkumo iki šiol jos naudojamos elektros energijos srityje.
Dujos, dujotiekis
© RIA / Scanpix

Kas yra SF6 dujos?

SF6 dujos – sintetinis junginys, kuris natūraliai gamtoje neaptinkamas. Esant kambario temperatūrai, SF6 tampa sunkesnės už orą ir yra inertiškos. Taip pat joms būdingos elektrinės savybės, todėl energijos skirstomuose įrenginiuose jos naudojamos kaip izoliavimo priemonė. Kasmet SF6 dujų pagaminama apie 8 tūkst. metrinių tonų. Daugiau nei 80 proc. jų naudojama elektros energijos srityje – elektros lankams nutraukti, vėsinti ir izoliuoti. Taigi, jų galima aptikti daugumoje elektros pastočių.

„Veikiamos aukštos temperatūros, šios dujos skyla į nuodingąsias medžiagas ir patenka į atmosferą. Dėl savo savybės atmosferoje išsilaikyti apie 1000 metų, šios dujos įtrauktos į Kioto sąrašą. Jame – medžiagos, kurių naudojimas turi būti sumažintas. SF6 rodiklis ore pats aukščiausias iš visų dujų, kurios turi įtakos šiltnamio efektui, – jų kasmet padaugėja 8±0,7 proc. ir, jei niekas nesikeis, šis skaičius tik didės. SF6 dujų sukeliamas visuotinio atšilimo poveikis – 24 tūkst. kartų didesnis nei CO2“, – pasakoja „Eaton Electric“ padalinio atstovas Lietuvoje Edmondas Daukšas.

Edmondas Daukšas
Edmondas Daukšas
© Organizacijos nuotr.

Be to, kad šios dujos kenkia aplinkai, jos gali tapti toksiškos ir pavojingos žmogaus sveikatai. Žinoma, SF6 dujų naudojimas ir utilizavimas yra griežtai prižiūrimas, tačiau rizika apsinuodyti dujomis išlieka.

Kurį laiką SF6 buvo aktyviai naudojamos ir kitose kasdienėse srityse. Pavyzdžiui, sportiniuose bateliuose šiomis dujomis būdavo užpildomi amortizacijai skirti maišeliai, taip pat teniso kamuoliukuose. Automobilių padangose dėl SF6 būdavo prarandama mažiau slėgio, stiklo paketuose SF6 buvo naudojama temperatūros izoliacijai. Nuo 2014-ųjų naudoti šias dujas minėtuose daiktuose draudžiama.

Alternatyvos be SF6

SF6, kaip jau minėta, turi gerų izoliavimo savybių, o įrenginiai, kuriuose naudojamos šios dujos, kompaktiški. Dėl šių priežasčių šios dujos tapo itin populiarios tarp skirstomųjų įrenginių gamintojų. SF6 dujoms dar nėra alternatyvų aukštosios įtampos įrenginių tinkle, tačiau vidutinės įtampos įrenginiams rinkoje siūlomos absoliučiai lygiavertės alternatyvos.

Devintajame dešimtmetyje kaip izoliacinė medžiaga jungtuvuose buvo naudojama alyva, vėliau ėmė plisti vakuuminiai jungtuvai bei SF6 dujos. Tačiau vėliau, vis geriau suprantant SF6 žalą, buvo linkstama į vakuumines technologijas. Dabar skirstomieji įrenginiai be SF6 dujų laikomi itin saugia technologija, o vakuuminiai jungtuvai – tokių pat matmenų kaip ir SF6 dujų tipo jungtuvai.

Kadangi ES elektros energijos srityje SF6 dujų naudojimas nebuvo ribojamas, kiekvienoje šalyje situacija dėl naudojamų sprendimų skiriasi. Lyginant Lietuvą ir Estiją, pastarojoje sąmoningumo lygis ir inovatyvių sprendimų taikymas yra kur kas labiau paplitęs nei pas mus. Įprastai, kai lemiamas veiksnys yra kaina, renkamasi sprendimą su SF6 dujomis, o tais atvejais, kai prioritetas teikiamas saugumui, pasirenkamas inovatyvus sprendimas be dujų.

„Tačiau šioje situacijoje susidaro paradoksas, nes, skaičiuojant tam tikrų sprendimų su SF6 visus eksploatavimo kaštus, kai kuriais atvejais sprendimai be dujų gali būti net pigesni“, – teigia E. Daukšas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Smūgis durelėmis į kitą automobilį nebūtinai baigsis deklaracija – žinovai mato spragų (67)

Galimybė eismo įvykio deklaraciją pildyti tada, kai automobilio šonas paženklinamas greta...

SGD terminalą dabar nori pirkti: kas pasikeitė (152)

Parlamentui priėmus svarstyti įstatymų projektus, kurie sukurtų teisinį pagrindą suskystintų...

Valgote papelijusius maisto produktus? Net nenutuokiate, kas jūsų laukia (12)

Pelėsiniai grybai gamtoje yra labai paplitę – jų rūšys skaičiuojamos tūkstančiais. Kai...

Vilniuje rengiamasi statyti unikalų pėsčiųjų tiltą per Nerį (11)

Tokio konkurso sostinė nematė daugiau nei 15 metų – savivaldybė rengiasi tiesti naują ir...

DELFI Diena. Po vaikų paėmimo skandalų netyla diskusijos — pokalbis su Šakaliene ir Puidoku (22)

Įkaitusi atmosfera po vaikų atėmimų skandalų neslūgsta. Kaip taisyti dabartinį vaiko teisių...

Kelios gudrybės, kurios padės neapsigauti perkant Kalėdų eglutę

Vienas iš kalėdinių rūpesčių – eglutės paieškos. Kol vieni ieško pernykštės plastikinės...

Policijos įspėjimus prieš mitingą Lietuvoje gavo ne vienas žmogus: pasijutau kaip tikras banditas (748)

Varėnoje dirbantis mokytojas Egidijus Nasevičius pasijuto didžiuliu nusikaltėliu, kai į jo duris...

Landsbergis tikisi viešo Skvernelio paneigimo: įtaria, kad dėl biudžeto bus palaikytos Puidoko pataisos (151)

Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS–LKD ) pirmininkas ir partijos...

Kada sprogs NT burbulas: ekspertai turi skirtingas nuomones (197)

Kuomet vis garsiau kalbama apie galimai artėjančią krizę, ekonomistų nuomonė kiek išsiskiria...

Theresa May atšaukia antradienį turėjusį vykti lemiamą balsavimą dėl „Brexit“ parlamente atnaujinta 15.15 (23)

Theresa May pirmadienį atšaukė kitą dieną parlamente turėjusį vykti balsavimą dėl pritarimo...