Europos Sąjunga (ES) planuoja dar labiau sugriežtinti itin pavojingų SF6 dujų naudojimą. Kaip skelbiama pranešime spaudai, nors daugelyje sričių šios dujos jau yra uždraustos, dėl alternatyvų trūkumo iki šiol jos naudojamos elektros energijos srityje.
Dujos, dujotiekis
© RIA / Scanpix

Kas yra SF6 dujos?

SF6 dujos – sintetinis junginys, kuris natūraliai gamtoje neaptinkamas. Esant kambario temperatūrai, SF6 tampa sunkesnės už orą ir yra inertiškos. Taip pat joms būdingos elektrinės savybės, todėl energijos skirstomuose įrenginiuose jos naudojamos kaip izoliavimo priemonė. Kasmet SF6 dujų pagaminama apie 8 tūkst. metrinių tonų. Daugiau nei 80 proc. jų naudojama elektros energijos srityje – elektros lankams nutraukti, vėsinti ir izoliuoti. Taigi, jų galima aptikti daugumoje elektros pastočių.

„Veikiamos aukštos temperatūros, šios dujos skyla į nuodingąsias medžiagas ir patenka į atmosferą. Dėl savo savybės atmosferoje išsilaikyti apie 1000 metų, šios dujos įtrauktos į Kioto sąrašą. Jame – medžiagos, kurių naudojimas turi būti sumažintas. SF6 rodiklis ore pats aukščiausias iš visų dujų, kurios turi įtakos šiltnamio efektui, – jų kasmet padaugėja 8±0,7 proc. ir, jei niekas nesikeis, šis skaičius tik didės. SF6 dujų sukeliamas visuotinio atšilimo poveikis – 24 tūkst. kartų didesnis nei CO2“, – pasakoja „Eaton Electric“ padalinio atstovas Lietuvoje Edmondas Daukšas.

Edmondas Daukšas
Edmondas Daukšas
© Organizacijos nuotr.

Be to, kad šios dujos kenkia aplinkai, jos gali tapti toksiškos ir pavojingos žmogaus sveikatai. Žinoma, SF6 dujų naudojimas ir utilizavimas yra griežtai prižiūrimas, tačiau rizika apsinuodyti dujomis išlieka.

Kurį laiką SF6 buvo aktyviai naudojamos ir kitose kasdienėse srityse. Pavyzdžiui, sportiniuose bateliuose šiomis dujomis būdavo užpildomi amortizacijai skirti maišeliai, taip pat teniso kamuoliukuose. Automobilių padangose dėl SF6 būdavo prarandama mažiau slėgio, stiklo paketuose SF6 buvo naudojama temperatūros izoliacijai. Nuo 2014-ųjų naudoti šias dujas minėtuose daiktuose draudžiama.

Alternatyvos be SF6

SF6, kaip jau minėta, turi gerų izoliavimo savybių, o įrenginiai, kuriuose naudojamos šios dujos, kompaktiški. Dėl šių priežasčių šios dujos tapo itin populiarios tarp skirstomųjų įrenginių gamintojų. SF6 dujoms dar nėra alternatyvų aukštosios įtampos įrenginių tinkle, tačiau vidutinės įtampos įrenginiams rinkoje siūlomos absoliučiai lygiavertės alternatyvos.

Devintajame dešimtmetyje kaip izoliacinė medžiaga jungtuvuose buvo naudojama alyva, vėliau ėmė plisti vakuuminiai jungtuvai bei SF6 dujos. Tačiau vėliau, vis geriau suprantant SF6 žalą, buvo linkstama į vakuumines technologijas. Dabar skirstomieji įrenginiai be SF6 dujų laikomi itin saugia technologija, o vakuuminiai jungtuvai – tokių pat matmenų kaip ir SF6 dujų tipo jungtuvai.

Kadangi ES elektros energijos srityje SF6 dujų naudojimas nebuvo ribojamas, kiekvienoje šalyje situacija dėl naudojamų sprendimų skiriasi. Lyginant Lietuvą ir Estiją, pastarojoje sąmoningumo lygis ir inovatyvių sprendimų taikymas yra kur kas labiau paplitęs nei pas mus. Įprastai, kai lemiamas veiksnys yra kaina, renkamasi sprendimą su SF6 dujomis, o tais atvejais, kai prioritetas teikiamas saugumui, pasirenkamas inovatyvus sprendimas be dujų.

„Tačiau šioje situacijoje susidaro paradoksas, nes, skaičiuojant tam tikrų sprendimų su SF6 visus eksploatavimo kaštus, kai kuriais atvejais sprendimai be dujų gali būti net pigesni“, – teigia E. Daukšas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vadina cinišku susidorojimu: priežastis atimti darbą – teatro dulkės (4)

Skandalas Nacionaliniame Kauno dramos teatre. Informavęs apie 45 proc. nedarbingumo lygį, garsus...

Ekspertas apie dar vieną atostogautojų fiasko Vilniaus oro uoste: šių oro linijų skrydžiai – lyg tiksinčios bombos (60)

Sekmadienio rytą, birželio 24 d. Vilniaus oro uoste daugiau nei 14 valandų įstrigę keleiviai...

Imigrantą Lietuvoje parklupdė biurokratai: ligoninėje, užuot gydę, ieškojo sveikatos draudimo (64)

Ketvirtus metus Panevėžyje gyvenančiam vengrui Kristianui labai patiko mylimosios Sigitos gimtinė....

Stebi pokyčius Šiaurės Korėjoje: tai neįtikėtina (20)

Pchenjanas pirmadienį mini Korėjos karo pradžios 68-ąsias metines, tačiau į akį krito tai,...

Kam paskutinės grupės rungtynės taps lemtingos – intriguojantys FIFA 2018 scenarijai (19)

Prieš prasidedant trečiajam pasaulio futbolo čempionato grupių etapo turui pirmadienį FIFA...

Kinija ir ES imasi už rankų: žada ginti pasaulinę prekybą nuo Trumpo prekybos karo (10)

Europos Sąjunga ( ES ) ir Kinija pirmadienį prisižadėjo ginti taisyklėmis grįstą tarptautinę...

„Novaja gazeta“: Pskovo srities kapinėse atsirado naujų desantininkų kapų (13)

Rusijos leidinys „ Novaja gazeta “ informuoja apie naujus karių kapus Pskovo srityje esančiose...

Geriausiųjų sąraše – restoranas, kuriame paragausite to, ką praėjusiais amžiais valgydavo Lietuvos aukštuomenė

Trečius metus iš eilės sėkmingai besivystantis „30 geriausių restoranų“ Lietuvoje...

Planas, kaip užvaldyti gatvę: savivaldybė – lyg nuolanki tarnaitė (124)

Vilniuje esančių Pavilnio sodų gyventojai jau ilgą laiką siekia atverti visuomenei gatvę, kuria...

Paskelbė naujas didžiausias algas: dešimtuke – netikėti naujokai (161)

Daugiau kaip 18 tūkst. Eur – tokia didžiausia vidutinė alga gegužės mėnesį mokėta vienoje...