aA
Ekologiškos ateities viziją regi vis dažnesnis lietuvis. Todėl ant stogų išdygusios saulės jėgainės – nebestebina. Atvirkščiai, tobulėjančių technologijų garantuojama alternatyvi energijos gamyba tampa vis populiaresne. Tačiau ar tai saugu? Klausimai apie galimus gaisrus gali išgąsdinti, tačiau ekspertų teigimu – tai tik mitas siekiant pasipelnyti.
Saulės jėgainės
Saulės jėgainės
© Shutterstock

Anot saulės energetikos įmonės „Saulės grąža“ vykdomojo direktoriaus Mindaugo Gerulaičio ir Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros organizavimo skyriaus viršininko Aurimo Gudžiausko, saulės elektrinių gaisrai – itin retas ir beveik niekada nepasikartojantis reiškinys. O įrangos kaina gaisrams įtakos neturi.

Lietuvoje saulės jėgainių gaisrai nėra dažni. Šiais metais kilo vienas gaisras, kurio metu degė saulės jėgainės įranga buvusi pastato viduje. Praėjusiais metais pranešimų apie saulės jėgainių gaisrus ugniagesiai negavo. Kadangi saulės elektrinės sistemą sudaro įvairūs elektros instaliacijos komponentai, kurie kaip ir kiti elektriniai prietaisai kelia tam tikrą gaisro pavojų, gaisro įvykį gali lemti įvairūs veiksniai. Pavyzdžiui, nekokybiški komponentai, netinkamas sistemos įrengimas, sistemos nepriežiūra.

Žinoma, kai sistema yra kokybiška, teisingai sumontuota ir tinkamai prižiūrima, problemų kilti neturėtų. Tačiau patariame įrengiant saulės jėgainę numatyti apsaugą nuo perkrovų, trumpojo jungimo ar viršįtampių. Ne mažiau svarbu nuolat prižiūrėti sistemą, tikrinti ar nėra pažeisti kabeliai, ar nėra laidų kaitimo požymių, ar įrangos neveikia drėgmė“, – vardino A. Gudžiauskas.

Kaip rašoma pranešime spaudai, specialistas patikino, jog gaisro atveju gaisrinės gesina visų tipų elektrines, nepaisant jų įrangos, įrengimo kainos ir kitų veiksnių. O įvykus tokiam įvykiui – reaguojama greitai bei operatyviai. Tiesa tam, ugniagesiai yra specialiai apmokomi.

„Ugniagesiai yra apmokyti gesinti elektros prietaisų ar įrengimų gaisrus ir turi tam reikalingas specialiąsias priemones, todėl pastatai, kuriuose įrengtos saulės jėgainės, tikrai bus gesinami. Kai yra įrengtos saulės jėgainės, ugniagesiai traktuoja, kad visi jėgainės elementai turi elektros srovę ir imasi papildomų saugumo priemonių.

Siekdami sumažinti elektros šoko galimybę ugniagesiai pagal galimybes stengiasi uždengti saulės jėgainės modulius, kad į juos nepatektų saulės spinduliai ir nebūtų gaminama elektros srovė, taip pat naudoja dielektrines priemones (botus, pirštines) bei įrangos įžeminimą.
Žinoma, pats pirmiausias žingsnis ugniagesiams atvykus – yra elektros atjungimas. Tai daroma dėl ugniagesių saugumo ir kad gaisro metu pažeista elektros instaliacija nesukeltų papildomų gaisro židinių“, – pasakojo A. Gudžiauskas.

Saulės jėgainės
Saulės jėgainės
© Shutterstock

Priešgaisrinės saugos specialistui antrino Mindaugas Gerulaitis. Jo teigimu saulės jėgainės gaisrai – mitas ir bandymas suklaidinti. Kai kurios saulės įranga prekiaujančios įmonės tai daro tikslingai – tokiu būdu skatinamas brangesnių saulės elektrinių pardavimas.

„Mano nuomone, kai kurios saulės rangos įmonės tikslingai klaidina vartotojus teigdamos, kad saulės elektrinė gali užsidegti. Tiesa tokia, kad saulės jėgainėje nėra degių elementų, todėl ji negali užsidegti. Gali perdegti modulis, bet jis tik nustos veikti, o likusi elektrinės dalis ir toliau funkcionuos. Kita vertus, silpniausia saulės elektrinės dalis yra elektros įvadas. Todėl nereikėtų savivaliauti ir eksperimentuoti patiems pajungiant saulės elektrines.

Būtina, kad elektros instaliacijos darbus atliktų kompetentingi specialistai. Žinoma, reikia rinktis ir kokybiškas medžiagas ir patirtį turinčius rangovus, taip tikrai sumažinsite visas galimas rizikas. Mūsų klientams per 7 veiklos metus gaisro įvykių nepasitaikė“, – M. Gerulaitis.

Eksperto nuomone saulės jėgainė – nerizikingas būdas sutaupyti, kuris atsipirks per 8–9 metus ar greičiau. O, kad investicija iš tiesų pasiteisintų ir neštų naudą – rekomenduojama pasitarti.

„Šiuo metu vidutinis saulės elektrinės atsipirkimas yra 8–9 metai. O turint omeny, kad elektros kainos tiktai augs, tai gali nutikti ir greičiau: per visą elektrinės gyvavimo laikotarpį gausite apie 6 proc. metinę grąžą nuo savo investicijos.

O saulės jėgainė – nėra tokia brangi, kaip įsivaizduojama. Šiuo metu kokybišką elektrinę galima įrengti už apie 1000 Eur/kW. Diegiant didesnę, pavyzdžiui, 10 kW elektrinę, kaina gali būti mažesnė. Be to, sausio mėnesį planuojamas dar vienas APVA kvietimas paramai gauti. Parama yra tikrai ženkli ir siekia apie 30 proc. elektrinės vertės. Tad tokį indelį ateičiai labai siūlau apsvarstyti“, – ragino M. Gerulaitis.

Eko energetika
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(16 žmonių įvertino)
3.0000

Top naujienos

VSAT vado pavaduotojas: turime žinių, kad Gardine apie porą tūkstančių migrantų laukia sienos kirtimo (170)

Valdžiai atsitraukus nuo planų Dieveniškėse apgyvendinti neteisėtų migrantų šeimas, kariniame...

Nausėda iš anksto neskelbęs lankėsi Dieveniškėse (49)

Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį apsilankė Šalčininkų rajono Dieveniškių miestelyje,...

Pusė sunkiai sergančiųjų COVID-19 liga gydomi Klaipėdos ligoninėje: absoliuti dauguma jų – neskiepyti (151)

Lietuvoje sparčiai daugėja ne tik užsikrėtusių koronavirusu žmonių, vis daugiau savivaldybių...

Po 9 metų Latvija džiaugiasi olimpiniu auksu: Tokijuje triumfavo trijulių finale rusus palaužę krepšininkai (103)

Tokijo olimpinėse žaidynėse debiutuojančio trijulių krepšinio vyrų turnyre aukso medalius...

Šimonytė – apie kritiką Landsbergiui: kažkoks nesusipratimas įvertino ir kritiką Bilotaitei: matau piktybiško trukdymo (1025)

Premjerės Ingridos Šimonytės teigimu, kritika , kurios sulaukia užsienio reikalų ministras...

Vyriausybė siūlo sukti Latvijos keliu: darbdaviai galėtų nušalinti nesiskiepijančius darbuotojus (729)

Trečiadienį Vyriausybės posėdyje svarstant priemones, kuriomis toliau būtų valdomas koronaviruso...

Vyriausybė patvirtino ribą, kurią peržengus vėl sugrįšime prie tam tikrų ribojimų antikūnų testai į Galimybių pasą turėtų būti įtraukti rugpjūtį (291)

Vyriausybė pasitarime trečiadienį pasitvirtino, kokiomis priemonėmis bus valdomas koronavirusas,...

Šimonytė dabar apie karantiną negalvoja: mes kalbame apie ekstremalios situacijos sugriežtinimą (145)

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė po trečiadienį surengto Vyriausybės posėdžio teigė,...

Po tragedijos Vokietijoje pensininkas metė iššūkį futbolo klubui „Bayern“: nebūkit šykštūs! (18)

Po pietvakarinius Vokietijos rajonus nusiaubusio potvynio, nusinešusio 179 žmonių gyvybes,...

Medikas paaiškino, kodėl skauda kaklą: ypač tuo turėtų susirūpinti 35+ žmonės

Daugeliui, kas dirba sėdimą darbą, pažįstamas kaklo skausmas. Vieniems jį maudžia, kiti negali...