aA
Nors blizgučiais papuošti gimtadieniniai ar kalėdiniai atvirukai yra gan populiarūs ne tik tarp vaikų ar paauglių, bet ir tarp suaugusiųjų, net 19 „Top Daisy” Didžiosios Britanijos ikimokyklinių įstaigų nustojo juos naudoti. Blizgučiai kūrybinių projektų metu buvo uždrausti, norint atkreipti dėmesį į jų keliamą neigiamą poveikį aplinkai, ypač vandens telkiniams.
Blizgučiai papuošimams
Blizgučiai papuošimams
© Shutterstock

Šis draudimas turėtų padėti sumažinti į vandenynus patenkančio plastiko taršą. Kaip rašoma news.nationalgeographic.com, ikimokyklinių įstaigų iniciatyva pietų Anglijoje paskatino ir Naujosios Zelandijos Massey universiteto aplinkosaugos antropologę Trisia Farrelly pradėti dialogą dėl visuotinio blizgučių draudimo.

„Visi blizgučiai turėtų būti uždrausti, todėl kad jie – mikroplastikas, o mikroplastikas nevaržomai patenka į aplinką”, – teigia T. Farrelly.

Tarša vandenynus pasiekia per mūsų kriaukles

Blizgučiai pagaminti iš plastiko lakštų ir yra naudojami įvairiuose gaminiuose, įskaitant ir kosmetiką – pavyzdžiui, veido priežiūros priemonės, dantų pasta ar įvairūs šveitikliai. Patekę į kanalizaciją, pavyzdžiui, per kriauklę, blizgučiai tampa vandenį teršiančiu plastiku, dar žinomu kaip mikroplastikas.

Pastarasis gali būti mažesnis nei 5 milimetrai, tačiau mikroplastiko jau yra aptinkama visuose pasaulio vandenynuose – vandens paviršiuje ar net giliai dugne.

Plastikiniai maišeliai vandenynuose
Plastikiniai maišeliai vandenynuose
© Shutterstock

Mikroplastiką suvalgo planktonai, vėžliai, žuvys, jūros paukščiai, vėžiagyviai ir kita jūrų gyvūnija. Plastiko gabalėliai patekę į gyvūnų skrandžius neretai sukelia ir jų mirtį, nes, nors ir jaučiasi sotūs, gyvūnai nudvesia iš bado. Šie reiškiniai mokslininkams kelia daug nerimo.

Blizgučių atrasti nepavyksta?

Taip pat mikroplastkai vandenynuose atsiranda iš didesnių plastikinių šiukšlių, patekusių į vandens telkinius. Saulės ultravioletinių spindulių ir bangų veikiamos plastikinės atliekos suskyla į smulkius gabalėlius, kurie ilgianiui pavirsta į mikroplastiką. Vandenyje šie mikroskopiniai plastiko gabalėliai gali gyvuoti ir toliau irti šimtus metų.

Mokslininkai skaičiuoja, jog kasdien į JAV jūrų vandenis patenka apie 8 trilijonus mikroplastiko dalelių. Blizgučių, patenkančių į vandenynus, kiekis nėra tiksliai žinomas.

Vakarų Britanijos Plimuto universiteto jūrų biologas Ričardas Thompsonas teigia, kad, nors laboratoriniai tyrimai įrodo mikroplastikų kaupimąsi vandenynuose, tačiau aiškių įrodymų dėl blizgučių trūksta: „Ištyrę 500 žuvų, pagautų Lamanšo sąsiauryje, trečdalyje jų aptikome mikroplastiko, tačiau blizgučių neradome.”

Plastikas pajūryje
Plastikas pajūryje
© Shutterstock

Britanijos ekologijos ir hidrologijos centro mokslininkė Alisa Horton tikino, kad nėra jokių konkrečių duomenų apie blizgučius vandenynuose. Ji pridūrė, kad mikroplastikų poveikis yra kintantis, priklausomai nuo dalelių kiekio ir formos, todėl sunku nusakyti, kokius konkrečius ekologinius padarinius mikroplastikai sukelia.

Ar reikalingas draudimas?

Tiek R. Thompson, tie ir A. Horton teigė, kad visiškas blizgučių draudimas šiuo metu yra kiek ankstokas, atsižvelgiant į tai, jog trūksta mokslinių įrodymų.

Abu mokslininkai nurodė, kad nuolatinis mikroplastikų kaupimasis pasaulio jūrose gali sukelti vis daugiau žalos jūrų gyvūnijai, tačiau jų nuomone, kur kas veiksmingesnės priemonės būtų ne draudimas, o atsiradusios reguliavimo priemonės ar didesnė gamintojų atsakomybė naudojant blizgučius ar plastiką savo gaminiuose.

Jūrų tarša
Jūrų tarša
© Shutterstock

„Manau, kad turime skatinti atsakingą produktų naudojimą prieš pradėdami taikyti drastiškas priemones, pavyzdžiui, teisinį draudimą”, – sako A. Horton.

Vis dėlto Naujosios Zelandijos aplinkosaugininkė T. Farrelly atkreipia dėmesį į blizgučių ir kitokio mikroplastiko naudojimą ir galimybę jį uždrausti, ypač kalėdiniu laikotarpiu, kuomet tokių medžiagų naudojimas išauga.

Eko energetika
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Feisbuke netrūko aistrų: ar galima pykti ant Šimonytės už tiesą? (910)

Gruodžio 11 d. prisiekus premjerės Ingridos Šimonytės ministrų kabinetui, dalis Vyriausybės...

Gediminas Inčiūra | D+

Per anksti atgulęs „Žalgirio“ barzdočius: tyliojo milžino gyvenimą keitė pragaištingi palydovai (10)

„Ano šimtmečio „ Žalgiris “ pasiekė tokių estetinių aukštumų, kad buvo pasimetę visi to...

Neplanuotas nėštumas pakeičia visą gyvenimą: perėjo kryžiaus kelius, kad susigrąžintų gyvybės langelyje paliktą kūdikį (21)

Neatlaikę žinios apie netikėtą nėštumą vyrai tiesiog pasipusto padus. Moterys skuba...

Juodajame COVID-19 sergamumo sąraše atsidūrusios savivaldybės sutaria: tokius skaičius lėmė dvi priežastys (89)

Statistikos departamento duomenimis, kai kuriose savivaldybėse sergamumas COVID-19 liga yra ypač...

Vis daugiau vyrų Lietuvoje ryžtasi šiai operacijai: pailgėjęs lytinis aktas – tik vienas iš privalumų (11)

Maždaug kas penktam europiečiui vyrui atlikta apipjaustymo procedūra – nors kai kuriose...

PSO: pasaulis šiemet koronaviruso dar neįveiks (56)

Nerealu tikėtis, kad pasaulis įveiks koronaviruso pandemiją iki šių metų pabaigos, pirmadienį...

Miglė Rakauskaitė | D+

Makabriškas britų planas: kaip benamio lavonas tapo sudėtingos Antrojo pasaulinio karo operacijos dalimi

Auštant saulėtam 1943 metų balandžio rytui, jaunas žvejys pastebėjo keistą objektą...

Dėl LSDP pirmininko posto varžysis politologas Gudžinskas (1)

Dėl Lietuvos socialdemokratų partijos ( LSDP ) pirmininko posto su jau iškeltais kandidatais...

Lietuvoje įkliuvo svetimus duomenis pasisavinusiems įsilaužėliams talkinęs „pinigų mulas“ (46)

Kompiuteriniai sukčiai surado talkininkų Lietuvoje – Vilniuje įkliuvo dviem bendrovėms...

Labiausiai gluminančios tradicijos, gyvuojančios iki šių dienų: nuo dantų nudilinimo iki protėvių iškasimo (2)

Kraupokos tradicijos ir ritualai kitados buvo paplitę kone visose pasaulio bendruomenėse – tiktai...