aA
Nors blizgučiais papuošti gimtadieniniai ar kalėdiniai atvirukai yra gan populiarūs ne tik tarp vaikų ar paauglių, bet ir tarp suaugusiųjų, net 19 „Top Daisy” Didžiosios Britanijos ikimokyklinių įstaigų nustojo juos naudoti. Blizgučiai kūrybinių projektų metu buvo uždrausti, norint atkreipti dėmesį į jų keliamą neigiamą poveikį aplinkai, ypač vandens telkiniams.
Blizgučiai papuošimams
© Shutterstock

Šis draudimas turėtų padėti sumažinti į vandenynus patenkančio plastiko taršą. Kaip rašoma news.nationalgeographic.com, ikimokyklinių įstaigų iniciatyva pietų Anglijoje paskatino ir Naujosios Zelandijos Massey universiteto aplinkosaugos antropologę Trisia Farrelly pradėti dialogą dėl visuotinio blizgučių draudimo.

„Visi blizgučiai turėtų būti uždrausti, todėl kad jie – mikroplastikas, o mikroplastikas nevaržomai patenka į aplinką”, – teigia T. Farrelly.

Tarša vandenynus pasiekia per mūsų kriaukles

Blizgučiai pagaminti iš plastiko lakštų ir yra naudojami įvairiuose gaminiuose, įskaitant ir kosmetiką – pavyzdžiui, veido priežiūros priemonės, dantų pasta ar įvairūs šveitikliai. Patekę į kanalizaciją, pavyzdžiui, per kriauklę, blizgučiai tampa vandenį teršiančiu plastiku, dar žinomu kaip mikroplastikas.

Pastarasis gali būti mažesnis nei 5 milimetrai, tačiau mikroplastiko jau yra aptinkama visuose pasaulio vandenynuose – vandens paviršiuje ar net giliai dugne.

Plastikiniai maišeliai vandenynuose
Plastikiniai maišeliai vandenynuose
© Shutterstock

Mikroplastiką suvalgo planktonai, vėžliai, žuvys, jūros paukščiai, vėžiagyviai ir kita jūrų gyvūnija. Plastiko gabalėliai patekę į gyvūnų skrandžius neretai sukelia ir jų mirtį, nes, nors ir jaučiasi sotūs, gyvūnai nudvesia iš bado. Šie reiškiniai mokslininkams kelia daug nerimo.

Blizgučių atrasti nepavyksta?

Taip pat mikroplastkai vandenynuose atsiranda iš didesnių plastikinių šiukšlių, patekusių į vandens telkinius. Saulės ultravioletinių spindulių ir bangų veikiamos plastikinės atliekos suskyla į smulkius gabalėlius, kurie ilgianiui pavirsta į mikroplastiką. Vandenyje šie mikroskopiniai plastiko gabalėliai gali gyvuoti ir toliau irti šimtus metų.

Mokslininkai skaičiuoja, jog kasdien į JAV jūrų vandenis patenka apie 8 trilijonus mikroplastiko dalelių. Blizgučių, patenkančių į vandenynus, kiekis nėra tiksliai žinomas.

Vakarų Britanijos Plimuto universiteto jūrų biologas Ričardas Thompsonas teigia, kad, nors laboratoriniai tyrimai įrodo mikroplastikų kaupimąsi vandenynuose, tačiau aiškių įrodymų dėl blizgučių trūksta: „Ištyrę 500 žuvų, pagautų Lamanšo sąsiauryje, trečdalyje jų aptikome mikroplastiko, tačiau blizgučių neradome.”

Plastikas pajūryje
Plastikas pajūryje
© Shutterstock

Britanijos ekologijos ir hidrologijos centro mokslininkė Alisa Horton tikino, kad nėra jokių konkrečių duomenų apie blizgučius vandenynuose. Ji pridūrė, kad mikroplastikų poveikis yra kintantis, priklausomai nuo dalelių kiekio ir formos, todėl sunku nusakyti, kokius konkrečius ekologinius padarinius mikroplastikai sukelia.

Ar reikalingas draudimas?

Tiek R. Thompson, tie ir A. Horton teigė, kad visiškas blizgučių draudimas šiuo metu yra kiek ankstokas, atsižvelgiant į tai, jog trūksta mokslinių įrodymų.

Abu mokslininkai nurodė, kad nuolatinis mikroplastikų kaupimasis pasaulio jūrose gali sukelti vis daugiau žalos jūrų gyvūnijai, tačiau jų nuomone, kur kas veiksmingesnės priemonės būtų ne draudimas, o atsiradusios reguliavimo priemonės ar didesnė gamintojų atsakomybė naudojant blizgučius ar plastiką savo gaminiuose.

Jūrų tarša
Jūrų tarša
© Shutterstock

„Manau, kad turime skatinti atsakingą produktų naudojimą prieš pradėdami taikyti drastiškas priemones, pavyzdžiui, teisinį draudimą”, – sako A. Horton.

Vis dėlto Naujosios Zelandijos aplinkosaugininkė T. Farrelly atkreipia dėmesį į blizgučių ir kitokio mikroplastiko naudojimą ir galimybę jį uždrausti, ypač kalėdiniu laikotarpiu, kuomet tokių medžiagų naudojimas išauga.

Eko energetika
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ne visi pedagogai verti šio vardo: šaukštas deguto sugadino medaus statinę (6)

Įžengusius į kabinetą rimtomis akimis nužvelgia trys iškiliausi Lietuvos partizaninių kovų...

Vytautas Landsbergis: negalima žiūrėti į gerovę tik iš ekonominės perspektyvos (604)

Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS–LKD ) garbės pirmininkas,...

Pasiekė karjeros viršūnę Vokietijoje ir grįžo į Lietuvą: niekur kitur būti dabar nenorėtų (218)

Skaičiuojama, kad 78 proc. į užsienį emigravusių lietuvių ketina grįžti į Lietuvą. 31-erių...

Sudėliojo visus taškus ant „i“: trinktelėsi durelėmis – pildysi deklaraciją (219)

Ar ateis diena, kai radę įbrėžtas ar įlenktas savo automobilio dureles galėsime kviesti...

Tarp mulais vadinamų narkotikų kurjerių – ne vienas lietuvis: po tokių „atostogų“ kai kurie namo ir nebegrįžta (118)

Mulai – taip vadinami sutikusieji dirbti narkotikų kurjeriais. Dalis jų dienas leidžia Pietų ar...

Kaip sulaukti 100 metų ir turėti šviesų protą: 10 mokslininkų rekomendacijų (74)

Vis daugiau žmonių gyvena ilgai – kai kurie 100 metų ir ilgiau. Mokslininkai bando suprasti, kaip...

4 didžiausios baimės dėl pinigų: įveikti jas nėra sudėtinga (8)

Visame pasaulyje vienas didžiausių nerimo šaltinių yra baimė dėl pinigų ir finansinio...

Moteris parodė, kaip atrodytų jos kūnas, jei atitiktų įvairių laikmečių „tobulumo“ sampratą (23)

„Grožis glūdi stebėtojo akyse“ – rašė Šekspyras. Bet ar tikrai? Visi esame įtakojami...

Nusibodo visuomet vilkėti mažą juodą suknelę? Štai, kuo galite ją pakeisti

Didžiosios metų šventės turi tarsi nerašytą aprangos kodą – tikime, jog kaip jas sutiksime ir...

Porošenka: Ukrainos ortodoksų sinodas įkūrė nuo Rusijos nepriklausomą suvienytą Bažnyčią

Kijeve susirinkęs ortodoksų dvasininkų sinodas šeštadienį įkūrė suvienytą Ukrainos...