aA
Lietuvos saulės energetikos sektorius sparčiai auga – Valstybinės energetikos inspekcijos duomenimis, vien praėjusiais metais į jį investuota 12 mln. eurų, prisidėjusių prie 13,8 MW galios elektrinių sumontavimo. Didžiausia šių projektų dalis – pramonėje naudojamos saulės elektrinės, kurių galia 2018-ais metais siekė beveik pusę bendrai sumontuoto pajėgumo, tai yra 6,4 MW. Ateinančiais metais sektorius sustoti nežada – prognuozojama, kad bendras 2019-ais metais sumontuotų elektrinių pajėgumas pasieks 20 MW, o dar po metų – 30 MW, ir toliau sparčiai augs.
Saulės elektrinės ant KTU stogo
Saulės elektrinės ant KTU stogo
© KTU archyvo nuotr.

Kaip rašoma pranešime spaudai, palankūs įstatymai ir finansavimo galimybės skatina verslą tapti gaminančiais vartotojais, tačiau sektoriui augant neišvengiama ir problemų. Iššūkius saulės energetikos sprendimus norintiems įdiegti verslininkams kelia žinių trūkumas: nėra aišku, kuriais rangovais galima pasitikėti, kokių technologinių sprendimų reikalauti ir ko tikėtis ateityje.

Ši problema susijusi su tuo, daugelis inicijuojančių tokius projektus neturi patirties saulės elektrinių įrengime. Tai kelia grėsmę, jog šalyje bus įrengtos ne pačios saugiausios ir našiausios elektrinės, o jų savininkai praras lėšų.

Nepaisant to, tinkamai pasirinkus rangovus ir žinant, kokių saugumo standartų ir technologijų iš jų reikalauti, rizikos gali būti efektyviai sumažintos.

Taupūs moka du kartus

Didžiausiu svertu renkantis saulės elektrinės technologinius sprendimus išlieka kaina. Nerimą kelia tai, jog naujas produktas rinkoje – saulės elektrinės – dar nėra išbandytas laiko, todėl nėra aišku, kurie iš elektrinių rangovų darbą atlieka kokybiškai ir montuoja reikiamą laikotarpį tarnaujančias elektrines. Kad išvengtų rizikos įsigyti prastos kokybės saulės elektrinę, prieš skelbdamas konkursą rangovui išsirinkti, klientas privalo kuo tiksliau apibrėžti techninius reikalavimus. Taip bus išvengta galimo rangovų pasinaudojimo kliento kompetencijų stoka.

Šis aspektas ypač svarbus verslininkams, nutarusiems įrengti saulės paneles ant gamyklos ar kito pastato stogo. Kompetentingi rangovai supažindina klientus su galimomis grėsmėmis, atlieka stogo ekspertizę bei įvertina galimą apkrovą. Praleidus šiuos žingsnius, atsiranda nelaimingų atsitikimų – tokių, kaip įgriuvęs stogas – rizika.

Lentvaryje atidaryta didžiausia Baltijos šalyse saulės elektrinė, įrengta ant stogo
Lentvaryje atidaryta didžiausia Baltijos šalyse saulės elektrinė, įrengta ant stogo
© Organizacijos archyvas

Rangovo patirtis – saugios investicijos garantas

Prieš pradedant ilgalaikį bendradarbiavimą, rekomenduojama įvertinti rangovo patirtį, mokumą ir bankroto riziką. Taip pat svarbu įsitikinti, kad nustatyta rangovo civilinė atsakomybė yra proporcinga galimos objekto žalos vertei.

Rangovų patirtį kritiškai įvertinti svarbu ne tik dėl garantinių ir kitų įsipareigojimų vykdymo, bet ir dėl projektų įgyvendinimo sėkmės. Siekiant, kad didelio masto saulės elektrinė būtų sumontuota kokybiškai, rangovas turėtų būti įgyvendinęs projektą, kurio galia sudaro bent 60 proc. planuojamos elektrinės galios.

Pavyzdžiui, statantis 1MW elektrinę, rangovas turėtų turėti patirties bent su 600 kW elektrine. Be abejonės, ne tik ilgi darbo metai, bet ir tarptautinė patirtis, sektoriaus bei technologijų išmanymas, aukšto lygio profesionalumas ir socialinė atsakomybė prisideda prie to, kad bendradarbiavimas būtų sklandus ir sėkmingas.

Gamintojų, o ne subrangovų garantijos užtikrins elektrinės ilgaamžiškumą

Saulės moduliai yra svarbiausias elektrinės komponentas ir sudaro apie 50 proc. jos kainos, tad yra ypač svarbu pasirinkti patikimus technologinius sprendimus. Klientams rekomenduojama reikalauti originalių garantinių raštų iš technologijų gamintojų, o ne rangovų, bei kritiškai vertinti neadekvačiai ilgas mažą patirtį turinčių gamintojų garantijas.

Saulės elektrinė Lietuvoje
Saulės elektrinė Lietuvoje
© Bendrovės archyvas

Pavyzdžiui, 30 metų garantija reiškia, jog įmonė įsipareigoja visą šį laikotarpį prižiūrėti modulius, tačiau dalis verslų vargu ar bus pajėgūs tiek laiko išsilaikyti rinkoje. Lietuviai dažnai skeptiškai žiūri į kiniškus modulius, nors tarp penkių populiariausių pasaulio modulių gamintojų visi yra kinai (Jinko, Canadian Solar, JA Solar, Hanwha, Trina Solar). Dauguma šių gamintojų veikia jau daugiau nei dešimtmetį, tiekia aukščiausios kokybės klasės modulius ir turi papildomą trečiųjų šalių garantiją – yra perdrausti.

Nepaisant iššūkių renkantis, prioritetizuodami kokybę ir turėdami omenyje, kad saulės elektrinė yra ilgalaikė investicija, verslininkai nenusivils Lietuvoje montuojamų saulės elektrinių kokybe. Vis didėjantys projektų mastai ir prognozės, kad Lietuvos saulės elektrinių pajėgumas per keletą metų pasieks 500 MW, rodo, kad daugėja verslininkų, suprantančių saulės energijos naudą ir besirūpinančių taršos mažinimu.

Eko energetika
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
3.0000

Top naujienos

Kas laukia Baltarusijos: Lukašenkai skirtame sveikinime – nedviprasmiškos Putino užuominos (61)

Tris paras Baltarusijos režimas malšino porinkiminius protestus, o jie dar nesibaigia. Net jei...

Skvernelis: kitą savaitę Lietuvos laukia nauji saugumo kriterijai – jie priklausys nuo gyvenamos vietos papildyta (133)

Premjeras Saulius Skvernelis trečiadienį teigė, kad artimiausiu metu nebus naujų ribojimų dėl...

Tiesiogiai – iš Prezidentūros: Nausėda apie įvykius Baltarusijoje (1)

Prezidentas Gitanas Nausėda pakomentuos pastarųjų dienų įvykius Baltarusijoje bei iniciatyvą...

Naujausi užsikrėtusiųjų koronavirusu maršrutai: „Mega“, „Akropolis“, populiarios kavinės (52)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras paskelbė naujausius maršrutus , kur lankėsi asmenys,...

Vilniuje – vandentiekio avarija: vanduo gausiai liejasi į gatvę (8)

Trečiadienį Vilniaus Pylimo gatvėje apie 15 val. įvyko vandentiekio avarija, dėl kurios į gatvę...

Apie rusišką vakciną nuo koronaviruso pasakė griežtai: tai Pandoros skrynia (292)

Rusijos skubios pastangos leisti piliečiams naudoti galimą koronaviruso vakciną, dar neužbaigus...

Šis derliaus sezonas kitoks nei įprastai: visiems baigėsi pinigai (73)

Lietuvos laukuose pagaliau užderėjo geras javų derlius, tačiau jį parduoti sunkiau nei...

Skvernelis apie valstybinio banko steigimą: galėtų veikti ir privatus kapitalas (39)

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis sako, kad valstybinis bankas galėtų būti steigiamas...

Valentaitę apvogęs Redikas grįžo į Lietuvą: prokuroras ir teisėja įspėjo, jog gali būti įkalintas (15)

Dėl vagysčių iš stilistės Astos Valentaitės nuteistas 28 metų krepšininkas Dovydas Redikas ,...

Pigmentinių dėmių atsiradimą lemia ne tik saulė: kosmetologė paaiškino, į ką svarbu atkreipti dėmesį

Nors dailiai įdegusi oda daugeliui moterų patinka, tačiau ne retai su šokoladiniu įdegiu gaunama...

|Maža didelių žinių kaina