aA
Praėjusiais metais Berlyne vykusioje barų ir gėrimų verslo parodoje ne vienas dalyvis siūlė alternatyvą plastikiniams šiaudeliams, kurie Europos Sąjungoje bus uždrausti nuo 2021 metų. Tai asmeniniai, gražiai futliare supakuojami metaliniai šiaudeliai, kuriuos patogu pasiimti su savimi ir neštis į mėgstamą barą.
Mantas Jonušas
© DELFI

Deja, Lietuvoje iki tokio žmonių sąmoningumo dar labai toli, įsitikinęs už keturių žinomų barų veiklą Vilniuje ir Kaune atsakingas Mantas Jonušas. Kaip rašoma pranešime, pašnekovas ir pats nedelsia – baruose, kuriuose dirba, jau neliko plastikinių šiaudelių. Jų atsisakyti nelaukiant, kol įsigalios draudimas, barų kultūros žinovas ragina ir kolegas – barų vadovus, valdytojus ir barmenus.

Nelikus šiaudelių – kilo nepasitenkinimas

„Šiaudelių baruose prašo visi bei išimties ir bent Kaune dar juos deda visur: į gaiviuosius gėrimus, sidrą, net alų. Jei šiaudeliai stovi ant baro, klientai nejaučia jokių ribų – pasitaiko tokių, kurie ima ne po vieną, ne po kelis, o saujomis sau ir kolegai. O kai nuo šių metų pradžios mūsų baruose šiaudelių, kuriuos gali pasiimti patys klientai, nebeliko, žmonės labai pasimetė, dalis neslepia ir pasipiktinimo“, – sako M. Jonušas.

Jo įsitikinimu, labiausiai klientų nepasitenkinimą kelia tai, kad jie skatinami galvoti, iš žmonių reikalaujama sąmoningumo, elgtis kitaip nei įprasta, keičiama nusistovėjusi tvarka.

„Argumentų, kodėl jiems reikia šiaudelių, klientai pateikia begales, dažniausi – neskanu ar negaliu taip gerti, moteris dar nuogąstauja, kad nusivalys lūpdažis“, – pirmą kartą Lietuvoje organizuojamoje tvarumo konferencijoje „Green Hustle“ pasakojo Mantas.

Kokteilis
Kokteilis
© Shutterstock

Tokios situacijos reikalauja intensyvaus darbo tiek su personalu, tiek su klientais, kuriuos pašnekovas bando įtikinti pasitelkdamas faktus apie žalą aplinkai, gamtai, klimatui.

Tvariems pokyčiams būtini pavyzdžiai

Pašnekovas džiaugiasi, kad pirmosios tvarumo idėjos pasiekia restoranų, viešbučių bei kavinių sektorių, tačiau apgailestauja, kad tai tik pirmieji žingsniai.

„Didžioji dauguma žmonių mano, kad tai – visiškai nereikšmingas dalykas, mados reikalas. Jie nesusimąsto nei naudodami šiaudelius baruose, nei prekybos centruose prekes dėdami net ne į vieną, o į kelias plastmasines pakuotes. Pokyčiui būtinos griežtos priemonės, realūs veiksmai artimiausioje aplinkoje“, – įsitikinęs Mantas.

Tai jis jau pastebi Vilniuje, kuriame greičiau įsitvirtina globalios idėjos, judėjimai, tvaresnė barų kultūra.

„Jaunimas čia daugiau domisi, daugiau žmonių dirba baruose, restoranuose. Jie dalinasi informacija su savo aplinkos žmonėmis, o jei vienas jau taip elgiasi, jo pavyzdžiu seka ir kiti.

Šiaudeliai
Šiaudeliai
© Shutterstock

Kol pasikeis žmonių įpročiai ir galėsime dirbti visai be šiaudelių, dar užtruksime. Privalome gerbti klientus, todėl turėjome rasti bei pasiūlyti alternatyvų plastikiniams šiaudeliams. Kai pradėjome jų ieškoti, išgirdau apie eko plastiko šiaudelius, kurie, remiantis tiekėjų informacija, pagaminti iš natūralių medžiagų ir greitai gamtoje suyra“, – paieškų pradžią prisimena M. Jonušas.

Po kurio laiko jam kilo įtarimas – nusprendė įsitikinti, ar rastas sprendimas tikrai gamtai draugiškas. Deja, panardintas į karštą vandenį, šiaudelis nepradėjo deformuotis ir irti, kaip buvo nurodyta produkto aprašyme, todėl šių šiaudelių buvo atsisakyta.

Aplinkai draugiškos plastikinių šiaudelių alternatyvos nuvylė

M. Jonušui teko nusivilti ir antra tiekėjų pasiūlyta alternatyva – kviečių šiaudeliais. „Jie gaminami iš natūraliai augančių kviečių, kurie tiesiog išvirinami. Pabandėme, nors jų kaina penkis kartus didesnė nei šiuo metu naudojamų popierinių šiaudelių. Deja, mūsų klientai nesuprato, ką su tais kviečių šiaudeliais daryti – jie daug siauresni nei tradiciniai, tad gerti su jais labai nepatogu, o kiek stipriau suspaudus ar pasukiojus tarp pirštų, jie lūžta, įtrūksta ir tampa nebetinkami naudoti, per vakarą vienas klientas pakeičia penkis šiaudelius“, – apie patirtį pasakoja Mantas.

Metaliniai šiaudeliai
Metaliniai šiaudeliai
© Shutterstock

Kai kurie kokteilių ar restoranų barai jau nuo seniau naudoja metalinius šiaudelius, kurie galėtų būti alternatyva plastmasiniams. Vis dėlto, didesniems barams, jie netinka, nes susiduriama su klausimu, kaip tuos šiaudelius plauti. Be to, jie brangūs, o apsisaugoti nuo nesąžiningų klientų nevisada pavyksta.

Šiuo metu M. Jonušo prižiūrimi barai naudoja popierinius šiaudelius. „Jei kokteilis geriamas ilgai, šiaudelis pradeda tyžti, tirpti, bet popierius ir klijai, kuriais jis suklijuotas, nekenksmingi, o klientas jį gali iš karto pasikeisti nauju. Tuo tarpu man, vien akivaizdus įrodymas, kad tas šiaudelis suyra, jau yra geras ženklas. Juos kol kas ir naudosime, kol rinkoje nėra kitos alternatyvos“, – sako pašnekovas.

M. Jonušas kolegoms pataria, nelaukti kol praeis du metai ir plastikiniai šiaudeliai bus uždrausti.

„Nesvarbu, ar esi baro savininkas, valdytojas, barmenas ar padavėjas – visi yra atsakingi, jei norime, kad situacija keistųsi. Vienintelis kelias yra vienybė. Negalima galvoti, kad, jei savo barui per mėnesį neperku 500 šiaudelių, tai čia nieko tokio. Barų mieste šimtai, todėl kiekvienas turi prisiimti atsakomybę ir veikti nedelsiant“, – įsitikinęs pašnekovas.

Eko energetika
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(8 žmonės įvertino)
4.8750
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Britę vėžys atakavo du kartus: Jane dalijasi savo istorija, kaip įveikė 4 stadiją (1)

Vargu, ar apie krėsle įsitaisiusę Jane būtų galima sakyti, kad ji atrodo pagal savo amžių –...

JAV parama Baltijos šalims toliau siutina Kremlių: Trumpo žodžius priskyrė ir Lietuvai (102)

„ JAV palieka Baltijos šalis“, „ Baltijos šalys nebemadingos“, – tokiomis ir panašiomis...

Rimvydas Valatka. Istorinė Ingridos Šimonytės misija (133)

Tymai spraudė į kampą Kepenį, antivakcinistus ir kiekvieną, kuris su antivakcinistu susidūrė...

Bandymas išsiskirti: pristatė neįprastos formos telefonus su pagerintomis kameromis

Jau keletą metų „Sony“ išmanieji telefonai nėra populiariausiųjų pasirinkimų sąrašo...

Dizainerė įrengė 12 kv. metrų butą maksimaliai patogiai: pavyko sutalpinti viską

Kuo mažesnis būstas, tuo didesnis iššūkis jį įrengti taip, kad būtų patogu ir nieko...

Istorikė tyrinėja slaptus partizanų santykius: liudijimuose apie tai kalbėti vengiama, nes lyg nepadoru (308)

Partizanai, kuriuos mes įsivaizduojame pirmiausia kaip karius, iš tikrųjų daugiausiai laiko...

Dainininkė Vasha prabilo apie griūnančią santuoką: gyvename atskirai, vyras po santuokos labai pasikeitė (79)

Dainininkė Gabrielė Rutkauskienė - Vasha gyvenimo būdo laidoje apie tėvus „ Kasdienybės...

Milijardierius iškėlė naują tikslą savo 17 tūkst. darbuotojų: išmokit programuoti (40)

Praėjus mažiau nei dešimtmečiui po to, kai milijardierius Hiroshis Mikitanis apstulbino savo...

Iš pramogų pasaulio dingusi Genutė Žalienė naują gyvenimą kuria užsienyje: rado meilę, pakeitė išvaizdą, susilaukė sūnaus (460)

Praeityje aktyviai besisukusi Lietuvos šou pasaulyje stilistė Genutė Žalienė kuriam laikui...

Tritaškių pripyškinęs „Žalgiris“ pratęsė savo pergalių seriją ir Šiauliuose (49)

Sekmadienį Šiauliuose vykusiose „Betsafe- LKL “ rungtynėse aštuoniskart iš eilės šalies...