aA
Praėjusiais metais Berlyne vykusioje barų ir gėrimų verslo parodoje ne vienas dalyvis siūlė alternatyvą plastikiniams šiaudeliams, kurie Europos Sąjungoje bus uždrausti nuo 2021 metų. Tai asmeniniai, gražiai futliare supakuojami metaliniai šiaudeliai, kuriuos patogu pasiimti su savimi ir neštis į mėgstamą barą.
Mantas Jonušas
Mantas Jonušas
© DELFI

Deja, Lietuvoje iki tokio žmonių sąmoningumo dar labai toli, įsitikinęs už keturių žinomų barų veiklą Vilniuje ir Kaune atsakingas Mantas Jonušas. Kaip rašoma pranešime, pašnekovas ir pats nedelsia – baruose, kuriuose dirba, jau neliko plastikinių šiaudelių. Jų atsisakyti nelaukiant, kol įsigalios draudimas, barų kultūros žinovas ragina ir kolegas – barų vadovus, valdytojus ir barmenus.

Nelikus šiaudelių – kilo nepasitenkinimas

„Šiaudelių baruose prašo visi bei išimties ir bent Kaune dar juos deda visur: į gaiviuosius gėrimus, sidrą, net alų. Jei šiaudeliai stovi ant baro, klientai nejaučia jokių ribų – pasitaiko tokių, kurie ima ne po vieną, ne po kelis, o saujomis sau ir kolegai. O kai nuo šių metų pradžios mūsų baruose šiaudelių, kuriuos gali pasiimti patys klientai, nebeliko, žmonės labai pasimetė, dalis neslepia ir pasipiktinimo“, – sako M. Jonušas.

Jo įsitikinimu, labiausiai klientų nepasitenkinimą kelia tai, kad jie skatinami galvoti, iš žmonių reikalaujama sąmoningumo, elgtis kitaip nei įprasta, keičiama nusistovėjusi tvarka.

„Argumentų, kodėl jiems reikia šiaudelių, klientai pateikia begales, dažniausi – neskanu ar negaliu taip gerti, moteris dar nuogąstauja, kad nusivalys lūpdažis“, – pirmą kartą Lietuvoje organizuojamoje tvarumo konferencijoje „Green Hustle“ pasakojo Mantas.

Kokteilis
Kokteilis
© Shutterstock

Tokios situacijos reikalauja intensyvaus darbo tiek su personalu, tiek su klientais, kuriuos pašnekovas bando įtikinti pasitelkdamas faktus apie žalą aplinkai, gamtai, klimatui.

Tvariems pokyčiams būtini pavyzdžiai

Pašnekovas džiaugiasi, kad pirmosios tvarumo idėjos pasiekia restoranų, viešbučių bei kavinių sektorių, tačiau apgailestauja, kad tai tik pirmieji žingsniai.

„Didžioji dauguma žmonių mano, kad tai – visiškai nereikšmingas dalykas, mados reikalas. Jie nesusimąsto nei naudodami šiaudelius baruose, nei prekybos centruose prekes dėdami net ne į vieną, o į kelias plastmasines pakuotes. Pokyčiui būtinos griežtos priemonės, realūs veiksmai artimiausioje aplinkoje“, – įsitikinęs Mantas.

Tai jis jau pastebi Vilniuje, kuriame greičiau įsitvirtina globalios idėjos, judėjimai, tvaresnė barų kultūra.

„Jaunimas čia daugiau domisi, daugiau žmonių dirba baruose, restoranuose. Jie dalinasi informacija su savo aplinkos žmonėmis, o jei vienas jau taip elgiasi, jo pavyzdžiu seka ir kiti.

Šiaudeliai
Šiaudeliai
© Shutterstock

Kol pasikeis žmonių įpročiai ir galėsime dirbti visai be šiaudelių, dar užtruksime. Privalome gerbti klientus, todėl turėjome rasti bei pasiūlyti alternatyvų plastikiniams šiaudeliams. Kai pradėjome jų ieškoti, išgirdau apie eko plastiko šiaudelius, kurie, remiantis tiekėjų informacija, pagaminti iš natūralių medžiagų ir greitai gamtoje suyra“, – paieškų pradžią prisimena M. Jonušas.

Po kurio laiko jam kilo įtarimas – nusprendė įsitikinti, ar rastas sprendimas tikrai gamtai draugiškas. Deja, panardintas į karštą vandenį, šiaudelis nepradėjo deformuotis ir irti, kaip buvo nurodyta produkto aprašyme, todėl šių šiaudelių buvo atsisakyta.

Aplinkai draugiškos plastikinių šiaudelių alternatyvos nuvylė

M. Jonušui teko nusivilti ir antra tiekėjų pasiūlyta alternatyva – kviečių šiaudeliais. „Jie gaminami iš natūraliai augančių kviečių, kurie tiesiog išvirinami. Pabandėme, nors jų kaina penkis kartus didesnė nei šiuo metu naudojamų popierinių šiaudelių. Deja, mūsų klientai nesuprato, ką su tais kviečių šiaudeliais daryti – jie daug siauresni nei tradiciniai, tad gerti su jais labai nepatogu, o kiek stipriau suspaudus ar pasukiojus tarp pirštų, jie lūžta, įtrūksta ir tampa nebetinkami naudoti, per vakarą vienas klientas pakeičia penkis šiaudelius“, – apie patirtį pasakoja Mantas.

Metaliniai šiaudeliai
Metaliniai šiaudeliai
© Shutterstock

Kai kurie kokteilių ar restoranų barai jau nuo seniau naudoja metalinius šiaudelius, kurie galėtų būti alternatyva plastmasiniams. Vis dėlto, didesniems barams, jie netinka, nes susiduriama su klausimu, kaip tuos šiaudelius plauti. Be to, jie brangūs, o apsisaugoti nuo nesąžiningų klientų nevisada pavyksta.

Šiuo metu M. Jonušo prižiūrimi barai naudoja popierinius šiaudelius. „Jei kokteilis geriamas ilgai, šiaudelis pradeda tyžti, tirpti, bet popierius ir klijai, kuriais jis suklijuotas, nekenksmingi, o klientas jį gali iš karto pasikeisti nauju. Tuo tarpu man, vien akivaizdus įrodymas, kad tas šiaudelis suyra, jau yra geras ženklas. Juos kol kas ir naudosime, kol rinkoje nėra kitos alternatyvos“, – sako pašnekovas.

M. Jonušas kolegoms pataria, nelaukti kol praeis du metai ir plastikiniai šiaudeliai bus uždrausti.

„Nesvarbu, ar esi baro savininkas, valdytojas, barmenas ar padavėjas – visi yra atsakingi, jei norime, kad situacija keistųsi. Vienintelis kelias yra vienybė. Negalima galvoti, kad, jei savo barui per mėnesį neperku 500 šiaudelių, tai čia nieko tokio. Barų mieste šimtai, todėl kiekvienas turi prisiimti atsakomybę ir veikti nedelsiant“, – įsitikinęs pašnekovas.

Eko energetika
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
4.8750

Top naujienos

Vilniaus ponia, kuri daugybę metų gyveno iš svetimų pinigų: dėl to jūs esate patys kalti (40)

Įtakinga verslininkė, turinti pažinčių įvairiuose visuomenės sluoksniuose, ir galinti padėti...

Lietuvos kurortuose – užsienio turistų štilis: kaip kurortai gyvena be išlaidžiausių svečių iš Rusijos ir Baltarusijos? (12)

Karantinas itin skaudžiai paveikė Lietuvos kurortus, kurie gyvena iš turistų srautų,...

Atvanga nuo lietaus – tik šeštadienis (2)

Šiandien Lietuvos orus lems aukštesnio slėgio juosta. Didesnėje šalies teritorijos dalyje vyraus...

Lietuvos turtuoliai spjovė į šalies kurortus ir keliauja į Jūrmalą: čia daugiau privatumo ir prabangos (234)

Kaimyninės Latvijos kurortą – Jūrmalą – itin pamėgo ne tik Rusijos žvaigždės, bet ir...

„Pergalę“ švenčiančiam Putinui – akibrokštas iš atokaus regiono (773)

Vladimirui Putinui apžvelgiant savo didžiulę „pergalę“ šią savaitę įvykusiame...

Atmestame ir vėliau pradingusiame Juleso Verne`o romane – neįtikėtinai tikslios prognozės apie šiuolaikinį pasaulį (39)

Beveik prieš 150 metų Julesas Verne`as parašė romaną, kuriame buvo neįtikėtinai tikslių...

Mergaites žaginęs seksualinis maniakas vėl ruošiasi į laisvę: anksčiau laiko paleistas, sustoti neketino (191)

Kitąmet į laisvę turėtų būti paleistas maniakas, 1994-aisiais siautėjęs Klaipėdoje ir jos...

Vairuotojų, kurie naršo telefone, laukia labai griežtos sankcijos: galite likti ir be teisių (175)

Remiantis statistika, per birželį keliuose žuvo keturi motociklininkai. Kas dėl to kaltas ir...

Abiturientus palaužusį matematikos egzaminą peržiūrėjo profesionalai: norėtųsi matyti gerokai sudėtingesnių užduočių (261)

Penktadienį Lietuvos abiturientai laikė valstybinį matematikos egzaminą: vieniems jis sukėlė...

TOP 10 madingiausių interjero tendencijų šią vasarą

Vienos namų dekoravimo mados keičia kitas, tačiau kai kurie elementai niekada nepasensta. Norėdami...

|Maža didelių žinių kaina