aA
Ekspertai skaičiuoja, kad saulės jėgainę pradėjus planuoti kovą, jau balandžio pabaigoje ji būtų paruošta darbui. Tiesa, ankstyvas pavasaris įsirengti saulės jėgainę palankus dar ir todėl, kad šiltuoju metų sezonu ši dirba itin našiai ir jau nuo pirmųjų dienų pradeda trumpinti investicijos atsipirkimo laiką.
Saulės jėgainė
Saulės jėgainė
© Shutterstock

Svarbu įdarbinti vasaros saulę

Kaip rašoma pranešime spaudai, dažniausiai Lietuvoje žmonės apie rangos ir statybos darbus pradeda galvoti šiltuoju metų laiku. Pavasarį ir vasarą statybos darbai gali vykti kiek paprasčiau, pavyzdžiui, tikrai nebelieka galimybių, kad per naktį žemę padengs 20 centimetrų sniego, kuris paralyžiuos visą darbą. Tuo tarpu ekspertai šiltojo metų laiko darbus pataria pradėti planuoti iš anksto, ypatingai, jeigu tikslas – nuosava saulės jėgainė.

Saulės modulių montavimą ant savo namo stogo patariame planuoti mėnesį ar du iki šiltojo metų laikotarpio pradžios – pavasario vidurio. Jeigu saulės jėgainė pradės veikti apie balandį, galime būti tikri, kad pagaminamos elektros kiekis iki rugsėjo bus didžiausias – juk tuomet Lietuvoje yra daugiausiai saulės“, – teigia „Elektrum Lietuva“ Saulės energijos projektų vadovas Kostas Dryžas.

Saulės jėgainė
Saulės jėgainė
© Shutterstock

Tuo tarpu apie saulės jėgainę pradedant galvoti vėlyvą pavasarį ar vasarą, dėl dokumentų tvarkymo laikotarpių bei elektrinės montavimo darbų, prarandamas potencialus per patį aktyviausią metų laiką pagaminamos elektros kiekis. Jėgainės montavimo darbus galima atlikti iš esmės bet kuriuo metų laiku ir net žiemą, jeigu būsto stogas nėra šlapias, apšalęs ar apsnigtas. Vertinant šių metų žiemos pavyzdį – darbus buvo galima pradėti jau vasario viduryje.

Saulės jėgainė – pritaikyta šeimos įpročiams

Jau svajojantiems apie nuosavą saulės jėgainę ir nepriklausomybę nuo svyruojančių elektros kainų ekspertas pataria prieš ieškant rangovų atlikti kelis savarankiškus žingsnius. Tam, kad jėgainės planavimo procesas būtų sklandesnis, vertėtų pasiskaičiuoti mėnesinį ar metinį namų ūkio elektros energijos suvartojimą. Įprastai vienam būstui per metus užtenka ir 5000 kWh elektros energijos, kurią sugeneruotų 5 kW galios saulės jėgainė.

Žinoma, kiekviena šeima naudoja vis kitus elektrą vartojančius prietaisus, todėl svarbu įvertinti įpročius. Pavyzdžiui, vieni sprendimai tiks žmonėms, vairuojantiems elektromobilį bei elektrinį paspirtuką ir kiti – labai taupiems elektros vartotojams. Atsakius sau į šiuos klausimus, verta įvertinti ir stogą: kokia jo kryptis, danga, nuolydžio kampas. Norint įsirengti saulės jėgainę reikalingas ir stogo planas arba matmenys bei jo nuotraukos.

Pasitikrinus technines detales, dažnai žmonės pradeda vertinti žmogiškas aplinkybes ir kelia sau klausimus: „kiek laiko gyvensiu šiame name?“, „gal dar palaukti?“ ir panašiai. Įprastai tokias abejones padeda išsklaidyti paprasti faktai. K. Dryžas primena, kad jėgainė gali būti eksploatuojama iki 40–50 metų, pavyzdžiui, pirmasis saulės modulis – pagamintas prieš 60 metų – vis dar veikia.

Jeigu nerimaujama dėl žmogaus mobilumo, vertėtų prisiminti, kad net ir keliantis gyventi į kitą vietą saulės jėgainė – naudinga. Po sumontavimo ne tik gaunama iki 70 proc. mažesnė elektros sąskaita – kas gali būti patrauklu pirkėjui, bet ir išauga nekilnojamojo turto vertė.

Saulės jėgainė
Saulės jėgainė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Kaip sutaupyti laiko ir pinigų?

Tiesa ta, kad anksčiau su jėgainės įrengimu nesusidūrusiems žmonėms objektyviai įvertinti technines smulkmenas gali tapti tikru iššūkiu. Taupantiems savo laiką ekspertas pataria pasidomėti galimybėmis visą saulės jėgainės procesą – nuo stogo apžiūros, pirmojo kontakto su rangovu, leidimų, dokumentacijos tvarkymo iki jau elektrą generuojančios jėgainės – patikėti į vienas ekspertų rankas. Taip pat K. Dryžas rekomenduoja pasidomėti ir valstybės siūloma parama saulės jėgainėms – tai gali padėti sutaupyti ir sutrumpinti atsipirkimo laiką.

„Nuo šių metų gegužės žmonės, norintys gauti paramą saulės jėgainės įsirengimui, galės pradėti pildyti paraiškos dokumentus ir juos teikti Aplinkos projektų valdymo agentūrai. Dirbant su klientais mūsų sukaupta patirtis rodo, kad pildant paramos paraišką žmonės susiduria su daugybe klausimų, į kuriuos ne visuomet randa atsakymų. Todėl pastebėjome, kad procesas tampa lengvesnis, jei pasitariame kartu“, – teigia K. Dryžas.

Šiais metais paramą gauti gali visi individualių namų savininkai, įsirenginėjantys nedideles, iki 10 kW galios, saulės jėgaines savo poreikiams. Už 1 kW galima gauti net 323 eurų paramą, todėl montuojant populiariausią 5 kW galios saulės jėgainę, atgaunama daugiau nei 1,5 tūkst. eurų. Šiais metais parama išskirtinė, nes nebelieka reikalavimo, kad statinys turi būti baigtas ir į ją taip pat gali pretenduoti žmonės, kurie už jėgainę atsiskaito dalimis.

Eko energetika
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(15 žmonių įvertino)
3.4000

Top naujienos

Ekspertai: Putino paskelbti planai yra apgaulė (2)

Vakarų sankcijos kelia grėsmę iki 40 proc. Rusijos BVP , o Vladimiro Putino pareiškimai apie...

Delfi PliusPeter Martin

„Bloomberg“ šaltiniai: karas Ukrainoje turės netikėtą poveikį – šį kartą gali būti kitaip

Ukrainoje šėlstant giliausiam Europoje nuo Antrojo pasaulinio karo konfliktui, Joe Bideno...

Karo ekspertai: rusai atkeršijo taip, kaip moka (1)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N’ Loaded“ ekspertų teigimu, Ukrainos...

Verslas PliusKristina Pocytė, laida „Iš esmės“

Iš ekspertų – perspėjimas dėl kilusio „Perlo energijos“ skandalo: dabar kitos išeities nebėra

Skandalingas „Perlo energijos“ sprendimas kelia aistras. Nukentėję klientai liko nežinioje,...

Ketvirtas kontrolinis testas Vilniuje: Lietuva – Suomija

Europos čempionatui besirengianti Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė ketvirtadienį Vilniuje...

Transliacija / Sporto bare – žavingos paplūdimio tinklininkės ir Europos čempionato iššūkis

Sporto bare apsilankė žavingos Lietuvos rinktinės paplūdimio tinklininkės Monika Paulikienė ir...

Karas Ukrainoje. Analitikai: Rusijos kariai jau žino, kas nutiko Krymo bazėje, Maskva – sutrikusi Kyjivas: naujausias Zaporižios AE apšaudymas apgadino radiacijos matuoklius (2)

Amerikos Karinių tyrimų instituto (ISW) apžvalgoje šį kartą didžiausias dėmesys skiriamas...

Dirbti nuotoliu kai kurie darbuotojai nuo šiol gali reikalauti visą darbo laiką

Nuo šio rugpjūčio įsigaliojo aktualūs Darbo kodekso pakeitimai dėl nuotolinio darbo: turintiems...

Pamilusi užsienietį nuskrido į Indiją – ten motina surezgė tokią intrigą, kad lietuvei žemė išslydo iš po kojų

Su vaikinu iš Indijos, tolimojo Kočino miesto, susipažinome socialiniuose tinkluose. Mūsų...

Generalinis štabas: apie 13 tūkst. baltarusių sutiko dalyvauti kare prieš Ukrainą (7)

Apie 13 tūkst. dabar tarnaujančių ir buvusių Baltarusijos kariškių sutiko dalyvauti Rusijos...