Remiantis naujausiais „Bloomberg New Energy Finance“ duomenimis, per pirmąjį šių metų ketvirtį, palyginus su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, investicijos į atsinaujinančius energijos šaltinius sumažėjo 10 proc. Visgi, yra ir gerų naujienų.
Vėjo jėgainės
© AFP / Scanpix

„Bloomberg New Energy Finance“ (BNEF) paskelbė 2018 metų pirmojo ketvirčio „Švarios energetikos investicijų tendencijų“ ataskaitą, kurioje matyti, kad didėja besivystančių šalių vaidmuo.

Ir toliau lyderiauja Kinija, kurios investicijos į švarią energetiką sudarė 43 proc. nuo viso pasaulio investicijų į šį energetikos sektorių. Kalbant pinigine išraiška, tai yra 26 milijardai dolerių.

Kitos, mažesnės šalys, tokios kaip Marokas, Vietnamas, Indonezija ir Meksika, taip pat atliko savo vaidmenį ir investavo į švarią energetiką.

Apskritai, pasaulinės investicijos į žaliąją energetiką per pirmajį šių metų ketvirtį sudarė 61,1 mlrd. dolerių ir lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu tai yra 10 proc. mažiau. Tai jau trečias iš eilės ketvirtis, kuomet mažėja investicijos į švarią energetiką. Tačiau verta pažymėti, kad „Bloomberg“ kol kas neįžvelgia aiškios investicijų mažėjimo tendencijos ir bendras metinis investicijų kiekis neturėtų stipriai sumažėti.

„Pasauliniai pirmojo ketvirčio duomenys yra patys mažiausi, skaičiuojant nuo 2016 m. 3-iojo ketvirčio. Tačiau dar yra per anksti prognozuoti metinių investicijų kritimą. Pavyzdžiui, mes tikimės, kad per ateinančius mėnesius bus finansuojama keletas didelių jūros vėjo jėgainių projektų Didžiosios Britanijos, Belgijos, Olandijos ir Danijos vandenyse“, – sakė „BNEF“ švarios energetikos investicijų analitikas Abrahamas Louwas.

Ivanpaho saulės elektros jėgainė
Ivanpaho saulės elektros jėgainė
© Vida Press

Turbūt vienas iš įspūdingiausių projektų yra 2,4 mlrd. dolerių vertės investicija Maroke į 800 MW galios „NOORm Midelt“ saulės kolektorių (šilumos) ir fotoelementų (elektros) sistemą, drauge su energijos saugojimu. Kiti didesni pirmojo ketvirčio projektai yra 709 MW galios „NLC Tangedco“ saulės fotoelementų parkas Indijoje, kuris, kaip manoma kainuos 660 mln. dolerių, o 404 MW galios saulės fotoelementų parko projektas, kurį Meksikoje vysto „ACCIONA“ ir „Tuto Puerto Libertad“, kainuos apie 493 mln. dolerių.

Vis dėlto, nepaisant šių svarbių projektų, per pirmajį ketvirtį bendros investicijos į saulės energetiką sumažėjo 19 proc., iki 37,4 mlrd. dolerių. Tai lėmė kai kurių rinkų susilpnėjimas ir drastiškai sumažėjusios saulės modulių kainos, o tai reiškia, kad su mažesnėmis investicijomis galima įgyvendinti daugiau saulės energetikos projektų.

„Tikimės, kad šiais metais pasaulyje bus įdiegta dar daugiau saulės jėgainių nei praėjusiais metais, kurių rezultatas buvo 98 GW. Du pagrindiniai veiksniai yra nuolatinis Kinijos bumas tiek komunalinių paslaugų, tiek mažesnių vietinių PV sistemų srityje, taip pat labai didelių saulės energijos parkų finansavimas kitose besivystančiose šalyse, nes sąnaudų konkurencingumas ir toliau tik gerėja“, – sakė „BNEF“ saulės energetikos sektoriaus vadovė Jenny Chase.

Saulės jėgainė Egipte
Saulės jėgainė Egipte
© technologijos.lt nuotr.

Vėjo energetikos sektoriuje situacija buvo kiek optimistiškesnė, per pirmąjį ketvirtį investicijos padidėjo 10 proc., iki 18,9 mlrd. dolerių. Geoterminės energetikos sektoriuje investicijos taip pat didėjo 39 proc., iki 1 mlrd. dolerių, taip pat ir biodegalų, kurių investicijos paaugo net 519 proc., iki 748 mln. dolerių. Tačiau biomasės ir atliekų pavertimo energija sektoriuose investicijos sumažėjo 29 proc., iki 679 mln. dolerių. Taip pat investicijos mažėjo į energijos taupymo ir elektrines transporto priemones bei mažų hidroelektrinių projektus, kurių pajėgumai nesiekė 50 MW galios.

Geografiniu požiūriu Kinija užėmė pirmąją vietą su 26 mlrd. dolerių investicijomis, o artimiausia konkurentė buvo JAV – su 10,7 mlrd. dolerių investicijomis. Beje, JAV investicijos į švarią energetiką išsaugo 16 proc. Trečiąją vietą pagal investicijų dydį užėmė Europa, jos investicijos siekė 6 mlrd. dolerių, o tai 17 proc. sumažėjimas. Toliau eina Indija, kuri 9 proc. padidino investicijas ir jos pasiekė 3,6 mlrd. dolerių. Japonija užbaigia šį didžiausių investuotojų sąrašą su didžiausiu kritimu – investicijos sumažėjo net 54 proc. ir siekė 1,4 mlrd. dolerių.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: įspėja dėl perkūnijos, stipraus vėjo ir karščių (8)

Pirmadienį vietomis Lietuvoje galima perkūnija, stiprus vėjas, vyraus aukšta temperatūra,...

Netikros aukštosios mokyklos vilioja studentus valstybės nepripažįstamais bakalauro ir magistro diplomais (121)

Įstaigos pavadinime – užuomina į aukštąjį mokslą, žadami bakalauro ir magistro diplomai...

Parduotuvės vadovas apie krentančius pardavimus: kažkas jaučiasi, bet nežinau tik kas (575)

Tiek Lietuvoje, tiek Europoje kalbama, kad šiuo metu yra ekonominis pakilimas.

Verslininkai trina rankomis – poilsiautojų pilnos ir sodybos, ir upės (19)

Kaimo turizmo sodybų savininkai trina rankomis – vasaros sezonas daug geresnis nei pernai. Dauguma...

Kraupios pliušiniais žaislais nuklotos vaikų kapinės: ten patekus norisi sukalbėti visas maldas, kurias moki (24)

Ilgas žvyrkelis. Šalia jo – sena, medinė, išvirtusi tvora. Aplink matosi kelios trobelės,...

Lietuvius gluminusi mada viešumoje „puoštis“ kojinėmis bei šlepetėmis pasiekė ir Kanye Westą: taip apsiavęs atvyko į vestuves (59)

Amerikiečių reperis Kanye Westas garsėja ambicijomis mados ir dizaino srityje. Jam neretai tenka...

Natalija Bunkė pristato naują dainą ir vaizdo klipą: kuriozų išvengti nepavyko (56)

Populiarių merginų grupių „Pop Ladies“ ir „Yva“ lyderė Natalija Bunkė nusprendė...

Ką reiškia mėlynių spalvos ir kada reikėtų susirūpinti? (2)

Mėlynių atsiranda, kai pažeidžiamos po oda esančios smulkios kraujagyslės. Bėgant laikui,...

Situaciją Lietuvos mokyklose vadina dramatiška: siūlo kuo greičiau atsigręžti į Azijos šalis (65)

Kanada, Kinija, Estija, Suomija, Vokietija, Honkongas, Japonija, Olandija, Singapūras – šios...