aA
Tyrimų metu nustatyta, kad motinų įkvėpti teršalai gali prasiskverbti ir į negimusius kūdikius.
Oro tarša
Oro tarša
© Shutterstock

Vaisiaus placentos dalyje buvo rasta oro taršos dalelių, įrodančių, kad oro tarša, kylanti dėl intensyvaus automobilių eismo bei iškastinio kuro deginimo, dar negimusiems vaikams daro neigiamą poveikį. Šis tyrimas buvo pirmasis, kuris parodė, kad su oru motinos įkvėpti teršalai gali prasiskverbti pro placentos barjerą. Kiekvienoje analizuotoje placentoje buvo rasta tūkstančiai mažų dalelių viename kubinio milimetro audinyje.

Oro tarša gali pakenkti visam organizmui

Mokslininkai taip pat įrodė ryšį tarp užteršto oro ir padidėjusio persileidimų bei priešlaikinių gimdymų skaičiaus. Tyrimai rodo, kad oro tarša gali sukelti ir „uždegiminį atsaką”. Užteršto oro žala gali lydėti vaisių ir visą tolimesnį jo gyvenimą, o minimam tyrimui vadovavęs profesorius Tim Nawrot iš Haselto universiteto Belgijoje sakė, kad tai yra pats pažeidžiamiausias gyvenimo laikotarpis, kai vystosi visos žmogaus organų sistemos.

„Taigi, norėdami apsaugoti savo ateities kartas, turime sumažinti oro taršą ir jo poveikį ne tik dar negimusiems kūdikiams, bet visiems. Už tai yra atsakingos valstybių vyriausybės, tačiau ir patys turime vengti judrių gatvių, kai tik įmanoma”, – kalbėjo mokslininkas.

Oro tarša
Oro tarša
© Shutterstock

Išsamioje pasaulinėje apžvalgoje padaryta išvada, kad oro tarša gali pakenkti visiems žmogaus kūno organams ir praktiškai kiekvienoms ląstelėms. Taip pat nustatyta, kad oro taršos nanodalelės prasiskverbia net į žmonių smegenis, o milijardai tokių dalelių yra rasta ir jaunų miestiečių širdyse, kur taršos dalelės patenka per kraują.

Nors oro tarša kai kuriose valstybėse mąžta, tačiau net menkiausia užteršto oro žala yra fiksuojama beveik visur, o net 90 proc. visos žmonių populiacijos gyvena vietose, kur oro tarša viršija Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijas.

Kvėpuoti turime visi – kaip apsisaugoti?

Tyrime, paskelbtame žurnale „Nature Communications”, buvo ištirtos 25-ios nerūkančių motinų, gyvenančių Haselto mieste, Belgijoje, placentos. Jų kietųjų dalelių taršos lygis yra daug mažesnis už Europos Sąjungoje leidžiamą ribą, tačiau viršija PSO ribą. Tyrėjai panaudojo lazerinę techniką juodosios anglies dalelėms aptikti.

Kaip rašoma theguardian.com, kiekvienu atveju vaisiaus placentos pusėje jie rado nanodalelių ir jų skaičius koreliavo su motinų įkvepiamo oro užterštumo lygiu. Motinų, gyvenusių netoli pagrindinių kelių, placentose buvo vidutiniškai 20 tūkst. taršos nanodalelių viename kubiniame milimetre. Toliau gyvenusių motinų placentose taršos vidurkis buvo perpus mažesnis.

Oro tarša
Oro tarša
© Shutterstock

Aptikus oro taršos dalelių vaisiaus placentos barjero pusėje, labai tikėtina, kad vaisius buvo paveiktas oro taršos, sakė profesorius Nawrot. Šiuo metu atliekami tolimesni tyrimai, siekiant nustatyti, ar oro tarša nepažeidžia DNR. Prieš porą metų tyrėjų komanda taip pat rado juodosios anglies dalelių ir pradinių klasių vaikų šlapime.

„Tai rodo, kad taršos dalelės iš plaučių patenka į visas organų sistemas. Iš tikrųjų sunku duoti žmonėms praktinių patarimų, nes visi juk turime kvėpuoti. Tačiau vertėtų kiek įmanoma labiau vengti judrių gatvių ir kelių, kur transporto sukeliama oro tarša ypač didelė”, – kalbėjo T. Nawrot.

Eko energetika
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
3.5000

Top naujienos

D+Jinshan Hong

Saugumo jausmas dingo: 7,5 mln. gyventojų pasiekė kritinį COVID-19 tašką kai kurių naujų taisyklių logika neaiški

Honkongas pasiekė kritinį COVID-19 tašką. Kadaise gyvybingi vartai į Kiniją paaukojo savo,...

Požymiai, ar galite save priskirti save prie viduriniosios klasės: pajamos – tik vienas jų (43)

Pastaruoju metu vis dažniau pranešama apie tai, kad šalyje auga milijonierių skaičius. Šluojami...

D+Modesta Meškė

Grožio ekspertė atkreipė dėmesį, ką savo veidui sendamos ėmė daryti Jennifer Lopez ir Madonna, kad išliktų jaunatviškos: dabar tai – mados viršūnė

Norėdamos atrodyti jauniau, brandos sulaukusios moterys, o ypač pasaulyje žinomos žvaigždės...

Platų meno lauką įvaldęs Petras Rakštikas: viskas padėta ant žemės – reikia tik pasilenkti ir pasiimti

Petras Rakštikas – poetas, prozininkas, tapytojas , grafikas, skulptorius... Paklaustas, ar vienam...

Gerą jausmą Vilniuje patyręs Zdovcas: didžiuojuosi savo žaidėjais (1)

Kauno „Žalgiris“ (17-1) pasiekė revanšą prieš Vilniaus „Rytą“ (15-2) ir įsitvirtino...

Įspūdinga Azijos loterijų istorija: atgydavo prieš karus, padėjo pastatyti Didžiąją kinų sieną

Kai kuriose Azijos šalyse loterijos nėra tik būdas laimėti pinigų. Čia vykstančios...

Sirijos šiaurės nekropolyje rado hibridinių karo asilų skeletus: tai prieš 4500 metų vykdytos bioinžinerijos įrodymas (17)

Istorinėje Mesopotamijos srityje gyvenusių žmonių karo vežimai buvo traukiami naminių ir...

„Rytas“ pergalingos šventės Vilniuje nesukūrė – sunkiai laimėjo vos neprisižaidęs „Žalgiris“ (92)

Edgaras Ulanovas ketvirtajame kėlinyje pelnė didžiąją dalį Kauno „Žalgirio“ (17-1) taškų...

70 metų gyvuojančios įmonės vadovė: sunkiau nėra buvę (35)

Dar prieš kelis dešimtmečius viena populiariausių profesijų buvo siuvėjo, o lengvojoje...