aA
Kiekvienas iš mūsų savo kasdieniniais pasirinkimais keičiame aplinką, kurioje gyvename. Tai, kaip vartojame ir kaip tvarkomės palieka pėdsaką Žemėje – ar galime jį sumažinti? Ar kiekvieno iš mūsų pastangos prasmingos, kai ištisos valstybės ar tarptautinės korporacijos neatpažįstamai keičia planetos veidą? Apie tai ketvirtadienį vakare diskutavo ekologijos entuziastai ir inovatoriai festivalio „Nepatogus kinas“ „Žaliosios programos“ atidarymo metu.
Žmogus ir gamta
Žmogus ir gamta
© Unsplash

Programa, kurią remia pakuočių tvarkymo organizacija „Žaliasis taškas“, prasidėjo Nikolauso Geyrhalterio filmu „Žemė“, kuriame kalbama apie labai tiesioginį žmogaus pėdsaką – kastuvais, ekskavatoriais ir dinamitu kasmet perkeliant milijardus tonų planetos masės.

Diskusijos moderatorius Karolis Vyšniauskas, „Nyla“ podkasto redaktorius, dalyvių ir susirinkusiųjų klausė – ką galime padaryti kiekvienas asmeniškai, kaip galime daryti įtaką pasauliniams pokyčiams ir kas suteikia vilties.

„Pažiūrėjus šį filmą iš tikrųjų apima pesimizmo banga, atrodo, kad tos smulkios idėjos pasimeta tame masiniame neigiamame poveikyje gamtai, aplinkai ir mums visiems. Kita vertus, kai pradedi galvoti, kad tu pakeisi tą vieną neigiamą įprotį ir nedarysi kažko blogo kasdien, tai vien jei aš nenaudoju plastikinių puodelių, per metus juos visus sudėjus būtų susidariusi jų krūva, kuri atrodytų gana baisiai, o dabar jos nėra“, – kalbėjo Renata Sagatauskė, Antakalnio bendruomenės iniciatyvos „Miesto laboratorija“ viena įkūrėjų.

Pasak jos, svarbu jausti, kad gali prisidėti, tačiau daugiausia vilties teikia pastaraisiais mėnesiais švedų aktyvistės Gretos Thunberg sustiprinta diskusija apie valstybių ir verslo lyderių turimus prisiimti įsipareigojimus.

Diskusija „Žmogaus pėdsakas žemėje“
Diskusija „Žmogaus pėdsakas žemėje“
© Nanook nuotr.

Rugilė Matusevičiūtė, ekologijos podkasto „Išpakuota“ vedėja, teigė, kad fokusavimasis į mažus dalykus ir kasdienius įpročius leidžia parodyti, kad ekologijos problema – labai kompleksiška, ją reikia spręsti skirtingomis priemonėmis.

„Anksčiau ar vėliau, pradedant nuo labai mažų dalykų kaip plastiko buteliukas, nori nenori, pradedi kapstytis giliau, lįsti į filosofiją, švietimą ir kritinį mąstymą, kas yra ekologija ir kas yra žmogus šitoje Žemėje. Man atrodo, ta viltis yra švietimas, kėlimas klausimų, ką mes turime padaryti, kad pasikeistume kaip žmonės, kaip būtybės, pasikeistų mūsų požiūris į planetą“, – kalbėjo R. Matusevičiūtė.

Gaudrimė Driskiūtė, moksleivė, minėtos G. Thunberg inspiruoto judėjimo „Fridays For Future Vilnius“ savanorė, pasakojo, kad vilties veikti teikia skirtingų žmonių susivienijimas bendram tikslui.
„Šią vasarą vyko „Fridays For Future“ Europos kongresas Lozanoje, Šveicarijoje, ten suvažiavo apie 450 aktyvistų iš visų Europos šalių, buvo ir Greta, žinoma. Ten aš pajutau labai daug pozityvios energijos, nes visus susirinkusius vienija tas pats bendras tikslas, visi skirtumai ir nesutapimai tiesiog išnyksta. Tai tikrai labai motyvuojanti patirtis, pasisėmėme jėgų ir grįžę į Lietuvą tai tęsiame, mūsų gretos didėja“

Miglė Makuškaitė, ekologiškų prekių parduotuvės „Urban Earth LoversLietuva bendraįkūrėja, teigė, kad pirmiausia kiekvienam reikia atsakingai vartoti ir elgtis sąmoningai.

Diskusija „Žmogaus pėdsakas žemėje“
Diskusija „Žmogaus pėdsakas žemėje“
© Nanook nuotr.

„Mūsų viltis slypi atsakingame vartojime – ką mes kiekvieną dieną naudojame, kokias atliekas mes paliekame po savęs, nes visų tų planetos išteklių ir reikia mums kiekvienai dienai“, – kalbėjo M. Makuškaitė.

Simonas Tarvydas, vienas iš ekologinio dizaino asociacijos „Ekoda“ steigėjų, teigė, kad reikia kovoti su inercija, kuri juntama, kalbant apie ekologiją.

„Labai svarbu surinkti kritinę masę žmonių, kurie elgtųsi kitaip. Ir tuomet mes balsuojame savo elgesiu, savo piniginėmis, savo gyvenimo būdu, ir gali būti, kad mes priversime didžiąsias kompanijas keistis. Yra tokia pramoninė inercija, nenoras keisti savo pinigų uždirbimo įpročių, bet aš į tai žiūriu su viltim“, – kalbėjo S. Tarvydas.

Eko energetika
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Eugenija Grižibauskienė | D+ nariams

Verslo senbuvis ir fabriko savininkas Karčiauskas: dėl naujausių staklių vos nesugrioviau savo gyvenimo (9)

Jaukusis „Audėjo“ savininkas ir įmonės senbuvis Jonas Karčiauskas turi mums visiems ką...

Į Lietuvą atvyko Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (184)

Į Lietuvą oficialaus vizito pirmadienį atvyko Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas . Jis...

Keisčiausios mokyklos Lietuvoje: jokių pažymių, jokių namų darbų, o per pamokas trečiokai aria žemę (33)

Nors praėjusiais mokslo metais visų Lietuvos mokyklų mokiniai turėjo galimybę išbandyti...

Daugybė moterų slepia nemalonią ligą: į Lietuvą atėjo naujas gydymo būdas, kuris įveiks gyvenimą griaunančius simptomus

„Nejuokink, tuoj apsisisiosiu“, – frazė, kurią tikrai bent kartą girdėjome iš pažįstamos...

Dėl kelto „Estonia“ tragedijos – nauja versija: aptikta 4 m ilgio skylė (157)

Buvęs Estijos valstybės prokuroras Margusas Kurmas, vadovavęs tyrimui dėl kelto „Estonia“...

Linas Kojala. Trumpas kaip Češyro katinas (26)

Norite suprasti Donaldą Trumpą? Atsiverskite knygą „Alisa stebuklų šalyje“ ir...

Tiesioginė transliacija / Lietuvos politikos forumas. Kokią valdžią matysime po rinkimų? (12)

Kova dėl valdžios – pačiame įkarštyje. Partijų ir programų daug, tačiau kiek jose gerų ir...

Ši liga jau patenka į pavojingiausiųjų gyvybei sąrašą (10)

Lėtinė obstrukcinė plaučių liga ( LOPL ) – ir išsivysčiusių, ir mažiau pažengusių...

Dimšai vietos aikštėje neatradęs „Žalgiris“ skolina jį Ispanijos klubui

Po penkerių metų pertraukos į Kauno „Žalgirio“ komandą sugrįžęs ir vasarą dvejų metų...

|Maža didelių žinių kaina