aA
Donaldo Trumpo administracija ir toliau stebina savo sprendimais energetikos srityje – paskelbė naują pareiškimą, kuriame teigiama, kad jiems jau nesvarbu taupyti naftos išteklius. Tokie pareiškimai gali sužlugdyti dešimtmečius trukusius ankstesnių vyriausybių veiksmus, kuriais buvo siekiama skatinti kurti efektyviau degalus naudojančius automobilius ir netgi pereiti prie alternatyvių degalų rūšių.
Nafta
© Scanpix

Vienas naftos sektoriaus analitikas apie šį Trumpo administracijos pareiškimą sakė, kad „jį galima išversti į tokius žodžius: Aš esu senas, didelis, storas senis ir maisto kainos sumažėjo – metas pradėti ėsti ir vėl“.

Tokia D. Trumpo pozicija dėl naftos produktų buvo išdėstyta prėjusį mėnesį išleistame memorandume ir tai, stebėtinai, padaryta tyliai ir be jokio triukšmo, pritariant pasiūlymams dėl degalų standartų švelninimo.

Gamtinių dujų ir kitų alternatyvių naftos produktų augimas sumažino importuojamos naftos poreikį, kuris „savo ruožtu daro įtaką tautos poreikiui taupyti energiją“, – teigė JAV energetikos departamentas. Taip pat buvo minimas ir frakingas, kuris „atrakino“ skalūnų alyvos atsargas, suteikdamas „Jungtinėms Amerikos Valstijoms daugiau lankstumo nei, kad buvo ankščiau ir leidžia mūsų naftos išteklius naudoti nesirūpinant dėl jų kiekio“.

Kalbant paprastai, naftos išteklių yra tiek daug, kad kam tada rūpintis dėl jų taupymo. Toks Trumpo administracijos požiūris formaliai kelia grėsmę ankščiau priimtiems naftos produktų taupymo įstatymams – netgi tiems, kurie buvo priimti Kongrese, pavyzdžiui, degalų sunaudojimo standartai automobiliuose.

Šiame JAV prezidento memorandume nebuvo užsiminta apie klimato kaitą, nors visuotinai yra pripažįstama, kad transportas yra vienas didžiausių klimato kaitą skatinančių sektorių, kuris išmeta didelius kiekius kenksmingų dujų.

D. Trumpas abejoja klimato kaitos egzistavimu, naudoja „energijos dominavo“ sąvoką ir ragina palengvinti tai, ką jis laiko sudėtingu naftos, dujų ir akmens anglių reguliavimu, įskaitant Obamos švarios energijos plano panaikinimą.

Donaldas Trumpas
Donaldas Trumpas
© Sipa / Scanpix

Nepaisant padidėjusių naftos atsargų, Trumpo administracija ir toliau tiki, kad reikia „išmintingai naudoti energiją“, – teigė JAV energetikos departamentas. Deja, ką jie turi galvoje sakydami „išmintingai“, nepaaiškino ir atsisakė kažką daugiau komentuoti.

Klimato kaita yra „aiškus ir jau dabar egzistuojantis bei didėjantis pavojus“, – teigė Aplinkos apsaugos fondo direktorė Seana Donahue.

Naftos kainos nukrito. Prieš 10 metų jų kainos siekė 147 JAV dolerius už barelį, kėlė pasaulinę ekonomiką ir suteikė naftos produktus eksportuojančioms šalims, kurios priklauso OPEC, milžiniškus pelnus. Dabar naftos kainos yra apie 65 JAV dolerius ir JAV kovoja su Rusija dėl to, kuri iš jų taps didžiausia naftos gamintoja pasaulyje. Tokia konkurencija lėmė, kad JAV šią vasarą pasiekė rekordines naftos gamybos aukštumas.

„Mūsų sugebėjimas atlikti pasaulinio lyderio vaidmenį yra sėkmingesnis ir stipresnis tada, kai esame stipriausi naftos ir dujų gamintojai“, – sakė buvęs Džordžo W. Bušo administracijos pareigūnas, o dabar Viešųjų ir aplinkosaugos reikalų mokyklos, esančios Indianos universitete, dekanas Johnas Grahamas. „Tačiau vis dar yra priežasčių, kodėl turėtume norėti sumažinti suvartojamą naftos kiekį“, – pridūrė jis.

Klimato kaita
Klimato kaita
© Shutterstock

Dabartinės Trumpo administracijos pasiūlymai apima ir tuos norus, kuriais siekiama įšaldyti degalų taupymo standartus. Pasak administracijos, toks pasiūlymas padidintų naftos suvartojimą JAV daugiau kaip 500 tūkstančių barelių per dieną arba daugiau kaip 60 mln. tonų per metus. Tai milžiniškas skaičius. Palyginimui Lietuva per visus metus suvartoja 2,1 mln. tonų naftos produktų.

Trumpo pareigūnai teigia, kad toks degalų standartų įšaldymas pagerins saugumą keliuose. Tačiau kai kurie aukštesni EPA pareigūnai apskaičiavo, kad toks žingsnis kaip tik padidintų mirčių skaičių JAV keliuose.

„Amerikos verslo įmonės, vartotojai, mūsų aplinka, visi liks pralaimėjusiais, jei bus įgyvendintas šis planas“, – sakė demokratų senatorius iš Delavero Tomas Carperis. „Vienintelis aiškus nugalėtojas čia yra naftos pramonė. Nėra sunku suprasti, kam atstovauja prezidentas Trumpas“.

Šį mėnesį EPA Oro ir radiacinės tarnybos direktoriaus pavaduotojas Bill‘as Wehrum‘as, kalbėdamas apie elektromobilius, kurių plėtrą palaiko federalinė vyriausybė ir daugelis JAV valstijų, pareiškė, kad „jų žmonės tiesiog nenori pirkti“.

Elektromobilis
Elektromobilis
© DELFI / Orestas Gurevičius

Dar birželio mėn. Amerikos naftos institutas (API) drauge su kitomis pramonės šakomis parašė aštuoniems gubernatoriams bendrą laišką, kuriame abejojo dėl pasirinkimo skatinti elektromobilius ir „primygtinai skatino vidaus degimo variklių dominavimą“.

API prekybos asociacijos direktorius Frankas Macchiarola, žurnalistams teigė, kad būtina peržiūrėti federalines programas, kurios apima biodegalus arba jų išvis atsisakyti. „Gausūs JAV naftos ištekliai užtikrina energijos tiekimo patikimumą ir gausos klausimus“, – teigė F. Macchiarola. Jis taip pat pridūrė, kad baiminasi, jog naftos trūkumas gali tapti energetikos politikos varomąja jėga. Jis iš dalies dėkojo išaugusiam naftos produkcijos kiekiui ir teigė, kad „šis energetikos ramstis iš esmės buvo iškraipytas“.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pirmasis kardinolas iš Lietuvos: vos 27 metų sulaukęs įtakingo LDK eretiko sūnus (18)

Katalikiška Lietuva skaičiuoja jau daugiau nei 630 metų istoriją. Iki šiol vieną...

Paskelbtos „iPhone Xs“ kainos lietuviams: nepakaks net dviejų vidutinių atlyginimų (98)

„Telia“ šiandien pradeda naujųjų „Apple“ flagmanų „ iPhone Xs “ ir „ iPhone Xs Max...

Orai: karštis neatslūgs (9)

Aukšta šiluma dar laikysis ir penktadienį, tik nuo šeštadienio į Lietuvą ateis tikrai...

Buvęs Estijos premjeras: apie savo šalį, kaip ir apie šeimą, blogai nekalbame (87)

Estiją krečia vienas didžiausių Europos istorijoje pinigų plovimo skandalų. Kaip galėjo Putino...

Sostinėje atsidarė restoranas, kuris įkandamas ne kiekvienam: šampanas čia kainuoja net 1490 eurų (460)

Vilniuje duris atvėrė naujas restoranas „Nineteen18”, kurio pavadinimas skirtas paminėti...

Skandalingas žvaigždės dūris „Vilkams“ į nugarą – šansas Valančiūnui tapti NBA čempionu? (35)

Didžiausias Minesotos „Timberwolves“ klubo sirgalių košmaras tapo realybe. Prieš kiek daugiau...

Gydytoja: mitas, kad yra žmonių, kurie negali numesti svorio (58)

Gyvename keistų paradoksų laikais: kone visi užsikrėtę svorio metimo virusu, bet medikai...

Airijoje tautietės emigrantės nužudymu įtariamas vyras – lietuvis (43)

Ketvirtadienio rytą Dandolko apygardos teisme pasirodė žmogus, kaltinamas Ingridos Maciokaitės...

Sunkią traumą patyręs „Žalgirio“ talentas susitarė su universitetu, kurio garbę gynė Sabonis (3)

Kauno „Žalgirio“ komandos talentas Martynas Arlauskas žengs Domanto Sabonio pėdomis. JAV...

Popiežius kreipėsi į Lietuvos, Latvijos ir Estijos žmones: norėčiau visus apkabinti (184)

Iki Šventojo Tėvo vizito likus porai dienų, popiežius Pranciškus vaizdo įraše kreipėsi į...