aA
Nauja perovskito technologija, palyginus su įprastais silicio saulės elementais, gali sumažinti saulės energetikos sąnaudas, o tai būtų smūgis ne tik anglies pramonei, bet ir branduolinei energetikai.
Fotovoltiniai elementai sudaro saulės modulius
© Shuterstock

Perovskitas reiškia klasę laboratorijoje išaugintų kristalinių medžiagų, kurios imituoja natūraliai pasitaikančio perovskito struktūrą. Pastaraisiais metais, sintetinis perovskitas yra gana intensyviai analizuojamas fotovoltiniuose tyrimuose. Pastarieji yra palyginti pigūs ir lengvai auginami bei gali būti naudojami plonos plėvelės formatu. O tai suteikia papildomos naudos didelės apimties pigių saulės elementų gamyboje.

Tobulame pasaulyje perovskito elementai taptų nebrangia alternatyva įprastiems silicio saulės elementams. Deja, bet dabartinis pasaulis perovskito elementams toks nėra, nes jie greitai praranda savo naudingumą padidėjus drėgmei. Tačiau juk turi būti šios problemos sprendimas. Ir panašu, kad jis jau rastas.

Europos Sąjungos konsorciumas „Solliance“ yra vienas iš daugelio mokslinių tyrimų organizacijų, dirbančių su šia problema. Praėjusį lapkritį jie paskelbė apie tai, kad jų perovskito saulės elementų efektyvumas pasiekė 13,5 proc., o tai yra pasaulinis rekordas. Dabar informuojama apie dar didesnę pažangą – naujasis efektyvumo rekordas pasiekė 14,5 proc. Ši naujiena yra svarbi ir tuo, kad tyrėjams pavyko naujas celes sujungti tarpusavyje į didesnius modulius taip, kad jos nepatirtų didelių efektyvumo nuostolių.

Kaip jiems tai pavyko? Pagrindinis triukas yra gana paprastas – reikia įsitikinti, kad aktyvi medžiaga apims kuo daugiau modulio. „Solliance“ sumažino neaktyvias perovskito celių sujungimo sritis ir pasiekė 95,3 proc. aktyvių sričių aprėptį. Tai reiškia, kad bendras perovskito celių modulio efektyvumas išliko itin aukštas ir siekia 13,8 proc.

„Solliance“ teigimu, „be šiuo metu naudojamų elektrodų, visi sluoksniai gali būti pagaminti įprastoje aplinkoje ir esant žemesnei nei 120 laipsnių temperatūrai, todėl brangios įrangos nebereikia. Dengimo ir sujungimo technologijos yra prieinamos pramoniniu būdu, tiek „sheet-to-sheet“, tiek „roll-to-roll“ gamyboje.“

Kalbant apie tai, kada tokie ploni perovskito saulės elementai atsidurs mūsų rankose, neatrodo, kad to reikės ilgai laukti. „Panasonic“ drauge su atsinaujinančios energijos kompanija „Greatcell Solar Limited“ ir Rusijos saulės verslo inkubatoriaus bendrove „Solartek“ yra šio konsorciumo partneriai ir intensyviai dirba prie šios technologijos komercializavimo.

Turint omenyje pažangą, viena iš didžiausių pasaulinių perovskito saulės elementų lyderių yra JAV esanti Nacionalinė atsinaujinančios energijos laboratorija (NREL), neseniai paskelbė straipsnį, kuriame išdėstė, kaip greitai šioje energetikos srityje įvyks reikšmingi pokyčiai.

„Perovskitai buvo nestabilūs ir dėl to kilo įvairių problemų, bet visose matavimų srityse aiškiai matyti, kad tai yra aukštos kokybės puslaidininkiai. Mes matėmė, kaip efektyvo rekordai buvo gerinami diena iš dienos. Mes supratome, kad tai yra kažkas tokio, ko negalima ignoruoti“, – teigiama NREL publikacijoje.

Straipsnyje taip pat kalbama ir apie perovskitų pranašumus prieš silicio elementus: „Silicio technologija reiklauja gamybos metu palaikyti aukštą temperatūrą, o perovskito procesas yra paprastesnis: cheminės medžiagos yra pilamos ant pagrindo ir leidžiama joms susikristalizuoti. Šie kristalai yra puikūs puslaidininkiai. Tai reiškia, kad perovskito plokštelės yra lankstesnės nei standžios silicio plokštelės.“

NREL yra įsitikinę, kad perovskito saulės elementai pateks į rinką. NREL mokslininkas Davidas Mooreas teigia: „Aš nematau nieko, kas galėtų sustabdyti perovskitinių saulės elementų komercializavimą. Taip, vis dar liko keletas iššūkių. Tačiau ir tose srityse vykstantys žingsniai yra tokie pat spartūs, kaip ir per pastaruosius penkerius metus pasiekta pažanga perovskito elementų darbo efektyvume. Tad matydamas šią pažangą, perovskitinių elementų progresą, manau, kad galiu teigti, jog greitu metu bus išspręstos visos esamos problemos ir tokie saulės elementai pasieks rinką.“

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gabrielius Landsbergis apie dabartinę valdžios situaciją: tai yra sprogstamasis mišinys (503)

Ką darys tuščiomis kišenėmis likusi socialdemokratų darbo partija ir ar jie ketina kelti savo...

Paini vaiko istorija: berniuko patėvio ir darželio auklėtojų liudijimai skiriasi kardinaliai (75)

Viešumoje pasirodžius informacijai apie Kaune iš šeimos paimto ir į ją sugrąžinto vaiko...

Seimo narė Šakalienė sulaukė rimtų grasinimų: frakcija kreipiasi į prokuratūrą (270)

Kilus vaikų paėmimo skandalams socialiniuose tinkluose pradėjo virti diskusijos, kurių metu ne...

Maldeikienė: kainas tvarkysime sovietiniais metodais? Nesuveiks (33)

Jau daugelį metų skurdas pasaulyje naikinamas gerinant švietimo sistemą, tačiau Lietuva ketina...

Su tanklaiviu susidūrusi norvegų fregata nuskendo (304)

Norvegų fregata , kuri praėjusią savaitę Vakarų Norvegijos fjorde susidūrė su Maltos...

Palaikantys draudimą šunims loti išliejo širdį: gyvenimas tapo kančia, tokia kaimynystė kaip koncentracijos stovykla (96)

Seimo nario Petro Čimbaro siūlomos Triukšmo valdymo įstatymo pataisos išties sukėlė daug...

Perspėjimas vykstantiems į Lenkiją: beveik mėnesiui bus atnaujinta sienų kontrolė (96)

Šengeno erdvei priklausanti Lenkija nuo lapkričio 22 d. laikinai atnaujins pasienio tikrinimus...

Brakonierių gaujos bando įbauginti: prireikia net policijos (3)

Gal kam ir atrodo keista, tačiau 2018 m. Lietuvoje, gamtosaugos sferoje, susijusioje su nelegalia...

Atsakymas Skverneliui: vien mokytojų laisvalaikis vertas daugiau nei 1000 eurų (39)

Atsakymas Sauliui Skverneliui apie mokytojų atlyginimus: turėti daug laisvo laiko ir gauti 1000...