aA
Nauja perovskito technologija, palyginus su įprastais silicio saulės elementais, gali sumažinti saulės energetikos sąnaudas, o tai būtų smūgis ne tik anglies pramonei, bet ir branduolinei energetikai.
Fotovoltiniai elementai sudaro saulės modulius
Fotovoltiniai elementai sudaro saulės modulius
© Shuterstock

Perovskitas reiškia klasę laboratorijoje išaugintų kristalinių medžiagų, kurios imituoja natūraliai pasitaikančio perovskito struktūrą. Pastaraisiais metais, sintetinis perovskitas yra gana intensyviai analizuojamas fotovoltiniuose tyrimuose. Pastarieji yra palyginti pigūs ir lengvai auginami bei gali būti naudojami plonos plėvelės formatu. O tai suteikia papildomos naudos didelės apimties pigių saulės elementų gamyboje.

Tobulame pasaulyje perovskito elementai taptų nebrangia alternatyva įprastiems silicio saulės elementams. Deja, bet dabartinis pasaulis perovskito elementams toks nėra, nes jie greitai praranda savo naudingumą padidėjus drėgmei. Tačiau juk turi būti šios problemos sprendimas. Ir panašu, kad jis jau rastas.

Europos Sąjungos konsorciumas „Solliance“ yra vienas iš daugelio mokslinių tyrimų organizacijų, dirbančių su šia problema. Praėjusį lapkritį jie paskelbė apie tai, kad jų perovskito saulės elementų efektyvumas pasiekė 13,5 proc., o tai yra pasaulinis rekordas. Dabar informuojama apie dar didesnę pažangą – naujasis efektyvumo rekordas pasiekė 14,5 proc. Ši naujiena yra svarbi ir tuo, kad tyrėjams pavyko naujas celes sujungti tarpusavyje į didesnius modulius taip, kad jos nepatirtų didelių efektyvumo nuostolių.

Kaip jiems tai pavyko? Pagrindinis triukas yra gana paprastas – reikia įsitikinti, kad aktyvi medžiaga apims kuo daugiau modulio. „Solliance“ sumažino neaktyvias perovskito celių sujungimo sritis ir pasiekė 95,3 proc. aktyvių sričių aprėptį. Tai reiškia, kad bendras perovskito celių modulio efektyvumas išliko itin aukštas ir siekia 13,8 proc.

„Solliance“ teigimu, „be šiuo metu naudojamų elektrodų, visi sluoksniai gali būti pagaminti įprastoje aplinkoje ir esant žemesnei nei 120 laipsnių temperatūrai, todėl brangios įrangos nebereikia. Dengimo ir sujungimo technologijos yra prieinamos pramoniniu būdu, tiek „sheet-to-sheet“, tiek „roll-to-roll“ gamyboje.“

Kalbant apie tai, kada tokie ploni perovskito saulės elementai atsidurs mūsų rankose, neatrodo, kad to reikės ilgai laukti. „Panasonic“ drauge su atsinaujinančios energijos kompanija „Greatcell Solar Limited“ ir Rusijos saulės verslo inkubatoriaus bendrove „Solartek“ yra šio konsorciumo partneriai ir intensyviai dirba prie šios technologijos komercializavimo.

Turint omenyje pažangą, viena iš didžiausių pasaulinių perovskito saulės elementų lyderių yra JAV esanti Nacionalinė atsinaujinančios energijos laboratorija (NREL), neseniai paskelbė straipsnį, kuriame išdėstė, kaip greitai šioje energetikos srityje įvyks reikšmingi pokyčiai.

„Perovskitai buvo nestabilūs ir dėl to kilo įvairių problemų, bet visose matavimų srityse aiškiai matyti, kad tai yra aukštos kokybės puslaidininkiai. Mes matėmė, kaip efektyvo rekordai buvo gerinami diena iš dienos. Mes supratome, kad tai yra kažkas tokio, ko negalima ignoruoti“, – teigiama NREL publikacijoje.

Straipsnyje taip pat kalbama ir apie perovskitų pranašumus prieš silicio elementus: „Silicio technologija reiklauja gamybos metu palaikyti aukštą temperatūrą, o perovskito procesas yra paprastesnis: cheminės medžiagos yra pilamos ant pagrindo ir leidžiama joms susikristalizuoti. Šie kristalai yra puikūs puslaidininkiai. Tai reiškia, kad perovskito plokštelės yra lankstesnės nei standžios silicio plokštelės.“

NREL yra įsitikinę, kad perovskito saulės elementai pateks į rinką. NREL mokslininkas Davidas Mooreas teigia: „Aš nematau nieko, kas galėtų sustabdyti perovskitinių saulės elementų komercializavimą. Taip, vis dar liko keletas iššūkių. Tačiau ir tose srityse vykstantys žingsniai yra tokie pat spartūs, kaip ir per pastaruosius penkerius metus pasiekta pažanga perovskito elementų darbo efektyvume. Tad matydamas šią pažangą, perovskitinių elementų progresą, manau, kad galiu teigti, jog greitu metu bus išspręstos visos esamos problemos ir tokie saulės elementai pasieks rinką.“

www.technologijos.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Skvernelis: nuo kitos savaitės bus atkurtas laisvas judėjimas į Lenkiją (6)

Premjeras Saulius Skvernelis penktadienį pranešė, kad sutarta atkurti laisvą žmonių judėjimą...

20 metų už grotų praleidęs žudikų gaujos vadeiva prašėsi gyventi pas mamą „specializacija“ – grobti ir žudyti verslininkus (66)

Kalėti iki gyvos galvos nuteistas vienas kraupiausių Kauno nusikaltėlių Ričardas Baratinskas ,...

Vasiliauskas: pasaulio ekonomikos nuosmukis bus didžiausias naujųjų laikų istorijoje papildyta (144)

Ekonomikos nuosmukis Lietuvoje šiemet neturėtų būti toks didelis, kaip prognozuota anksčiau,...

Sostinės daugiabutyje pro 9 aukšto langą iškrito šuo: tolesnis jo šeimininkės elgesys abejingų nepaliko (38)

Vakar sostinės Pilaitės mikrorajone pro 9 aukšto langą iškrito šuo, po šio nutikimo...

Olga Procevska

Patarimai kaip įveikti krizę: neįkyrėk darbuotojams, ilgai pietauk, eik namo ketvirtą

Dabartinė pasaulinė pandemija aiškiai parodo, kad krizę geriau išgyvena žmonės, atsparūs...

Socdemų sąrašo įdomybės: kaip viskas vyko iš tikrųjų (129)

Lietuvos socialdemokratų partijos ( LSDP ) ketvirtadienio vakarą susirinkęs prezidiumas patvirtinto...

Rusija grįžta prie kaimynių bauginimo: du signalai skirti ir Lietuvai (1116)

Slopstant koronaviruso pandemijai Rusija , nepaisydama augančių užsikrėtimo ir mirčių...

Lietuvos laukuose prisirpusių braškių turguje dar galite neieškoti: prognozuoja, kada atsiras ir kiek už jas mokėsime (23)

Braškes Lazdijų rajone auginantis Kęstutis Matulevičius sako, kad lauke prisirpusių uogų šiemet...

Nereikia ir asteroidų: išsiaiškino, kas prieš milijonus metų sukėlė masinį išmirimą (16)

Štai kaip šylantis klimatas gali paskatinti ozono išnykimą, o šis rūšių išnykimą.

Nesąžiningų vystytojų pinklės: susigundę gali likti su neegzistuojančiu būstu (84)

Nuosavo būsto įsigijimas gali tapti ne išpildyta svajone, o didžiuliu nuostoliu ir galvos skausmu....

|Maža didelių žinių kaina