Vienoje iš Havajų salų, Oahu, esanti Kaneohe įlanka yra unikali. Maždaug už mylios nuo kranto, giliai vandenyne, supasi keistas įrenginys. Jo ilgis kaip mokyklos autobuso ir jis atrodo kaip masyvus plūduras ar gelbėjimosi plaustas.
Jūra
© DELFI / Orestas Gurevičius

Tačiau, tai bangų energijos keitiklis (angl. converter) – viena iš naujausių atsinaujinančios energetikos technologijų, kuri leidžia vandenynų bangas paversti elektros energija.

Šis keitiklis geriau žinomas kaip „Lifesaver“, kuris yra pilnas kabelių bei sudėtingos elektronikos.

„Nors kiti atsinaujinantys energijos šaltiniai, kaip vėjo ar saulės jėgainės, yra palyginti brandžios technologijos, bangų energijos keitikliai yra visiškai nauja technologija“, – teigia „Lifesaver“ vadovas Luisas Vega.

L. Vega ir kiti specialistai mato dideles galimybes išnaudojant bangų energiją. Jei jie teisūs, bangų energijos keitiklių parkai, besiribojantys su JAV pakrančių regionais, ateinančiais dešimtmečiais suteiks energijos milijonams namų.

Tūkstančiai galimybių

Kaip šie prietaisai atrodys bei dirbs – vis dar spėliojama. „Lifesaver“ turi į pludę panašų ir kabeliais pritvirtintą elektrinį generatorių, kuris juda aukštyn žemyn nuo įrenginio iki vandenyno dugno. Kiti įrenginiai panašūs į dideles gyvates ir bangų energija „pagauna“ naudojant hidraulines sistemas, kurios įjungiamos sujungtų segmentų judesiais. Dar kiti panašūs į milžiniškus povandeninius metalinius balionus ir dideles pompas. Kai kurie veikia netoli kranto ir yra netgi matomi, o kiti įrengti giliai po vandeniu.

„Yra daugiau nei tūkstantis skirtingų bangų keitiklių versijų“, – teigia Reza Alamas, bangų energijos tyrinėtojas iš Berklio universiteto. Tedas Brekenas, Oregono valstijos universiteto energetikos sistemų mokslininkas, priduria: „Paprastas faktas – mes dar nesame tokioje stadijoje, kur dominuotų viena technologija. Jų gali būti ne viena. Bet vienas dalykas yra aiškus – bangų energija yra didžiulis neišnaudotas šaltinis, kuris galėtų sumažinti mūsų priklausomybę nuo iškastinio kuro“.

Pagrindiniai privalumai

Saulė yra bangų energijos šaltinis. Jos spinduliuotė sukelia oro slėgio svyravimus, dėl kurių atsiranda vėjas, o jis suteikia impulsą vandenyno paviršiui „gaminti“ bangas. Kaip teigia R. Alamas „bangų galia yra labai suspausta saulės energijos forma“.

Jei kiekvienas saulės modulių kvadratinis metras gauna apie 0,2–0,3 kW saulės energijos, o kiekvienas vėjo jėgainės kvadratinis metras sugeria 2–3 kW, tai kiekvienas Kalifornijos pakrantės metras gauna 30 kW bangų energijos.

Bangų energija turi ir dar vieną pranašumą prieš saulės ir vėjo energiją. Paprasta daryti bangų prognozes ir skirtingai nuo saulės, bangų energija gali būti naudojama 24 valandas per parą.

Naujausi tyrimai rodo, kad bangų energija JAV gali pagaminti 1170 TWh per metus arba beveik trečdalį viso šalies elektros energijos poreikio. JAV Energetikos Departamentas pripažindamas šį milžinišką energijos potencialą investuoja į bangų energijos technologijų plėtrą ir jau skyrė pažangiausių technologijų kūrėjams 2,25 milijonų dolerių prizą, o 40 milijonų dolerių skyrė Oregono valstijos universitetui, kad sukurtų šio tinklo testavimo įrangą.

Bangos
Bangos
© ASU nuotr.

Laukia daugybė iššūkių

T. Brekenas siūlo atsargiai vertinti bangų energijos potencialą ir mano, kad geriausiu atveju ši energijos rūšis galėtų patenkinti maždaug 6 proc. visos JAV pagaminamos elektros energijos, o tai būtų panašu į hidroenergetikos lygį. Toks atsargumas kyla dėl daugybės inžinerinių kliūčių, kurias dar reikės įveikti, kol bangų energetika taps plačiai prieinama.

Jūrų aplinka su visais vandenimis, dideliais vėjais ir kartais milžiniškomis bangomis yra sudėtinga aplinka net ir tvirčiausiems prietaisams. Bangų energijos keitiklių diegimui ir testavimui reikalingi laivai bei narai, kurie tik padidina įrenginių diegimo išlaidas.

Atsižvelgiant į šiuos bei kitus iššūkius, gali prireikti dešimtmečių kol bus pilnai išplėtos bangų energijos technologijos, kurios patenkintų tiek efektyvumo, tiek ekonomiškumo reikalavimus. „Tai priklauso nuo to, kiek lėšų mes galime skirti technologijų plėtrai. Tačiau mes turime tai padaryti, nes galų gale iškastinis kuras baigsis“, – sako L. Vega.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Perėjoje partrenkto ir komos būsenoje esančio berniuko tėvas: ką priteisė teismas, tai veislinio šuns kaina (150)

Prieš kiek daugiau nei pusantrų metų Kaune , Baršausko gatvėje moters vairuojamas automobilis...

TV žvaigždė Gurevičiūtė nori būti kovos su korupcija ambasadore: glėbyje – teistas už kyšio davimą (3)

Televizijos laidų vedėja Gintarė Gurevičiūtė , kurią viešų renginių metu fotografai ne...

Ekonomistai: taip gerai Lietuva negyveno kelis šimtus metų (498)

Jeigu gyvenimo gerumą matuotume vienam gyventojui tenkančiu šalies bendruoju vidaus produktu,...

„Valstiečiai“ padarė žvalgybą dėl palaikymo išankstinių rinkimų idėjai Seime papildyta (292)

„Valstiečiai – žalieji“ yra įsitikinę, kad išankstinių Seimo rinkimų iniciatyva žlugs, o...

Grybauskaitės pareiškimas dėl LRT: ką žino prezidentė (13)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė antradienį paragino LRT direktorių rinkti atviru balsavimu. Už...

BBC žurnalistas pasauliui pristatė Lietuvą: lietuviški papročiai kelia nuostabą (2)

BBC kelionių skiltyje BBC Travel, kurioje skaitytojai supažindinami su įdomiausiomis pasaulio...

Valstybės gynimo taryba siūlo, kad 2030-aisiais krašto apsaugai tektų 2,5 proc. BVP papildyta (71)

Valstybės gynimo taryba antradienį pasiūlė ir toliau po truputį didinti finansavimą gynybai,...

FNTT įtaria, kad „Taupkasė“ iššvaistė 800 tūkst. eurų (21)

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba ( FNTT ) atlieka ikiteisminį tyrimą dėl daugiau nei 800...

„Valstiečiai“ siūlys įvertinti Majausko apkaltos galimybę (104)

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) atstovai siūlys Seimo Etikos...

Jaunos marijampolietės netektis: diagnozavo bronchitą, bet mirė nuo kitos ligos (21)

Marijampolę sukrėtė 18-metės abiturientės mirtis . Į ligoninę dėl bronchito paguldyta...