aA
Lietuvos įmonės prisijungia prie globalios tendencijos ir vis dažniau perka tik iš atsinaujinančių energijos išteklių pagamintą elektros energiją. Nepriklausomi tiekėjai skaičiuoja, kad tokių socialiai atsakingų klientų per metus padaugėja bent penktadaliu, o „žaliosios“ elektros gamyba ir vartojimas per kelis metus išaugo kartais.
Vėjo jėgainė
Vėjo jėgainė
© DELFI / Orestas Gurevičius

„Pastarųjų metų tendencijos rodo, kad „žaliosios“ energijos vartojimas Lietuvoje ženkliai auga. Vien pernai, palyginti su užpernai, „Energijos tiekimas“ pardavė beveik 54 proc. daugiau žaliosios energijos, taip pat auga susidomėjimas saulės elektrinių įrengimu. Pagrindinės to priežastys yra vis pingančios saulės jėgainių technologijos, leidžiančios elektros energiją tiekti pigiau ir vis sparčiau auganti verslo socialinė atsakomybė.

Matome tendenciją, kad įmonių vadovams svarbu ne tik gauti produkciją, bet ir būti tikriems, kad ją gaminant aplinkai buvo daroma kuo mažesnė įtaka,“ – sako „Lietuvos energijos“ grupei priklausančio „Energijos tiekimo“ generalinis direktorius Ainis Kavaliauskas.

Ainis Kavaliauskas
Ainis Kavaliauskas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Augančią gamtai draugiškos elektros paklausą fiksuoja ir kiti tiekėjai.

„Paskutiniuosius pora metų klientų, pasirinkusių „žaliąją“ elektrą, skaičius auga maždaug po 20 proc. kasmet. Didėjant šios energijos paklausai, įmonės vis dažniau ir pačios ieško galimybių savo poreikio dalį patenkinti pasistatydamos nuosavus generacijos šaltinius.

Pastebime, jog dažniausiai pasirenkamos saulės elektrinės, o prieš žengiant šį žingsnį, įsivertinamos tokio pasirinkimo naudos - aplinkos tausojimas, tvarumas, energijos kaštų mažinimas, ilgas bei mažai priežiūros reikalaujantis eksploatavimo laikotarpis,“ – sako didžiausio nepriklausomo elektros tiekėjo „Elektrum Lietuva“ Verslo klientų skyriaus vadovas Artūras Zatulinas.

Kaip rašoma pranešime spaudai, ketvirtadaliu išaugusį iš atsinaujinančių šaltinių pagamintos elektros suvartojimą skaičiuoja ir kitas nepriklausomas energijos tiekėjas „Enefit“. Tokią energiją vartojančių klientų bendrovėje per metus padaugėjo 7 procentais.

Saulės jėgainė
Saulės jėgainė
© Shutterstock

„Esame viena didžiausių verslo grupių Lietuvoje, suvartojame daug elektros. Siekdami būti draugiški aplinkai dar prieš kelerius metus priėmėme strateginį sprendimą – grupės mastu – Vilniuje ir Kaune mūsų plėtojamiems verslo centrams bei įvairių sričių gamybos įmonėms – perkame vien tik „žaliąją“ elektrą, net ir turėdami omenyje, kad ji gali kainuoti brangiau už kitais būdais pagamintą elektrą. Įkvepia tai, kad vis daugiau įmonių tampa sąmoningesnės ir pasuka aplinką tausojančiu socialinės atsakomybės keliu,“ – sako SBA grupės viceprezidentas Egidijus Valentinavičius.

Pasak jo, net ir statant aukščiausio energetinio efektyvumo pažangius biurus, o pramonės įmonėms naudojant energiją taupančias technologijas, didėjančios SBA grupės verslo apimtys augins elektros vartojimą. Grupė planuoja, kad per šiuos metus „žalios“ elektros reikės 15 proc. daugiau nei pernai.

E. Valentinavičiaus teigimu, SBA grupė planuoja pati imtis elektros iš atsinaujinančių energijos išteklių gamybos ir taip iš dalies patenkinti didėjantį energijos poreikį.

„Žaliąją“ elektrą gamina hidroelektrinės, saulės, vėjo bei biokuro jėgainės. Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ duomenimis, tokios energijos gamyba per pastaruosius penkerius metus išaugo beveik pusantro karto iki 2 TWh per metus. Tiesa, 2018 m. dėl nepalankių gamtos sąlygų jos pagaminta 15 proc. mažiau nei 2017 metais. Didėjant paklausai, „žaliosios“ energijos Lietuvoje trūksta, tad dalį jos tiekėjai importuoja iš užsienio.

Lietuvoje 2018m. bendrai buvo suvartota 12 TWh elektros energijos. Pramonė suvartojo daugiau nei trečdalį šio kiekio.

Eko energetika
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Nuo šio scenarijaus Lietuvą išgelbėjo ir charakterio ypatumai: tikrą pragarą išgyvenusios šalys pasekmes jaus dar ilgai (58)

Koronaviruso pandemija Europoje skausmingai smogė Ispanijai, Italijai, Prancūzijai, kur galiausiai...

Naujas automobilių mokestis – netrukus: kovojant su krize planų neatsisakoma (60)

Dėl koronaviruso sukeltų sunkumų gyventojų atlyginimai mažėja, nedarbas didėja, tačiau...

Didžiausių finansų įmonių vadovai nerimauja: optimizmas prasilenkia su tikrove (4)

Didžiausių finansinių bendrovių vadovai vis optimistiškiau vertina ekonominį atsigavimą,...

Policija dar tiria savo veiksmus, bet ir be tyrimo matyti daugybė pažeidimų (223)

Mažeikių rajone, Viekšnių kapinėse, palaidotas 35-asis nepriklausomos Lietuvos istorijoje...

The Economist

Vėl iškilo senas klausimas: kokia ES prasmė? (1)

Prasmės beieškant Covid‑19 pandemija daro spaudimą Europai.

Įsiplieskus galingiems protestams, Trumpas ėmėsi griežtos retorikos: grasina „tūkstančiais karių“ protestų malšinimui (49)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį pažadėjo įsakyti kariuomenei imtis malšinti šalį...

„TikTok” atradęs Mantas Stonkus sparčiai renka peržiūras: komiškuose video sužibo ir jo mylimoji Gelminė Glemžaitė (37)

Dėl koronaviruso grėsmės kovo mėnesį šalyje įsigaliojo karantinas. Užsidarius tarp keturių...

Ką daryti, jei karantino metu pajutau peršalimo simptomus? (4)

Lietuvoje vis dar tęsiasi karantinas . O pajutus peršalimo simptomus, pirmiausia šmėsteli...

Šiemet atostogausime kitaip: skatinamas vietinis turizmas, bet ne visiems verslams tai padės (98)

Akivaizdu, kad šios vasaros atostogos gerokai skirsis nuo praėjusių vasarų, kai lietuviai, vos...

Kaip grąžinti palangėms pradinį baltumą, nerizikuojant jų sugadinti (2)

Baltos palangės yra gražus ir geras dalykas, išskyrus tai, kad su laiku dėl reguliaraus patalpų...

|Maža didelių žinių kaina