aA
Lietuvos įmonės prisijungia prie globalios tendencijos ir vis dažniau perka tik iš atsinaujinančių energijos išteklių pagamintą elektros energiją. Nepriklausomi tiekėjai skaičiuoja, kad tokių socialiai atsakingų klientų per metus padaugėja bent penktadaliu, o „žaliosios“ elektros gamyba ir vartojimas per kelis metus išaugo kartais.
Vėjo jėgainė
Vėjo jėgainė
© DELFI / Orestas Gurevičius

„Pastarųjų metų tendencijos rodo, kad „žaliosios“ energijos vartojimas Lietuvoje ženkliai auga. Vien pernai, palyginti su užpernai, „Energijos tiekimas“ pardavė beveik 54 proc. daugiau žaliosios energijos, taip pat auga susidomėjimas saulės elektrinių įrengimu. Pagrindinės to priežastys yra vis pingančios saulės jėgainių technologijos, leidžiančios elektros energiją tiekti pigiau ir vis sparčiau auganti verslo socialinė atsakomybė.

Matome tendenciją, kad įmonių vadovams svarbu ne tik gauti produkciją, bet ir būti tikriems, kad ją gaminant aplinkai buvo daroma kuo mažesnė įtaka,“ – sako „Lietuvos energijos“ grupei priklausančio „Energijos tiekimo“ generalinis direktorius Ainis Kavaliauskas.

Ainis Kavaliauskas
Ainis Kavaliauskas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Augančią gamtai draugiškos elektros paklausą fiksuoja ir kiti tiekėjai.

„Paskutiniuosius pora metų klientų, pasirinkusių „žaliąją“ elektrą, skaičius auga maždaug po 20 proc. kasmet. Didėjant šios energijos paklausai, įmonės vis dažniau ir pačios ieško galimybių savo poreikio dalį patenkinti pasistatydamos nuosavus generacijos šaltinius.

Pastebime, jog dažniausiai pasirenkamos saulės elektrinės, o prieš žengiant šį žingsnį, įsivertinamos tokio pasirinkimo naudos - aplinkos tausojimas, tvarumas, energijos kaštų mažinimas, ilgas bei mažai priežiūros reikalaujantis eksploatavimo laikotarpis,“ – sako didžiausio nepriklausomo elektros tiekėjo „Elektrum Lietuva“ Verslo klientų skyriaus vadovas Artūras Zatulinas.

Kaip rašoma pranešime spaudai, ketvirtadaliu išaugusį iš atsinaujinančių šaltinių pagamintos elektros suvartojimą skaičiuoja ir kitas nepriklausomas energijos tiekėjas „Enefit“. Tokią energiją vartojančių klientų bendrovėje per metus padaugėjo 7 procentais.

Saulės jėgainė
Saulės jėgainė
© Shutterstock

„Esame viena didžiausių verslo grupių Lietuvoje, suvartojame daug elektros. Siekdami būti draugiški aplinkai dar prieš kelerius metus priėmėme strateginį sprendimą – grupės mastu – Vilniuje ir Kaune mūsų plėtojamiems verslo centrams bei įvairių sričių gamybos įmonėms – perkame vien tik „žaliąją“ elektrą, net ir turėdami omenyje, kad ji gali kainuoti brangiau už kitais būdais pagamintą elektrą. Įkvepia tai, kad vis daugiau įmonių tampa sąmoningesnės ir pasuka aplinką tausojančiu socialinės atsakomybės keliu,“ – sako SBA grupės viceprezidentas Egidijus Valentinavičius.

Pasak jo, net ir statant aukščiausio energetinio efektyvumo pažangius biurus, o pramonės įmonėms naudojant energiją taupančias technologijas, didėjančios SBA grupės verslo apimtys augins elektros vartojimą. Grupė planuoja, kad per šiuos metus „žalios“ elektros reikės 15 proc. daugiau nei pernai.

E. Valentinavičiaus teigimu, SBA grupė planuoja pati imtis elektros iš atsinaujinančių energijos išteklių gamybos ir taip iš dalies patenkinti didėjantį energijos poreikį.

„Žaliąją“ elektrą gamina hidroelektrinės, saulės, vėjo bei biokuro jėgainės. Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ duomenimis, tokios energijos gamyba per pastaruosius penkerius metus išaugo beveik pusantro karto iki 2 TWh per metus. Tiesa, 2018 m. dėl nepalankių gamtos sąlygų jos pagaminta 15 proc. mažiau nei 2017 metais. Didėjant paklausai, „žaliosios“ energijos Lietuvoje trūksta, tad dalį jos tiekėjai importuoja iš užsienio.

Lietuvoje 2018m. bendrai buvo suvartota 12 TWh elektros energijos. Pramonė suvartojo daugiau nei trečdalį šio kiekio.

Eko energetika
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Tomas Janonis | D+

Populiarioje pajūrio vietoje poilsiautojams vietos gali nelikti: dėl didžiulio projekto užsimojo perbraižyti netgi draustinio ribas (13)

Krašto apsaugos ministerijos planai vienoje gražiausių pajūrio vietų, esančių Pajūrio...

Revoliucija pasaulinėje mokesčių santvarkoje: Lietuvai naudinga, o latviams ir estams – užuojauta (105)

Didžiajam septynetui susitarus prikirpti sparnus mokesčių vengėjams, ekonomistas Nerijus...

Praėjusią parą Lietuvoje nustatyti vos 28 COVID-19 atvejai, mirė vienas žmogus papildyta 9.34 (7)

Praėjusią parą Lietuvoje diagnozuoti vos 28 naujosios koronavirusinės infekscijos atvejai,...

Taisyklių nesilaikančioms ES šalims gresia skaudžios pasekmės

Tokios valstybės kaip Lenkija ir Vengrija , kurios rizikuoja prarasti milijardus eurų Europos...

Po stichinės kaitros užklups staigūs pokyčiai: didžiausios permainos laukia per Jonines išsami savaitės prognozė (67)

Šiandien Lietuvos orus lems anticiklono vakarinė dalis. Visame krašte bus giedra ir sausa. Lengvas...

Arūnas Spraunius | D+

Kosmoso lenktynės sugrįžo, bet dabar viskas kitaip: kai kurios valstybės nusispjovė ant senųjų taisyklių

Galimybė liepos 20-ąją apskristi Žemę kosminiu laivu „New Shepard“, kurį surentė Amerikos...

JAV karinis jūrų laivynas išbando naują lėktuvnešį (127)

JAV karinis jūrų laivynas pradėjo savo naujausio ir pažangiausio lėktuvnešio bandymų...

Butų kainos Vilniuje šiemet muša rekordus: ką ir kur dar galima įsigyti už prieinamą kainą? (41)

Nekilnojamo turto ( NT ) ekspertai jau beveik vieningai tvirtina, jog investicijos į nuosavą būstą...

Nausėda: noriu paraginti neimti pernelyg anksti švęsti pandemijos pabaigos lemtingas lūžis jau visiškai arti (32)

Pirmadienį Prezidentūroje surengtas sveikatos forumas, skirtas aptarti COVID–19 krizės pamokas ir...