aA
Viena didžiausių energetikos įmonių grupių Baltijos šalyse „Lietuvos energija“ kuria platformą, kurios dėka kiekvienas šalies gyventojas galės tapti saulės jėgainės savininku. Tokia platforma padėtų praktiškai pritaikyti ir įgyvendinti ketvirtadienį Seime priimtus Atsinaujinančių energijos išteklių ir Elektros energetikos įstatymų pakeitimus, kuriais įteisintos geografiškai nutolusios atsinaujinančių išteklių jėgainės. Jų pagaminta elektros energija vartotojai galės padengti savo elektros vartojimą ir taip ženkliai sumažinti savo sąskaitas.
Saulės jėgainė
Saulės jėgainė
© DELFI / Kiril Čachovskij

Kitaip tariant, nuo spalio įsigaliojus įstatymo pakeitimams, net ir daugiabučių gyventojai gali turėti iš atsinaujinančių energijos išteklių elektrą gaminančią jėgainę bet kurioje Lietuvos vietoje ir tos jėgainės pagamintą energiją įskaityti į savo elektros suvartojimą.

„Lietuvos energija“, siekdama paskatinti gyventojus naudotis naujomis galimybėmis, kuria internetinę platformą „Saulės parkai“, kuri elektros energijos vartotojams suteiktų galimybę įsigyti arba išsinuomoti dalį nutolusios saulės jėgainės bet kurioje Lietuvos vietoje. Pirmuoju etapu platforma bus pritaikyta buitiniams vartotojams.

Kaip rašoma pranešime spaudai, platformą valdys ir vystys „Lietuvos energijos“ komercinė organizacija, kuri pati saulės jėgainių parkų nestatys. Taigi, platforma bus neutrali visų rinkoje veikiančių parkų vystytojų atžvilgiu ir suteiks jiems galimybę lengvai pasiekti namų ūkius.

„Ši paslauga neturi atitikmenų Europoje – kai kuriose šalyse įgyvendintos nutolusių jėgainių iniciatyvos dažnai turi įvairius papildomus apribojimus, dėl to būrimasis į tokio tipo bendruomenes, kurios turi nuo vartojimo vietos nutolusias saulės jėgaines nėra itin populiarus. Lietuvoje įgyvendinti įstatymų pakeitimai ir tokio tipo platforma atvertų galimybę gyventojams tapti bet kurioje Lietuvos vietoje įrengtos jėgainės savininkais ir joje pagamintą elektros energiją panaudoti savo namų reikmėms“, – sako „Lietuvos energijos“ generalinis direktorius ir valdybos pirmininkas Darius Maikštėnas.

Darius Maikštėnas
Darius Maikštėnas
© Organizacijos nuotr.

Gaminti ir vartoti saulės energiją galės atskirų butų gyventojai, taip pat tie, kurie gyvena individualiuose namuose, tačiau negali įsirengti savo jėgainės dėl netinkamo stogo arba sklypo ypatybių. Be to, įsirengti nuosavą jėgainę nėra pigu, tad platforma, suvedanti gyventojus ir saulės jėgainių plėtotojus, leis ir sutaupyti – investicijos į didelę jėgainę dažnai yra mažesnės dėl masto ekonomijos.

Reikšmingas privalumas, jog per „Saulės parkų“ platformą įsigijus arba išsinuomojus dalį nutolusios saulės jėgainės, gyventojams nereikės rūpintis jos priežiūra, taip pat nuogąstauti, ar jėgainė bus tinkamai techniškai aptarnaujama – tai yra jėgainės vystytojo ir platformos administratorių atsakomybė. Taip pat planuojama, kad platformoje klientai galės rinktis ne tik „Lietuvos energijos“ bet ir kitų saulės jėgainių vystytojų statomas saulės jėgaines, rinkdamiesi jiems kainos ir patikimumo prasme priimtiniausią variantą.

Tapus nutolusios saulės jėgainės bendrasavininkiu, joje pagaminta elektros energija atsispindės sąskaitose už elektrą.

Pavyzdžiui, gyventojo namuose bus įrengtas išmanus skaitiklis, matuojantis, kiek elektros energijos namų ūkis suvartojo. Nutolusioje saulės jėgainėje taip pat įrengiamas išmanus skaitiklis, kuris rodo, kiek elektros energijos buvo pagaminta, o remiantis jėgainės operatoriaus ir „Energijos skirstymo operatoriaus“ duomenimis, visiems jėgainės savininkams proporcingai padalinamas pagamintos elektros energijos kiekis.

Saulės jėgainė
Saulės jėgainė
© DELFI / Kiril Čachovskij

Mėnesio gale gaminantis vartotojas gaus sulygintą elektros energijos sąskaitą ir mokės tik skirtumą, kai saulės jėgainė pagamins mažiau energijos, nei namų ūkis suvartojo, taip pat VKEKK nustatytą „pasaugojimo“ mokestį Skaičiuojama, kad gyventojai, tapę saulės jėgainės bendrasavininkiais, galėtų užsitikrinti ilgalaikę stabilią elektros energijos kainą ir pasiekti iki 10 procentų sutaupymus nuo savo mokamų sąskaitų už elektrą.

Nutolusių jėgainių savininkams „pasaugojimas“ tinkle leis pavasario ir vasaros metu pagamintą elektros perteklių sunaudoti tamsiuoju paros metu – rudenį ir žiemą. Skaičiuojame, kad 1 nutolusioje saulės jėgainėje įsigytas kilovatas galėtų generuoti apie 1000 kWh per metus. Pagal vidutinį Lietuvos butų elektros suvartojimą, didžiajai daugumai vartotojų užtektų 2–3 kW galingumo nutolusios saulės jėgainės – ji patenkintų beveik visą kliento poreikį.

Per platformą „Saulės parkai“ klientai galės įsigyti arba išsinuomoti jėgainės dalį, kurios minimalus galingumas yra 1 kW, o maksimalus – 30 kW. Platformoje bus įdiegtos naudos skaičiuoklės, pateiksiančios rekomendacijas, koks yra optimalus saulės jėgainės galingumas konkrečiam namų ūkiui.

Planuojama, kad platforma „Saulės parkai“ pradės veikti šių metų rudenį.

Eko energetika
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
3.6364

Top naujienos

Latvijoje įvedamas karantinas, planuojama įvesti komendanto valandą šalis yra pirmoje vietoje pasaulyje pagal sergamumo augimą (410)

Latvijoje nuo ketvirtadienio keturioms savaitėms – iki lapkričio 15-osios – įvedamas...

Politikams įteikė tyrimą dėl tos pačios lyties kartu gyvenančių porų: vienas Seimo narys tikina, kad jo nuomonę pakeistų tik avarija (523)

Lietuvoje sociologai pirmą kartą atliko mokslinį tyrimą apie kartu gyvenančias tos pačios lyties...

Modesta Meškė | D+

Viskas apie kvepalus ir jų dėvėjimo kultūrą: ekspertė išaiškino, kokios galioja etiketo taisyklės ir kada jokiu būdu negalima kvėpintis (3)

Kvėpintis mėgstame visi, tačiau dažnai besirinkdami pasiklystame parfumerijos lentynose, skirstome...

Kauno daugiabučio gyventojai šildymo nesulaukia iki šiol: parašykite prašau, kad kai kuriems asmenims trūksta žmoniškumo (38)

Šildymo sezonas Kaune buvo pradėtas dar rugsėjo pabaigoje, bet miesto centre vieno namo...

Per 89-ąjį gimtadienį Landsbergis sulaukė staigmenos

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) pirmadienio vakarą profesoriui...

Orų prognozė: ciklonas atneša ir lietų, ir šilumą

Šiandien rytinės šalies pusės orus dar lems besitraukianti aukštesnio slėgio juosta, o...

Sniego pilys | D+

Pasakiški sovietų šulų turtai: varguoliai juos būtų suplėšę į gabalus, jei sužinoję, kokioje prabangoje maudėsi vadai (4)

Sovietiniams nomenklatūrininkams nebuvo reikalingi pinigai, nes jie viską gavo nemokamai. Jiems...

Gyventojai pasakė, ką galvoja apie kuriamą Skvernelio partiją: užtektų dviejų, vienos kairės, kitos dešinės (333)

Seime jau daugiau nei mėnesį veikianti Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ pirmadienį...

Techninės pražangos neišvengęs Šeškus galiausiai šypsojosi: aukščiau – tik „Žalgiris“ (12)

Lietuvos krepšinio lygos („Betsafe-LKL“) debiutantė Jonavos „CBet“ (4/1) siekia...

Apie itin reikalingą, bet kiek nuvertintą profesiją: ateities perspektyvos – puikios, joks robotas šių specialistų nepakeis (17)

Pandemijos akivaizdoje profesionalios slaugos paslaugos Lietuvoje, teigia šios srities profesionalai,...