aA
Pasaulinę tvarkymosi dieną pirmą kartą Lietuvoje vykusios „River Cleanup“ iniciatyvos organizatoriai „Žaliosios politikos institutas“ ir renginį pristatanti „Atliekų kultūra“ džiaugiasi pasiektais tikslais. Vilniuje, Kaune, Jonavoje ir Klaipėdoje 16-oje tvarkymo vietų susibūrę 500 savanorių iš viso surinko 20 tonų šiukšlių iš Neries bei Nemuno upių ir jų pakrančių. Pagal kiekį daugiausiai surinkta cigarečių nuorūkų, taip pat rastas akumuliatorius, prekybos centro vežimėlis ir kiti daiktai.
Upių tvarkymas „River Cleanup“
Upių tvarkymas „River Cleanup“
© Manto Jackaus nuotr.

„Daugiau nei 50 proc. Lietuvos upių neatitinka geros ekologinės būklės kriterijų. Neatsakingas atliekų tvarkymas yra viena iš priežasčių ir tai yra kiekvieno iš mūsų atsakomybė. Todėl džiaugiamės, kad prie mūsų iniciatyvos švarinti upes prisijungė tiek daug savanorių. Jų pastangomis prisidėjome prie sveikesnės aplinkos kūrimo“, – teigia „Žaliosios politikos instituto“ direktorė Ieva Budraitė.

Privačios įmonės, viešosios įstaigos, mokyklos, darželiai, asociacijos, bendruomenės ir gyventojai švarino upių pakrantes, o apie 20 narų – vandenį ir dugną. Narų komandą sudarė išminuotojai iš Lietuvos kariuomenės Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono, Lietuvos priešgaisrinės tarnybos darbuotojai bei mėgėjai narai.

Kaip rašoma pranešime spaudai, tvarkymo metu buvo rasta apie 100 padangų – automobilių, traktoriaus, kartingų ir sunkvežimio. Iš vandens akcijos dalyviai ištraukė prekybos centro vežimėlį, televizorių bei akumuliatorių. Taip pat, buvo rastos senos radijo kasetės, kompaktiniai diskai, biuro kėdė, pypkė, akių šešėlių paletė, telefonas, 1954 m. gamybos medinė dėžutė, sudeginta palapinė su miegmaišiais, neišpakuotas stovyklavimo kilimėlis, statybinės atliekos, gyvūnų kaulai. Ypač daug buvo surinkta cigarečių nuorūkų, kurios, organizatorių teigimu, labai kenkia vandens florai ir faunai.

„Patekusi į vandenį viena cigaretės nuorūka suyra per daugiau nei 15 metų ir nuodingomis medžiagomis per valandą užteršia net 7 litrus vandens“, – aiškina I. Budraitė.

Nerį ir Nemuną kartu valė Baltarusija bei Kaliningrado sritis. Kaliningrade tvarkymas vyko Neman mieste prie Nemuno, Baltarusijoje – Grodno mieste. Vilniuje buvo tvarkomasi dviejose vietose penktadienį ir penkiose šeštadienį, o Kaune – septyniose.

Kiekviename iš šešiolikos tvarkymosi taškų Lietuvoje dalyviai naudojo iš specialaus perdirbto plastiko įmonės „Plasta“ pagamintus šiukšlių maišus – tokius pačius kaip ir kitose 15-oje dalyvaujančių Europos šalių tą dieną.

Kitais metais organizatoriai planuoja suburti dar daugiau žmonių ir toliau sieks atkreipti visuomenės dėmesį į ekologines problemas.

„Nėra planetos B, todėl, manau, kad kiekvienas žmogus turėtų žinoti, ką reikia daryti ir kaip elgtis su atliekomis, kad kuo mažiau pakenktų aplinkai. Tokie renginiai kaip „River Cleanup“ atkreipia dėmesį į atliekų problemos svarbą ir skatina ja domėtis“, – sako Vilniaus atliekų tvarkymo centro direktorius Tomas Vaitkevičius.

Eko energetika
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
4.6667

Top naujienos

Keliauti norintys lietuviai tapo COVID-19 testų įkaitais: kainas privačiose laboratorijose vadina lupikavimu, o nemokami testai nepriklauso (401)

Pasaulyje vis garsiau kalbant apie skiepų paso ar imuniteto dokumentų pasiskiepijusiems idėją, jos...

Vytautė Merkytė | D+

Ilgai neviešinta JAV paslaptis: amerikiečių karys spjovė į viską ir dezertyravo į Šiaurės Korėją

Tai – Jungtinių Amerikos Valstijų gėda. Nors ji prasidėjo 1962 metų rugpjūčio 15 dieną, apie...

Po draudimo rūkyti balkonuose daugiabučiuose kaimynai atviri: jau geriau rūkytų ten (396)

Įstatyme atsivėrė labai nelogiškų spragų: rūkyti savo buto balkone – draudžiama, o štai...

Eurolygoje – visiškas CSKA gvardijos krachas: Stambule pralaimėjo 30 taškų skirtumu „Real“ atsilaikė Sankt Peterburge (19)

Eurolygos 28-asis turas prasidėjo dviejų Rusijos komandų – Maskvos CSKA (18/9) ir Sankt...

Įspėja dėl grandiozinio italų mafijos plano: bandys susigriebti viską (13)

Nusikalstamos iniciatyvos – lygiai kaip ir teisėtos – nukentėjo nuo ekonominės krizės, kurią...

Austrijoje nėra lietuvio, kuris nepažinotų klaipėdietės Angelikos: neįprasta veikla pavertė pavyzdžiu kiekvienam emigrantui (16)

Austrijos sostinėje Vienoje, o ir visoje šalyje sudėtinga rasti lietuvį, negirdėjusį šios...

Nereguliarios mėnesinės gali byloti ir apie pavojingas ligas: išvardijo dažniausias priežastis ir būdus, kaip sureguliuoti (5)

Netikėtai prasidėjusios mėnesinės gali tapti keblumu arba pokštu, o vėluojančios – sukelti...

Šimonytės patarėja: tikėkimės, kad vasarą bus galima grįžti į normalų gyvenimą (244)

Karantinas Lietuvoje sugriežtintas dar gruodžio mėnesio viduryje, dabar situacija leidžia...

Pas užsienietį mylimąjį lietuvė išskrido be abejonių – tik po 3 metų pastebėjo tai, dėl ko kartu būti neįmanoma (12)

Visada buvau įsitikinusi, kad mano vyras bus lietuvis. Tiesiog neturėjau kitos minties, be to, buvau...

Toma Miknevičienė | D+

Interneto grobuoniai taikosi į vaikus: jei galite kažkuo viešai nesidalinti, tai geriau ir nesidalinkite

Nuo pat tos akimirkos, kai tik įbruksite savo vaikui į rankas išmanųjį telefoną ar paliksite jį...