aA
Pasaulinę tvarkymosi dieną pirmą kartą Lietuvoje vykusios „River Cleanup“ iniciatyvos organizatoriai „Žaliosios politikos institutas“ ir renginį pristatanti „Atliekų kultūra“ džiaugiasi pasiektais tikslais. Vilniuje, Kaune, Jonavoje ir Klaipėdoje 16-oje tvarkymo vietų susibūrę 500 savanorių iš viso surinko 20 tonų šiukšlių iš Neries bei Nemuno upių ir jų pakrančių. Pagal kiekį daugiausiai surinkta cigarečių nuorūkų, taip pat rastas akumuliatorius, prekybos centro vežimėlis ir kiti daiktai.
Upių tvarkymas „River Cleanup“
© Manto Jackaus nuotr.

„Daugiau nei 50 proc. Lietuvos upių neatitinka geros ekologinės būklės kriterijų. Neatsakingas atliekų tvarkymas yra viena iš priežasčių ir tai yra kiekvieno iš mūsų atsakomybė. Todėl džiaugiamės, kad prie mūsų iniciatyvos švarinti upes prisijungė tiek daug savanorių. Jų pastangomis prisidėjome prie sveikesnės aplinkos kūrimo“, – teigia „Žaliosios politikos instituto“ direktorė Ieva Budraitė.

Privačios įmonės, viešosios įstaigos, mokyklos, darželiai, asociacijos, bendruomenės ir gyventojai švarino upių pakrantes, o apie 20 narų – vandenį ir dugną. Narų komandą sudarė išminuotojai iš Lietuvos kariuomenės Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono, Lietuvos priešgaisrinės tarnybos darbuotojai bei mėgėjai narai.

Kaip rašoma pranešime spaudai, tvarkymo metu buvo rasta apie 100 padangų – automobilių, traktoriaus, kartingų ir sunkvežimio. Iš vandens akcijos dalyviai ištraukė prekybos centro vežimėlį, televizorių bei akumuliatorių. Taip pat, buvo rastos senos radijo kasetės, kompaktiniai diskai, biuro kėdė, pypkė, akių šešėlių paletė, telefonas, 1954 m. gamybos medinė dėžutė, sudeginta palapinė su miegmaišiais, neišpakuotas stovyklavimo kilimėlis, statybinės atliekos, gyvūnų kaulai. Ypač daug buvo surinkta cigarečių nuorūkų, kurios, organizatorių teigimu, labai kenkia vandens florai ir faunai.

„Patekusi į vandenį viena cigaretės nuorūka suyra per daugiau nei 15 metų ir nuodingomis medžiagomis per valandą užteršia net 7 litrus vandens“, – aiškina I. Budraitė.

Nerį ir Nemuną kartu valė Baltarusija bei Kaliningrado sritis. Kaliningrade tvarkymas vyko Neman mieste prie Nemuno, Baltarusijoje – Grodno mieste. Vilniuje buvo tvarkomasi dviejose vietose penktadienį ir penkiose šeštadienį, o Kaune – septyniose.

Kiekviename iš šešiolikos tvarkymosi taškų Lietuvoje dalyviai naudojo iš specialaus perdirbto plastiko įmonės „Plasta“ pagamintus šiukšlių maišus – tokius pačius kaip ir kitose 15-oje dalyvaujančių Europos šalių tą dieną.

Kitais metais organizatoriai planuoja suburti dar daugiau žmonių ir toliau sieks atkreipti visuomenės dėmesį į ekologines problemas.

„Nėra planetos B, todėl, manau, kad kiekvienas žmogus turėtų žinoti, ką reikia daryti ir kaip elgtis su atliekomis, kad kuo mažiau pakenktų aplinkai. Tokie renginiai kaip „River Cleanup“ atkreipia dėmesį į atliekų problemos svarbą ir skatina ja domėtis“, – sako Vilniaus atliekų tvarkymo centro direktorius Tomas Vaitkevičius.

Eko energetika
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
4.6667

Top naujienos

Ginekologė – apie Sinickio pasirinkimą pasidaryti vazektomiją: žmonai jis padarė paslaugą (344)

Daugiau vaikų su žmona nebeplanuojantis Tomas Sinickis garsiai pareiškė, kad jam yra atlikta...

Teniso deive vadintos Suzanne Lenglen gyvenimas apgaubtas paslaptimi. Kaip ir mirtis (1)

Prieš 100 metų Suzanne Lenglen debiutavo Vimbldono turnyre ir iškart užkariavo ne tik teniso...

LNK: Kauno klinikose ligonei vietoje vaistų sulašino dezinfekcinio skysčio (306)

Absurdas Kaune – vietoje vaistų paauglei į veną sulašino dezinfekcinio skysčio, praneša LNK...

Meksikos gatvėse – tikras karas: pareigūnai puolė „El Chapo“ sūnų, gatves nusėjo aibė lavonų po mūšio Guzmanas paleistas (32)

Šiaurinėje Meksikos dalyje įvyko intensyvūs susirėmimai, kai saugumo pajėgos sučiupo vieną...

Šio vaikino situacija ypač sudėtinga: ligos atvejis Lietuvoje – toks vienintelis, o prieinamo gydymo nėra (42)

Iš Pajūrio kilęs 18-metis Jonas (vardas pakeistas dėl asmeninio šeimos noro - DELFI) vengia...

Vijūnėlės dvaras jau nugriautas, bet bauda jo savininkui tebeskaičiuojama

Paskutinę šios savaitės darbo dieną Druskininkuose, Vijunėlės tvenkinio pakrantėje, kur...

Įdomiausi vandens parkai kaimyninėse šalyse

Smagiausias akimirkas vasarą patiriame prie vandens telkinių, o žiemą šiuos patyrimus galima...

Matijošaičio patarėja tapusi Meilutytė: negalvojau labai ilgai (251)

„Labai simpatiška, daug pasiekusi, žinoma plaukikė“, – atsakydamas į klausimą, kodėl į...

Bus kuo pasidžiaugti: laukia išskirtinis savaitgalis ir kitos geros naujienos (2)

Sinoptikai skelbia, kad šis rudens savaitgalis numatomas itin gražus – kai kur temperatūra kils...

Proveržis vėžio gydyme: nauja technologija net ir paslėptas vėžio ląsteles išduoda imuninei sistemai

Imunoterapijos ateityje gali tapti efektyviausiu vėžio gydymo būdu. Paprastai tariant,...