aA
Lenkų betono gamintojai sugalvojo originalų būdą, kaip pritaikyti šią įprastą statybinę medžiagą miestų orui valyti. Ten, kur šaligatviai išgrįsti betono plytelėmis, oro užterštumas itin pavojingais azoto oksidais sumažėjo trečdaliu.
Eismas mieste
© DELFI / Domantas Pipas

Paklotos prie Dašinskio žiedo betono plytelės – vienos naujausių ir sparčiausiai plečiamų Varšuvos teritorijų. Tai reiškia, kad eismo intensyvumas ir oro tarša čia tik didėja ir dar didės. Bet tai ne paprastos plytelės. Jų paviršiuje yra titano oksido nanodalelių, o jos veikia kaip katalizatorius ir skaido azoto oksidus.

Civilinės statybos inžinierės Wioletos Jackewicz-Rek teigimu, ultravioletinis spinduliavimas per fotokatalitinį procesą paverčia azoto oksidus tirpiomis druskomis, kurias lietus nuplauna nuo betono paviršiaus. Lenkų betono gamintojai pasiskolino šį procesą iš dyzelinių automobilių išmetamųjų dujų valymo sistemų. Būtent azoto oksidai yra viena pagrindinių smogo priežasčių.

Cemento bendrovės „Gorazde“ tyrimų vadovas Krzysztofas Szersztenas teigia, jog kuo ilgiau teršalai kontaktuoja su cementu, tuo veiksmingesnis valymo procesas. Tankiai užstatytuose miestuose, kur trūksta gryno oro ir teršalai užsilaiko lyg savotiškame tarpeklyje, tai geriausia vieta fotokatalitiniam betonui.

Vis dėlto, betonas su titano oksidu brangesnis, bet šiame rajone daug biurų statanti „Skanska Group“ prognozuoja, kad tokia investicija atsipirks.

Šios įmonės statybos projektų vadovas Rafalas Stoparczykas svarsto, jog devynis mėnesius laboratorijose, taip pat ir statybvietėje, trukę bandymai parodė, kad toks grindiniui panaudotas betonas sumažina azoto oksidų kiekį trisdešimčia procentų. Laboratorijos sąlygomis – net iki septyniasdešimties procentų.

Lenkijos gamtosaugininkai, turintys specialų padalinį, skirtą kovai su smogu Lenkijos miestuose, sveikina tokią inovaciją, bet pabrėžia, kad nepašalinus ar bent jau nepažabojus pagrindinių priežasčių, miestų oro kokybė taip ir liks prasta.

Lenkijos kovos su smogu grupės atstovas Piotras Siergiejus ragina nepamiršti, jog automobilių oro tarša lygi porai tonų metalo ant ratų. Mašinų išmetamosios dujos sudaro ketvirtadalį, trečdalį ar net iki pusės visos taršos, taip pat, jos palieka dulkių dėl padangų bei stabdžių trinties ir nuolat pakelia daugybę dulkių nuo kelių – visa tai taip pat teršia orą.

Pagal Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenis, tarp penkiasdešimties labiausiai užterštų teritorijų Europos Sąjungoje net trisdešimt trys yra Lenkijoje, taigi pramoniniai Lenkijos regionai nusileidžia pagal oro užterštumą tik panašioms teritorijoms Bulgarijoje.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Audringas savaitgalis Kijeve: vietos, dėl kurių čia keliauja tūkstančiai lietuvių (426)

Tūkstančiai lietuvių keliaują į Ukrainos sostinę ieškodami ten pigių pramogų, restoranų ir...

„Bayern“ vedlys įsidėmėjo „Žalgirio“ pasiųstą žinutę, žvaigždė – agresyvų kauniečių stilių specialiai Krepšinis.lt iš Miuncheno (3)

Penktadienio vakarą Eurolygos 12-ojo turo rungtynėse Miunchene akis į akį susirems dvi vienodą...

Traumą patyrusiam Valančiūnui atlikta operacija – „Raptors“ pasikvietė kitą centrą (25)

Absoliutūs NBA lygos lyderiai Toronto „Raptors“ (23/7) neribotam laikui neteko savo centro iš...

Dėl atnaujintos gatvės pasiskundę Kauno vairuotojai tokio valdininkų atsakymo nesitikėjo (111)

Kauno centre esanti Kęstučio gatvė yra svarbi miesto transporto linija. Lygiagrečiai Laisvės...

Šaltiniai policijoje: Strasbūro šaulys nukautas (77)

Šaltiniai iš Prancūzijos policijos praneša, kad Strasbūro šaulys nukautas. Jis buvo sandėlyje...

„Valstiečiai“ kandidatu į Vilniaus merus išsirinko Sinkevičių (150)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Vilniaus skyrius ketvirtadienio vakarą nusprendė, kad...

Iš Europos – vieningas smūgis Rusijai (333)

Europos Sąjungos lyderiai ketvirtadienį dar pusmečiui pratęsė ekonomines sankcijas Rusijai,...

Klausiamas dėl pažymų Skvernelis įkando Grybauskaitei, konservatoriams ir prisiminė dešimtmečio įvykius (1223)

Klausiamas dėl mįslingo kreipimosi į specialiąsias tarnybas ir pareiškimų apie galimą Kremliaus...

Evelina Anusauskaitė-Young: man sakė, kad su tokia figūra niekada nebūsiu popmuzikos atlikėja (196)

Lietuvą Evelina Anusauskaitė-Young paliko prieš penkerius metus, tačiau susidomėjimas ja, regis,...