Kaip rašoma pranešime spaudai, ES direktyva, uždrausianti prekybą vienkartinio plastiko gaminiais, turintiems lengvai prieinamus ekologiškus pakaitalus, įsigalios nuo 2021 m., tačiau, pasak Neringos mero Dariaus Jasaičio, jei yra dalykų, kuriuos galime padaryti jau šiemet, laukti nėra prasmės.

„Idėja kilo iš dialogo su Lietuvos buriuotojų bendruomene, kuri ir taip jau ilgą laiką rodo didelę pagarbą jūrai ir gamtai. Jie pasiūlė dar šiemet atsisakyti vienkartinio plastiko Kuršių marių regatoje. Palaikydami iniciatyvą esame nusiteikę dar platesniam jos išpildymui: vienkartinio plastiko atsisakyti skatinsime ir kituose Neringoje vyksiančiuose renginiuose, tiek kultūriniuose, tiek sportiniuose. Dar aktyviau prisijungti prie iniciatyvos kviesime kurortinį verslą. Kurorto gyventojus bei svečius raginsime prisidėti ir prie plastiko šiukšlių surinkimo Baltijos jūros, Kuršių marių laukinėse pakrantėje. Tai – dar viena aktuali problema“, – šiandien iniciatyvos pristatymo metu sakė Neringos meras D. Jasaitis.

Lietuvos buriuotojų sąjungos (LBS) prezidentas Naglis Nasvytis paminėjo, kad buriuotojų įsitraukimas ir iniciatyvumas – ne atsitiktinis.

„Idėja kilo jau 8 metus stebint pasaulio buriuomenės aktyvumą švarinant vandenynus. Lietuvos buriuomenė taip pat jau daugelį metų tausoja gamtą, laikosi ekologiškų principų: atsakingai elgiamės tiek jūroje, tiek sausumoje. Iniciatyva „NE plastiko bangai“ imsis realių veiksmų, ir tai bus įgyvendinta kartu su tokiais svarbiais partneriais kaip AB „Volfas Engelman“ ir prekybos tinklas „Maxima“, – sakė N. Nasvytis.

Kuršių marių regata, paskutinis etapas

Bravoro AB „Volfas Engelman“ iniciatyva renginio metu bus atsisakyta bokalų iš vienkartinio plastiko.

„Šiandien mums svarbus džentelmeniškas požiūris į gamtą ir jos tausojimą, todėl, kaip gėrimų, kurie renginių metu itin dažnai vartojami būtent iš vienkartinės taros, gamintojui svarbu atrasti sprendimus, kaip keisti nusistovėjusius įpročius. Kuršių marių regatos metu kartu su „CupCup“ įdiegsime deposito sistemą, kuri leis už minimalų mokestį nuomotis bokalą, kurį sugrąžinus renginio dalyviai tą mokestį atgaus. Tokiu būdu stipriai sumažinsime vienkartinio plastiko taršą“, – pristatymo metu pasakojo įmonės generalinis direktorius Marius Horbačauskas, pridūręs, kad kasmet vien jų produkcijos išpilstoma į bene 1,5 mln. vienkartinio plastiko bokalų.

Prie iniciatyvos prisijungė ir lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“, kuris Nidoje Kuršių marių regatos metu iš prekybos išims visus plastikinius indus bei šiaudelius, o vietoje jų pirkėjams pasiūlys popierines, medines bei kitokias ekologiškas alternatyvas. Atitinkamas dėmesys bus skirtas maišeliams: vietoje įprastų permatomų, skirtų sveriamiems produktams, bus pasiūlyti nemokami popieriniai. Įprastus „Maximos“ pirkinių maišelius, pagamintus iš perdirbamo plastiko, regatos metu taip pat pakeis popieriniai, o pirkėjai raginami atsinešti savo daugkartinio naudojimo maišelius.

„Mūsų tikslas – ne tik kalbėti apie plastiko vartojimo mažinimą, bet ir imtis konkrečių veiksmų. Tikimės paskatinti pirkėjus rinktis labiau gamtą tausojančias alternatyvas ne tik regatos metu, bet ir po jos. Dar šiemet siekiame iki 30 proc. sumažinti plastikinių maišelių vartojimą. Pirkėjai „Maximose“ jau kurį laiką gali rinktis maišelius, pagamintus iš alternatyvių medžiagų: cukranendrių pluošto, kukurūzų, augalinio džiuto pluošto. Paskutinė mūsų naujiena – popieriniai pirkinių maišeliai“, – sako „Maximos“ generalinė direktorė Kristina Meidė.

Plastikiniai indai

Galiausiai, iniciatyva „NE plastiko bangai“ dėmesio skirs edukacijai ir paskatinimui keisti požiūrį į plastiko taršą: visą savaitę įvažiuojant į Neringą bus galima gauti „BagFactory“ aplinkai draugiškus maišelius iš ekologiškos tekstilės bei atmintines, kaip kiekvienas asmeniškai gali prisidėti prie plastiko taršos mažinimo.

„Retas susimąsto, kokią žalą apinkai daro plastikiniai maišeliai. Atrodytų, jog vienas įsigytas vienkartinis plastikinis maišelis nieko nekeičia, tačiau taip pirkdami mes visi prisidedame prie šimtus kilometrų vandenyne besitęsiančios atliekų salos. Specialiai Kuršių marių regatai pagaminome novatorišką vienkartinį maišelį, kuris yra 100 proc. perdirbamas, jo gamybai naudojama ypač mažai energijos ir vandens pagrindo dažai“, – pasakojo įmonės vadovas Gvidas Krolis.

Iniciatyvą „NE plastiko bangai“ Neringoje organizuoja Neringos savivaldybė kartu su Lietuvos buriuotojų sąjunga (LBS) ir Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija. Šalys yra pasirašiusios memorandumą, kurio pagrindu pradėta iniciatyva „NE plastiko bangai“, kuri, tikima, pasieks ir atokiausius Lietuvos kampelius.

Susiję straipsniai
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės