aA
Šių metų sausį paskelbti tyrimai atskleidė, jog žuvų populiacija vandenynuose mažėja, nes pastarieji šyla. Dėl šios priežasties milijonams žmonių visame pasaulyje kyla grėsmė prarasti pagrindinį maisto ir pajamų šaltinį.
Žuvys
Žuvys
© Shutterstock

Kaip rašoma nytimes.com, tyrimai parodė, kad žuvų bei jūros gėrybių kiekis nuo 1930-ųjų metų iki 2010-ųjų sumažėjo 4,1 proc. dėl žmonių veiklos sukeltos klimato kaitos. „Šie 4 proc. skamba kaip mažas skaičius, tačiau tai yra 1,4 milijono metrinių tonų žuvų”, – sako pagrindinis tyrimo autorius dr. Chrisas Free.

Mokslininkai įspėja, jog visuotinis atšilimas ateinančiais dešimtmečiais darys neigiamą įtaką pasauliniam maisto auginimui, gamybai bei tiekimui. Naujieji tyrimai atskleidžia, kad ne tik pernelyg aktyvus žuvų gaudymas, tačiau ir klimato kaita, kaip vienas ir atskiras veiksnys, daro didelį poveikį žuvims bei jūros gėrybėms.

Anot Jungtinių Tautų Maisto ir žemės ūkio organizacijos, žuvis bei jūros gėrybės sudaro 17 proc. visų pasaulyje suvartojamų gyvūninių baltymų. „Žuvys yra gyvybiškai svarbus baltymų šaltinis daugiau nei pusei pasaulio gyventojų, o apie 56 milijonams žmonių tai ir pajamų šaltinis, nes jie užsiima jūrų žvejyba”, – tikino dr. C. Free.

Žuvys parduotuvėje
Žuvys parduotuvėje
© Shuterstock

Šylant vandenynams, kai kurios vietovės ypač nukentėjo – pavyzdžiui, per minėtąjį laikotarpį, Šiaurės Rytų Atlanto vandenyne ir Japonijos jūroje žuvų populiacijos kiekis dėl klimato kaitos sumažėjo 35 proc.

„Rytų Azijos ekosistemose žuvininkystės produktyvumas sumenko bene labiausiai, o šiame regione gyvena didžiausios augančios žmonių populiacijos, kurios labai priklauso nuo jūros gėrybių”, – tikina dr. C. Free.

Jūrų augalija ir gyvūnija yra bene labiausiai klimato kaitos paveikta sfera. Vandenynai absorbuoja 93 proc. šilumos, kurią atmosferoje sulaiko šiltnamio efektą sukeliančios dujos, išsiskiriančios dėl žmonijos veiklos. Aprašomame tyrime taip pat teigiama, jog dabar vandenyno temperatūra kyla sparčiau nei bet kada anksčiau.

Besikeičiančios sąlygos vandenynuose verčia žuvis ieškoti geresnių gyvenimo sąlygų, tinkamesnės temperatūros. Aukšta vandenyno temperatūra gali pražudyti ne tik žuvis, tačiau ir jų maitinimosi šaltinius. Nors pastebėta ir kai kurių žuvų rūšių populiacijos padidėjimų, tačiau per 8 tyrimo dešimtmečius didesnė dalis žuvų populiacijų sumažėjo.

Žuvys
Žuvys
© Shutterstock

Jau anksčiau atlikti tyrimai rodė, jog klimato kaita ateityje lems žuvų mažėjimą vandenynuose, tačiau dabar mokslininkai teigia, jog, remiantis naujausiais tyrinėjimais, šis mažėjimas jau yra prasidėjęs. Ne tik kylanti vandenynų temperatūra, tačiau ir intensyvi žvejyba pakenkė žuvų gebėjimui daugintis ir, apskritai, visai vandenynų ekosistemai.

Vis dėlto, nepaisant per intensyvios žvejybos, mokslininkai siūlo ne tik pradėti griežčiau ją riboti, bet ir ieškoti sprendimų ir būdų kaip lėtinti ar visai sustabdyti klimato kaitą.

Eko energetika
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

„Didysis šeimos gynimo maršas“ verčia susikaupti ir politikus, ir policiją: kas iš tiesų planuojama šį savaitgalį Lietuvoje (1395)

Gegužės 15 dieną organizuojamas „ Didysis šeimos gynimo maršas “ jau spėjo suskaldyti ne tik...

Paskelbta, kaip reaguoja organizmas, gavęs skirtingų gamintojų vakcinas papildyta (10)

Pirmąja doze paskiepijus „ AstraZeneca “, o antrąja „Pfizer“ gamintojo vakcina nuo...

Verslininkai įspėja: apribojusi išmokas Lietuva rizikuoja likti Europos žemės ūkio rinkos užribyje (18)

Seimo užmojis sumažinti išmokas stambiausiems žemdirbiams nepraeis be pasekmių, įspėja įmonių...

Praėjusią parą koronavirusas patvirtintas 1136 asmenims, mirė 7 žmonės papildyta 9.47 (11)

Praėjusią parą šalyje nustatyti 1136 nauji COVID-19 atvejai, nuo šios infekcinės ligos mirė...

Po medikės netekties Šiauliuose kolegos nusprendė nebetylėti: savo akimis matė, kas vyksta (75)

Tragiškas Šiaulių ligoninės medikės pasitraukimas iš gyvenimo valdžią ir darbo inspekciją...

Medikai jungiasi prie tyliosios akcijos: Šiauliuose degamos žvakutės (4)

Iš gyvenimo pasitraukusiai jaunai 36 metų Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytojai...

Kremliaus patarėjas apie naujausią Ukrainos žingsnį: peržengta viena iš raudonų linijų (80)

Ukraina siekia sulaikyti Kremliui draugišką verslininką Viktorą Medvedčuką, įtariamą...

Justina Maciūnaitė | D+

Estetika nepasižymintiems sovietmečio mikrorajonams turi idėją: laisvose erdvėse galima apgalvotai įterpti naujų daugiabučių (40)

Viena įdomiausių ir aktualiausių architektų, urbanistų, NT ekspertų ir turbūt net sociologų...

Tiesioginė transliacija / Delfi rytas. Prof. Čaplinskas — apie Švedijos idėjas valdant pandemiją ir „AstraZeneca“ likimą

Sveikatos apsaugos ministerija artimiausiu metu nuspręs, ar riboti jaunesnių žmonių skiepijimą...

Ekologiškas verslas trina rankomis: „plastiko direktyva“ Lietuvą paveiks ypač smarkiai (54)

Liepos 3 dieną visoje Europos Sąjungoje įsigalioja nauji apribojimai plastiko gaminiams....