aA
Oficialūs duomenys rodo, kad daugiau kaip pusė Europos Sąjungos (ES) šalių pasiekia arba viršija numatytą naudotų nešiojamųjų baterijų ir akumuliatorių surinkimo bei perdirbimo lygį. Vis tik Europos nešiojamųjų baterijų asociacija (European Portable Battery Association) pažymi, kad kai kurių šalių ES statistikos tarnybai pateikiami duomenys apie baterijų ir akumuliatorių atliekų surinkimą perdirbimui kelia pagrįstų abejonių.
Perdirbimui surinktos baterijos
Perdirbimui surinktos baterijos
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Nešiojamosios baterijos ir akumuliatoriai – tai bet kurios baterijos ar akumuliatoriai, kuriuos vartotojai paprastai naudoja buityje. Vieno elemento baterijos (AA, AAA tipo baterijos ir pan.) ir akumuliatoriai naudojami mobiliuosiuose telefonuose, nešiojamuosiuose kompiuteriuose, bevieliuose elektros įrankiuose, žaisluose ir buitiniuose prietaisuose (elektriniuose dantų šepetukuose, skustuvuose, rankiniuose dulkių siurbliuose ir pan.).

„Dalis nešiojamųjų baterijų ir akumuliatorių yra pavojingos atliekos. Jose esantys sunkieji metalai dėl netinkamo baterijų ir akumuliatorių šalinimo gali kelti pavojų aplinkai ir žmonių sveikatai. Skaičiuojama, kad neįmontuotų nešiojamųjų baterijų ir akumuliatorių surinkimo lygis ES šalyse siekia vidutiniškai 46 proc., todėl nemaža jų dalis patenka į komunalinius atliekų konteinerius, o iš jų – į sąvartyną. Vartotojai vis dar kaupia baterijas namuose ar darbe“, – sako Gamintojų ir importuotojų asociacijos (GIA), Elektronikos gamintojų ir importuotojų organizacijos (EGIO) vadovė Veronika Masalienė.

Nešiojamųjų baterijų ir akumuliatorių tvarkymą reglamentuoja ES direktyva, joje numatytų reikalavimų privalo laikytis visos bendrijos narės. Pagal juos privaloma surinkti ir perdirbti ne mažiau kaip 45 proc. visų rinkai per metus patiektų (atskirai ir su gaminiais) nešiojamųjų baterijų bei akumuliatorių pagal svorį. Remiantis gamintojo atsakomybės principu, būtent gamintojai ir importuotojai yra atsakingi už baterijų ir akumuliatorių, kuriuos jie teikia į rinką, atliekų tvarkymą.

Kiek surenkame ir sutvarkome?

ES statistikos tarnybos „Eurostat“ duomenimis, 2017 metais 18 iš 28 ES valstybių narių pasiekė arba viršijo numatytą 45 proc. naudotų nešiojamųjų baterijų ir akumuliatorių surinkimo perdirbimui užduotį (2016-aisiais tokių valstybių buvo 16-ka). ES narės, įskaitant Norvegiją ir Šveicariją, į rinką pateikė 226 tūkst. tonų nešiojamųjų baterijų ir akumuliatorių, o perdirbimui surinko apie 100 tūkst. tonų (198 gramus vienam gyventojui).

Vien į Lietuvos rinką 2017 metais, anot „Eurostat“ buvo pateiktos 799 tonos nešiojamųjų baterijų ir akumuliatorių, o sutvarkytos 347 tonos (2016-asiais – atitinkamai 748 tonos ir 375 tonos). Surinkimo lygis sudarė 50 procentų.

Kaip rašoma pranešime spaudai, Europos nešiojamųjų baterijų asociacijos teigimu, vis tik nešiojamųjų baterijų ir akumuliatorių atliekų surinkimo skaičiavimo metodika, kai skaičiuojamas trejų metų pardavimo rinkai vidurkis, neatspindi rinkos realijų, nes nėra pilnai aišku, kiek laiko nešiojamosios baterijos pasilieka rinkoje.

Be to, pasak asociacijos, kai kurių šalių pateikti nešiojamųjų baterijų ir akumuliatorių surinkimo per pastaruosius dvejus metus rezultatai kelia abejonių. Ypač daug abejonių kyla dėl Slovakijos pateiktų duomenų ir ankstesniais metais surinktų naudotų baterijų kiekių Kroatijoje.

Kur atiduoti senas baterijas?

V. Masalienė sako, kad Lietuvoje yra apie 9 tūkst. vietų, kur gyventojai gali atiduoti naudotas nešiojamąsias baterijas ir akumuliatorius. Patogiausia gyventojams šias atliekas palikti mažmeninės prekybos vietose, kuriose stovi specialios talpos baterijoms rinkti.

„Specialios talpos naudotoms baterijos ir akumuliatoriams palikti neretai stovi biuruose, degalinėse, švietimo įstaigose ir organizacijose. Gyventojai gali naudotas nešiojamąsias baterijas ir akumuliatorius nemokamai atiduoti jų platintojams net neperkant naujų arba pristatyti į savivaldybių atliekų surinkimo aikšteles ar pavojingų atliekų tvarkytojams. Vietas, kur galima palikti senas nešiojamąsias baterijas ir akumuliatorius, galima rasti www.atliekos.lt arba dėl informacijos kreiptis į mūsų asociaciją“, – paaiškina V. Masalienė.

Nemažai baterijų ir akumuliatorių atliekų surenkama per kasmet švietimo ir mokslo įstaigose, bendruomenėse ir įvairiose organizacijose vykdomą aplinkosauginį projektą „Mes rūšiuojam“. Pavyzdžiui, švariai ir saugiai aplinkai neabejingos Lietuvos bendruomenės, dalyvaujančios projekte „Mes rūšiuojam. Vasara“, per 2018-2019 metų sezoną surinko 0,56 tonas nešiojamųjų baterijų ir akumuliatorių atliekų.

Eko energetika
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
3.0000

Top naujienos

Karantino žada daugiau nebetęsti: išvardijo, kokie ribojimai tikriausiai liks perspėja dėl naujos atmainos (7)

Iki birželio pabaigos Lietuvoje galiojantis karantinas, tikėtina, daugiau tęsiamas nebebus. Taip...

Po nuotolinio mokymosi vargų – dar vienas smūgis vilniečių šeimai: žinia iš savivaldybės gerokai pribloškė (26)

Lietuvos mokiniai dėl karantino turėjo ištverti nemažai pokyčių. Vienas jų – prisitaikyti...

Vyriausybė nesutarė dėl karantino švelninimo Joninėms: sprendimą priims antradienį (157)

Vyriausybė pasitarime pirmadienį nesusitarė dėl Sveikatos apsaugos ministerijos ( SAM )...

Nuo liepos 1 dienos laukia svarbūs pokyčiai: dalis vaistų bus išrašoma kitaip (76)

Sveikatos apsaugos ministerija pirmadienį pranešė apie griežtesnę raminamųjų vaistų...

Po incidento vakcinacijos centre perspėjami ir kiti kauniečiai – keičiasi antrojo skiepo data (24)

Šeštadienį antrojo skiepo nuo koronaviruso nesulaukę kauniečiai skundėsi vakcinavimo tvarka –...

Lietuvą pasiekusi Delta atmaina – itin pavojinga: tarp dviejų amžiaus grupių ji plinta 5 kartus labiau

Delta atmaina pirmą kartą aptikta 2020 spalio mėnesį indijos macharaštros provincijoje ir jau...

Antrąkart ištekėjo atlikėja Ieva Zasimauskaitė: išrinktasis – vaišnavų vienuolis, dvasinis mokytojas (182)

Rekordiškai kaitrią birželio 21 dieną antrą kartą ištekėjo dainininkė Ieva Zasimauskaitė ....

Su kaimynu konfliktavusi ir svetimą turtą apgadinusi Agnė Jagelavičiūtė sulaukė gerų žinių iš policijos

Prieš dvi savaites nuaidėjęs stilistės Agnės Jagelavčiūtės konfliktas su kaimynu buvo...

Naujas rekordas: šilčiausia birželio naktis per visą stebėjimų istoriją (10)

Birželio 20 diena buvo labai karšta visoje Lietuvoje, o birželio 21 d. naktį pasiektas...