aA
Ko gero, daug kam atsisakyti rytinės kavos puodelio išsinešimui vien dėl to, kad neturi nuosavo daugkartinio puodelio, būtų sunku. Nesusimąstome, kad patogiai gyvename aplinkos taršos sąskaita. Tačiau išbandžiusieji alternatyvas vardija privalumus ir sako, kad reikia visai nedaug, jog išsiugdytume įprotį su savimi visuomet turėti daugkartinį puodelį.
Vienkartinis kavos puodelis
Vienkartinis kavos puodelis
© Shutterstock

Statistika šokiruoja

„Šiandieninė statistika Lietuvoje išties šokiruoja, pavyzdžiui, vienas biuro darbuotojas vidutiniškai sunaudoja apie 500 vienkartinių kavos puodelių per metus. Retai kas susimąsto, kiek išteklių ir investicijų reikalauja vieno tokio puodelio gamyba dėl kelių minučių šlovės, po kurios puodelis tampa šiukšle.

Daugeliui vis dar atrodo, kad vienkartinius puodelius galima perdirbti kaip popieriaus atliekas, tačiau jų sudėtyje yra apie 5 proc. plastiko, todėl jie nesuyra kaip įprastos popieriaus atliekos. Liūdniausia, kad panaudoti puodeliai neretai yra tiesiog sudeginami arba patenka į sąvartynus, o dažnu atveju ir į gamtos telkinius“, – pasakoja Pakuočių tvarkymo organizacijos (PTO) direktoriaus pavaduotoja Bena Razbadauskienė.

Panaši situacija, anot jos, yra ir su plastikiniais maišeliais. Pašnekovė dalijasi, kad vienas Europos sąjungos (ES) gyventojas per metus sunaudoja apie 200 maišelių ir nors vienkartiniai plastikiniai maišeliai naudojami tik maždaug 20 minučių, jiems suirti prireikia net 400 metų.

Vienkartinis kavos puodelis
Vienkartinis kavos puodelis
© Shutterstock

Plastikas teršia ir aplinką, ir jūras

„Netinkamai rūšiuojami plastiko gaminiai teršia ne tik aplinką, tačiau ir vandenį, nuo jų miršta jūrų gyventojai. Tad svarbu imtis konkrečių veiksmų ne tik valdžios ir verslo lygmeniu, bet kiekvienam bendruomenės nariui pagalvoti, kaip jis gali prisidėti prie aplinkos taršos mažinimo, atsakingai pirkti, rinktis gaminius, supakuotus aplinkai draugiškose pakuotėse, mažinti vartojimą.

Informacijos apie tai šiandien tikrai netrūksta, o Europos Parlamentas jau yra nusprendęs, kad nuo 2021 m. bus uždraustas tam tikrų vienkartinio plastiko gaminių naudojimas, o vienkartinių puodelių gamyba bus mažinama“, – pabrėžia B. Razbadauskienė.

Kaip rašoma pranešime spaudai, Lietuvoje šiandien veikia nemažai iniciatyvų, skatinančių domėtis savo aplinka, atpažinti ir matuoti savo individualų poveikį gamtai ir fiksuoti realią naudą. Pavyzdžiui, iniciatyva „Misija: nulis“ organizuoja įvairius iššūkius, kviečiančius tam tikrą laiką gyventi be ekrano, plastikinių maišelių ar vienkartinių puodelių kol tai tampa kasdieniu įpročiu ir įtraukia nemažą visuomenės dalį.

Kavos vienkartiniame puodelyje nepirko jau 2 metus

Žalingo įpročio – naudoti vienkartinius puodelius, atsisakyti skatina Lukas Navickas, projekto „Misija: nulis“ iššūkio „Mėnuo be vienkartinio puodelio“ laimėtojas.

„Sakoma, kad norint išsiugdyti įprotį, reikia tam tikrą veiksmą pakartoti 20 kartų, o 21-ąjį kartą jį atliekame iš įpročio. Įprotį, visur su savimi turėti daugkartinį kavos puodelį, su šeima palaikome ir kelionėse, kur stebiname vietinius eidami prie jūros rankose nešdamiesi kavą daugkartiniuose kavos puodeliuose.

Kava vienkartiniame puodelyje
Kava vienkartiniame puodelyje
© Shutterstock

Jei daugkartinio puodelio neturiu, kavą geriu vietoje arba jos visai atsisakau. Vienkartinio puodelio nesu pirkęs jau gal dvejus metus. Kartą netgi esu atsidūręs situacijoje, kai neturėjau daugkartinio puodelio, tačiau kavos vis tiek norėjosi, todėl bandžiau pripildyti savo termosą, deja, nesėkmingai, nes pusė kavos išbėgo pro šalį“, – šypsosi pašnekovas.

Paskatino žmona ir vaikai

L. Navickas pasakoja, kad jo sėkmę šiame iššūkyje nulėmė begalinis noras pasidalinti savo pavyzdžiu ir užkrėsti kitus, nes, anot jo, teigiamas pavyzdys visuomet įkvepia.

„Tokie iššūkiai yra puiki galimybė supažindinti žmones su problema, o pradėjus domėtis – sąmoningumas „įsijungia“ palaipsniui. Informacijos šiandien daug, svarbiausia yra pati pradžia, sudominimas, kuris paskatina ieškoti informacijos bei sprendimų. Susimąstyti apie aplinkosaugines problemas mane paskatino žmona.

Susilaukę vaikų, pradėjome galvoti apie jų ateitį ir po truputį atėjo suvokimas apie aplinkos taršos problemas. Anksčiau apie daugelį dalykų, kurie dabar atrodo savaime suprantami, net nepagalvodavome, pavyzdžiui, atliekų rūšiavimas, plastikinių maišelių, vienkartinių indų bei kitų nereikalingų daiktų atsisakymas jau tapo mūsų kasdienybe“, – dalijasi L. Navickas.

Eko energetika
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
4.3000

Top naujienos

Kubilius įvertino kandidatų į ministrus sąrašą: kai kurie jiems išsakomi priekaištai nelabai racionalūs (130)

Europos Parlamento narys, buvęs premjeras Andrius Kubilius sako, kad kai kurie kandidatams į...

Užgimstantis naujas aljansas gali perbraižyti pasaulio galios balansą: dydžiu beveik prilygtų NATO (391)

Praėjusią savaitę keturios Indijos ir Ramiojo vandenynų regiono šalys – Indija , Japonija ,...

Užkalnis valgė graikų maistą ir gyrė: tinkama ir Apolonui, ir Afroditei (95)

Joks karantinas manęs nesustabdys. Aš vertinau, vertinu ir vertinsiu restoranus, inspektuosiu,...

Netikėkite tuo: nusprendė, kad gydytojų nereikia – pakaks stipraus imuniteto (2)

Žinomas socialinių tinklų veikėjas, pasivadinęs M.G. Maksimaliečio slapyvardžiu, suabejojo...

Per karantiną teko eiti į prastovas, bet plėtra nesustojo: investuos milijonus, sukurs dar 250 darbo vietų (37)

Koronavirusas turėjo didžiulę įtaką automobilių pramonei – pardavimai sumažėjo, gamyklos...

Vilniuje sužibusi įspūdinga eglė abejingų nepalieka: ar ji pranoks pernykštę šachmatų karalienę? balsuok, kuri patinka labiau (19)

Pagrindinė sostinės Kalėdų eglė nepaliauja stebinti – kaskart ją pasitinka ne tik tautiečių...

Štai kas nutiks, jei per anksti numušite pakilusią temperatūrą: gydytojas paaiškino, kodėl tai pavojinga (10)

Pakilus kūno temperatūrai ir pradėjus jausti pirmuosius peršalimo simptomus, dažnas pradeda...

Astrida Petraitytė | D+ nariams

Rytprūsių/Kaliningrado vilko vaikai: antrojo pasaulinio karo traumos per vokišką prizmę (2)

Leidykla Briedis, regis, nesiorientuoja į masinį skonį, ne vienas pastarųjų metų jos leidinys...

Karantinui išvarius iš turgaus, ėmė prekiauti internete: Anykščiuose žinoma močiutė sėkmės sulaukė per naktį (17)

Spustelėjus lengvam šaltukui ir artėjant Kalėdoms, turgavietėse tokiu metu jau masiškai...

Didelį potencialą turintis Vilniaus mikrorajonas – vis dar šešėlyje: butų kainos čia – vienos mažiausių (112)

Šeškinė – ant kalvos esantis Vilniaus mikrorajonas, kuris greitai ir lengvai pasiekiamas...

|Maža didelių žinių kaina