aA
Svarstant klausimą dėl vienkartinių pakuočių užstato sistemos plėtros, gamintojams ir importuotojams, prekybos įmonėms, atliekų tvarkytojams ir atliekų perdirbėjams atstovaujančios asociacijos bei organizacijos įsitikinusios, jog tokie sprendimai būtų nepagrįsti nei aplinkosaugine, nei ekonomine, nei socialine prasme. Tokius nuogąstavimus patvirtina ir Aplinkos ministerijos iniciatyva atlikta sistemos plėtros sąnaudų-naudos analizė.
Taromatas
© DELFI / Domantas Pipas

Atsiųstame pranešime spaudai teigiama, kad praėjusią savaitę Aplinkos ministerijoje vyko susitikimas, kurio metu socialiniams partneriams buvo pristatytas nepriklausomų ekspertų atliktas užstato sistemos plėtros poveikio vertinimas. Pasak Lietuvos pramonininkų konfederacijos atstovės Ramintos Radavičienės, turime gerąjį verslo ir valdžios dialogo pavyzdį, kuomet verslas matydamas svarstomo pasiūlymo plėsti užstato sistemą grėsmes, kreipėsi į atitinkamas institucijas prašydamas visapusiško situacijos įvertinimo. Aplinkos ministerijoje pristatyti analizės rezultatai patvirtino verslo išsakytus nuogąstavimus ir įžvalgas.

„Džiaugiamės, kad atliktas išsamus sprendimo poveikio vertinimas pateikia būtinus atsakymus svarstant iniciatyvą. Tokios analizės ir jų rezultatai yra labai svarbūs priimant argumentuotus ir pagrįstus sprendimus“,– teigia LPK ekspertė R. Radavičienė.

Šiuo metu į taromatus Lietuvoje priimamos vienkartinės gaiviųjų gėrimų bei silpnųjų alkoholinių gėrimų pakuotės. Tačiau Seime įregistruotas Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo 11 str. pakeitimo įstatymo projektas, kuriuo siūloma išplėsti vienkartinių pakuočių privalomo užstato sistemą, į ją įtraukiant visų alkoholinių gėrimų – vyno, degtinės ir t.t. – pakuotes.

„Atliktas sistemos plėtros poveikio vertinimas, kurio prašėme kreipdamiesi į svarbiausias institucijas dar pernai metų pavasarį parodė, kad siekiant didinti stiklo pakuotės surinkimą, konteinerinės sistemos plėtra yra daug efektyvesnis būdas. Be to, šios alternatyvos įgyvendinimas vertinant finansinį aspektą yra beveik 5 kartus pigesnis nei užstato sistemos plėtros alternatyva.

Nepaisant akivaizdžių ekonominių argumentų, aplinkosauginė siūlomo pakeitimo nauda itin menka, o galutiniai produktai ženkliai brangtų visiems pirkėjams. Neišvengiamai brangtų ir pats atliekų tvarkymas“, – sako organizacijos „Žaliasis taškas" direktorius Kęstutis Pocius.

Neproporcinga aplinkosauginei naudai

Remiantis atliktos studijos paskaičiavimais, projektui įgyvendinti prireiktų apie 120 mln. eurų papildomų investicijų. Šis pabrangimas galiausiai būtų perkeltas eiliniams pirkėjams.

„Atliktas užstato sistemos plėtros ekonominis vertinimas, atskleidė, kad šios sistemos plėtra yra neatsiperkanti. Tyrimą atlikę nepriklausomi ekspertai patvirtino, jog esamos konteinerinės sistemos plėtra yra kur kas efektyvesnis būdas siekiant užsibrėžto tikslo - didinti stiklo pakuotės surinkimą.

Panašų rezultatą planuojama pasiekti net 5 kartus mažesnėmis investicijomis į dabartinę konteinerinę sistemą. Vyno ir stipriųjų alkoholinių gėrimų vienkartinių stiklo butelių tvarkymo užstato sistemoje pabrangimas, lyginant su tvarkymo kaštais konteinerinėje sistemoje, yra neproporcingas aplinkosauginei naudai“, – apibendrina „Žaliojo taško“ vadovas.

Anot jo, priėmus siūlomus pakeitimus, dabar veikianti konteinerinė rūšiuojamojo surinkimo sistema taptų didele dalimi nereikalinga – stiklo konteinerių tinklą toliau turėtų išlaikyti jame likę – pavyzdžiui, konservuotų agurkų ar pomidorų, pieno, mėsos ir kitų produktų gamintojai ir importuotojai, o tai reiškia, kad ir šie produktai brangtų. Taip iš esmės būtų silpninama esama pakuočių atliekų rūšiuojamojo surinkimo sistema, mažėtų gyventojų pasitikėjimas ja, būtų prarandama ES parama ir didelė dalis jau padarytų investicijų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Tyli dėlionė prezidento rinkimų šešėlyje: Karbauskis jau rikiuoja savo figūras (211)

Nors pastaruoju metu daugiausiai susidomėjimo kelia prezidento rinkimai, jų šešėlyje tyliai...

„Lidl“ – po atėjimo euforijos perdirbėjų pagirios (253)

„ Lidl “ prekybos tinklui didinant apsukas Lietuvos perdirbėjai pradėjo skųstis, kad jiems...

Eilėje prie naujų sporto regalijų tyli juristė lenkia triukšmingus politikos vijurkus (8)

Gali būti, jog nuo ateinančio sausio šalies sporto ūkį tvarkys išimtinai moteriškos rankos....

Prezidentiniuose rinkimuose – netikėti kandidatų triukai: prabilo apie Lietuvoje dar niekada nenaudotą taktiką (33)

Rinkimai į prezidento postą dar tik kitų metų gegužę, tačiau kandidatai vieni labiau...

Šiame sąraše nenorėtų atsidurti joks politikas: paskelbti naujausi reitingai reitingų lentelė (37)

Naujausios apklausos rodo, kad pastarąjį mėnesį didžiausių palankaus visuomenės vertinimo...

Kad pritrauktų naujų darbuotojų, įmonės imasi anksčiau nebandytų priemonių (10)

Šiuolaikinis darbuotojas lepinamas labiau, nei bet kada anksčiau. Išvykos, šventės, nemokama kava...

Baterijų ateitis: trys būdai, kaip jas patobulinti (3)

Vykstant konkurencijai dėl naujausios kartos baterijų, ličio jonų technologijos pastaraisiais...

Ko galima pasimokyti iš islandų: sugalvojo būdą, kaip sudominti vaikus skaityti (5)

„Vaikai visur panašūs, knygose jie nori skaityti apie tuos pačius dalykus“, – sako iš...

Kaip tinkamai išskalbti pūkinę striukę, kad ji tarnautų dar porą sezonų (11)

Norint, kad pūkinė striukė tarnautų ne vieną sezoną ir neprarastų prekinės išvaizdos,...

3 galvosūkiai, kuriuos „Apple“ anksčiau naudodavo pokalbiuose dėl darbo: į kelis iš jų atsakysite? (8)

Anksčiau technologijų įmonės pokalbiuose dėl darbo pasitelkdavo įvairius galvosūkius. Dabar ši...