aA
Opuncija – taip vadinama dygliuotojų kaktusų gentis, auganti Meksikoje. Šie kaktusai gali užaugti nuo 5 iki 7 metrų aukščio bei išstorėti iki vieno metro skersmens. Vis dėlto, opuncijos genties kaktusai nėra ypatingi savo dydžiu – Meksikoje yra ir didesnių kaktusų, kurie gali pasiekti net 18 metrų aukštį. Opuncija genties kaktusai ypatingi tuo, kad būtent iš jų gaminamas kuras.
Kuras
© Scanpix

Opuncijos genties kaktusai naudojami ir maisto gamyboje, tai pakankamai paplitusi kaktusų rūšis, o gentį sudaro apie 250 kaktusų. Kaip rašoma weforum.org, Meksikoje šie augalai žinomi kaip raktas, atrakinantis duris į naują, tvarų biokuro gamybos šaltinį.

„Žaliasis auksas” pigesnis už įprastus degalus

Rogelio Sosa López yra ūkininkas iš Zitácuaro miesto, kuris gamina tortilijas. Kaip ir daugelis ūkininkų, Rogelio visada buvo pasiruošęs ieškoti naujų būdų, kaip galėtų sumažinti savo veiklos sąnaudas ir sutaupyti. Bendradarbiaudamas su kolega Antonio Rodríguez, R. S. López pradėjo eksperimentuoti su Nopales kaktusu – jį supjaustę vyrai kaktusą fermentuodavo ir taip gamindavo biokurą, kad galėtų sumažinti įprastas kuro sąnaudas.

Sumaišius Nopales kaktusą su mėšlu, proceso metu kaktusas susiskaido į metaną ir vandenį. R. S. López ir A. Rodríguez atlikę bandymus ir pamatę rezultatą, nusprendė įkurti „Nopalimex“ – įmonę, kuri orientuojasi tik į energijos ir kuro gamybą iš „žaliųjų šaltinių”.

Nuo 2016-ųjų metų įmonė biodujomis aprūpina žemės ūkio mašinas, o dabar „Nopalimex“ tiekia degalus į Zitácuaro miesto valdžios institucijas, kuriose kuras yra naudojamas institucijų transporto priemonių parke. Kaina už vieną tokių degalų litrą siekia tik 0,65 JAV dolerio arba 12 pesų, o tai yra maždaug trečdaliu mažesnė kaina nei standartinio benzino ar dyzelino.

Kaktusai
Kaktusai
© Scanpix

Biokuras iš maisto produktų

Kviečiai, cukranendrės ir sojos pupelės yra vieni iš dažniausiai auginamų augalų, naudojamų biokuro gamyboje. Pastarieji ne ką mažiau naudojami ir maisto gamyboje.

Apie 80 proc. pasaulio sojų auginama JAV, Brazilijoje ir Argentinoje. JAV sojų auginimui yra skirta 34,4 mln. hektarų žemės, kur užauginama apie 108 mln. tonų produkto per metus. Sojos yra naudojamos įvairiuose maisto produktuose – tofu, padažuose ir naudojamos kaip mėsos pakaitalais. Jos taip pat labai svarbi gyvulių pašaro dalis, o sojų vaidmuo biodegalų gamyboje taip pat didėja.

Tačiau sojos pupelių auginimo vietų kūrimas lėmė miškų naikinimą, nykstančių laukinių gyvūnų perkėlimą ir katastrofiškus vietinių gyventojų gyvenimo būdo sutrikdymus. Per pastaruosius 11 metų Brazilijos centriniame Cerrado rajone sojos gamybai buvo paskirtas plotas, prilygstantis Velsui.

Todėl Nopales kaktusai turi daug strateginių pranašumų, palyginti su įprastais biodegalų gamybai auginamais augalais.

Kaktusai
Kaktusai
© Scanpix

Kaktusai naudojami ir kaip alternatyva plastikui

Pirmiausia, šie kaktusai nėra taip plačiai naudojami maisto ir gėrimų pramonėje, todėl padidėjusi kaktusų paklausa dėl biokuro gamybos, nesukeltų didelio maisto produktų kainų pokyčio. Be to, opuncijos genties kaktusai gali lengvai nukonkuruoti soją biokuro gamybos srityje, o tai gali sumažinti maisto kainas, kuriose yra naudojamos būtent sojos.

Taip pat šie kaktusai naudojami ir kaip alternatyva plastikui. Mokslininkė Sandra Pascoe iš Atemajac universiteto Meksikoje panaudojo Nopales kaktuso sultis naujos plastikinės medžiagos gamybos pagrindui.

Sulčių sudėtyje yra monosacharidų ir polisacharidų, kurie gali būti derinami su glicerinu, natūraliais vaškais ir proteinais, tam, kad būtų sukurtas skystis, kuris vėliau pavirsta į plastinius lakštus. Skirtingai nuo įprasto plastiko, toks plastikas, pagamintas iš kaktusų sulčių, natūraliai suyra aplinkoje, vadinasi, gali būti kompostuojamas. Tai dar viena alternatyva galinti padėti kovoti su plastiko atliekų tarša pasaulyje.

Eko energetika
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
4.5000

Top naujienos

Gaisro metu Alytuje kritęs zuikis atiduotas tyrimams: pirmos žinios iš veterinarų baugina meras: jei tai bus patvirtina, liūdna ne tas žodis (232)

Spalio 18 dieną, t.y. trečiąją milžiniško padangų perdirbimo gamyklos gaisro dieną, Alytaus...

Navickienė: šis balsavimas parodė, kad vienam agrooligarchui ir jo kombainui pasibaigė dyzelis (242)

Seime renkami parašai siekiant inicijuoti pirmalaikius Seimo rinkimus pavasarį. Prie iniciatorių...

JK parlamentarai atmetė Johnsono siūlytą „Brexit“ vykdymo planą (52)

Borisas Johnsonas antradienį pagaliau turėjo progą parlamentui pateikti savo „Brexit“...

Maslobojevas pirmoje pasaulio kikbokso čempionato kovoje pasiuntė varžovą į nokautą (51)

Įspūdinga pergale WAKO pasaulio kikbokso čempionatą Sarajeve, Bosnijoje ir Hercegovinoje, pradėjo...

Šiluma pradeda „galvoti“ apie pasitraukimą iš Lietuvos (3)

Šiąnakt per Lietuvą nusidrieks debesų juosta, bet žymesnio lietaus nesulauksime. Rimstant...

Turintiems didelį darbo stažą – gera žinia iš Seimo (37)

Seimas spręs, ar ne mažesnį kaip 40 metų darbo stažą turintys šalies gyventojau galėtų...

BMW skrydis Vilniuje: rėžėsi į stulpą, jį nulaužė ir apsivertė papildyta (36)

Vėlų antradienio vakarą Vilniuje įvyko avarija. Pirminiais duomenimis, susidūrė du...

Daug ir naudingai žaidęs Kalnietis su „Lokomotiv“ pralaimėjo Belgrade

Belgrado „Partizan“ (4-0) ir toliau žygiuoja Europos taurės varžybose be pralaimėjimų....

Mokslų daktarė įvardijo maisto produktus, kurie stiprina imuninę sistemą, saugo nuo vėžio ir didina vyrų vaisingumą (75)

Pastaruoju metu selenas sulaukia vis daugiau dėmesio. Ir nieko keisto, nes jis yra vienas iš...

Johnsonas skelbia pertrauką „Brexit“ sutarties tvirtinimui (3)

Didžiosios Britanijos premjeras Borisas Johnsonas antradienį paskelbė stabdantis pastangas...