aA
Birželio 5-ąją minime Pasaulinę aplinkos apsaugos dieną, per kurią didžiausias dėmesys šiemet skiriamas būtent aplinkos taršai. Nors prie pastarosios prisideda daugybė veiksnių, bene dažniausiai buityje naudojami plastiko maišeliai dar labiau apkartina šią problemą. Nuo šių metų sausio įsigaliojus draudimui, prekybininkai nebegali nemokamai dalinti plastikinių pirkinių maišelių. Tokiu žingsniu siekiama spręsti ekologinę problemą, taip pat skatinti vartotojų sąmoningumą.
Vienkartiniai indai
© Shutterstock

Pokyčius inicijuoja jau keletą metų

Pasak prekybos tinklo „IKI“ komunikacijos vadovės Bertos Čaikauskaitės, griežtėjančius Europos Sąjungos (ES) reikalavimus būtina vertinti palankiai, nes aplinkosaugos problema viso pasaulio kontekste tampa vis aktualesne.

„Būdami socialiai atsakinga įmone, nuolat ieškome būdų, kaip mažinti sunaudojimo plastiko kiekius tiek įmonės viduje, tiek parduotuvėse. Per pastaruosius kelerius metus plastikinių pirkinių maišelių pardavimai susitraukė bene 10 proc. ir šis skaičius kasmet yra linkęs didėti. Atitinkamai stebime, jog populiarėja daugkartinio naudojimo maišeliai, kuriuos pirkėjai noriai juos renkasi kaip alternatyvą vienkartiniams maišams“, – sako atstovė.

B. Čaikauskaitė pažymi, jog parduotuvėse jau keletą pastarųjų metų vietoj plastikinės plėvelės ir plastikinių pakuočių tam tikroms produktų grupėms – šviežiai žuviai, mėsai – pakuoti naudojamas rudas popierius. Ši sveriamuose skyriuose siūloma medžiaga yra patogi ir praktiška naudojimui, be to – draugiška aplinkai.

„Mūsų darbuotojai žino filosofiją, jog esant poreikiui, pirkėjas gali įsigyti prie kasų esančius plastikinius maišus, tačiau jų nesiūlo, palieka teisę rinktis pirkėjui. Be to, šie maišai yra pagaminti iš perdirbto plastiko ir yra mažiau kenksmingi“, – tikina B. Čaikauskaitė.

Vienkartiniai plastikiniai indai
Vienkartiniai plastikiniai indai
© Shutterstock

Ar perimsime gerąją užsienio šalių praktiką?

Viena didžiausių Europos mažmeninės prekybos bendrovių „REWE Group“, kuri nuo 2008 m. yra ir didžiausias „IKI“ akcininkas, į kovą su plastiko mažinimu stojo prieš kelis metus. Dar 2016 m. įmonė paskelbė, jog savo parduotuvėse atsisako visų plastikinių maišelių ir vietoj jų pirkėjams siūlo popierinius maišelius, daugkartinio naudojimo maišus arba kartotines dėžes – visos alternatyvos pagamintos iš perdirbtų medžiagų.

Kaip rašoma pranešime spaudai, po metų bendrovė ėmėsi įgyvendinti dar vieną ambicingą žingsnį, kovojant su plastiko mažinimu – vaisiai ir daržovės imti žymėti ne plastikiniais lipdukais, o specialiais, lazeriu atliekamais įspaudais. Šis novatoriškas metodas suteikia visą reikiamą informaciją apie produktą, tačiau visiškai nepažeidžia nei prekinės išvaizdos, nei maistinės kokybės.

Pasiteiravus, ar ateityje tokia praktika numatoma taikyti ir „IKI“ parduotuvėse, B. Čaikauskaitė sako, jog kol kas plastiko mažinimas vyksta palaipsniui, tačiau toks pokytis įmanomas ir Lietuvoje. Tokie socialiai atsakingi žingsniai gerokai prisidėtų prie darnesnės visuomenės kūrimo, ekologinio sąmoningumo didinimo.

Kovoje su plastiko mažinimu – alternatyvų paieška

Kovojant su pasaulinio masto ekologine problema bei atsižvelgiant į ES raginimus šalis nares sumažinti aplinką itin teršiančių vienkartinių indų iš plastiko vartojimą, prekybos tinklai imasi ne tik plastikinių maišelių mažinimo, bet ir kitų sprendimų.

B. Čaikauskaitės teigimu, prekybos tinklo asortimente kai kurių kategorijų prekes keičia nauji, aplinkai draugiški sprendimai: „Kurį laiką prekiaujame vienkartiniais popieriniais indais, turime ir indus iš cukranendrių. Greitu metu šį vienkartinių indų pasirinkimą plėsime, svarstome variantus iš palmių lapų, taip pat iš kviečių. O vienkartinių plastikinių indų prekybą numatoma visiškai nutraukti šių metų rudenį”.

Plastikiniai indai
Plastikiniai indai
© Shutterstock

Naujų įpročių susiformavimui reikia laiko

Pasak B. Čaikauskaitės, didžioji dalis pirkėjų plastiko pokyčius priima palankiai ir patys stengiasi prisidėti prie šios žaliavos naudojimo mažinimo, tačiau pabrėžia, kad naujiems įpročiams ugdyti reikia laiko.

Šiai minčiai antrina ir didžiausios licencijuotos pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos Lietuvoje „Žaliasis taškas“ marketingo ir komunikacijos vadovė Simona Rasalė: „Pastaruoju metu teigiamus pokyčius stebime kintančioje žmonių elgsenoje. Vis daugiau šalies gyventojų rūšiuoja atliekas perdirbimo tikslais, vengia naudoti vienkartinius daiktus, tokius kaip plastikiniai stalo įrankiai ir puodeliai bei stengiasi nepirkti produktų su pertekline pakuote. Pastebime, kad naudojama ir žymiai mažiau tų pačių vienkartinių plastikinių maišelių, į prekybos centrus žmonės vis dažniau atsineša savo daugkartinio naudojimo maišeliu“.

Pašnekovė priduria, jog maži kasdieniai veiksmai lemia labai didelius pokyčius aplinkosaugoje. „Atsakingas vartojimas ir ekologiškas gyvenimo būdas jau nėra tik madingi šūkiai – tai yra suvokimas, kad visa, ką perkame, valgome, kuo rengiamės ar dirbame, turi poveikį mums ir mūsų aplinkai. Teisingai pasirinkdami namuose, darbe arba prekybos centre, mes galime svariai prisidėti mažinant žalingą poveikį aplinkai“, – įsitikinusi S. Rasalė.

Eko energetika
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
3.4000

Top naujienos

Sukrečianti šeimos drama: tėvų geriausias draugas pagrobė ir ilgus metus tvirkino jų dukrą (36)

Jan Broberg košmaras prasidėjo, kai ji atsibudo gulinti lovoje su pririštomis kojomis ir rankomis,...

Būdama mokine neteko mamos, o po kelių metų išgirdo ir skaudžią diagnozę: gedėti nebuvo kada (10)

Jau dvylika metų cukriniu diabetu sergančiai Kotrynai Ignatavičienei gyvenimas negailėjo...

Ne močiučių Palanga: kokias madas ilgąjį savaitgalį demonstravo pajūrio poilsiautojai (173)

DELFI Stilius tęsia gatvės mados reportažus ir šįkart sostinę išmainė į pajūrį. Ilgąjį...

Ruoškitės dar vienai karščio bangai: temperatūra kils net iki +32 (11)

Šiandien Lietuvos orus lems virš Centrinės Baltijos įsitvirtinęs anticiklonas. Lietaus ir vėl...

Škotijoje, gatvėje, rastas nužudytas jaunas lietuvis (68)

Penktadienio naktį Falkirko mieste Škotijoje buvo rastas jauno vyro kūnas. Kaip paaiškėjo, tai...

Talento išteklių skirtumai: kurios rinktinės turės daugiausiai NBA žaidėjų pasaulio krepšinio čempionate? (15)

Artėjantis Pasaulio krepšinio čempionatas Kinijoje suburs didžiąją dalį ryškiausių šios...

Didelės gaudynės Vilniuje: įtariamąjį persekiojo daug patrulių, bėglys perplaukė Nerį, policininkas irgi (159)

Pirmadienio pavakarę Vilniuje didelės policijos pajėgos gaudė jauną vyrą, įtariamą smurtu...

Lietuvos kariuomenės analitikė apie Vanagaitę: ji melagė, nes ji ir dabar meluoja (537)

Ar sumažėjo Rusijos propagandos Lietuvoje? Tokį klausimą „Žinių radijo“ laidos „Greiti...

Pasiturinčių lietuvių vaikų atostogos: už specialias stovyklas negailima ir keturženklių sumų (98)

2-6 tūkst. Eur – tiek lietuviai yra linkę mokėti už Kembridžo, Oksfordo ar Kolorado...

Per plauką nuo avarijos po sprogusios padangos likęs vyras vietoje paguodos gavo nurodymą susimokėti (138)

Elektromobilį išsinuomojęs ir juo namo grįžti ketinęs vilnietis sėkmingai kelionės tikslo...