aA
Maisto švaistymo problema Lietuvoje sulaukia vis daugiau dėmesio. Plintant ekologijos, atsakingo vartojimo ir žiedinės ekonomikos idėjoms, vis daugiau gyventojų ima sąmoningai tausoti išteklius bei aplinką ir įdėmiau apgalvoja kasdienius pasirinkimus. Tam abejingi nelieka ir maisto pramonės atstovai – bendrovė „Vilniaus duona“ aktyviai investuoja į sprendimus, kurie padeda žmonėms tausoti aplinką ir laikytis atsakingo vartojimo principų.
Duona
© V.Kadūno nuotr.

Pasak bendrovės komercijos direktoriaus Artūro Kokoškino, maisto švaistymas – opi nūdienos problema, kuri neaplenkia ir Lietuvos. „Išmetami nesuvartoti maisto produktai tai ne tik gyventojų, bet ir mūsų, gamintojų praradimas. Dėl to jau kurį laiką aktyviai ieškome sprendimų, kurie padėtų spręsti šią problemą ir mažinti išmetamų maisto produktų kiekį“, – sakė A. Kokoškinas.

Vienas iš būdų tai padaryti – besikeičiantiems pirkėjų poreikiams geriau pritaikyti duonos gaminių ir jų pakuočių dydžiai. Jau kuris laikas bendrovė kryptingai dirba šiuo klausimu ir šį pavasarį šalies vartotojams jau pristatė naujos formos mažesnio dydžio bei ilgiau šviežumą išlaikančią skrudinimo duoną su raugu. Kaip rašoma atsiųstame pranešime spaudai, praėjusių metų pabaigoje „Vilniaus duona“ gavo 3 mln. eurų vertės investiciją, kuria pasinaudojus šią vasarą bus atnaujinta gamybos linija Vilniuje. Planuojama, kad jau šį rudenį bendrovė į rinką išleis ir daugiau naujovių, leisiančių dar efektyviau mažinti maisto išmetimo problemą.

Pasak A. Kokoškino, pasiūlyti pirkėjams mažesnio svorio ir dydžio duonos gaminių – strateginis bendrovės sprendimas, kurį padiktavo patys vartotojai. „Šiuolaikinis pirkėjas nori įvairovės: dalis žmonių mėgsta kasdien valgyti vis kitos rūšies duoną, dalis turi vieną mėgstamiausią ir visada valgo tik ją, o kartais skiriasi net vienos šeimos narių pomėgiai ir poreikiai. Dėl to kuriame ir siūlome produktus mažesnėse pakuotėse, kad iškart patenkintume kiekvieno vartotojo mitybos poreikius ir neliktų nesuvalgyto maisto. Be to, tai, kad vartotojai ieško patogesnių ir mažesnių pakuočių, rodo ir forminės ruginės duonos populiarėjimas. Šios duonos pakuotė natūraliai yra mažesnė, tad vis didėjanti ruginės duonos paklausa kepėjams diktuoja aiškią sprendimų kryptį“, – sakė bendrovės komercijos direktorius.

Anot jo, imtis maisto švaistymo mažinimo kartu paskatino ir tarptautinės tendencijos. „Vilniaus duonos“ duomenimis, vidutiniškai 1 iš 6 duonos riekių yra išmetama į šiukšlių dėžę.

Duona
Duona

A. Kokoškino teigimu, Lietuvoje duona nuo seno yra vienas svarbiausių maisto produktų, todėl būtina dėti visas pastangas ir bendradarbiauti, kad duona ir toliau būtų saugoma bei gerbiama, o maisto švaistymo mastai mažėtų. Dėl to dalis neparduotų duonos gaminių yra skiriama „Maisto banko“ labdaros organizacijai.

Bendrovės skaičiavimu, šiemet „Maisto bankui“ perduota jau daugiau kaip 5 tūkst. kg duonos gaminių. Kita dalis kepinių, neatitinkančių kokybės reikalavimų, iškeliauja pas ūkininkus ir virsta pašaru gyvuliams. Vien per pirmus penkis šių metų mėnesius bendrovė ūkininkams pardavė daugiau nei 140 tonų produkcijos, kuri nepasiekė parduotuvių lentynų.

Pasaulinės sveikatos organizacijos biuro Lietuvoje duomenimis, vienas gyventojas Lietuvoje per metus išmeta vidutiniškai 50 kilogramų maisto. O visoje Europos Sąjungoje maisto švaistymo mastai – dar didesni. Europos Komisijos duomenimis, kasmet ES valstybėse išmetama apie 88 milijonai tonų maisto, kurio vertė siekia apie 143 milijardus eurų.

Daugiau negu pusė maisto iššvaistoma būtent namų ūkiuose. Savo ruožtu ekspertai pripažįsta, kad būtent perteklinio maisto mažinimas yra vienas iš problemos sprendimo būdų, o mažinti įsigyjamo maisto perteklių padeda optimalaus dydžio pakuotės.

Eko energetika
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
2.0000

Top naujienos

Sukrečianti šeimos drama: tėvų geriausias draugas pagrobė ir ilgus metus tvirkino jų dukrą (36)

Jan Broberg košmaras prasidėjo, kai ji atsibudo gulinti lovoje su pririštomis kojomis ir rankomis,...

Būdama mokine neteko mamos, o po kelių metų išgirdo ir skaudžią diagnozę: gedėti nebuvo kada (10)

Jau dvylika metų cukriniu diabetu sergančiai Kotrynai Ignatavičienei gyvenimas negailėjo...

Ne močiučių Palanga: kokias madas ilgąjį savaitgalį demonstravo pajūrio poilsiautojai (173)

DELFI Stilius tęsia gatvės mados reportažus ir šįkart sostinę išmainė į pajūrį. Ilgąjį...

Ruoškitės dar vienai karščio bangai: temperatūra kils net iki +32 (11)

Šiandien Lietuvos orus lems virš Centrinės Baltijos įsitvirtinęs anticiklonas. Lietaus ir vėl...

Škotijoje, gatvėje, rastas nužudytas jaunas lietuvis (68)

Penktadienio naktį Falkirko mieste Škotijoje buvo rastas jauno vyro kūnas. Kaip paaiškėjo, tai...

Talento išteklių skirtumai: kurios rinktinės turės daugiausiai NBA žaidėjų pasaulio krepšinio čempionate? (15)

Artėjantis Pasaulio krepšinio čempionatas Kinijoje suburs didžiąją dalį ryškiausių šios...

Didelės gaudynės Vilniuje: įtariamąjį persekiojo daug patrulių, bėglys perplaukė Nerį, policininkas irgi (159)

Pirmadienio pavakarę Vilniuje didelės policijos pajėgos gaudė jauną vyrą, įtariamą smurtu...

Lietuvos kariuomenės analitikė apie Vanagaitę: ji melagė, nes ji ir dabar meluoja (537)

Ar sumažėjo Rusijos propagandos Lietuvoje? Tokį klausimą „Žinių radijo“ laidos „Greiti...

Pasiturinčių lietuvių vaikų atostogos: už specialias stovyklas negailima ir keturženklių sumų (98)

2-6 tūkst. Eur – tiek lietuviai yra linkę mokėti už Kembridžo, Oksfordo ar Kolorado...

Per plauką nuo avarijos po sprogusios padangos likęs vyras vietoje paguodos gavo nurodymą susimokėti (138)

Elektromobilį išsinuomojęs ir juo namo grįžti ketinęs vilnietis sėkmingai kelionės tikslo...