Rugsėjo 19 d. Vienoje vyko 61-oji Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) Generalinė konferencija, kurioje kalbą sakė Lietuvos energetikos viceministras Simonas Šatūnas. Susirinkusiems viceministras dar kartą priminė, kokia didelė atsakomybė už branduolinę saugą gula ant branduolinę energetiką vystyti pasirinkusių valstybių pečių, rašoma Lietuvos Respublikos energetikos ministerijos pranešime spaudai.
© DELFI / Orestas Gurevičius

S. Šatūnas teigiamai įvertino tarptautines pastangas stiprinti branduolinės saugos reikalavimus, tačiau taip pat priminė, kad TATENA saugos standartai turėtų būti diegiami skaidriai ir jų turi būti laikomasi pilna apimtimi. Viceministras atkreipė dėmesį į tai, kad deklaratyvus ir selektyvus požiūris į branduolinę saugą negali būti toleruojamas ir tai ypač svarbu neseniai prie branduolinės energetikos bendruomenės prisijungusiose valstybėse.

„Branduolinės saugos standartai ar TATENA misijos – tai ne restorano meniu. Negalime leisti pasirinkti įgyvendinti ir laikytis tik sau patogias, o kitas atmesti. Net ir iš pažiūros smulkus saugumo pažeidimas gali sukurti sniego gniūžtės efektą ir tapti pavojingo incidento priežastimi“, – perspėjo viceministras.

Kaip ypač svarbų įrankį branduolinei saugai užtikrinti S. Šatūnas akcentavo specializuotas TATENA vertinimo misijas, leidžiančias įvertinti planuojamų statyti branduolinių elektrinių saugumą. Deja, pastaruoju metu kai kurios valstybės tokias misijas dažnai naudoja ne pilna apimtimi, o tik selektyviai pasirenkant sau naudingus modulius.

„Taip prarandamas svarbiausias šių misijų tikslas – užtikrinti maksimalų saugumą. Vietoje to, jos tampa įrankiais manipuliavimui viešąja nuomone, pasinaudojant TATENA „prekiniu ženklu“. Todėl primygtinai kviečiu visas šalis, o ypač naujokes didžiausiu prioritetu laikyti branduolinę saugą, o ne branduolinių elektrinių statybų užbaigimo terminus“, – pažymėjo S. Šatūnas.

LR atstovas taip pat prabrėžė, kad TATENA standartai turi būti įgyvendinami skaidriai, atsakingai ir nepasirinktinai visame branduolinės elektrinės įgyvendinimo cikle – nuo tinkamos vietos parinkimo, elektrinės eksploatavimo nutraukimo iki pilno panaudoto branduolinio kuro ir radioaktyvių atliekų tinkamo sutvarkymo.

Savo kalboje viceministras išreiškė būtinybę visoms šalims visomis įmanomomis priemonėmis – taikiomis, diplomatinėmis ir politinėmis – spręsti pastaruoju metu paaštrėjusią situaciją dėl pasikartojančių neteisėtų Šiaurės Korėjos veiksmų.

Lietuva visiškai palaiko visus įsipareigojimus įrašytus Tarptautinio branduolinio ginklo neplatinimo sutartyje, todėl deda visas pastangas užkertant kelią radioaktyvių bei kitų pavojingų medžiagų kontrabandai. Viceministras S. Šatūnas priminė, kad šių metų spalį Lietuvoje vyks TATENA fizinės saugos patarėjų misija, o birželį organizuotos tarptautinės avarinės parengties pratybos.

Lietuva yra TATENA narė nuo 1993 metų. Pagrindinis šios Jungtinių Tautų Organizacijos įsteigtos agentūros uždavinys – skatinti saugų branduolinių technologijų naudojimą taikiems tikslams. Generalinės konferencijos – tai kasmet organizuojami susitikimai, skirti aptarti ir patvirtinti TATENA programą ir biudžetą. Generalinės konferencijos metu taip pat priimami sprendimai dėl kitų svarbių klausimų, kuriuos gali iškelti vadovų taryba, generalinis direktorius arba valstybės narės.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Turtingos amerikietės pagrobimas sukrėtė visą šalį, tačiau mįslingiausi įvykiai prasidėjo po to (19)

Tai Patty Hearst. Buvo 1975 metų rugsėjis, Federalinis tyrimų biuras ( FTB ) ką tik buvo ją...

Iš pykčio neranda vietos: be savininkės žinios pardavė aikštelėje saugotą automobilį (118)

Kas turi prisiimti atsakomybę, jeigu dėl padaryto pažeidimo teismas nutaria konfiskuoti...

Sugrįžta žvarbūs orai (9)

Šeštadienio rytą visoje Lietuvoje buvo giedra. Tačiau įdienojus padaugės debesų ir kai kur...

Skambant kalboms apie pirmalaikius rinkimus – naujausi reitingai: kas patektų į Seimą įvardijo ir populiariausius politikus (1569)

Naujausia apklausa rodo, kad populiariausia partija Lietuvoje išlieka Tėvynės sąjunga –...

Ukrainiečiai renkasi Lietuvą: pas jus dar yra perspektyvų (258)

Vis daugiau ukrainiečių nori darbuotis Lietuvoje – praėjusiais metais Lietuvos ambasada Ukrainoje...

Nakvynės gamtoje kaina pasipiktinusiai moteriai pasiūlė daugiau paieškoti, o ne rėkti (479)

Beveik 250 eurų už namuką su sūkurine vonia ir pusryčiais dviem asmenims nakčiai. Tokia...

Natalija Bunkė – apie santykius su mylimuoju, pasikeitusį gyvenimą ir scenos kolegių gyvenimo dramas (308)

Neseniai LNK laidoje „Nuo iki“ atlikėja Natalija Bunkė papasakojo apie savo naują širdies...

Buvusi Hawkingo žmona: santuoka gali baigtis ir vis tiek būti sėkminga (11)

„Pažvelk, ką mes nuveikėme“. Visi, iki tol tramdę ašaras, žiūrėdami finalinę juostos...

Purus kugelis su vištiena: kaip jį iškepti, kad būtų skanu lyg pas močiutę (1)

Kugelį pagaminti labai lengva, maža tikimybė, kad nepavyks net naujokams, nebent jį perkepsite,...

Tėvelis pasidalino jautriu sūnaus laišku: jis skiriamas visiems lietuviams (27)

Tėtis pasidalino su DELFI redakcija savo sūnaus laišku lietuviams, kuriame ragino didžiuotis...