aA
Oro tarša sukelia 1 iš 10 mirčių visame pasaulyje. Nors didžiausias neigiamas oro taršos poveikis juntamas besivystančiose šalyse, kasmet Europoje dėl to miršta apie 400 000 žmonių. Kaip skelbiama atsiųstame pranešime žiniasklaidai, vis dėlto šis skaičius neapima milijonų žmonių, sergančių plaučių ligomis ar turinčių širdies sutrikimų, kurių gyvenimo kokybei didžiulę įtaką daro būtent oro tarša.
Aplinkos tarša
© Shutterstock

Turime tik 12 metų

Kas labiausiai teršia orą? Anot tvariosios energetikos inovacijų skatinimo tinklo „EIT InnoEnergy“ generalinio direktoriaus Diego Pavia, Europoje – tai pirmiausia transportas ir šilumos gamybos jėgainės. Nors yra regioninių skirtumų, vis dėlto Europoje dar yra daug miestų, kuriuose nustatoma didžiulė oro tarša, netenkinanti Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojamų saugaus oro kokybės rodiklių.

„Toks didelis Europos gyventojų ankstyvų mirčių skaičius – šokiruojantis. Juk čia diegiamos vienos pažangiausių energetikos ir klimato kaitos technologijų, įskaitant ir politines priemones. Mes tikrai esame išradingi ir turime reikalingų išteklių, todėl šiandien smogas neturėtų kelti pavojaus mūsų sveikatai ir gerai savijautai.

Naujausia „Švaraus oro iššūkio“ (angl. „Clean Air Challenge“) mokslinių tyrimų ataskaita rodo, kad Europos pramonė yra pajėgi įgyvendinti reikšmingus pokyčius. Privalome atkreipti dėmesį į naujausias prognozes – turime vos 12 metų, per kuriuos dar galime ką nors pakeisti. Tad privalome veikti dabar“, – sako D. Pavia.

Sutaupytume beveik du šimtus milijardų

Pašnekovas teigia, kad atlikdama „Švaraus oro iššūkio“ tyrimus, „EIT InnoEnergy“ išsiaiškino, kad inovatyvūs transporto sprendimai – esminiai kovojant su oro tarša. Svarbiausias prioritetas – tolesnis elektrinių transporto priemonių populiarinimas ir patogaus bei greito įkrovimo stotelių tinklo plėtojimas.

Diego Pavia
Diego Pavia
© Organizacijos nuotr.

Išmaniosios transporto sistemos, tokios kaip hibridinės transporto priemonės ar dirbtinio intelekto valdomas eismas, yra patrauklios tiek iš technologinės, tiek ir iš verslo pusės. Kartu su ataskaitoje įvardintomis švaresnėmis šilumos gamybos technologijomis, įvairaus amžiaus Europos šalių gyventojai gaus didžiulę naudą dėl teigiamo poveikio sveikatai, kai oro užterštumas sumažės.

„Na, o finansinė nauda šiuos sprendimus įgyvendinus iki 2025 m. – akivaizdi, nes sutaupytume 183 milijardus eurų“, – tegia D. Pavia.

Svarbus kiekvieno pasirinkimas

Vis dėlto tvariosios energetikos rinka viena pati negali šio iššūkio išspręsti. Anot D. Pavia, šiam tikslui pasiekti reikalingos politikos formavimo priemonės, padedančios įveikti kliūtis, su kuriomis susiduriame, siekdami užtikrinti investicijas ir skatindami transporto technologijų praktinį pritaikymą.

Atsiranda daug galimybių sinergijai tarp skirtingų sektorių – transporto, šilumos gamybos, energijos saugojimo ir atsinaujinančios gamybos. Tam, kad tai taptų realybe, reikalingas labiau integruotas bei holistinis požiūris tam, kad sukurtume visa apimančią sistemą tvariam augimui.

„Tai nėra tik valdžios ar rinkos klausimas, visuomenė taip pat turi įsitraukti į kovą su oro tarša: nuo verslo ir viešojo sektoriaus iki šeimų – kiekvieno iš mūsų sprendimai turi įtakos“, – sako D. Pavia.

Eko energetika
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Paslaptingas naujasis Rusijos žvalgybos vadovas: veiklos braižas, matytas ir Vašingtone, ir Vilniuje (194)

Rusijos karinei žvalgybai – GRU vadovaus jau trečias Igoris per 2 metus. Po to, kai lapkričio...

Pavojingus vaistus galėjo vartoti daugybė lietuvių – jų sudėtyje aptikta vėžį sukeliančių medžiagų (23)

Vasarą uždraustas preparatas toliau kelia aistras. Tyrimas dėl jame rastų kancerogenų vis dar...

Grįžusiam pasaulio čempionui – nemaloni staigmena oro uoste (2)

Baseine rekordus traiškiusiai Lietuvos plaukimo rinktinei lėktuvuose sekėsi žymiai prasčiau –...

Rusiją sukrėtė krikštynų ceremonijos vaizdai: išrengtas vaikas klykė iš siaubo (79)

Vogčiomis nufilmuotos akimirkos, kaip klykia mirtinai persigandusi mažametė, kurios galvą po...

Pirmasis „Aš Ikona“ žurnalo pristatymas be Agnės Jagelavičiūtės: į prabangų vakarėlį rinkosi šou pasaulio žvaigždės (4)

Pirmadienio vakarą Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre rinkosi žurnalo „Aš Ikona"...

Automobilio savininkas liko nesupratęs: kuo „Ecoservice“ darbuotojui užkliuvo mano mašina? (15)

Vilnietį gruodžio 11 d. pribloškė „ Ecoservice “ darbuotojo elgesys – ištuštinus kieme...

Iš Corbyno lūpų – grasinimas Theresai May (13)

Po Jungtinės Karalystės premjerės Theresos May pranešimo, kada parlamentas balsuos dėl...

Nemaniau, kad įsimylėsiu ir vesiu valytoją: tėvai išsižadėjo mūsų abiejų (29)

Šią istoriją konkursui „ Mūsų meilė įveikė visas kliūtis “ atsiuntė skaitytojas E.

Daugelio pamėgta interjero detalė: viena klaida gali viską sugadinti (1)

Pasistatyti namus ar nusipirkti butą – yra tik viena svarbi dalis, tačiau ne ką mažiau dėmesio...