aA
Lietuviškų daržovių augintojai „Kietaviškių gausa“, siekdami diegti beatliekės gamybos praktikas (angl. Zero waste), sveikas nestandartinių formų daržoves neatlygintinai tieks socialinio verslo įmonei – salotų barui „Mano Guru“. Skaičiuojama, kad per vasarą šį Vilniuje įsikūrusį restoraną pasieks per 5 tonas prekinės išvaizdos neturinčių, tačiau vartojimui tinkamų Lietuvoje užaugintų daržovių.
Daržovės
Daržovės
© DELFI koliažas

Kaip rašoma pranešime spaudai, dar 45 tonos tokių daržovių pavirs sultimis, kuriomis jau prekiaujama didžiosiose „Maxima“ parduotuvėse. Įmonė skaičiuoja, kad tokiu būdu bus išsaugota per 50 tonų maisto per metus, o tai atitinka 95 tonų CO2 emisijų, kurios nepateks į aplinką.

„Dydžiais, spalvomis ir formomis besiskiriančios daržovės pirkėjams dažniausiai kelia įtarimą. Vis dėlto taip nutinka be pagrindo: jeigu daržovės užaugintos natūraliu būdu, jų išorė neturi reikšmės nei skoniui, nei maistinei vertei. Maždaug kas dešimta mūsų šiltnamiuose nuskinta daržovė – nestandartinės formos.

Tad siekdami išsaugoti vartojimui tinkamą maistą ir pamažu diegti beatliekinės gamybos praktikas, nusprendėme atrasti būdų, kaip panaudoti sunkiau realizuojamą produkciją. Jau anksčiau esame pradėję diegti žiedinės ekonomikos principais paremtas daržovių auginimo technologijas. Tačiau būtent maisto išsaugojimo srityje esame pirmieji Lietuvoje, kurie imasi tokio pobūdžio iniciatyvos", – pasakoja įmonės komunikacijos vadovė Bitė Valatkaitė.

Daržovės
Daržovės
© Justinos Ramanauskienės nuotr.

Anot jos, neatlygintinai tiekdama nestandartinės formos daržoves socialiniam verslui „Kietaviškių gausa“ tikisi ne tik sumažinti vartojimui tinkamo maisto kiekio praradimus, bet ir optimizuoti įmonės atliekų tvarkymo sąnaudas. Pasak B. Valatkaitės, ši iniciatyva sukurs vertę aplinkai, visuomenei bei verslui.

Salotų baras „Mano Guru“ vilniečiams žinomas ne tik dėl sveiko maisto, bet ir dėl sėkmingos asmenų, išėjusių iš laisvės atėmimo vietų, sergančių priklausomybės ligomis, integracijos į visuomenę ir darbo rinką.

„Esu įsitikinusi, kad Vilniui padovanosime naują požiūrį į maistą. Visas pasaulis kalba apie nulio atliekų įdėją, tačiau mes imamės ją įgyvendinti. Tikimės, kad mūsų iniciatyva taps pavyzdžiu kitoms panašioms įmonėms, priminimu, kad ne tik turime, bet ir galime vartoti atsakingiau, labiau tausojant resursus ir aplinką“, – sako restorano socialinių projektų kūrybinė vadovė Skaistė Sližė.

Daržovės
Daržovės
© Shutterstock

Lietuviškų daržovių augintojai „Kietaviškių gausa“ kasmet siekia mažinti veikloje susidarančių atliekų kiekius, diegiant beatliekinės gamybos praktikas. Jau trečius metus bendrovės šiltnamiuose augantys augalai laistomi surinktu lietaus vandeniu, o kokoso pluoštas, kuriame užauga daržovės, biokuro katilinėje paverčiamas šilumos energija. Nuo praėjusių metų vasaros įmonė atnaujino ir savo produkcijos pakuotes – net 80 proc. plastikinių pomidorų pakuočių buvo pakeistos į kartonines, tokiu būdu perpus mažiau sunaudojant plastiko pakuočių gamybai.

Eko energetika
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
4.4286

Top naujienos

Valdančiųjų užmojui – STT kirtis: neigiamose išvadose – nemalonios pastabos

Vyriausybė trečiadienį pritarė siūlymui naikinti prezidentės Dalios Grybauskaitės palikimą...

Generalinė prokurorė dėl Bartoševičiaus kreipėsi ne tik raštu: tą penktadienį turėjau susitikimą (4)

Trečiadienį Generalinė prokuratūra pranešė, kad buvusiam Seimo nariui Kristijonui...

Rusija rengiasi maksimaliai eskalacijai: neatmetamas labai rimtas scenarijus

Geros žinios Ukrainai. Pranešama, kad į naują Jungtinių Amerikos Valstijų karinės pagalbos...

Tomas Janonis

Valstybė nesismulkina: išrinktieji už poilsį Neringoje moka juokingas sumas (12)

Valstybinės įstaigos Kuršių nerijoje valdo daugybę nekilnojamojo turto objektų. Ir toli gražu...

Seime – skubus planas šaukti neeilinę sesiją: įtaria informacijos nutekinimą Bartoševičiui papildyta (21)

Kylant abejonių dėl seksualiniu smurtu prieš vaikus įtariamo buvusio parlamentaro Kristijono...

Transliacija / Delfi rytas. Nuo ŽPV nuo šiol skiepijami ir berniukai: ką reikia žinoti? kita tema: nebėra vietos žemėje, kurioje nebūtų mikroplastiko

Nuo vakar – naujovė ligų prevencijoje. Nuo žmogaus papilomos viruso pradėti skiepyti ir...

Tomas Janonis. Nekiškite nagų prie mano pinigų: aš pats nuspręsiu, kaip kaupsiu pensijai

Lietuvoje susiklostė paradoksali situacija: savanoriškas kaupimas pensijai tapo prievartiniu...

Roma Macijauskaitė

Sparčiai populiarėjantis juodasis česnakas – naujasis jaunystės eliksyras? Mokslų daktarė pasakė, ko iš jo galima tikėtis

Ar teko ragauti juodojo česnako ? Pasak šeimyniniam verslui vadovaujančios Dovilės...

Karas Ukrainoje. Ukrainos žvalgyba: Putino įsakymas – iki kovo užimti Donbasą okupantai smogė į gyvenamąjį pastatą Kramatorsko centre

Rusija stengiasi išblaškyti Ukrainos karius, išskaidyti jų pajėgas, kad dar geriau...