aA
Vilniaus miestui po daugelio metų į savo rankas perėmus atliekų tvarkymo sistemą, jos „netobulumus“ gyventojai pajuto iš karto: savaitėmis ar net mėnesiais neišvežamos atliekos buvo pristatytos miesto merui, o neseniai apie planuojamą nutraukti paslaugų teikimą paskelbė dvi iš trijų atliekas surenkančių įmonių. Gyventojams paslauga atpigo, tačiau kyla klausimų apie ilgalaikį šios sistemos ir jos kainos gyventojams tvarumą, teigiama atsiųstame pranešime spaudai.
Perdirbimo įmonė
© DELFI / Domantas Pipas

Dėmesio centre – savivaldybės

Rugsėjo 27–28 d. Druskininkuose vyksiančioje kasmetinėje konferencijoje-diskusijų forume „Atliekų tvarkymas 2018“ bus pristatytas verslo ir savivaldos teikiamų paslaugų efektyvumo palyginimas. Kodėl jis taip skiriasi, jeigu visi sutinka, kad efektyvus atliekų surinkimo modelis turi būti orientuotas į konkurencingumo ir kokybės skatinimą?

UAB „Ekokonsultacijos“ vadovaujanti partnerė ir konferencijos-diskusijų forumo turinio vadovė Lina Šleinotaitė-Budrienė sako, kad savivaldybės ir regionai turi rimtai rengtis naujam atliekų tvarkymo planavimo periodui, skaičiuodami demografines tendencijas, esamą infrastruktūrą ir kainą gyventojams.

Savivaldybių, regionų atstovai kviečiami diskutuoti, kaip jie elgtųsi, jei tektų vėl keisti atliekų apmokestinimo tvarką, taip pat apie kitus laukiančius iššūkius: kas ir ką realiai darys su biologinėmis, tarp jų ir maisto, atliekomis, ar savivaldybių operatoriai rinks pakuotes ir kas laukia savivaldybių komunalinių įmonių? Dar vienas svarbus klausimas – MBA ir komunalinių atliekų sąvartynų plėtra: kokia bus valstybės pozicija, ar jie išliks ir kaip tai pakeis savivaldybių atliekų tvarkymo sistemas ir kainas gyventojams?

Mažiausios kainos „pinklės“

Tikėtasi, kad į daugelį aktualių klausimų, ypač susijusių su gyventojams nustatoma rinkliava už atliekų tvarkymą, įneš nauja Vilniaus atliekų tvarkymo sistema, tačiau taip neįvyko. Be to, savivaldybių skelbiami viešieji pirkimai taip pat atvėrė sistemos spragas – norėdami laimėti konkursą, paslaugų teikėjai priversti taip mažinti kainas, kad vėliau gaunamos pajamos nepadengia paslaugos teikimo kaštų.

Informacijos apie nekokybiškai teikiamas paslaugas ar neadekvatų apmokestinimą pilna žiniasklaida. Pasak Eugenijaus Rimkevičiaus, UAB „Technologinių paslaugų sprendimai“ vadovo, visi nori gauti atliekų tvarkymo paslaugą už mažiausią įmanomą kainą, o teisinio reguliavimo pinklės ir konkurencija pasiekė piką.

„Teikiamos paslaugos nėra kokybiškai vertinamos ir valdomos. Sudaroma verslo ir viešo sektoriaus priešprieša. Būtina kokybiškos sistemos išlikimo sąlyga – detalus paslaugos monitoringas, procesų skaidrumo (kontrolės) ir atsekamumo užtikrinimas, sistemos valdymo ir paslaugų kaštų optimizavimas, viešojo ir privataus sektoriaus efektyvumo bei darbo našumo didinimas, intelektualių IT sprendimų panaudojimas“, – pabrėžia E. Rimkevičius.

Būtinas visuomenės įsitraukimas

Kodėl daugelis kuriamų valstybinių strategijų, regis, su gerais ketinimais, nepasiekia savo tikslo? Organizacijų konsultantė, ekonomikos doktorantė, bendruomeninio valdymo bei saviorganizacijų tyrėja Irena Pranskevičiūtė-Blaževičė sako, kad tam pirmiausia būtinas visuomenės įsitraukimas.

„Lietuvoje drastiškai didėja praraja tarp valstybės politikos ir visuomenės intereso. Be visuomenės dalyvavimo ir pritarimo, valstybės aparatas yra neįgalus išspręsti tokių fundamentalių ir sisteminių problemų, kaip atliekų tvarkymas. Joks „finansavimas“ nepajėgus nupirkti motyvacijos ir atsakomybės. Jokios bausmės neišgąsdina korupcijos. Tik koprodukcija su visuomene, sprendimų, finansų ir atsakomybės suteikimas bendruomenėms gali pakeisti paveikslą“, – įsitikinusi I. Pranskevičiūtė-Blaževičė.

Pasak jos, šiandien Lietuvoje valdininkija turi įrankius, bet neturi valios. O tai, kaip brangiausias automobilis be kuro, už kurį ir paprastos vežėčios vertesnės. Taigi, pasaulis pereina į naująjį visuomenės evoliucijos etapą, visose valstybės valdymo srityse formuojasi alternatyvios bendruomeninės ekosistemos, iš pamatų ardančios centralizuoto viešųjų paslaugų teikimo bei atliekų valdymo tradiciją.

Plačiau apie visuomenės įsitraukimą į „valstybinį aparatą“ žiūrėkite „Delfi TV Gyvai konferencijoje“, čia.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Emigranto nusikaltimas sukrėtė ne tik Lietuvą, bet ir Švediją: nužudytą paauglę rado užklijuotomis lūpomis (61)

Darbą baigusi septyniolikmetė nusiuntė tėvui žinutę, kad grįžta namo, tačiau į juos taip ir...

Lietuviai įamžino chaotišką Indijos sostinę: jeigu ši šalis neegzistuotų, niekam neužtektų vaizduotės ją išgalvoti

„Jeigu Indija neegzistuotų, niekam neužtektų vaizduotės ją išgalvoti“, - taip sakė...

Radžvilas: tai ir yra pabaigos ženklas (104)

Didžiosios Britanijos atsiskyrimas yra labai panašus į Sąjūdį, Europos Sąjunga ( ES ) eina...

„Hadsono stebuklas“: kaip išvengta tragedijos (13)

Sausio 15 d. sukako lygiai dešimt metų nuo vadinamojo Hadsono upės stebuklo, kai „ US Airways “...

Kauniečius tyrė 14 metų: vieta, kur gyvenate, tikimybę mirti gali padidinti net 70 proc. (17)

Jei gyvenate toliau nei 300 m nuo parko ir jame nesilankote, turite beveik 70 proc. didesnę tikimybę...

Sugadintas Adomaičio gimtadienis: „Lietkabelis“ sutriuškino Vilniuje nušvilptą „Rytą“ (386)

Panevėžio „Lietkabelis“ (11-8) įspūdingai nutraukė keturių pralaimėjimų seriją...

Stilistas rėžė nuomonę apie „Žmonių“ įvaizdžius: jei nepasiruošei, sėdėk tyliai ir apeik raudoną kilimą ratu (238)

Kiekviename renginyje laukiamiausia smalsuolių dalis – raudonas kilimas ir, žinoma, akį...

Vilniuje automobilis rėžėsi į stulpą, pranešta apie prispaustus žmones automobilyje rasta švirkštų (8)

Vilniuje šeštadienio vakarą automobilio nesuvaldęs vairuotojas rėžėsi į stulpą. Į avariją...

„Vaistas“ nuo odos ligų, sifilio ir skrandžio bėdų sukelia haliucinacijas ir mirtį (13)

Turbūt visi žino, kad gyvsidabris – itin nuodingas metalas, tad, pavyzdžiui, sudužus senam...

Birutė parodė, kaip atrodė prieš sutinkant Gražulį: kai kuriose nuotraukose palangiškė neatpažįstama (83)

Išvaizdos pokyčių iššūkiui neatsispyrė ir parlamentaro Petro Gražulio dukterį auginanti...