aA
Didieji duomenys (angl. Big data) – skambus terminas, paprastai siejamas su dideliais pokyčiais finansų, prekybos ar sveikatos priežiūros sektoriuose. Tačiau tobulėjant technologijoms plečiasi ir jų pritaikymo galimybės – milžiniški informacijos kiekiai jau renkami bei analizuojami ir atsinaujinančios energetikos sektoriuje. Visa tai reiškia naujas galimybes, pavyzdžiui, vėjo energetikai – efektyvesnį jėgainių darbą bei pigesnę elektros energiją.
Big data
© Shutterstock

Didžiuliai informacijos kiekiai

Kaip skelbiama atsiųstame pranešime spaudai, dar palyginti neseniai naujosios technologijos – didieji duomenys ir mašininis mokymasis – atsinaujinančios energetikos sektoriuje buvo naujiena. Tačiau pastaraisiais metais švarios energijos reikšmė nuolat auga: iš atsinaujinančių išteklių išgaunamos elektros energijos dalis vien Europoje šiuo metu siekia apie 30 proc., o per ateinantį dešimtmetį išaugs iki 50 proc. Visa tai nulėmė intensyvias paieškas, kaip modernų technologijų potencialą pritaikyti ir vėjo energetikos sektoriuje.

„Vėjo jėgainėse yra daugybė jutiklių, renkančių informaciją apie jų veikimą ir vykdomas užduotis. Šią informaciją vadiname didžiaisiais duomenimis dėl milžiniško jos kiekio. Teisingai išanalizavus ir interpretavus šiuos duomenis, gautus rezultatus galima pritaikyti gerinant jėgainės darbą, palengvinant jos priežiūrą, atrandant ir net iš anksto numatant jos gedimus.

Didžiųjų duomenų analizė jėgainės valdytojams taip pat suteikia galimybę efektyviau stebėti jėgianės veiklą, sumažinti eksploatavimo išlaidas, pagerinti elektros energijos gamybos rodiklius“, – sako konsultacijų kompanijos „AWS Truepower, a UL Company“ vyresnioji analitikė Claudia Puyals.

Claudia Puyals
Claudia Puyals
© Organizacijos nuotr.

Sukaupti duomenys ir jų analizė suteikia galimybių palyginti tiek skirtingų vėjo jėgainių parkų, tiek juose sumontuotų turbinų veikimą. Taip galima matyti, kokios turbinos detalės yra geros būklės ir veikia sklandžiai, o kokios baigia susidėvėti, kaip jos buvo prižiūrimos anksčiau.

Technologijos keičia prioritetus

Vis dėlto, pasak C. Puyals, net kaupiant ir analizuojant didžiulius kiekius dabar surenkamos informacijos, vėjo energetika vis dar atvira tolesniam technologiniam vystymuisi ir galimybėms atrasti net ir visai naujas technologijas.

„Štai jau dabar mašininis mokymasis gali padėti maksimaliai išsamiai analizuoti surenkamą informaciją. Tai gali būti pritaikoma, pavyzdžiui, nagrinėjant turbinos sutrikimų rodiklius. Analizuojant ir suprantant ilgalaikio stebėjimo duomenis, galima išsiaiškinti sąlygas, kuriomis stringa turbinos veikla. Taikant šias žinias galime aptikti gedimo simptomus dar prieš jam įvykstant ir taip užbėgti už akių didesniems nesklandumams. Taigi galima tiksliau ir teisingiau prognozuoti ir vertinti jėgainės veiklą“, – sako C. Puyals.

Vėjo jėgainių parkas
Vėjo jėgainių parkas
© Bendrovės archyvas

Galimybių tiksliau prognozuoti vėjo jėgainių veiklą suteikia ir meteorologinių sąlygų analizė. Nagrinėjant didžiuosius duomenis ir atliekant specialius skaičiavimus, įmanoma dar tiksliau numatyti oro sąlygas konkrečioje vietoje, kur veikia konkretus vėjo jėgainių parkas.

Naujų specialistų poreikis

Kintančios technologijos keičia ir atsinaujinančios energetikos sektoriui reikalingų specialistų poreikį. Kaip pastebi C. Puyals, dar prieš kelerius metus vėjo energetikai buvo svarbūs specialistai, nusimanantys apie turbinos veikimo techniką, galintys ją taisyti ir teisingai valdyti. Tačiau dabar specialistai turi išmanyti ne tik technines subtilybes, bet ir turėti žinių apie didžiuosius duomenis bei jų analizę. Visa tai lemia, kad vėjo energetikos kompanijos ieško profesionalų, galinčių dirbti su didžiaisiais duomenimis – prognozuojama, kad būtent šios kompanijos ateityje mokslui ir tokių specialistų ugdymui skirs vis daugiau dėmesio ir išteklių.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Skandalu virtusi reforma varo į neviltį: mokiniai rado, kur gauti maisto – šluoja viską valgyklos visai ištuštėjo (5)

Netyla diskusijos ir skandalai dėl pasikeitusių reikalavimų mokyklų valgyklų patiekalams. Kol...

Gyvenimo audrų nublokšti gyvena sąvartyne: trijų kambarių „buveinė“ saugo liūdnas paslaptis (100)

Pokalbio pradžioje 63 metų buvusi kaunietė Nijolė tikino, kad Jonavos sąvartyne gyvena nuo 2012...

Diktatoriai ja žavėjosi, o Baltieji rūmai šiurpo dėl vizitų be jokio įspėjimo pilotui liepė apsukti lėktuvą, nes pamiršo nusipirkti sūrio (5)

Buvusi pirmoji Filipinų ponia Imelda Marcos veikiausiai viena prieštaringiausiai vertinamų šių...

Prabangių lėktuvų rinka kaista: parduodami net naudoti lėktuvai (13)

Įsigyti naudotą reaktyvinį verslo lėktuvą tampa vis sudėtingiau ir tai ženklas, jog prabangių...

Laukiniai „Žalgirio“ laikai: išgertuvės iki ryto, kanapės, „Farai“, muštynės ir Collinso dovana (54)

„Aš, visų pirma, žiūriu į asmenines savybes, nenoriu problemų rūbinėje, nenoriu...

„Betsafe“-LKL čempionato rungtynės: „Nevėžis“ - „Skycop“ (7)

„Betsafe“-LKL čempionato rungtynės: „Nevėžis“ - „Skycop“. Tiesiogiai iš Kėdainių.

Sostinės pakraštyje narkomanų ir tiekėjų išgąstis: įtarimai pareikšti vienai turtingiausių taboro gyventojų (29)

Vilniuje esančiame tabore įvyko tai, ko nesitikėjo nei vietiniai gyventojai, nei narkomanai –...

LKL rungtynės: „Neptūnas“ – „Juventus“ tiesioginė vaizdo transliacija (1)

Prieš savaitę Kauno „Žalgirį“ išvykoje patiesęs Klaipėdos „Neptūnas“ (5-1) – vienas...

Draugystė darbe: kaip pagerinti dabartinius santykius su kolegomis

Apsidairykite aplinkui. Ar pasitikite savo kolegomis? Ar bent kelis iš jų galite pavadinti savo...

Iš Maskvos grįžusį amerikiečių šnipą šokiravo saviškių reakcija (89)

Steveno Spielbergo režisuotas filmas „Šnipų tiltas“ („Bridge of Spies“) pasakoja apie...