aA
Daugkartinio naudojimo vandens butelis, daugkartinis kavos puodelis, net daugkartinis šiaudelis – šiandien tai jau jokia naujiena tiems, kurie stengiasi vadovautis tvarios gyvensenos taisyklėmis ir mažinti perteklinio plastiko kiekius. Tačiau ar kada pagalvojote, jog mikroplastiko gali būti ir jūsų arbatos puodelyje?
Arbata
Arbata
© Shutterstock

Arbatos maišeliuose gali būti būti plastiko. Pavyzdžiui, daugelyje arbatos „pagalvėlių” ar piramidžės formos maišeliuose yra mažos juostelės, kuriose yra polipropilenoplastiko, įpinto į maišelius. Jis naudojamas arbatos maišeliams sandarinti. Pastarasis neleidžia arbatžolėms išsibarstyti transportavimo ir sandėliavimo metu arba tada, kai tokį arbatos maišelį užplikome karštu vandeniu. Taip pat tai padeda išlaikyti arbatžoles šviežias.

Arbatos maišelis su virvele ir prie jos pritvirtinta etikete taip pat gali tūrėti plastiko. Ne tik pačiame arbatos maišelyje gali būti aptinkamas polipropilenas, bet ir virvelė dažnai prie paties maišelio pritvirtinama polipropileno gabalėliu.

Norint arbatą išlaikyti kuo ilgiau šviežią, daugelis arbatos maišelių dabar būna supakuoti į atskirus popierinius ar plastikinius paketėlius. O tai – perteklinis plastikas, kaip ir celofanas, į kurį yra suvyniojama arbatos dėžutė.

Tačiau yra ir alternatyvų – arbatos maišeliai gaminami ir be polipropileno – vietoj plastiko yra pasitelkiamas bioplastikas – dažniausiai gaminamas iš augalų – pavyzdžiui, kukurūzų. Kaip rašoma ecoandbeyond.co, bioplastikas atlieka tokį patį darbą kaip ir polipropilenas, tačiau tada arbata galima mėgautis be mikroplastiko puodelyje.

Arbatos pakelis
Arbatos pakelis
© Shutterstock

Mikroplastikas – tai kartais net akimi nepastebimi plastiko gabaliukai, mažesnio nei 5 mm skersmens. Mikroplastikas paprastai atsiranda didesniems plastikiniams daiktams yrant. Maži polipropileno kiekiai arbatos maišeliuose taip pat jau yra laikomi mikroplastiku. Kitaip tariant, jūsų arbatos puodelis jau yra užterštas plastiku.

Nurijus plastiką, geriant vandenį ar tą pačią arbatą, kyla pavojus žmonių sveikatai. Žmonių išmatų mėginiuose mokslininkai jau aptiko mikroplastiko pėdsakų. Taigi, tai įrodo, kad mikroplastikus mes tikrai praryjame. Kol kas tyrėjai tiksliai negali nurodyti, kokie padariniai žmonių laukia, tačiau tai tikrai neskamba gerai.

Norint išvengti plastiko savo arbatos puodelyje, vertėtų įsigyti paprastos birios arbatos, kuri paprastai būna supakuota į popierinius maišelius – taip sumažinsite perteklinio plastiko kiekį ne tik savo arbatos puodelyje, bet ir šiukšliadėžėje, kur kasdien tiek daug plastiko išmetame.

Beje, arbatos maišelius galima kompostuoti, jie puikiai praturtina kompostą.

Eko energetika
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(15 žmonių įvertino)
2.4667

Top naujienos

Keliauti norintys lietuviai tapo COVID-19 testų įkaitais: kainas privačiose laboratorijose vadina lupikavimu, o nemokami testai nepriklauso (407)

Pasaulyje vis garsiau kalbant apie skiepų paso ar imuniteto dokumentų pasiskiepijusiems idėją, jos...

Vytautė Merkytė | D+

Ilgai neviešinta JAV paslaptis: amerikiečių karys spjovė į viską ir dezertyravo į Šiaurės Korėją

Tai – Jungtinių Amerikos Valstijų gėda. Nors ji prasidėjo 1962 metų rugpjūčio 15 dieną, apie...

Po draudimo rūkyti balkonuose daugiabučiuose kaimynai atviri: jau geriau rūkytų ten (404)

Įstatyme atsivėrė labai nelogiškų spragų: rūkyti savo buto balkone – draudžiama, o štai...

Eurolygoje – visiškas CSKA gvardijos krachas: Stambule pralaimėjo 30 taškų skirtumu „Real“ atsilaikė Sankt Peterburge (15)

Eurolygos 28-asis turas prasidėjo dviejų Rusijos komandų – Maskvos CSKA (18/9) ir Sankt...

Įspėja dėl grandiozinio italų mafijos plano: bandys susigriebti viską (13)

Nusikalstamos iniciatyvos – lygiai kaip ir teisėtos – nukentėjo nuo ekonominės krizės, kurią...

Austrijoje nėra lietuvio, kuris nepažinotų klaipėdietės Angelikos: neįprasta veikla pavertė pavyzdžiu kiekvienam emigrantui (17)

Austrijos sostinėje Vienoje, o ir visoje šalyje sudėtinga rasti lietuvį, negirdėjusį šios...

Nereguliarios mėnesinės gali byloti ir apie pavojingas ligas: išvardijo dažniausias priežastis ir būdus, kaip sureguliuoti (3)

Netikėtai prasidėjusios mėnesinės gali tapti keblumu arba pokštu, o vėluojančios – sukelti...

Pas užsienietį mylimąjį lietuvė išskrido be abejonių – tik po 3 metų pastebėjo tai, dėl ko kartu būti neįmanoma (14)

Visada buvau įsitikinusi, kad mano vyras bus lietuvis. Tiesiog neturėjau kitos minties, be to, buvau...

Šimonytės patarėja: tikėkimės, kad vasarą bus galima grįžti į normalų gyvenimą (244)

Karantinas Lietuvoje sugriežtintas dar gruodžio mėnesio viduryje, dabar situacija leidžia...

Toma Miknevičienė | D+

Interneto grobuoniai taikosi į vaikus: jei galite kažkuo viešai nesidalinti, tai geriau ir nesidalinkite

Nuo pat tos akimirkos, kai tik įbruksite savo vaikui į rankas išmanųjį telefoną ar paliksite jį...